کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
ساب سیژن رفع جای جوش و اسکار

همه چیز درباره سابسیژن

سابسیژن یا Subcision یکی از بهترین روش ها برای درمان اسکار است. در واقع اسکار آکنه، جای جوش و انواع زخم به کمک این روش قابل درمان هستند. سابسیژن روشی سرپایی بوده و بیمار بعد از بهره مندی از مزایای آن نیازی به بستری شدن ندارد، نتایج آن به سرعت قابل مشاهده هستند و متدهای مختلفی برای انجام آن وجود دارند، در این مقاله متدهای ابداعی پروفسور نیلفروش زاده یعنی سابسیژن با کانولا و سابسیژن با اندولیفت برای رفع جای جوش و اسکار را معرفی کرده ایم.

آکنه (acne) چیست؟

آکنه یک بیماری شایع است که تا حدودی 80 درصد از جمعیت نوجوان را درگیر می کند. این بیماری توسط عوامل متعددی از جمله فعالیت Propionibacterium acnes، افزایش تولید سبوم، تحریک آندروژنیک بیش از حد فولیکولی، پاسخ التهابی لنفوسیت، ماکروفاژ و نوتروفیل و فعال شدن سیتوکین ایجاد می گردد. ضایعات التهابی آکنه می تواند منجر به زخم های دائمی شود. اسکارهای آکنه را می توان به سه نوع مختلف طبقه بندی کرد: اسکارهای آتروفیک، هیپرتروفیک یا کلوئیدی. در تصویر متحرک مقابل نتیجه انجام ساب اندو برای درمان جای جوش یا همان اسکار آکنه را می بینید.

اسکار آتروفیک؛ شایع ترین نوع آکنه

اسکار آتروفیک اغلب یک عارضه ناگوار و دائمی آکنه ولگاریس است. به دلیل شیوع بالای این نوع اسکار پوستی، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی افراد مبتلا و چالش درمانی برای متخصصان پوست دارد. اسکار آتروفیک شایع ترین نوع آکنه است. پاتوژنز اسکار آتروفیک آکنه به احتمال زیاد به واسطه های التهابی و تخریب آنزیمی فیبرهای کلاژن و چربی زیر جلدی مربوط می شود. درمان های متعددی برای کاهش ظاهر اسکار در دسترس هستند اما درمان قطعی آن هنوز یک چالش برای متخصصان پوست می باشد. درمان اسکار آکنه باید به صورت جداگانه برای هر بیمار بسته به نوع اسکار موجود انجام شود.

سابسیژن با کانولا؛ روشی نوین برای درمان جای جوش

در این روش بجای سوراخ کردنهای مکرر توسط سوزن نوکور فقط از یک سوراخ که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش قرار دارد وارد زیر پوست کل ناحیه شده و عملیات سابسیژن با کانولا و پاره کردن بافتهای فیبروتیک را طی مدت کوتاهی (بر خلاف روش مرسوم قدیمی) انجام می دهیم. انفیلتراسیون مایع لابلای بافت مورد نظر در محل ساب سیژن با کانولا موجب سهولت انجام کار و بی خطر شدن آن از نظر آسیب به عروق و اعصاب می گردد. همچنین تورم حاصل از ان ، به نوعی به باز کردن مکانیکی پوست در آینده کمک می نماید.
نوک این وسیله به گونه ای طراحی شده که کند بوده و تیز و برنده نباشد (بر خلاف سوزن نوکور).

جناب آقای پروفسور نیلفروش زاده مبدع سابسیژن با کانولا در دنیا هستند و تا به حال سه مقاله بین المللی در این حوزه با بالاترین حجـم نمونــه کار در دنیـا منتشر کرده اند که مورد توجه تمامی متخصصین و دانشمندان پوست دنیا قرار گرفته و در مقالات خود به این مقاله ارجاع می‌ دهند.

سابسیژن با کانولا روشی ساده، سر پایی و بی خطر، با یک مکانیسم متفاوت و اساسی است. سابسیژن با کانولا عبارتست از آزاد کردن بافت های همبندی سفت یا به عبارتی بافت های فیبروتیک توسط وسیله ای، که بطور استاندارد از سوزنهای خاصی بنام سوزن نوکور استفاده می شود. این عمل بویژه برای درمان جوشگاه های عمیق ناشی از جوش های جوانی (آکنه) کاربرد دارد.

چنین می توان تصور کرد که یک عامل مهم فرورفتگی ها در مورد جوشگاه های آکنه وجود چسبندگی ها و فیبروز زیر آنهاست که موجب کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می گردند. همچنین در مورد چینهای عمیق استاتیک مثلا در ناحیه خط خنده یا گلابلا (خط اخم بین ابروها) شکستگی الیاف کلاژن و الاستین در عمق چین و بروز فیبروز یکی از علل پایدار ماندن این چین هاست و بازکردن این الیاف در عمق چین می تواند اثر مفیدی در کاستن از عمق این چین ها داشته باشد، بدون این که ماده ای به عنوان فیلر در عمق چین وارد شود. سابسیژن روش بسیار موثری برای بهبود فرورفتگی ها و به داخل کشیده شدن های اسکارهای آکنه است.

سابسیژن جای جوش

روش های انجام سابسیژن با کانولا

در روش مرسوم انجام این اقدام، با استفاده از سوزن نوکور در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک شده و پس از به حالت افقی درآوردن سوزن در زیر پوست شروع به بریدن بافتهای فیبروتیک و در بسیاری از موارد ایجاد خونریزی و هماتوم می نماییم. به عبارتی خون در این روش به عنوان یک فیلر طبیعی عمل می کند.
اما گاه روش های دیگری را به روش مرسوم با استفاده از سوزن نوکور اضافه می کنند تا میزان بهبودی ارتقا یابد؛ مانند استفاده از مکش یا ساکشن بعد از انجام سابسیژن با کانولا که آن نیز با مشکلات خاص خود همراه است. به عنوان مثال لازم است بیمار چندین جلسه هر روز یا یک در میان به پزشک جهت تکمیل درمان مراجعه نماید.

جدیدترین متد سابسیژن در درمان آکنه اسکار و جوان‌سازی پوست

این روش که با استفاده از وسیله سابسیژن ابداعی انجام می شود، تحول اساسی در درمان جای جوش، جای زخم های وسیع نظیر سالک، چین و چروک های عمیق صورت نظیر خط خنده  و خط اخم و….، جوانسازی پوست در پوستهای مسن و دچارچروک های وسیع ایجاد کرده است. این متد که اولین بار توسط پروفسور نیل فروش زاده انجام شده است سابسیژن بر پایه ی استفاده از کانولا می باشد در این متد درمانی گیج کانولا بر أساس نوع پوست –  ناحیه ی آسیب در صورت و عمق اسکار تعیین می گردد و عوارض ناشی از سابسیژن با کانولا درمقایسه با سوزن یا نوکور (هماتوم ) کمتر می باشد و همچنین علاوه بر درمان اسکار ناشی از آکنه و رفع بافت های فیبروزی  در نواحی از صورت در درمان چین و چروک نیز به کار رفته است.

چه افرادی کاندید سابسیژن تراپی نیستند؟

 • افراد دچار اختلالات خونی وانعقادی
 •  استفاده از داروهایی رتینوئیک اسید  مانند ، ایزوترتینوئین
 • افرادی که در ناحیه ی مورد نظر جهت سابسیژن زخم فعال  دارند.
 • بیماران با سابقه اسکار هایپرتروفیک و تشکیل  کلوئید در ناحیه ی سابسیژن
 • افراد دچار عفونت باکتریایی یا ویروسی فعال (آکنه فعال در صورت )
 • افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می کنند حتما قبل از انجام این متد درمانی باید با پزشک متخصص خود مشاوره کنند و تحت نظر پزشک معالجشان مصرف آن را قبل و بعد از درمان سابسیژن محدود کنند.

نکات و مزایای مهم سابسیژن با کانولا با استفاده از روش جدید

مزایای بهره گیری از سابسیژن با کانولا برای درمان اسکار آکنه و جای جوش عبارتند از:

 • سهولت انجام کار
 • نتایج درمانی عالی
 • صرفه جویی در وقت
 • فقدان خونریزی و کبودی قابل توجه
 • امکان استفاده در همه فنوتیپ های پوستی
 • استفاده از فقط یک سوراخ کوچک در هر طرف صورت
 • مدت زمان استراحت کوتاه بیمار( فقط دو تا سه روز تورم دارد)
 • امکان درمان همزمان در یک جلسه با پیلینگ شیمیایی یا مکانیکی (میکرودرم ابریشن یا درم ابریشن) و یا لیزردرمانی
 • مزیت ویژه این روش بر خلاف لیزردرمانی یا پیلینگ اینست که در هر فصلی قابل انجام بوده و محدودیت خاصی از نظر وجود آفتاب شدید ندارد.
 • در درمان جوشگاه‌های شدید و فرورفته آکنه موجب یک تحول اساسی دردرمان میشود و نتایج درمانی سایر اعمال مانند پیلینگ یا لیزر را نیز افزایش می‌ دهد.

مهم ترین نکته موثر در حصول مناسب ترین نتیجه از انجام این روش، انتخاب بهترین متخصص سابسیژن است. شما می توانید چنین دکتری را با توجه به سوابق علمی و عملی و نمونه کارهای وی مورد سنجش و ارزیابی قرار دهید.

مراقبت‌های لازم پس از انجام سابسیژن

توصیه های پزشک متخصص درمان جای جوش با توجه به متد درمانی (سابسیژن یا اندولیفت یا روش ترکیبی) متفاوت خواهد بود اما به طور کلی شما باید برای پیشگیری از خونریزی و کاهش میزان تورم و هماتوم می توان در محل مداخله از آیس پک استفاده کنید. برخی از متخصصین آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهابی را  پس از انجام سابسیژن تجویز می کنند. همان طور که گفتیم، اقدامات لازم برای درمان جای جوش، به میزان و عمق اسکار و نحوه انجام پروسیجر توسط پزشک و نوع پوست بیمار دارد.

چند جلسه درمانی برای بیماران لازم است؟

شکل گیری فیبرهای کلاژن در بافت اسکار در افراد مختلف متفاوت هستند. تعداد جلسات درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است بستگی به گستردگی ناحیه ی آسیب – عمق اسکار و نوع پوست افراد دارد. به طور کلی سه تا شش جلسه(بسته به نوع پوست و  عمق اسکار) برای اکثر موارد اسکار به طور متوسط ​​کافی است. فاصله زمانی حداقل یک ماه  بین جلسات درمانی به طور کلی توصیه می شود.

عوارض جانبی ناشی از سابسیژن چیست؟

خطرات و عوارض سابسیژن شامل موارد زیر است. توجه داشته باشید که انتخاب درست یک متخصص خوب برای درمان جای جوش و اسکار می تواند به شما در کاهش عوارض احتمالی کمک کند.

 • عفونت
 • درد در ناحیه ی درمان
 • زخم هایپرتروفیک یا ایجاد اسکارهای کلوئیدی
 • تورم بیش از حد (تورم کم تا متوسط طبیعی است)
 • هماتوم به علت خونریزی (هماتوم کم طبیعی است)
 • هایپرپیگمانتاسیون موقت پس از التهاب (توصیه به جلوگیری در معرض آفتاب)
 • صدمه به عصب یا رگ های خونی که به احتمال زیاد در نقاط فک پایین – تمپورال مشاهده می شود.

برای جلوگیری از هر کدام از این عوارض جانبی توصیه می شود حتما این متد درمانی توسط پزشک متخصص پوست مجرب انجام شود.

بنر-سابسیژن-جای-جوش

متد نوین سابسیژن و تزریق فیبروبلاست اتولوگ در درمان اسکار ناشی از آکنه

سابسیژن روشی است ساده وسر پایی و بی خطر، با یک مکانیسم متفاوت و اساسی در درمان اسکارھای آتروفیک (فرورفته) نظیر جای جوش – جای بخیه و آبله مرغان و … است.

در روش سابسیژن برای رفع جای جوش از روش آزاد کردن بافت ھای ھمبندی یا بافت ھای فیبروتیک استفاده می شود. سابسیژن با وسیله ای استاندارد دارای سوزن ھای خاص به نام سوزن نوکور و یا بھ صورت بلانت (کانولا) انجام می شود. روش سابسیژن برای درمان جای جوش یا به اصطلاح درمان جوشگاه ھای عمیق ناشی از اکنه انجام می شود.

در این متد ناحیه ی مورد نظر در صورت بیمار ابتدا سابسیژن شده است و جھت انجام پانچ پوستی آماده شدند (پانچ ازپوست ناحیه ی پشت گوش ھر بیمار طبق شرایط خاص تھیه می شود) و در شرایط کاملا استریل در اتاق تمییز طبق پروسه  و پروتکل های خاصی  سلول ھای فیبروبلاست پوست جدا و کشت داده شدند و یک ماه پس از سابسیژن سلول ھای فیبروبلاست حاصل از کشت به صورت اتولوگ در ھمان ناحیه تزریق شدند.

در واقع سه تزریق سلول فیبروبلاست به فواصل زمانی یک ماه انجام شده است ( سه تزریق =سه ماه) و بیماران ۶ ماه فالوآپ شدند نتایج نشان داده است که روند بھبودی در این متد نسبت به متد درمانی سابسیژن به تنھایی بسیار قابل توجه بوده است.

این تحقیق و کارآزمایی با همکاری کلینیک فوق تخصصی جردن با مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدایت پروفسور نیلفروش زاده و پزشکان متخصص پوست  انجام شده است و نتایج حاصل از این تحقیق به صورت مقاله در حال پابلیش می باشد.

سابسیژن با اندولیفت (ساب اندو) جهت درمان اسکار ناشی از آکنه برای اولین بار در دنیا

تکنیک نوین درمان اسکار جوش و آکنه که به عنوان یک عارضه پوستی شایع به میزان بسیار زیادی مورد توجه پزشکان و متخصصین پوست می باشد، با استفاده از سابسیژن با اندولیفت بر پایه ی لیزر دایود در کلینیک پروفسور نیلفروش زاده و برای اولین بار در جهان مورد اجرا قرار گرفته است.

این متد درمانی که برای اولین بار در دنیا توسط پزشک متخصص پوست و دانشمند ایرانی پروفسور محمد علی نیلفروش زاده انجام شد، توانست اسکار ناشی از آکنه و به طورکلی اتروفیک پوستی را بر پایه اندولیفت با سابسیژن درمان کند.

نتایج اثر بخش این متد درمانی در این گروه از بیماران با سابقه اسکار ناشی از آکنه برای اولین بار در دنیا توسط پروفسور نیلفروش زاده در مجله معتبر انگلیسی Journal of Cosmetic Dermatology منتشر شده است.

ساب اندو بهتر است یا سابسیژن با کانولا؟

تفاوت سابسیژن با اندولیزر با سابسیژن بر پایه کانولا و یا سوزن در این می باشد که این روش نسبت به روش های قبل کم تهاجمی تر بوده و در ناحیه مداخله تورم یا ادم  و درد کمتری ایجاد می نماید. در ضمن هماتوم کمتری نیز در ناحیه مداخله نسبت به روش سابسیژن بر پایه ی کانولا و یا سوزن دارد.

به طوری که بیمار پس از انجام این متد می تواند به فعالیت های روزانه خود برگردد. البته باید خاطر نشان کرد که این متد درمانی در افرادی که اسکار های شدید ناشی از آکنه و بافت فیبروزی دارند، ممکن است به جای یک جلسه درمان با توجه به صلاحدید پزشک متخصص پوست نیاز به تکرار این متد در فاصله زمانی تعیین شده داشته باشند.

سابسیژن با اندولیفت چگونه انجام می شود؟

اندولیفت روشی نوین به منظور تحریک بافت‌ های عمقی پوست جهت ساخت کلاژن‌ های جدید به منظور کاهش افتادگی پوست و افزایش استحکام آن می ‌باشد. در این متد درمانی که بر پایه لیزر دایود می باشد، فیبری بسیار نازک وارد پوست می ‌شود.

سپس در حد فاصل درم عمقی و بافت چربی قرار داده شده و لیزر دایود از طریق فیبر دیگری به این فیبر متصل می ‌گردد، با جا به جا کردن فیبر در این ناحیه، انرژی لیزر دایود در طیف مادون قرمز تابانده می ‌شود.

اندولیزر یک متد درمانی بر پایه لیزردایود در محدوده مادون قرمز می‌باشد که با حداقل تهاجم و به صورت سرپایی بدون بیهوشی انجام می ‌شود که امروزه در پزشکی کازمتیک (زیبایی شناسی) مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد بالایی دارد.

مزایای سابسیژن با اندولیزر برای درمان جای آکنه

مهم ترین مزایای روش سابسیژن با اندولیفت عبارتند از:

 • غیر تهاجمی
 • تقریبا بدون درد
 • تقویت و بازسازی پوست
 • کاهش سستی و افزایش استحکام پوست
 • بدون بر جای ماندن اسکار پس از درمان
 • فیبر مورد استفاده با توجه به بافت پوست بیمار و عمق اسکار ناشی از آکنه وارد پوست در عمق مشخص و مناسب شده و با تابش پرتو دایود در زیر پوست و تعیین قدرت و پالس دستگاه سبب ایجاد برش در رشته های فیبروتیک و در نتیجه رفع مشکل ناهمواری می گردد.
 • متد نوین سابسیژن اندولیزر به عنوان درمانی جدید جهت بهبود اسکار ناشی از اکنه می باشد که هرسه مدل اسکار آکنه (شامل رولینگ – ایسپیک و بوکسکار) با کمک آن تحت درمان قرار گرفته اند و بیشترین نتایج در اسکار رولینگ بوده است.
 • این متد به صورت درمان  single  بدون  همراهی با سایر درمان ها برای بیماران کاندید شده استفاده شده است بدین معنی که بیماران به طور همزمان درمان دیگری جهت بهبود اسکار آکنه دریافت نکرده اند.
 • تمامی بیماران یک جلسه درمان با اندولیفت داشته اند. سابسیژن اندولیزر در هر دو جنس مرد و زن نتایج خوبی داشته است و بهبود در اسکار ناشی از آکنه داشته اند.
 • این متد درمانی مدت زمان ریکاوری و یا down time ندارد؛ فقط همان روز بیماران در ناحیه ی انجام پروسیجر دچار التهاب و ادم می شوند که پس از یک یا دو روز کاملا رفع می شود.

درمان اسکار آکنه با متد پیشرفته اندولیفت

اخیرا و در سال 2021 یکی از پیشرفته ترین روش های درمان جای جوش نیز توسط دکتر نیلفروش زاده در یکی از معتبرترین مجلات علمی دنیا منتشر گردید که از لیزر اندولیفت برای درمان اسکار آکنه در مقایسه با روش سابسیژن با کانولا استفاده نمودند که نتایج همراه با رضایت بخشی بسیار بالا هم برای بیماران و هم برای پزشک معالج بود. در این مطالعه، نتایج اگر چه در دو گروه رضایت بخش بود اما بهبودی، سهولت انجام پروسیجر برای پزشک، و رضایت مندی بیمار در حین انجام و بعد از پروسیجر، به طور معناداری در گروه درمان با اندولیفت بهتر بود.

مزایای اندولیفت اسکار چیست؟

اندولیفت اسکار به عنوان یک روش درمانی بدون جراحی و کم تهاجم جایگزین برای بازسازی لایه های عمیق و سطحی پوست و بازگرداندن ویژگی های جوانی و بهبود ضایعات پوستی می باشد. استفاده از اندولیفت به عنوان یک فناوری بسیار پیشرفته مبتنی بر لیزر، که به هیچ وجه به جراحت نیاز ندارد، به متخصصین پوست و زیبایی این امکان را می دهد که پوست بیمار را احیا کرده، چربی اضافی را حذف کرده و ضایعاتی که در لایه های عمیق پوست در اثر اسکار آکنه به وجود آمده است را بازسازی کنند.

در روش اندولیفت اسکار با استفاده از میکرو فیبر نوری لیزری یکبار مصرف (به نازکی مو، 200-300 میکرون) که مستقیماً زیر هیپودرم سطحی وارد می شود که نیازی به برش و ایجاد زخم ندارد. فیبر لیزری اندولیفت (لیزر دایود 1470 نانومتر) به آرامی در داخل و اطراف لایه های هدف پوست دور می زند. و در نقاط اسکار رشته های کلاژن فیبروتیک شده را با ایجاد حرارت برش داده و از هم جدا می کند و ایجاد بافت هم‌ بند را القا، درم را بازسازی و تولید کلاژن را فعال کند.

مقایسه عوارض اندولیفت اسکار و سابسیژن

هایپرپیگمنتیشن، زخم هایپرتروفیک، تورم، التهاب، اکیموز (Ecchymosis) و قرمزی از عوارض جانبی رایج در میان سابسیژن است که در 50٪ بیماران (حتی تا 70٪ -80٪ ​​بیماران) گزارش داده می ‌شود، اما به نظر می ‌رسد اندولیفت یک روش ایمن با کارآیی بالا برای درمان اسکار آکنه و رضایت بالای بیمار است.

روش اندولیفت نسبت به سایر درمان های قبلی و با حداقل عوارض جانبی بدون هماتوم و زمان بهبودی کمتر و التهاب و اِریتما (سرخ‌ شدن پوست بر اثر التهاب یا موارد دیگر) ایمن ‌تر است.

یکی دیگر از مزایای روش جدید اندولیفت برای درمان جوش‌ ها این است که سابسیژن با استفاده از روش اندولیفت از طریق تک ‌سوراخ شدن به‌جای سوراخ‌ های متعدد انجام شده ‌است که می‌ تواند درد و خطر زخم در بیماران را در طول و بعد از روند عمل کاهش دهد. علاوه ‌بر این، سابسیژن مبتنی بر اندولیفت اسکار در مقایسه با سایر تکنیک‌های سابسیژن به جلسات کمتر (بسته به نوع اسکار، یک و نهایتا دو جلسه)  و همچنین به زمان بهبودی کمتری نیاز دارد.

همچنین دیگر تورم بیش از اندازه بعد از انجام سابسیژن در روش درمان با اندولیفت مشاهده نمی شود و بیمار می تواند بلافاصله بعد از انجام اندولیفت در محل کار خود یا در اجتماع ظاهر شود. از دیگر مزایای این روش می توان به درد کمتر بعد از درمان اشاره کرد.

پست مرتبط - بهترین متخصص پوست

چرا اندولیفت اسکار بهتر است؟

 • بدون تورم
 • بدون هماتوم
 • بدون التهاب و اِریتما
 • زمان کوتاه تر انجام پروسیجر درمان
 • بدون درد و آزار دهنده نبودن درمان
 • بدون نیاز به تزریق ماده تامیسنت
 • بدون نیاز به استراحت و دوره نقاهت
 • بدون بازگشت و ماندگاری طولانی نتیجه درمان
 • نیاز به تعداد جلسات درمانی محدود (یک یا نهایتا دو جلسه)
 • تک‌سوراخ شدن محل ورود فیبر اندولیفت به‌جای سوراخ‌های متعدد در ساب سیژن

جمع بندی

آکنه اسکار یا جای جوش می تواند مشکلات زیبایی بسیاری را به همراه داشته باشد و بسیاری از افراد به دنبال درمان خواهند بود. سابسیژن با اندولیفت، تکنیکی ایمن با اثر بخشی بالا در درمان آکنه اسکار است که رضایت بیماران را به همراه دارد.

تکنیک سابسیژن با اندولیفت موثر اولین بار در کلینیک فوق تخصصی جردن با هدایت پروفسور نیلفروش زاده و پزشکان متخصص تیم ایشان انجام پذیرفته است و نتایج حاصل از اثر بخشی این متد نوین درمانی به صورت مقاله برای اولین بار در دنیا در ژورنال معتبر JOURNAL of COSMETIC DERMATOLOGY به چاپ رسیده است.

مقالات بین المللی دکتر نیلفروش زاده درباره سابسیژن

در ادامه می توانید به فایل برخی از مقالات تخصصی پروفسور نیلفروش زاده در رابطه با متد سابسیژن دسترسی داشته باشید. این مقالات در مجلات پزشکی معتبری همچون Pubmed و NCBI به چاپ رسیده اند.