کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
RF

رادیو فرکوئنسی (RF)

رادیو فرکوئنسی چیست؟

پیری پوست فرآیندی مزمن است که با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تسریع می شود.

روشهای درمانی و جراحی متعددی برای جلوگیری، تأخیر یا درمان پیری پوست معرفی شده است. در دهه های گذشته دستگاه های لیزر پیشرفتی بسیار قابل توجه  در درماتولوژی و جراحی های  زیبایی داشته اند.

برای بهبود سنتز کلاژن پوست و جوانسازی از لیزرهای تهاجمی و غیر تهاجمی استفاده شده است. با این وجود، این روش ها می توانند عوارض جانبی مانند مدت زمان بهبودی طولانی – تغییرات رنگدانه ای پوست پس از التهاب و اریتمای  طولانی مدت را سبب شوند.

امواج رادیویی یا رادیو فرکوئنسی از سال ها قبل توسط متخصصین پوست به عنوان  درمان جهت سفت شدن پوست های شل و یا  افتاده و همچنین در جوانسازی پوست  استفاده شده است و هنوز هم در بسیاری از مراکز درمانی و تخصصی پوست در دنیا و ایران استفاده میشود.

در واقع در این متد درمانی پس از آغشته کردن سطح پوست با لوبریکانت  با استفاده از دستگاه رادیو فرکانس امواج  بر روی سطح  پوست تابیده می شود، این امواج رادیویی بتدریج گرما را از سطح پوست به عمق پوست ( اپیدرم به درم) منتقل میکند.

استفاده از این متد درمانی عوارض جانبی نداشته است این  امواج  ضرری برای پوست ندارد و یک متد غیر تهاجمی  است اما ممکن است اثرات آن سریع ولی کوتاه مدت (اثر لیفت یا کشیدگی پوست) این تاثیر موقت ناشی از انقباض و کشیدگی لایه های  زیر پوست که شامل فیبرهای کلاژن می باشد صورت میپذیرد که نهایتا باعث لیفت موقت پوست میشود.

با تکرار جلسات درمانی تاثیرات درمانی ممکن است طولانی مدت شود( تاثیر ضد چروک )،  بتدریج با تکرار جلسات کلاژن های جدید در پوست تشکیل میشود که علاوه برادامه تاثیر کشیدگی پوست باعث سفت شدن افتادگی و شل بودن پوست خصوصا در قسمت پائینی و طرفین پوست صورت  و چروک های ظریف پوست خصوصا دور دهان و دور چشم میشود

 استفاده از رادیو فرکوئنسی (RF) جهت سفت شدن پوست (افزایش استحکام بافت پوستی) و جوانسازی یک روش غیر تهاجمی  بوده و نیاز به عمل جراحی  ندارد.

در طول زمان استفاده از روش RF، جریان از الکترودهای دستگاه RF به پوست شما و لایه های مختلف پوست منتقل می شود و با گرم کردن بافت های زیرین پوست، سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین می گردد.

سفت شدن پوست با استفاده از متد RF  بسیار بی خطر به نظر می رسد. ممکن است که فرد درد خفیف تا متوسط ​​در طول درمان را تجربه کند.

هنگامی که ازمتد  RF  برای جوانسازی وافزایش استحکام بافت پوستی استفاده می شود نیازی  به ریکاوری و مراقبت های بعد از انجام  آن ندارد.

رادیوفرکوئنسی و جوانسازی پوست

پوست چروکیده و افتاده، چین و چروک و خطوط ریز از موارد متداول است که ناشی از ژنتیک یا فوتوماسیون ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

با گذشت زمان ، کلاژن و الاستین، دو ماده موجود در پوست شما، تجزیه می شوند و باعث می شوند پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد.

در طی استفاده از  روش (RF) ، از گرما برای تولید کلاژن و الاستین جدید استفاده می‌شود.

تولید جدید این مؤلفه‌ها به از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز کمک کرده و  سبب استحکام پوستی می‌شود .

رادیو فرکوئنسی سوزنی :

امروزه جهت بهبود عملکرد این متد درمانی از رادیو فرکوئنسی سوزنی استفاده می شود بدین معنی که از سوزن هایی باضخامت های مختلف متناسب با نوع و ضخامت پوست بیمار و میزان افتادگی پوست تعدادی  سوزن همزمان بسیار ارام و بدون درد وارد پوست میشود و مدت بسیار کوتاهی ( یک دهم ثانیه ) بعد از ورود سوزن ها به زیر پوست و در کسری از ثانیه امواج رادیوفرکانسی مستقیم به زیر پوست وارد میشود که در این متد درمانی  میزان ورود سوزن به زیر پوست قابل تنظیم است لذا بر حسب نوع پوست و منطقه پوست (دورچشم یا طرفین صورت ) و کاربرد درمانی آن  تنظیم می شود  که اثرات مطلوب در سریع ترین و تعداد کم جلسات درمانی ظاهر می  شود.

در این متد ( ار – اف سوزنی ) سریع و در مدت زمان کوتاهی ( در کسری از ثانیه ) امواج رادیویی را به لایه های میانی و زیرین پوست منتقل میکند و دمای لازم برای تاثیر درمانی مطلوب در مدت زمان کوتاهی ایجاد میشود.

در رادیوفرکوئنسی   سوزنی سریعا و مستقیم سوزن ها بدون درد وارد پوست میشود و امواج رادیوفرکانس از سوزن به لایه های مختلف پوست  در یک زمان بسیار کوتاهی وارد میشود، لذا تعداد جلسات درمانی در این متد  کمتر بوده و می تواند همانند  لیزرهای تهاجمی تاثیرات لازم  بالایی را ایجاد کند بدون انکه عوارض جانبی از جمله ( سوختگی یا زخم ) به را  در پوست ایجاد کند.

ورود سوزن ها بدون درد بوده و هیچ گونه خونریزی و خون مردگی در محل ورود و خروج سوزن ها ایجاد نمیشود، همچنین علاوه بر عدم وجود درد و خونریزی، حتی خونمردگی و کبودی هم بعد از کار با این دستگاه ایجاد نمیشود و حتی قرمزی پوست که بعد از بسیاری از لیزرها بسیار شایع هست، بعد از انجام ار – اف فراکشنال سوزنی  قرمزی پوست نهایتا بعد از چند ساعت کاملا از بین می رود و تنها موردی که بعد از کار با این دستگاه چند روزی مشاهده میشود.

خشکی مختصر یا متوسط پوست می باشد  که با استفاده از کرم های مرطوب کننده سریعا خشکی پوست برطرف می شود.

اثر بخشی  رادیوفرکوئنسی  سوزنی بسیار متنوع است، و علاوه بر اثرات جوانسازی (ضد چروک ) و سفت شدن افتادگی و شل بودن پوست  بر کاهش و جمع شدن منافذ باز پوست، بهبود  قابل توجه در عمق اسکارهای آکنه، کاهش و بهبودی قابل ملاحظه لکه های قهوه ای و حتی لکه های قرمز در جوشگاه ها نیز موثر بوده است.

 چگونه رادیو فرکوئنسی سبب استحکام بافت پوستی می‌شود؟

جوانسازی با رادیو فرکوئنسی

سفت شدن پوست آر اف با هدف قرار دادن بافت زیرین لایه بیرونی پوست یا اپیدرم با انرژی فرکانس رادیویی کار می کند. این انرژی باعث ایجاد گرما و در نتیجه تولید کلاژن جدید می شود. این روش همچنین باعث ایجاد فیبروپلاژیا می شود ، فرایندی که بدن بافت فیبروزی  جدید ایجاد می کند و تولید کلاژن را تحریک می کند ، باعث می شود که فیبرهای  کلاژن کوتاه تر و سخت تر شوند که با ایجاد این فیبرها، مولکولهای تشکیل دهنده کلاژن آسیب نمیبینند در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست افزایش یافته , استحکام پوست افزایش می یابد و به عبارتی  پوست سفت تر می شود.

دستگاه رادیو فرکوئنسی چگونه کار می کند و سطح درد چگونه اندازه گیری می شود؟

در طول درمان، دستگاه RF جریان متناوب را از نوک الکترود به بافت شما با فرکانس بین ۰.۳ تا ۱۰ مگاهرتز ارسال می کند.

این فرآیند میزان رنگدانه ملانین موجود در لایه بیرونی پوست شما را دور می زند و باعث می شود درمان با این روش محدود به رنگ پوستی خاصی نباشد یا به عبارتی کارایی آن  برای همه نوع  رنگ های پوستی به یک میزان مطلوب باشد.

درد ناشی از آن اغلب با مقیاس درد که  پنج مرحله دارد، ارزیابی می شود، (در این روش برای اندازه گیری سطح درد, ۵ نمره از ۰ تا ۵ در نظر گرفته می شود) نمره صفر سطحی است که بیمار هیچ گونه دردی ندارد و نمره پنج سطحی است که بیمار بسیار درد دارد و برایش غیر قابل تحمل می باشد.

اکثر بیمارانی که از متد RF جهت استحکام بافت پوست و جوانسازی استفاده کرده اند، نمره یک را ابراز داشته اند و شاید در برخی از افراد نمره درد دو گزارش شده است.

کاشت مو تراکم بالا خط رویش طبیعی

مزایای استفاده از رادیو فرکوئنسی صورت:

رادیوفرکوئنسی و جوانسازی صورت

درمان های RF از گرما برای تحریک بافت زیر اپیدرم استفاده می کنند بدون اینکه بر ظاهر بیرونی پوست تأثیر منفی بگذارد. بیماران ممکن است بلافاصله بعد از درمان متوجه سفت شدن پوست شوند. سایر بیماران ممکن است در طی شش ماه از درمان اولیه متوجه نتایج شوند و  یا  این که  بیمار نیازمند چند بار انجام این روش باشد تا اینکه متوجه اثر آن  شود. به طور کلی  با مراقبت مناسب از پوست ، نتایج  حاصل از آن دو تا سه سال به طول می انجامد.

کاشت مو تراکم بالا خط رویش طبیعی

 استحکام پوست در ناحیه ی دور چشم و یا پری‌اوربیتال با استفاده از RF‌:

جهت افزایش استحکام بافت پوست در این ناحیه می توان از RF استفاده کرد.

چشم ها با استفاده  از  محافظ  و یا لنزهای تماسی ویژه که در طی  این روش غیر تهاجمی برای ممانعت از برخورد انرژی ناشی از RF با چشم   پوشیده می شوند.

در بعضی موارد، ممکن است از یک بیحسی موضعی در ناحیه (Periorbital) یا ناحیه ی دور چشم استفاده شود .

جوان سازی RF درناحیه  اطراف چشم منجر به از کارافتادگی پلک چشم نمی شود و نیاز به زمان ریکاوری ندارد.

بیماران می توانند انتظار بهبود خفیف تا متوسطی را در استحکام  پوست پلک خود داشته باشند.

استحکام پوست پیشانی و خط ابرو با استفاده از RF‌:

استفاد ه از متد RF دراستحکام بافت پوست پیشانی و  بالا بردن خط ابرو مؤثر  می باشد. این روش پوست را استحکام می بخشد  تا ابروها را از خط midpupillary یا مرکز چشم عقب بکشد. این روند غیر تهاجمی زاویه  طبیعی به ابرو می بخشد.

استحکام بافت پوست گونه با استفاده از RF‌:

درمان های RF می توانند پوست شل  و افتاده را در ناحیه گونه سفت کنند. در برخی افراد  در ناحیه ی غبغب نیز پوست مستحکم و به اصطلاح سفت می شود. همچنین افتادگی پوست  در ناحیه ی زیر  گونه ها پس از  درمان RF  كاهش می  یابد . چین های  ایجاد  شده ، هر دو طرف بینی  و دهان كه معمولاً به عنوان خط لبخند یا  خط خنده خوانده می شوند نیز بطور موثری درمان می شوند. در حقیقت ، استحکام پوست  و کاهش عمق  چین و چروک ها در نواحی ذکر شده به دنبال استفاده از متد RF یکی از چشمگیرترین مشاهدات است که توسط محققان ذکر شده است. جوان سازی واستحکام بافت پوست صورت و گونه ها از طریق رادیو فرکوئنسی برای انواع  مختلف پوست بی خطر است. مطالعات نشان داده اند که در ۹۶٪ از بیماران تحت درمان با این روش  ، افتادگی  پوست در  صورت , گونه ها و گردن بهبود یافته است.

 گردن : سفت شدن پوست در ناحیه ی  گردن با دستگاه رادیو فرکوئنسی به دلیل  نازک بودن پوست در ناحیه ی  گردن ، نیاز است که  در دماهای پایین تر از حد نرمال کار شود .

شکم ، ران و باسن  : درمان با متد RF  یک روش کانتورینگ جهت  ناحیه ی شکم ، ران و باسن است و حتی در کاهش سستی پوست  و افزایش استحکام  پوست در این نواحی  پس از حاملگی موثر است.ممکن است افتادگی  پوست  در ناحیه ی بازو  درمان شود  اما ممکن است جهت درمان به طور  قابل توجه در این ناحیه  ، چندین جلسه درمانی مورد نیاز باشد.

زانوها :  پوست می تواند در این ناحیه اگر افتادگی پیدا کرده است مستحکم و  سفت شود اما متخصصین  پوست هنگام استفاده از تکنیک های RF در این نواحی  باید از  جوانب احتیاط را رعایت نمایند )به دلیل نازک بودن پوست در این ناحیه و مقدار کمتری از غدد چربی (یک نوع غده که پوست را چرب  می کند)

استحکام پوست بدن با استفاده از RF‌:

از روش درمانی RF می توان در مناطقی از بدن به غیر از صورت نیز  استفاده کرد از جمله :

 گردن ، شکم ، بازوها ، ران ها ، زانوها و باسن. در بعضی موارد، بیماران به منظوراستفاده از این روش در کل پوست  بدن تحت معالجه قرار می گیرند که علاوه بر استحکام پوست  و کاهش چین و  چروک پوست، چربی را نیز  در بعضی از نواحی کاهش می دهد.

 گردن: افزایش استحکام و یا سفت شدن پوست در ناحیه ی  گردن با استفاده از دستگاه رادیو فرکوئنسی نیاز است که در دمای پایین تری نسبت به قسمت های دیگر بدن که در بالا ذکر شده است انجام شود به دلیل آن که پوست گردن نسبت به پوست  نواحی دیگر بدن نازک تر می باشد .

شکم ، ران و باسن: درمان های آر اف یک روش موثر برای محافظت از افتادگی پوست بدن برای این نواحی است و حتی در کاهش افتادگی پوست و استحکام آن  بعد از زایمان  نیز موثر می باشد .

 بازو:  استفاده از این روش درمانی  می تواند بر روی پوست شل شده و افتاده بازو موثر باشد و سبب استحکام و یا به عبارتی سفت شدن پوست در این ناحیه شود اما جهت دریافت نتایج قابل توجه در این ناحیه ممکن است نیاز به  چندین جلسه درمان باشد.

زانوها: با استفاده از روش RF می توان به افتادگی پوست در این ناحیه استحکام بخشید اما متخصصان پوست باید هنگام استفاده از تکنیک RF در این ناحیه به دلیل نازک بودن پوست و مقدار کمتری از غدد چربی احتیاط کنند. همچنین استفاده از رادیو فرکوئنسی علاوه بر استحکام بخشیدن به بافت پوست  به طور کلی بر روی بدن نیز باعث کاهش ظاهر سلولیت در شکم ، ران ، بازوها و باسن می شود.

کاشت مو تراکم بالا خط رویش طبیعی

خطرات استفاده از RF‌:

استفاده از این متد تقریباً در تمام مطالعات ، عوارض جانبی دائمی پس از درمان گزارش نشده است.

درد:

درمان با  RF  ممکن است سبب  درد  بیشتری در برخی از افراد شود که   بسته به نوع دستگاه مورد استفاده ی پزشك و  یا سابقه ی بیمار،  می توان برای این افراد بی حسی  موضعی استفاده شود.

هرچه فن آوری و معالجه با  RF بهتر فهمیده شود کار کردن با این متد راحت تر می باشد ، متخصصین پوست دریافتند كه فرکانس رادیویی  پایین تر باعث كاهش درد در عین حال  سبب نتایج مؤثر می شود.

اریتما :

ممکن است بیماران بعد از درمان با این روش، اریتما یا قرمزی پوست را تجربه کنند. اریتما به طور معمول در طی 24 ساعت پس از درمان از بین می رود  .

ادم:

ورم یا تورم عوارض جانبی دیگر ناشی از درمان با  RF است.

انتظار می رود تورم تا 24 ساعت پس از درمان ادامه یابد، اگرچه برخی از بیماران ممکن است تا یک هفته ورم را تجربه کنند.