کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
تغذیه و رژیم درمانی در کلینیک دکتر نیلفروش زاده

تغذیه و رژیم درمانی

تغذیه و رژیم درمانی را می توان یکی از اصلی ترین موضوعات مورد بحث و محبوبیت در جوامع امروزی دانست. حتما شما نیز در طول زندگی خود با سوالاتی مانند “مناسب ترین متد تغذیه و رژیم درمانی چیست؟” و “بهترین کلینیک تغذیه در تهران کجاست؟” مواجه شده اید. در این مطلب از سایت کلینیک دکتر نیلفروش زاده، می خواهیم به بررسی جدیدترین سرویس این مجموعه یعنی رژیم درمانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

تغذیه فقط چاقی و لاغری نیست!

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که رژیم درمانی تنها برای اشخاصی کاربرد دارد که دارای اضافه وزن هستند و می خواهند به اصطلاح سایز کم کنند. درست است که بیشتر افرادی که به دنبال رژیم های غذایی خاص و اصولی می روند، از این دسته هستند اما نباید از اهمیت تغذیه و تاثیر آن بر روی زندگی همه افراد غافل شد. در این مطلب علاوه بر ارائه توضیحات جامع در رابطه با رژیم درمانی و لاغری، به بررسی نقش کلی تغذیه بر روی جوانسازی پوست، خلق وخوی افراد و همچنین کیفیت رفتارهای انسانی خواهیم پرداخت.

تاریخچه علم تغذیه و رژیم درمانی

یکی از نیاز های اولیه ی بشر، نیاز به غذا است. نیازی که در صورت نبود آن، بیش از چند روز زنده نخواهیم بود. در جامعه ی مدرن امروزی، با پیشرفت علوم مختلف، دسترسی به انواع مختلف مواد غذایی راحت تر شده و در اغلب نقاط جهان، مواد غذایی اولیه به راحتی در دسترس همگان قرار دارد. با این وجود، روز به روز بیماری های ناشی از مصرف غذا هم افزایش یافته است. بیماری هایی که ناشی از عدم استفاده ی صحیح از مواد غذایی است مانند مصرف بیش از اندازه فست فود ها، غذاهای فرآوری شده، نمک، شکر، محصولات شیرین و … و همچنین مصرف کم میوه ها و سبزی هاست که متعاقب آن، با بیماری های مزمن مانند سرطان ها، دیابت، بیماری قلبی عروقی و … مواجه هستیم. همه ی این ها به این معناست که هر فرد برای داشتن زندگی سالم، نیازمند مشاوره و استفاده از راهنمایی های یک كارشناس تغدیه و رژیم درماني مي باشد.

از اوایل سده ۱۹ مفهوم غذاخوردن فقط پر کردن شکم بود و احساس گرسنگی بشر را وادار می‌ کرد تا آن چه را در دسترس خود می‌ دید بدون توجه به کمیت و کیفیت آن مصرف کند. شهرنشینی و تشکیل اجتماعات باعث ایجاد تغییرات زیادی در طرز تغذیه بشر شده‌ است.

اولین اجتماعات و شهرها در میانرودان، آسیای غربی، مصر و یونان به وجود آمدند. شهرنشین های اولیه کشاورزی و دامپروری را به خوبی می‌ دانستند و برای تغذیه خود از محصولات متنوع استفاده می‌ کردند. ایران نخستین کشور جهان است که انسان اولیه در آن به کشاورزی و پرورش دام پرداخته‌ است. ( آرتور کیت و دکتر ارنست هرتسفیلد در کتابی به نام صنایع ایران ثابت کرده‌ اند که کشاورزی و تمدن از فلات ایران شروع شده‌است)

تاریخچهٔ تغذیه در یونان نشان می‌ دهد که مردم یونان باستان برای تغذیه اهمیت زیادی قائل بودند و این جمله به آنان منسوب است که: «برای تقویت روح هرگز جسم را نباید فراموش کرد و باید مردم را با ورزش و غذای مناسب تربیت کرد.» شواهد نشان می‌ دهد که در زمان های قدیم مردم یونان بیشتر از گیاهان تغذیه می‌ کردند و مصرف گوشت گوسفند، پرندگان، شکر، لبنیات و ماهی نیز در بین بعضی از طبقات اجتماع معمول بوده‌ است. همچنین روغن زیتون را بسیار مصرف می‌ کرده‌ اند.

در مورد رژیم های غذایی باید گفت که آغاز پیدایش آن به لوحه ای متعلق به سال ۱۹۰۰ قبل از میلاد مسیح در ناحیه سومر مربوط می‌ شود که در آن برنامه غذایی یک کودک نوشته شده و در حال حاضر در موزه باستان‌ شناسی استانبول نگهداری می‌ شود.

طی دوران های مختلف تاریخ و از دیدگاه مذاهب گوناگون، رژیم های غذایی حائز اهمیت بسیار بوده و در بسیاری از کتب مذهبی مطالبی در زمینه تغذیه در دوران بارداری، شیردهی و روزه منعکس شده‌ است. بقراط غالباً نصایح و توصیه‌ هایی در زمینه مصرف یا عدم مصرف بعضی از غذاها به بیماران خود می‌ کرده‌ است و اکثر پزشکان یونان باستان رژیم درمانی را به عنوان بخش مهمی از معالجه بیماری ها به کار می‌ بردند.

زکریای رازی که از دید عده زیادی پدر علم تغذیه شناخته شده توصیه‌ های مختلفی در زمینه رژیم های غذایی دارد.

با وجود اهمیت زیاد این رشته در حفظ سلامت انسان از گذشته تا حال داشته، ولی تا سال های پایان جنگ جهانی اول هیچ سازمانی که رسماً در این زمینه فعالیت کند وجود نداشت، تا این که در سال ۱۹۱۷ نخستین انجمن مربوط به رژیم‌ دانان توسط گروهی از کارشناسان تغذیه آمریکا تأسیس شد. این انجمن برای اولین بار مجله علمی رژیم شناسان را در سال ۱۹۲۵ منتشر کرد. و به تدریج دامنه فعالیت خود را در زمینه مدیریت خدمات غذایی کلینیک های تغذیه توسعه داد.

تاریخچه علم تغذیه

دلیل اهمیت بالای رژیم غذایی چیست؟

دانش‌ آموختگان این رشته که کارشناس علم تغذیه یا رژیم‌ شناس (Dietition) نامیده می‌ شوند، باید تمام اطلاعات و دانش خود را در راه کمک به برقراری و بهبود سلامت بشر به کار گیرند. به گفته کارشناسان تغذیه کلینیک تخصصی دکتر نیلفروش زاده، اصطلاح رژیم درمانی یا درمان با رژیم (Diet-therapy) به معنای استفاده از رژیم غذایی نه فقط برای بیماران بلکه برای افراد سالم نیز است. بدین معنی که افراد سالم نیز باید به نوبه خود از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند تا بدین وسیله از ابتلا به سوء تغذیه مصون مانده و از سلامت کامل برخوردار شوند.

نیاز انسان به غذا یکی از احتیاجات ذاتی و فیزیولوژیکی است که مهم ترین عامل بقای زندگی و طول عمر بشر می باشد. احتیاج به غذا دایمی است و ارگانیسم را مجبور می کند تا برای به دست آوردن غذا و رفع گرسنگی کوشش کند. تغذیه صحیح و متعادل نه تنها پدیده رشد را مؤثر می سازد و به تندرستی و طول عمر می انجامد، بلکه با تاثیر روی اعصاب و روان سبب رشد فکری و نمو نیروهای جوانی می گردد.

داشتن سبک زندگی متشنج، حفظ عادت تغذیه سالم را سخت می‌ کند و باعث می‌ شود که بدن در برابر خطرات بهداشتی، آسیب‌ پذیر شود. بدون این‌ که متوجه شوید، باعث مشکلات بهداشتی می‌ شود که می‌ توانند منجر به بیماری شوند. افراد تنها زمانی به اهمیت تغذیه سالم پی می‌ برند که از بیماری‌ هایی مانند سوء تغذیه، چاقی و … رنج می‌ برند.
بدن انسان با غذا کارمی‌ کند و مخلوطی متعادل ازغذا، عملکرد بدن را هموار می‌ کند. اهمیت خوردن غذاهای سالم در رشد بدن، تقویت عملکرد بدن و ایجاد دفاع در برابر بیماری‌ هاست. هر شخصی، از یک کودک گرفته تا یک بزرگسال، نیازمند یک عادت غذایی سالم برای زندگی بهتر و طولانی تر هستند. گر چه که بیشتر مردم از اهمیت عادات تغذیه سالم آگاه هستند، تنها تعداد اندکی تمایل به پیروی از آن‌ ها را دارند.

چرا داشتن برنامه تغذیه ای سالم مهم است؟

رشد طبیعی بدن و عملکرد آن بدون وجود مواد مغذی، غیرممکن است. مواد مغذی غذا، سوخت مورد نیاز سلول‌ های بدن را تامین می‌ کند. بدن انسان بدون وجود مواد مغذی مناسب، دربرابر بیماری‌ های ویروسی و باکتریایی آسیب‌ پذیر می‌ شود. انرژی مورد نیاز برای انجام عملکردهای بدن، هم عملکردهای ذهنی و عملکردهای فیزیکی، از چربی اندوخته شده بدن تامین می‌ شود. عدم تعادل ناشی از اختلال در سطح چربی بدن هم می‌ تواند منجر به چاقی و هم سوء تغذیه شود که هردو آن‌ ها برای بدن خطرناک است. بدن انسانی که از چاقی یا سوء تغذیه رنج می‌ برد شانس بالایی در ایجاد بسیاری از بیماری‌ ها مثل اختلال عملکرد قلب، سرطان، دیابت‌ ها، پوکی استخوان و بسیاری از بیماری‌ های زمینه ای دیگر را دارد.

مراجعه به یک کلینیک تغذیه و رژیم درمانی خوب می تواند به شما در داشتن برنامه غذایی مناسب و مختص شرایط فردی خودتان بیشترین کمک را به عمل بیاورد. برای گرفتن وقت مشاوره از بهترین مشاوران تغذیه در کلینیک دکتر نیلفروش زاده با شماره های درج شده در انتهای این مطلب تماس بگیرید.

یک برنامه رژیم غذایی سالم می‌ تواند به فعال ماندن بدن برای مدت طولانی کمک کند و امکان یک زندگی سالم را فراهم می‌ کند. یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌ تواند به حفظ وزن مورد نیاز بدن و همچنین افزایش سلامت عمومی کمک کند. یک رژیم غذایی سالم دارای مقادیر متعادلی از نان‌، سیب‌ زمینی‌، حبوبات، میوه‌ ها، سیزیجات، شیر، گوشت، ماهی یا جایگزین شیر یا گوشت و حداقل مقدار چربی و قند می‌ باشد. بدن نمی‌ تواند تنها از یک نوع ماده غذایی، مواد مغذی ضروری را به دست آورد. بدن باید گستره‌ ای ازغذاهای سالم با مقادیر کافی ویتامین‌ ها، مواد معدنی و فیبر را دریافت کند.

تغذیه و رژیم درمانی برای لاغری

در رژیم های لاغری، چربی های قسمت‌ های مختلف بدن با الگوی‌ متفاوتی کاهش می‌ یابند و کم شدن چربی ها از تمام بدن بصورت یکسان اتفاق می افتد. البته بافت هایی که چربی فشرده تری دارند، نسبت به بافت هایی که چربی کم تراکم تری دارند، دیرتر کوچک می شوند. برای مثال پهلوها نسبت به جلوی شکم زودتر کوچک می شوند. لاغر شدن زود هنگام پهلوها برای خود فرد نیز کاملا محسوس است. ران های عضلانی و چاقی های پایین تنه ای معمولا دیر تر به رژیم لاغری پاسخ می دهند. سینه های چاق و پشت شانه چاق نیز از جمله بافت هایی هستند که در کوتاه مدت به رژیم لاغری پاسخ داده و کوچک می شوند. از اين رو استفاده از دستگاه های كمک لاغری موضعی جهت ناحيه ی مورد نياز توصيه می شود.

دستگاه های کمک لاغری کلینیک دکتر نیلفروش زاده

ما در کلینیک دکتر نیلفروش زاده برای همگام شدن با متد روز دنیا از جدیدترین دستگاه های کمک لاغری برای افزایش تاثیر رژیم درمانی کاهش چربی های موضعی بدن استفاده می کنیم. در ادامه می توانید با خواندن متن و دیدن ویدیوهای مربوطه با هر یک از این دستگاه ها یعنی تروسکالپ، کویتیشن و آیکون آشنا شوید. این دستگاه ها در بهترین کلینیک های رژیم درمانی و لاغری دنبا همراه با ارائه مناسب ترین متدهای تغذیه ای به افراد برای داشتن اندامی زیباتر کمک می کنند.

استفاده از دستگاه لاغری ترواسکالپ همراه با رژیم درمانی

دستگاه لاغری ترواسکالپ جدیدترین تکنولوژی لاغری دنیاست. ما در کلینیک دکتر نیلفروش زاده برای ارائه خدمات مناسب در زمینه لاغری و تناسب اندام از روش های ترکیبی تغذیه درمانی و استفاده از دستگاه های لاغری موضعی استفاده می کنیم. در ویدیوی این بخش می توانید توضیحات کارشناس تغذیه و لاغری کلینیک ما درباره ترواسکالپ را ببینید.

استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن همراه با رژیم درمانی

دستگاه لاغری کویتیشن با استفاده از امواج اولتراسونیک با فرکانس پایین و شدت بالا می تواند به کاهش حجم چربی های موضعی و رفع سلولیت کمک شایانی نماید. بهره گیری از دستگاه لاغری موضعی کویتیشن به آب شدن چربی ها و دفع ان ها از طریق عروق لنفاوی منجر می شود. در هر جلسه کویتیشن، حدود 1 الی 4 سایز کاهش اندازه اندام ایجاد خواهد شد.

استفاده از دستگاه لاغری آیکون همراه با رژیم درمانی

دستگاه لاغری آیکون ساخت کشور ایتالیا بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. این دستگاه لاغری موضعی همانند ترواسکالپ و کویتیشن دارای مجوز FDA می باشد. دستگاه آیکون 4 هندپیس اختصاصی دارد و برای صورت و همه نواحی بدن قابل استفاده است. برای لاغری با دستگاه آیکون از سه تکنولوژی روبودرم، لیزر دایود کم توان و لیزر LED کم توان استفاده می شود.

بهترین کلینیک تغذیه و رژیم درمانی تهران کجاست؟

عوامل مختلفی بر روی انتخاب یک کلینیک لاغری وجود دارند. به طور کلی، یک کلینیک تغذیه و رژیم درمانی خوب جایی است که ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • حضور متخصصان و کارشناسان با تجریه حوزه علم تغذیه
  • در نظر گرفتن شرایط فردی اشخاص متقاضی دریافت خدمات کمک لاغری
  • استفاده از جدیدترین متد رژیم درمانی برای ارائه برنامه های تغذیه ای مناسب
  • بهره گیری از جدیدترین دستگاه های خارجی لاغری مانند ترواسکالپ و کویتیشن و آیکون و …

ما در کلینیک دکتر نیلفروش زاده برای ارائه خدمات نوین حوزه لاغری و زیبایی به شما عزیزان از جدید ترین دستگاه ها و تکنیک های روز دنیا بهره می گیریم. برای نوبت دهی متخصصان لاغری و رژیم درمانی می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید:

☎ تلفن های تماس

۸۸۸۸۵۷۶۹    ۸۸۷۸۱۰۹۰     ۸۸۷۹۴۰۰۱
۸۸۷۸۸۶۶۷۸۸۶۵۸۸۲۷    ۸۸۶۵۸۸۲۶
۸۸۸۸۶۵۰۱۸۸۸۸۲۸۵۰    ۸۸۷۸۸۷۰۷

آدرس تهران – خیابان نلسون ماندلا، تقاطع میرداماد، نبش کوچه عمدی، پلاک ۶۷

ساعت کاری کلینیک: از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ صبح الی ۹ شب