کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
آیکون لاغری تناسب اندام رژیم لاغری

کویتیشن، بهترین روش لاغری موضعی

آیا برایتان پیش آمده که از دیدن اندام خود در آینه احساس خوبی نداشته باشید و با پوشیدن لباس، چربی های شکم و پهلویتان مزاحم زیبا به نظر رسیدنتان باشند؟ شاید بسیاری از شما هم ورزش و هم رژیم را تجربه کرده باشید اما همچنان این مشکل برایتان باقی مانده باشد. اما امیدتان را از دست ندهید زیرا علم پزشکی به کمک پیشرفت هایی که داشته، توانسته تا به طور موثر این مشکل را رفع کند. یکی از روش های لاغری، استفاده از کویتیشن اولتراسونیک است که به صورت غیرتهاجمی و با امواج اولتراسوند چربی های اضافی نواحی مختلف بدن از جمله چربی های شکم و پهلو و ران ها را از بین می برد. اما کویتیشن اولترا سونیک چیست و دقیقاً به چه صورت عمل می کند؟ بهترین کلینیک برای کویتیشن کدام است؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی دقیق تر یکی از بهترین روش های لاغری موضعی بپردازیم.

کویتیشن اولتراسونیک چیست؟

چاقی و اضافه وزن یکی از معضلات مهم جوامع امروزی است که بیشتر ناشی از عدم تحرک و تغذیه نامناسب است. بسیاری از این افراد یا زمان کافی برای ورزش ندارند و یا با وجود ورزش و رژیم غذایی نتوانسته اند چربی های بخشی از اندام خود را از بین ببرند. به همین دلیل علم پزشکی به کمک این افراد آمده است و دستگاه هایی را پدید آورده است که چربی های موضعی را به شکل موثر از بین می برند. یکی از این دستگاه های موثر که به صورت غیر تهاجمی (بدون جراحی) چربی های بدن را حذف می کند کویتیشن  اولتراسونیک است که لیپولیز اولتراسونیک نیز نامیده می شود.

این دستگاه مدرن ابزاری مناسب برای کانتورینگ بدن (پیکرتراشی) است و برای از بین بردن تجمعات  چربی زیر پوست استفاده می شود. این دستگاه با نام های تجاری مانند لیپونیکس یا اولتراشیپ  Liponix or Ultrashape نیز می توان یافت. این روش، جایگزین ایمنی برای گزینه های جراحی مانند لیپوساکشن و لیپوماتیک است.

در این روش درمانی از امواج فراصوت برای از بین بردن سلول های چربی انباشته شده استفاده می شود. این چربی ها بعد از در هم شکستن توسط سیستم لنفاوی جذب بدن می شود. کویتیشن اولتراسونیک نسبت به سایر روش های مشابه مانند لیپوساکشن اولتراسوند بسیار ایمن تر است زیرا  هیچ گونه برشی  جهت خروج چربی احتیاج ندارد. عدم برش در این روش لاغری موضعی کمک می کند تا بهبودی  و ریکاوری راحت تر و سریع تر  باشد.

بیشتر بخوانید : کاشت مو

چاقی چه مشکلاتی به همراه دارد؟

از مهم ترین دلایلی که باید برای انجام لاغری موضعی اقدام کنید و چربی ها را از بین ببرید، مشکلاتی است که چاقی به همراه دارد؛ این مشکلات عبارتند از:

 • احساس خستگی مداوم
 • تعریق بیشتر
 • امکان ابتلا به مشکلات تنفسی
 • بروز بیماری های دیابت، فشار خون، کلسترول بالا، بیماری های قلبی عروقی و …
 • افزایش احتمال سکته مغزی
 • افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان
مشکلات چاقی

لاغری موضعی با کویتیشن اولتراسونیک برای چه کسانی مناسب است؟

این روش کارایی بالایی برای افرادی دارد که کاندید مناسبی برای متد درمانی هستند و بافت چربی در ناحیه مداخله تراکم مناسبی داشته باشد. کویتیشن اولتراسونیک برای افراد زیر گزینه ای مناسب و ایده آل است:

 • افرادی که در سلامت جسمی کامل هستند؛
 • کسانی که سیگار مصرف نمی کنند؛
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه از این روش لاغری دارند و به دنبال کاهش وزن نیستند بلکه می خواهند چربی های موضعی را از بین ببرند.

نکته مهم در کویتیشن اولتراسونیک این است که این روش لاغری موضعی به منظور هدف قرار دادن مناطق کوچک چربی و کمک به رفع چربی نواحی ای از بدن فرد می باشد که مقاوم به ورزش و یا رژیم های تغذیه ای است و به صورت موضعی در آن ناحیه استفاده می شود. کویتیشن یک روش درمانی برای افرادی نیست که سعی در کاهش وزن دارند بلکه روشی مناسب جهت کاهش سایز در نواحی مورد نظر می باشد . شواهد امیدوار کننده ای وجود دارد که نشان می دهد کویتیشن اولتراسونیک درمانی موثر برای بادی کانتورینگ است.  

چه کسانی نمی توانند کویتیشن انجام دهند؟

اگرچه این روش غیرتهاجمی است اما برای استفاده از آن برای افراد زیر ممنوع است:

 • زنان باردار؛
 • زنانی که تحت درمان نازایی قرار دارند؛
 • زنانی که اخیراً زایمان داشته اند؛
 • زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند؛
 • اغراد مبتلا به بیماری های خاص مانند بیماری های کلیوی، بیماری های کبدی، قلبی-عروقی، بیماری دیابت و فشار خون بالا؛
 • افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، کهیر؛
 • افرادی که تحرک کافی در طول روز ندارند؛
 • افراد مبتلا به تری گلیسیرید بالای خون و کلسترول بالا؛
 • افرادی که در داخل بدنشان پروتزهای فلزی، آی یو دی و هر جسم خارجی دیگری قرار دارد؛
 • افراد زیر 18 سال؛
 • افراد بالای 55 سال؛
 • افرادی که به دلیل مشکلات خاص به صورت طولانی مدت از داروهای ضدالتهاب و ضدانعقاد خون استفاده کرده اند؛
 • افراد مبتلا به افسردگی و بیماری های روانی؛
 • افراد مبتلا به سرطان و انواع تومورها؛
 • افرادی که روی بدن خود تتو دارند؛
 • افراد دارای کلوئیدهای پوستی.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا مبتلا به بیماری خاصی هستید، حتماً در جلسه مشاوره با پزشک خود مشورت نمایید.

کویتیشن اولتراسونیک برای کدام نواحی از بدن موثر است؟

این روش حذف چربی موضعی برای نواحی زیر بسیار موثر است:

 • شکم
 • باسن
 • بازوها
 • نواحی ران
 • در برخی نواحی که تراکم بافت چربی باید مناسب باشد مانند زیر سینه و گردن

 اساس کار دستگاه کویتیشن اولتراسونیک چگونه است؟

 کویتیشن اولتراسونیک برای از بین بردن سلول های چربی به فناوری اولتراسونیک متکی است. امواج اولتراسوند به عمق لایه های پوست فرستاده می شوند و باعث ایجاد لرزش و ویبره  در آن ناحیه می شوند. سپس سلول های چربی شکسته و از لایه های پوستی  جدا می شوند. پس از چند روز، سلول های چربی توسط سیستم لنفاوی فرد جذب شده و به عنوان مواد زائد از بدن دفع می شوند. تشخیص میزان تاثیر کویتیشن در حال حاضر دشوار است اما تحقیقات اخیر در مورد اثربخشی این دستگاه امیدوار کننده بوده است. در سال 2019، مطالعه ای اثر کویتیشن اولتراسونیک را برای 50 زن آزمایش کرد که دارای اضافه وزن از نظر پزشکی  بودند. نیمی از زنان به سادگی رژیم کم کالری را دنبال کردند، در حالی که نیمی دیگر رژیم کم کالری را با فرکانس رادیویی و روش های پیکرتراشی اولتراسوند داشتند. پس از 5 هفته، زنانی که به آنها کویتیشن اولتراسونیک داده شده بود، کاهش توده چربی بیشتری را در  بدن  نشان دادند. جالب اینجاست که این گروه از زنان بیش از گروه دیگر وزن کم نکردند بلکه فقط  چربی بدن خود را به راحتی از دست دادند. یکی دیگر از مطالعات مختصر معتبری که در سال 2007 انجام شد به بررسی 30 نفر از افرادی پرداخت  که به همه آنها درمان کانتورینگ کویتیشن اولتراسونیک داده شده بود. شرکت کنندگان پس از سه بار درمان، شاهد کاهش توده چربی بدن بودند. در پایان مطالعه، اندازه ناحیه چربی بدن  که تحت درمان بود  یک تا سه سانتی متر کاهش یافت. این مطالعه همچنین نشان داد که شرکت کنندگان در این مطالعه وزن کم نکردند – آنها فقط چربی از دست دادند.

در کلینیک دکتر نیلفروش زاده از روش کویتیشن به عنوان روشی ایمن، موثر و بدون نیاز به جراحی استفاده می شود. در این روش به کمک امواج فراصوتی با فرکانس بالا، بافت های چربی را به قطعات کوچکتر تبدیل می کنند. در نهایت این چربی ها توسط سیستم لنفاوی جمع آوری شده و از طریق ادرار از بدن دفع می شوند.

نحوه انجام کویتیشن اولتراسونیک چگونه است؟

پیش از آن که به بررسی نحوه انجام این روش لاغری موضعی بپردازیم باید بگوییم که برای انجام کویتیشن حتماً باید به بهترین متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید؛ متخصصی که در کلینیک درمانی مجهز فعالیت دارد و از تکنولوژی های روز برای درمان مشکل استفاده می کند. این روش در صورتی موثر است که پزشک مهارت لازم در انجام این روش را داشته باشد.

 روش کویتیشن اولتراسونیک بسیار ساده است. در جلسه درمان، با توجه به ناحیه ای از بدن فرد که  تحت درمان قرار گرفته ، پزشک از فرد می خواهد که کامل لباس هایش را در بیاورد و لباس مخصوص را بپوشد. این کار به دلیل آن است که بافت چربی مورد نظر جهت مداخله ممکن است در لباسی که فرد به تن کرده خودش را بیشتر و یا کمتر نشان دهد. پزشک با استفاده از الکل ناحیه درمان را ضد  عفونی می کند. سپس با استفاده ازهندپیس  دستگاه کویتیشن اولتراسونیک، آن  را به آرامی در محل مورد نظر قرار می دهد. در حین عمل ممکن است  فرد احساس گرما داشته باشد و صدای وزوز دستگاه کویتیشن اولترا را بشنود. درمان ها معمولاً بین 40 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. در  برخی از مطالعات معتبر نشان می دهد که این روش درمانی در کاهش چربی در مکانهای “فیبروتیک” بدن – یعنی در قسمت پهلوها،  پشت پهلو،شکم وسینه، بسیار موثر است.

 عوارض جانبی کویتیشن اولتراسونیک

این روش درمانی اگر توسط یک متخصص پوست و زیبایی خوب انجام شود، به دلیل غیرتهاجی بودن هیچ گونه خطری برای فرد ایجاد نخواهد کرد. کویتیشن برای اکثر افراد یک درمان کم خطر محسوب می شود. اما به طور کلی، عوارض جانبی شایع عبارتند از:

 • سرخی نواحی تحت درمان
 •  کبودی
 • سردرد
 • در برخی موارد که درمان به درستی انجام نشده باشد، توده ها و برجستگی های ناهمواری  در پوست به وجود می آید که به دلیل تجزیه غیر یکنواخت چربی است. این مشکل ممکن است با درمان های بعدی رفع شود.

انتظارات پس از درمان با کویتیشن اولتراسونیک

پس ازانجام کویتیشن اولتراسونیک، باید بتوانید بایستید و راه بروید و به زندگی روزانه خود برگردید. درد و کبودی معمولاً کم است. به شما آموزش داده می شود تا جایی که ممکن است بدن را هیدراته و آبرسانی کنید؛ آبرسانی به بدن کمک می کند تا سلول های چربی از طریق سیستم لنفاوی شما دفع شود. اما انتظار نداشته باشید که بلافاصله نتایج را ببینید. بعد از این متد درمانی، بدن شما ممکن است پف کرده یا متورم شود. طول می کشد تا بدن شما سلول های چربی جدا شده را از بین ببرد و لیز کند. همچنین برای دیدن نتایج قابل مشاهده ممکن است به درمان های مکرر نیاز داشته باشید. بیشتر کاندیدای این روش درمانی نتیجه نهایی خود را طی 6 تا 12 هفته مشاهده می کنند. به طور متوسط​​، درمان برای نتایج قابل مشاهده حداقل به  2 تا 6  جلسه مراجعه نیاز دارد. نتایج این درمان دائمی است، به شرطی که رژیم غذایی و ورزش مناسبی داشته باشید. اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید ، تجمعات چربی ممکن است به مناطقی که تحت درمان قرار گرفته اند بازگردند.

مراقبت های قبل از کویتیشن اولتراسونیک

پیش از انجام درمان چاقی با کویتیشن موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • مکمل گیاهی  و یا مکمل های دیگری که فرد  مصرف می کند  و یا هر دارویی که برای فرد تجویز شده است  را باید تحت نظر پزشک خود قطع نمایند .
 • حداقل 48 ساعت قبل از درمان  از نوشیدن الکل و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنند.
 • از 2 هفته پیش از شروع درمان  به فرد توصیه شود از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن خودداری کند.
 • قبل و بعد از درمان مقدار زیادی آب بنوشند تا بدن بتواند چربی اضافی را به سرعت از بین ببرد و تجزیه نماید.
 • برای نتیجه گیری بهتر، 24 ساعت قبل از جلسه درمانی بهتر است از مواد غذایی استفاده کنید که کربوهیدرات و چربی پایینی دارند.
 • از 2 ساعت پیش از درمان چیزی نخورید و ناشتا باشید.

مراقبت های بعد از کویتیشن اولتراسونیک

برای دریافت بهترین نتیجه از درمان با کویتیشن حتماً باید به توصیه های پزشک خود گوش دهید و تمامی مواردی را که گوشزد می کند انجام دهید. در کلینیک جردن دکتر نیلفروش زاده، کویتیشن اولتراسونیک بر اساس وضعیت بدن هر فرد انجام می شود و متخصص تغذیه بر اساس وضعیت هر فرد برنامه و رژیم مناسب برای بعد از کویتیشن را ارائه می دهد. رژیم غذایی مناسب به ماندگاری بیشتر نتیجه کویتیشن کمک می کند. مهم ترین مراقبت های بعد از کویتیشن عبارتند از:

 • بعد از جلسه درمانی، به مقدار زیاد آب و مایعات بنوشید تا چربی و سموم راحت تر و سریع تر دفع شوند؛
 • مواد غذایی مفید و مغذی را در رژیم غذایی خود قرار دهید؛
 • ورزش و تحرک را فراموش نکنید. فعالیت داشتن کمک می کند تا پوست سفت شود و کاهش وزن نیز آسان تر شود؛
 • از مصرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید؛
 • از مصرف الکل خودداری کنید؛ الکل مانع از دفع آسان چربی می شود؛
 • نواحی تحت درمان را به آرامی ماساژ دهید؛
 • تا یک هفته بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و برنزه کردن و سولاریوم خودداری کنید؛

 کویتیشن اولتراسونیک بهتر است یا کول اسکالپتینگ؟

کویتیشن اولتراسونیک همانند روش کول اسکالپتینگ (CoolSculpting) نوعی پیکرتراشی غیر تهاجمی است ،. هدف هر دو این روشهای درمانی یکسان است: کاهش چربی و ایجاد ظاهری لاغرتر در ناحیه ی مداخله. هیچ یک از این دو روش  درمان  جهت لاغری نیستند و هر دو روش نسبت به لیپوساکشن ایمن تر و کمتر تهاجمی هستند. کویتیشن اولتراسونیک با استفاده از فرکانس های اولتراسوند سلول های چربی را تجزیه می مند در واقع اساس عملکردی آن بر پایه امواج اولتراسوند است ، در حالی که CoolSculpting برای از بین بردن چربی با پاسخ طبیعی بدن فرد  به سیستم سرمایش  عمل  می کند. درمان CoolSculpting به طور کلی گرانتر از کویتیشن اولتراسونیک است.

بهترین کلینیک تهران برای کویتیشن اولتراسونیک

درمان های زیبایی و لاغری در صورتی نتیجه موثر خواهند داشت که توسط متخصص ماهر و با دستگاه های به روز انجام شود. فراموش نکنید که مراجعه به غیر متخصص نه تنها به رفع چربی کمک نمی کند بلکه ممکن است آسیب های جدید به بافت های سالم بدن شما نیز وارد کند. برای انتخاب یک کلینیک زیبایی خوب در تهران ویژگی های زیر را در نظر داشته باشید:

 • کلینیک باید پزشکان متخصص و ماهر داشته باشد؛
 • مجهز به دستگاه های نوین و تکنولوژی های جدید و به روز باشد؛
 • کلینیک باید کاملاً بهداشتی و منظم باشد؛
 • برای معاینه بیمار وقت کافی داشته باشند و به انتظارات او به خوبی گوش دهند.

نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل و دقیق در مورد پیکرتراشی با کویتیشن اولتراسونیک صحبت کردیم و به مزایا و معایب این روش پرداختیم. این روش موثر برای لاغری موضعی روشی بی خطر و غیرتهاجمی است و اگر در مرکز زیبایی خوب انجام شود، نتیجه ای بسیار خوب برایتان رقم خواهد زد.