کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
تزریق فیلر لب

تزریق ژل لب طبیعی و نچرال

تزریق ژل لب یا فیلر لب برای پر کردن، حجم دهی به لب ها و نیز اصلاح طبیعی فرم لب ها توسط متخصص پوست و مو در کلینیک تزریق ژل لب صورت می گیرد. تزریق ژل لب به مدل های متفاوتی مانند: مدل عروسکی یا باربی، مدل روسی، مدل توپر و غیره انجام می شود که بیشتر به خاطر شباهت لب ها با چنین مدل هایی، نامگذاری شده اند. با این حال بهترین حالت، تزریق ژل لب طبیعی و نچرال است که علاوه بر زیبایی طبیعی، بتواند نافرمی های آن را اصلاح کند. با ما همراه باشید و در این مطلب از سایت کلینیک دکتر نیلفروش زاده (جردن) همه چیز درباره تزریق ژل لب را بخوانید.

ژل (فیلر) لب چیست؟

فیلرهای لب بر پایه‌ی اسید هیالورونیک طی چند سال گذشته به عوامل تقویت‌کننده و پرکننده بافت نرم تبدیل شده‌اند. محصولات ژل با انواع برندهای مختلف با کاربردهای گوناگون برای استفاده‌ی بیماران بدون عمل جراحی انقلابی در زیبایی به پا کرده اند. تزریق ژل یا فیلر لب به منظور افزایش حجم و تقارن لب های بالا و پایین انجام می شود.

فیلرهای هیالورونیک اسید تزریقی به لب ها معمولاً نرم هستند و ساختار ژل مانند دارند. نتایج حاصل از تزریق ژل لب و ماندگاری آن‌ها نیمه‌موقت است و بستگی به برند استفاده شده ژل و ناحیه‌ی مورد نظر جهت تزریق می‌تواند اثر بخشی طولانی‌تری داشته باشد اما معمولا مدت اثر آن ۶ تا ۱۲ ماه یا در برخی موارد ۱۸ ماه می‌باشد. انتخاب یک کلینیک زیبایی خوب و حرفه‌ای برای تزریق ژل لب به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا هیالورونیک اسید (Hyaluronic Acid) بهترین فیلر لب است؟

معروف ترین، موثرترین و کم عوارض ترین پرکننده ی تزریقی به لب، هیالورونیک اسید است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در ماتریس خارج سلولی با بیشترین غلظت در بافت چشم، مفاصل و پوست یافت می شود. در پوست، آب جذب اسید هیالورونیک می‌شود؛ به طوری که پوست به میزان مطلوبی هیدراته می گردد. با افزایش سن، استحکام و حجم بافت چربی، ماهیچه‌ها، بافت استخوانی و پوست بدن و بخصوص صورت به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

از دست دادن حجم و استحکام بافتی به ویژه در صورت باعث می‌شود خطوط سطحی تا عمیق، چین و چروک، افتادگی در گونه‌ها – خط خنده – چانه و لب‌ها ایجاد شود. تزریق فیلر (تزریق ژل)هایی بر پایه‌ی هیالورونیک اسید برای کاهش ظاهر خطوط، چین و چروک، و ایجاد ساختار و حجم مناسب در صورت (گونه، لب‌ها و گودی زیر چشم) استفاده می شود. اثرات حاصل از فیلر (ژل) اسید هیالورونیک تزریقی بلافاصله قابل مشاهده می‌باشد.

از هیالورونیک اسید برای رطوبت رسانی موضعی نیز استفاده می‌شود، اسید هیالورونیک یک درشت مولکول می‌باشد که نمی‌تواند به دلیل بزرگ بودن ابعادش از سد پوستی عبور کند و میزان جذب آن به صورت تاپیکال از سد پوستی بسیار پایین می‌باشد به جز در مواردی که توسط سیستم‌های رهایش دارو کپسوله شود تا بتواند از استراتوم کورنئوم پوستی عبور کند اما با استفاده از فیلر (ژل)های هیالورونیک اسید به طور تزریقی می‌توان حجم از دست رفته را بازگرداند و مخصوصا در تزریق ژل لب محسوس می باشد.

ژل هیالورونیک اسید

ژل در بدن با فرایندی طبیعی جذب می‌شوند. اکثر پرکننده‌های هیالورونیک اسید با درصدی از لیدوکائین لینک شده‌اند که در به حداقل رساندن درد در حین و بعد از درمان، نقش بسزایی دارند. توجه داشته باشید که از این فیلر علاوه بر لب ها برای حجم دادن گونه‌ها، چانه و زاویه سازی فک، رفع چین‌ و‌چروک‌های عمیق در ناحیه‌ی نازولبیال، رفع خط خنده، اصلاح فرم بینی بدون جراحی، از بین بردن خط اخم و نیز برطرف کردن گودی اطراف چشم استفاده می‌شود. شما می توانید با کلیک روی هر یک از بخش های زیر به مقالات مربوط به کاربردهای فیلر هیالورونیک اسید دسترسی داشته باشید:

انواع تزریق ژل لب

امروزه بسیاری از افراد سعی می کنند تا لب های خود را شبیه به دختران کشورهای دیگر، چهره های داستانی و حتی بازیگران خاص در بیاورند. انواع مدل های تزریق ژل لب به شرح زیر است. بعد از این لیست ی توانید درباره سه مدل تزریق ژل لب بسیار پر طرفدار در ایران یعنی تزریق ژل لب طبیعی، روسی و عروسکی بیشتر بخوانید:

👄 تزریق ژل لب مدل عروسکی یا باربی

👄 تزریق ژل لب روسی

👄 تزریق ژل لب مدل چاک دار

👄 تزریق ژل لب مدل گرد

👄 تزریق ژل لب مدل قلوه ای

👄 ژل لب مدل سه دکمه ای

👄 تزریق ژل لب مدل صدف

👄 ژل لب مدل هالیوودی

👄 تزریق ژل لب مدل کمان

👄 تزریق ژل لب طبیعی

تزریق ژل لب طبیعی

توجه داشته باشید که برخی از این مدل ها ظاهر فرد را بسیار زننده و غیر قابل تحمل می کنند؛ حتی اگر هم چنین مدل هایی را انتخاب می کنید آن را به دست یک متخصص پوست خوب برای تزریق ژل لب بسپارید تا نهایت یک تزریق ژل لب مدل نچرال داشته باشید. مدل تزریق ژل لب طبیعی یکی از محبوب تزین انواع این اقدام زیبایی است که در آن با استفاده از تزریق فیلر به لب، مشکلات ظاهری لب های بالا و پایین مانند چین و چروک های پوستی و عدم تقارن از بین می روند و سعی بر آن خواهد بود که لب ها بعد از تزریق فیلر حالت طبیعی خود را حفظ کرده باشند.

تزریق ژل لب مدل روسی

تزریق ژل لب روسی مدلی است که امروزه بیشتر از هر زمان دیری مورد محبوبیت واقع شده است. در این روش تزریق فیلر لب، توجه ویژه ای به برجسته شدن و نمایان شدن حداکثری حدود لب ها داریم. اما اگر شما هم به مدل روسی برای تزریق ژل لب علاقه مند شده اید، باید توجه داشته باشید که تبحر و تجربه پزشک برای گرفتن بهترین نتیجه از این اقدام زیبایی بسیار حائز اهمیت است و در صورتی که تکنیک تزریق به خوبی انجام نشود، نتیجه آن اردکی شدن لب ها خواهد بود که ظاهر صورت شما را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر منفی قرار می دهد.

تزریق ژل لب مدل عروسکی

تزریق ژل لب مدل عروسکی، یکی از متد هایی است که امروزه بسیاری از افراد برای تبدیل لب های خود به فرم و شکل عروسک های باربی انجام می دهند. انجام چنین تزریق های زیبایی اگر به صورت بی رویه و در حجم زیاد انجام شود، چهره ی فرد را از حالت طبیعی خارج می کند. علاوه بر این، برخی افراد به مدل لب های باربی بسنده نمی کنند، و تلاش می کنند تا با انجام جراحی های مختلف، سایر قسمت های بدن خود را نیز شبیه به این عروسک معروف در آورند.

ماندگاری ژل لب چگونه است؟

بسته به محل تزریق، مدل و تکنیک انجام تزریق و مارک ژل لب، نتایج این اقدام زیبایی به طور معمول بین ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که تزریق فیلر (HA) ممکن است تولید کلاژن را تحریک کرده و در طولانی مدت منجر به داشتن پوستی با ظاهری شاداب‌تر شود.

همچنین ماندگاری و تأثیر ژل تزریقی به لب ها می‌تواند به نوع محصول مورد استفاده، ناحیه مورد نظر جهت درمان و شرایط سنی و بدنی بیمار وابسته باشد. به طور کلی، هرچه محصول متراکم تر باشد (بستر تشکیل دهنده ژل هر چه غلیظ تر باشد و هرچه عمیق تر تزریق شود) دوام بیشتری خواهد داشت، اگرچه این یک قانون همیشگی نیست. برای حفظ نتایج، دکتر تزریق ژل لب می تواند درمان را تکرار کند، مقدار و تکنیک های لازم و اصولی جهت تزریق می تواند نتایج بهینه را تضمین کند.

فیلر (ژل لب) های اسید هیالورونیک موقتی و بی خطر ترین گزینه هستند، بنابراین اغلب برای بیماران برای اولین بار توصیه می شود. برخی از پرکننده های هیالورونیک اسید VOLUMA، فرموله شده اند که دوام بیشتری دارند، اما معمولاً در مناطق خاصی مانند گونه ها تزریق می شوند.

نمونه کار تزریق ژل لب زیبا
نمونه تزریق ژل لب دکتر نیلفروش زاده

تزریق ژل لب برای چه افرادی خطرناک است؟

اگرچه ژل لب هیالورونیک اسید ایمن و بی خطر در نظر گرفته می‌شود، چند دلیل برای به تعویق انداختن تزریق وجود دارد. از جمله ⛔ بارداری ⛔ دوران شیردهی ⛔ عفونت سینوسی فعال ⛔ هرگونه عفونت در ناحیه صورت ممکن است به محل تزریق گسترش یابد ⛔ همچنین اگر می خواهید درمان های دندانپزشکی داشته باشید، بهتر است قبل از درمان دندانپزشکی، ژل لب را دریافت نکنید. درمان دندانپزشکی نیاز به فشار و کشش صورت دارد که به طور بالقوه می تواند جای پرکننده ها را جابجا کند. انتظار حداقل چند روز یا ترجیحا دو هفته ایده آل است.

بهترین مارک برای تزریق ژل لب

بهترین مارکی که برای تزریق فیلر لب پیشنهاد می‌شود مارک‌های دارای اسید هیالورونیک از جمله ژوویدرم، رستیلن و … است. این محصولات همیشه نتایج خوبی به همراه داشته‌اند، ریسک عوارض جانبی کمی دارند و پس از تزریق نیاز به استراحت ندارند. ما در مطلبی دیگر به طور کامل و جامع درباره انواع مارک ها و برندهای ژل لب توضیح داده ایم و آن ها را با هم مقایسه کرده ایم.

پست مرتبط - مارک ژل لب

عوارض تزریق ژل لب

در مرحله اول پزشک باید، تاریخچه پزشکی شما را بررسی می‌کند. در حالی که خطرات ناشی از پرکننده‌های پوستی حداقل هستند، شما باید قبل از شروع درمان، سابقه پزشکی خود را کاملاً بیان کنید، زیرا برخی از آلرژی‌ها، شرایط پوستی و عصبی یا داروها می‌توانند ایمنی یا نتایج شما را به خطر اندازند. به عنوان مثال، در صورت مصرف NSAID ها (به عنوان مثال آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن) یا رقیق‌ کننده خون باید به پزشک خود بگویید، زیرا اینها احتمال کبودی را افزایش می‌دهد.

روش پاک کردن ژل تزریق شده

اگر از نحوه ظاهری ژل تزریق شده ناراضی هستید، در بیشتر موارد نگران نباشید. ممکن است یک متخصص پوست برای تعادل و تقارن مجددا فیلر (ژل) تزریق کند، یا بتواند آن را به طور کامل حل کند. نکته جالب در مورد پرکننده های اسید هیالورونیک این است که آنزیمی وجود دارد که می تواند برای حل این محصول به منطقه مورد نظر تزریق شود.

تورم لب بعد از تزریق ژل

✅ برای کاهش ورم و کبودی در محل تزریق یک هفته قبل از تزریق، از داروهای بدون نسخه رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده نکنید.

✅ از موادی مانند سیر، جینسنگ و ویتامین ای استفاده نکنید.

✅ دو روز قبل از تزریق، از پمادهای موضعی مانند ترتینوئین، رتینول، رتینوئید، اسید گلیکولیک یا هرگونه محصول ضدپیری استفاده نکنید.

✅ از موم، دکلره، برداشتن مو با موچین یا کرم موبر در ناحیه مورد نظر دوری کنید.

✅ دور روز قبل از تزریق استفاده از آرنیکا را شروع کنید. این کار الزامی نیست اما کبودی را کاهش می‌دهد.

اگر سابقه تبخال دارید، احتمال اینکه سوزن‌ها باعث تحریک و ایجاد تبخال شوند، وجود دارد. در این صورت، پزشک خود را مطلع سازید. در دوران بارداری و شیردهی تزریق لب انجام ندهید. اگر به مواد تشکیل دهنده ژل حساسیت دارید یا اختلالات عصبی دارید، تزریق لب برای شما گزینه مناسبی نیست.

تزریق لب اردکی

بهترین دکتر تزریق ژل لب

زمانی می توان یک تزریق خوب و بی نقص و طبیعی را در کلینیک تزریق ژل تجربه کرد که این کار توسط دکتر تزریق ژل لب متخصص و باتجربه بالا انجام شود چرا که در غیر این صورت شاهد ایجاد لب های اردکی یا گونه هایی با برجستگی زیاد و همچنین ریمدلینگ نامناسب فک هستید که نشانه ای از کیفیت نامناسب محصول مورد استفاده و یا خطا در نقاط تزریق است.

زمانی که ژل تزریقی کیفیت خوبی نداشته باشد در ناحیه ی مورد نظر، گرانوله می شود و بافت یکدست و همواری را ایجاد نمی کند. اما هنگامی که به صورت تخصصی توسط دکتر تزریق ژل انجام می شود و محصول مورد استفاده با کیفیت است، ٬پرکننده بسیار طبیعی و نچرال به نظر می رسد. شما به جای دیدن و یا حس کردن حجم زیادی از فیلر، می بایست زیبایی طبیعی را بر روی لب های خود مشاهده کنید.

فراموش نکنید که تزریق لب یک هنر است، بنابراین باید پزشک متخصص هنرمندی را پیدا کرد که کار شما را درست انجام دهد. وقتی متخصص تزریق ژل خود را انتخاب می کنید، می توانید از ایشان بخواهید که تصاویر قبل و بعد از بیمارانی که قبلاً این کار را انجام داده اند را به شما نشان دهد.

پست مرتبط - بهترین متخصص پوست

مراقبت های بعد از تزریق ژل به لب

 • بلافاصله پس از درمان، رایج ترین عوارض جانبی گزارش شده قرمزی موقتی و تورم در محل تزریق است. این اثرات به طور معمول طی دو یا سه روز برطرف می‌شوند.
 • کمپرس سرد ممکن است بلافاصله پس از درمان برای کاهش تورم استفاده شود. اگر ناراحتی بیش از دو یا سه روز ادامه داشته یا اگر واکنش‌های دیگری رخ داده است، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید.
 • تا زمانی که قرمزی و تورم برطرف نشده است، از قرار گرفتن ناحیه تزریق با گرمای شدید (آفتاب یا حمام آفتاب، شنا، سونای خشک و بخار و جکوزی) خودداری کنید.
 • اگر قبلاً سابقه تبخال داشته اید به پزشک خود در مورد داروهایی که استفاده کرده‌اید و یا می‌کنید اطلاع دهید.
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و دوزهای زیاد مکمل‌های ویتامین E به مدت یک هفته پس از درمان خودداری کنید. این عوامل ممکن است کبودی یا خونریزی در محل تزریق را افزایش دهند.
 • به مدت ۱ روز بعد از درمان از ورزش کردن، مصرف الكل، سیگار و قلیان خودداری كنید (اگر کبودی و خونریزی زیادی داشتید بهتر است تا بهبودی ناحیه ی تزریق صبر کنید).
 • بعد از گذشت حدود شش ماه، پرکننده های اسید هیالورونیک به طور طبیعی توسط بدن تجزیه می شوند. بنابراین، برای حفظ ظاهر باید سالی یک یا دو بار تزریق خود را تکرار کنید.
 • برای اینکه ژل های تزریق شده جابه جا نشوند تا حد امکان به محل تزریق ژل لب دست نزنید زیرا ژل ها به گونه ایی تزریق شده که هماهنگی و تقارن برقرار شده است و در صورت جابه جایی توازن به هم خواهد ریخت.
 • طی شش ساعت پس از درمان از تماس با منطقه خودداری کنید. پس از آن، صورت را می‌توانید به آرامی با صابون و آب شستشو دهید.
بنر تماس تزریق ژل لب

تزریق ژل و بوتاکس به لب

تزریق بوتاکس با بلاک کردن سیستم عصبی در عضله تزریق شده مانع انقباض عضله گردیده و چین‌ و‌ چروک را کاهش می‌دهد، در حالی که ژل یا فیلر با پرکردن و حجم دادن در ناحیه ی درم، چین ‌و ‌چروک پوست را صاف می‌کنند. علاوه بر این نقاط تزریق بوتاکس و ژل نیز متفاوت هستند.

در گذشته پرکننده‌های کلاژنی به طور رایج استفاده می‌شدند، اما امروزه بیشتر پرکننده‌ها و فیلرها بر پایه‌ی اسید هیالورونیک می باشند، به دلیل آن که اسید هیالورونیک می تواند با میزان جذب بالای آب در مرطوب کردن، هیدراته کردن و شادابی پوست نقش بسزایی ایفا کند و در خیلی موارد با جذب بالای آب سبب بازشدن چین و چروک‌های پوستی شود.

مدتی پس از تزریق ژل، در نواحی مورد نظر تولید طبیعی اسید هیالورونیک که با افزایش سن کم شده است می‌تواند تحریک شود و میزان کلاژن‌سازی در پوست را نیز افزایش می‌دهد زیرا این پرکننده‌ها با اسید هیالورونیک کراس لینک دارند.

از ژل لب برای چه کارهای دیگری استفاده می شود؟

پرکننده هایی که دارای اندازه ذرات بزرگتر هستند را مانند آجرهای یک بنا تجسم کنید. فیلر (ژل) با ذرات سازنده ی بزرگتر دارای قدرت بازسازی مناسب تری برای گونه ها، فک و بینی است، در حالی که اندازه ذرات تشکیل دهنده فیلر (ژل) کوچکتر است، برای پرداختن به خطوط ریز و بازسازی در ناحیه لب و زیر چشم بهتر عمل می کند. یک متخصص پوست، یک طرح درمانی ایده آل را برای شما توضیح می دهد، اما بدانید که برای رسیدن به نتایج طبیعی ممکن است به بیش از یک عدد فیلر (ژل) نیاز باشد.

تزریق ژل با بوتاکس

تزریق ژل و بوتاکس چه تفاوتی با هم دارند؟

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت مخصوصا در نواحی خط اخم پیشانی و خط خنده  انجام می شود. بهترین مارک های بوتاکس دیسپورت است که ماندگاری و قدرت بیشتری نسبت به سایر برند ها دارد. در مقابل ژل یا فیلر پوستی نوعی پرکننده محسوب می شود که برای تزریق ژل به صورت به کار می رود. از ژل برای ایجاد ساختار مناسب و حجم دهی به لب ها، گونه، زاویه سازی صورت، از بین بردن گودی زیر چشم و نیز چروک های روی دست استفاده می شود.

🟩 کاربرد بوتاکس

تزریق بوتاکس بیشتر برای اهداف زیبایی و درمانی در ناحیه ی یک سوم فوقانی صورت به کار می رود (خط اخم – پیشانی – خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ) که هدف آن پیشگیری از ایجاد چین و چروک و خطوط سطحی صورت است. علاوه بر این بوتاکس می تواند به عنوان یکی از روش های درمان تعریق زیاد در کف دست و یا زیر بغل، و نیز در درمان سر دردهای میگرنی به کار رود. معمولا طول درمان تزریق بوتاکس، حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. نتایج حاصل از بوتاکس تا ۵ ماه یا بیشتر، ماندگاری دارد.

🟩 مزایای تزریق ژل

ژل یا فیلر جهت شکل دهی به نواحی مختلف صورت و همچنین لیفت صورت به کار می رود. میزان فیلر مورد نیاز برای افراد به طور تقریبی به ازای هر ۱۰ سال یک ویال محاسبه می شود (۶۰ سال =۶ ویال ). بهبود در ناحیه ی مورد استفاده با کمتر از ۱ تا ۲ ویال نیز قابل رویت می باشد. از فیلر برای چه مواردی استفاده می شود؟

 • حجم دهی گونه ها
 • بهبود تیرگی دور چشم
 • ریمادلینگ در زاویه ی فک (زاویه سازی صورت)
 • کاهش در عمق و ظاهر خطوط اطراف بینی (nasolabial)
 • حجم دهی و اصلاح فرم لب ها (متناسب با چانه -فاصله لب با بینی و فرم صورت)
 • کاهش در عمق چروک خط خنده و یا رفع آن (متناسب  به عمق چروک و فرم صورت)
 • اصلاح فرم بینی (اصلاح فرم بینی با تزریق فیلر متناسب با فرم صورت – فرم و اندازه بینی)
 • بهبود در ظاهر خطوط ریز اطراف لب ها (که به خطوط سیگار معروف می باشند – ناشی از افزایش سن و یا استفاده از سیگار در افراد)

تزریق ژل یا چربی به لب

سوالی که به وفور از ما پرسیده می شود این است که تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ تزریق چربی یک عمل جراحی افزایش حجم است که در آن، با استفاده از لیپوساکشن، چربی از یک قسمت از بدن برداشته و در قسمت دیگری از بدن تزریق می‌شود. برای افزایش حجم لب، چربی از طریق لیپوساکشن برداشته می‌شود و در ناحیه اطراف دهان تزریق می‌شود.

این روش دائمی است و برای بازگرداندن حجم از دست رفته استفاده می‌شود؛ نه لزوماً برای از بین بردن چروک. تزریق چربی برای افزایش حجم، اغلب بافت و رنگ پوست اطراف لب را بهبود می‌بخشد و یک ظاهر طبیعی به آن می‌دهد. دوره بهبودی پس از عمل تزریق چربی کوتاه است و تنها چند روز با کبودی و ورم همراه است. البته هزینه آن از فیلرهای دیگر بیشتر است اما نرخ موفقیت آن بالاتر بوده و یک راه حل عالی، طبیعی و دائمی است.

تنها ضعف این روش این است که گاهی اوقات چربی از بین می‌رود. در این حالت، عمل تزریق هیچ نتیجه‌ای در بر ندارد. تزریق چربی نسبت به تزریق فیلر، تهاجمی‌تر است اما نتایج آن دائمی هستند. به ندرت اتفاق می‌افتد که فردی در جلسه اول به نتیجه مطلوب نرسد و نیاز به تزریق چربی بیشتر داشته باشد. تزریق چربی برای افرادی مناسب است که می‌خواهند بدون تزریق یک ماده خارجی به لبهای خود حجم دهند، یا افرادی که به دنبال نتیجه دائمی هستند.


برای مشاوره تزریق ژل به لب می توانید به صفحه پرسش و پاسخ از دکتر نیلفروش زاده رفته و پرسش خود را ثبت کنید.