کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
کیوسوییچ جوانسازی از بین بردن جای صورت لک اسکار

لیزر کیوسوئیچ وهرآنچه که باید بدانید!

لیزر کیوسوئیچ با بهره گیری از تکنیک پیش رفته  Q- Switched بهترین درمان برای ضایعات پیگمانته (انواع لک ها) و از بین بردن لکه های قهوه ای ناخواسته، لک های ناشی از پرتو خورشید یا جهت از بین بردن خال کوبی از پوست شما می باشد. این لیزر برای درمان و پاک کردن انواع تاتوهای رنگی، خالهای تیره مادرزادی (Nevus OTA) و کک مک و Lentigo مناسب است.

 • پالس انرژی در این  لیزر، که در بیلیونیوم ثانیه است، رنگدانه را در پوست آزاد می کند تا بتواند توسط بدن مجدداً جذب و دفع شود.
 • تعداد جلسات درمانی در این نوع لیزر بسته به نوع ضایعه و محل آن متفاوت می باشد.

دستگاه لیزر کیوسوئیچ هلیوس سه، یکی از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه لیزر در زمینه جوانسازی و بهبود و درمان لک و ضایعات رنگی می باشد.

این دستگاه با دارا بودن چندین هندپیس با کارایی های متفاوت و منحصر بفرد نوعی رویکرد درمانی مؤثر در بهبود تاتو، لک‌های تیره پوست و‌جوانسازی محسوب می‌شود.


تاریخچه لیزر کیوسوئیچ

واژه لیزر laser به معنی تقویت نور به روش گسیل القایی تابش می باشد. لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد بلکه خواص فیزیکی آن لیزرها را از نورهای ایجاد شد از دیگر منابع متمایز میکند، لیزرها عمدتاً در پزشکی و جراحی به عنوان یک تکنیک میکروسرجری در سطح درون سلولی، برای القای تغییرات حرارتی به عنوان ابزاری برای تخریب کنترل‌شده بافت مورد استفاده قرار می‌گیرند.  در گذشته در بسیاری از موارد، انتخاب یک لیزر خاص تا حد زیادی بر اساس در دسترس بودن بوده است و پروتکل های درمانی اغلب با یک رویکرد تجربی ایجاد شده اند.  در نتیجه، اثربخشی درمانی تکنیک‌های لیزر درمانی اولیه رضایت‌بخش نبود و عوارض جانبی مانند جای زخم اغلب مشاهده می شد.

لیزر-کیوسوئیچ

 در 20 سال گذشته، رویکرد به کاربرد درماتولوژیک لیزر بر اساس بررسی های بافت شناسی و اثرات لیزر بر روی بافت های طبیعی و غیر طبیعی سیستماتیک تر بوده است. انتخاب لیزر و پارامترهای نوردهی باید بر اساس درک مکانیسم های درمان، خواص نوری و حرارتی بافت، یا رویکرد منطقی و نظری برای به حداکثر رساندن مزایای درمانی و به حداقل رساندن واکنش های نامطلوب مانند جای زخم باشد.

لیزر کیوسوئیچ Q-Switching چیست؟

اصطلاح «کیو-سوئیچ» به نوع پالس ایجاد شده توسط لیزر اشاره دارد. بر خلاف پوینتر لیزرهای رایج که یک پرتو لیزر پیوسته ایجاد می کنند، لیزرهای کیو-سوئیچ پالس های پرتو لیزری را ایجاد می کنند که تنها یک میلیاردم ثانیه (نانوثانیه) طول می کشد و بعد از مکث می تواند دوباره تابیده شود.  از آنجایی که انرژی لیزر در زمان کوتاهی ساطع می شود، انرژی در پالس های بسیار قوی با طول موج 532 و 1064 نانومتر متمرکز می شود.

 پالس‌های کوتاه و قدرتمند از دو مزیت کلیدی برخوردارند. اول اینکه، این پالس ها به اندازه کافی قدرتمند هستند که می توانند با تابش بر روی سطح پوست ناحیه مورد نظر توسط رنگدانه های موجود در اپیدرم جذب شده و قطعات ریز جوهر یا رنگدانه ها را بشکنند، تولید کلاژن سازی را تحریک کنند یا قارچ ها را بکشند. همه لیزرها قدرت کافی برای این کاربردها را ندارند، به همین دلیل است که لیزرهای کیوسوئیچ برای کارایی خود ارزشمند هستند.

 دوم، از آنجایی که انرژی صرفاً برای چند نانوثانیه در پوست است، بافت اطراف آسیبی نمی بیند.  فقط رنگدانه گرم می شود و خرد می شود تا سپس پروسه حذف توسط ماکروفاژها در خون انجام شود، در حالی که بافت اطراف بدون تاثیر باقی می ماند. 
کوتاه بودن پالس چیزی است که به این لیزرها اجازه می دهد تا ملانوسیتوز پوستی یا خال های ملانوسیتیک (خال های مادرزادی)، خالکوبی های آبی-سیاه، و لنتیژینوز خورشیدی (لک های کبدی یا کک و مک)، یا کشتن قارچ را بدون عوارض جانبی ناخواسته پاک کنند.

انواع لیزر کیوسوئیچ

دستگاه کیوسوییچ passive یا غیرفعال (AQSW)

دستگاه کیوسوئیچ active یا فعال (AQSW)

این دو دستگاه تفاوت زیادی باهم ندارند اما مکانیسم عملکرد متفاوتی از جهت ذخیره انرژی دارند.

 در میان لیزرهای نانوثانیه پالس، در حال حاضر تنها سه نوع لیزر Q-switched در حوزه پزشکی موجود است مانند:

 • لیزر یاقوتی (Ruby)
 • لیزر الکساندرایت (Alexandrite)
 • لیزر یاگ (Nd:YAG)

لیزر روبی با کوتاه ترین طول موج و پهنای تابش 20 تا 40 نانوثانیه برای حذف رنگ های نادر در تاتو مثل سبز یا آبی مورد استفاده قرار میگیرد

لیزر الکساندرایت با طول موج متوسط 755 نانومتر با پهنای تابش 50 یا 100 نانوثانیه برای از بین بردن کک و مک و لک های قهوه ای و اسکارهای تیره و ملاسما و از بین بردن رنگ های سیاه و آبی آسمانی و سبز مغز پسته ای استفاده کرد.

و لیزر یاگ برای جوانسازی و تحریک کلاژن سازی و از بین بردن خال های مادرزادی بهره برد.


کاربردهای درمانی دستگاه لیزر کیوسوئیچ

• درمان لک حاملگی یا ملاسما
• درمان تیرگی پس از التهاب از جمله لک‌های پس از جوش، زخم، آکنه و یا اسکار ناشی آن
• درمان چروک‌های سطحی پوست
درمان منافذ باز پوست
• خال اوتا
پاک کردن تاتو
• درمان کک مک
• درمان کراتوز سبوریک
• درمان لک‌های لنتیگو
• بهبود ضایعات عروقی ( تلانژکتازی)

کاربرد-دستگاه-لیزر-کیوسوئیچ

چه  نکاتی را باید در مورد این  متد درمانی دانست؟

 • اگر چند لک قهوه ای، بزرگ یا کوچک بر روی پوست وجود داشته باشد، لیزر Q-Switched مناسب است که بتوان  آن ها را حذف کرد.
 • تأکید بهترین متخصصین پوست بر این مبنا می باشد که این روش درمانی برای از بین بردن تنها چند لک به صورت نقطه  ای  تاثیر گذاری بهتری دارد.
 • اگر لکه های پراکنده زیادی بر روی پوست وجود دارد، یک روش photorejuvenation  مانند (Elight) یا لیزر Fractional  را توصیه می شود.
 • لیزر Q-Switched  جهت حذف لکه های  ناشی از پرتو آفتاب روی قفسه سینه، بازوها یا پاها نیز موثر است.
 • لیزر Q-switched برای خانمهای باردار یا بیمارانی که طی شش ماه گذشته Accutane مصرف کرده اند، مناسب نیست.
 • افرادی که سابقه ابتلا به ویروس تبخال و یا هرپس سیمپلکس دارند، تا زمانی که  درمان نشده اند، نباید تحت درمان با این لیزر قرار گیرند.
درمان-لک-های-پوستی-با-لیزر-کیوسوئیچ

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

اگر درمان با لیزر قرار است برای ناحیه استفاده شود که سابقه در مان و ابتلا به تبخال و هرپس سیمپلکس را داشته است. به پزشک متخصص پوست حتما باید اطلاع داد زیرا انرژی لیزر ممکن است ویروس را در آن ناحیه فعال کند.  

پوسته هایی که در ناحیه ی مداخله ایجاد می شود در مدت چند روز تا 2 هفته روی ناحیه تحت درمان وجود خواهد داشت. (اگر روی پاها باشد ، حتی ممکن است 3-4 هفته باشد).

توصیه می شود که در صورت بروز این عوارض می توان از وازلین ساده یا ژل های مرطوب کننده استفاده کرد و تا زمانی که بهبود نیافته است، می توان ناحیه را به حالت  بانداژ نگه داشت، زیرا این عمل سرعت بهبودی را تسریع می کند.

می توان در مناطق تحت درمان ازکانسلر های  آرایشی استفاده کرد، اما ممکن است پوشاندن آنها با آرایش دشوار باشد.

برای چند دقیقه یا تا چند ساعت پس از لیزر احساس سوزش را در ناحیه تحت درمان می توان احساس کرد.

لک ها ی تحت درمان  قرمز می شوند و پوستی  را  آن ناحیه تشکیل می دهند که باید برای بهبود بهینه و تسریع ریکاوری پوشانده شوند. پوسته تشکیل شده بسته به ناحیه مداخله و اینکه مراقبت های پس از درمان چطور انجام می شود  بین مدت زمان 3 تا 14 روز بهبود می یابد. (بیشتر در ناحیه ی بازوها و پاها).

آیا می توان این متد درمانی را با سایر روش های درمانی به صورت ترکیبی استفاده کرد؟

بله، در همان روز در همان منطقه درمان لیزر-Switched Q انجام شده است امکان پذیر است. اما با فاصله زمانی که پزشک متخصص با توجه به ناحیه درمان – شرایط پوستی بیمار – مشکل پوستی بیمار و این که درمان دیگری که قرار است با لیزر Q-Switched به صورت ترکیبی استفاده شود، تعیین می کند.

این امر به این دلیل است که لیزر در حین درمان گرمای زیادی ایجاد می کند.

مراقبت های قبل و بعد از انجام لیزر کیوسوئیچ

در جلسه مشاوره سابقه حساسیت های پوستی و داروهایی که مصرف میکنید، در مورد سابقه کلوئید (گوشت اضافه بعد از ترمیم زخم) و مشکلات پوستی خود را حتما با پزشک معالج در میان بگذارید.

 • از سولاریوم و حمام آفتاب قبل و بعد از لیزر استفاده نکنید و در روز انجام پروسیجر صورت کاملا تمیز و بدون آرایش باشد.
 • بعد از انجام لیزر از داروهای آنتی بیوتیک و پمادهای موضعی که پزشکتان تجویز میکند استفاده کنید، همچنین ممکن است کرم های ترمیم کننده  و ضدآفتاب تجویز شود که باید استفاده شود.
 • در مواردی که تاول های پوستی ایجاد شد از تحریک آنها خودداری کنید.

در مطالعات جدیدی که توسط پروفسور نیلفروش زاده و همکاران در مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران و کلینیک فوق تخصصی جردن صورت پذیرفته است. از این متد درمانی به صورت Combination با متد های درمانی دیگر جهت بهبود مشکلات پوستی بیماران که نسبت به درمان های Single مقاوم بوده اند بهره جسته اند و نتایج حاصل از این مطالعات بالینی در  ژورنالهای معتبر  اکسپت شده است.

سخن آخر

انجام کارهای درمانی و زیبایی علاوه بر صرف وقت و هزینه اگر نزد متخصصان مجرب انجام نشود ممکن است خصارت های جبران ناپذیری دربرداشته باشد که تاثییر مستقیم در اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی فرد داشته باشد. بنابراین در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت لازم را داشته باشید.