کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.
تزریق چربی

تزریق چربی


Warning: getimagesize(https://static.cdn.asset.aparat.com/avt/18088592-8413-b__5016.jpg): failed to open stream: No route to host in /home/nilclinique/public_html/wp-content/plugins/mavara-elements/widgets/aparat/video-single-generator.php on line 35

یکی از مهم ترین تغییراتی که افزایش سن به وجود می آورد، کاهش کلاژن سازی و الاستین بدن است. کاهش کلاژن سازی و الاستیسیته پوست موجب می شود تا حجم چربی پوست در نواحی مختلف بدن کاهش پیدا کند. اما آیا می توان این حجم چربی از دست رفته را درمان کرد؟ بله!  روش های زیادی برای از بین بردن چین و چروک های ناشی از کاهش چربی وجود دارد که تزریق چربی یکی از آن ها است. در این مطلب در خصوص تزریق چربی و نقش آن در جوانسازی صورت می پردازیم و بهترین متخصص پوست برای تزریق چربی را معرفی خواهیم کرد.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی به صورت یکی از موثرترین و ماندگارترین روش های جوانسازی و جبران حجم از دست رفته چربی پوست است. وجود حفره‌های متعدد در صورت، فرو رفتگی گونه و حتی اصلاح فرم لب ها از جمله دلایلی است که می تواند با تزریق چربی جبران شود. 

پیوند چربی روشی است که در آن بافت چربی از ناحیه مورد نظر در بدن فرد متقاضی  برداشته می شود  و پس از طی پروسه فرآوری به نقاط  مختلفی در ناحیه زیر پوست تزریق می شود. اصطلاح پیوند چربی اتولوگ به روشی گفته می شود که منبع چربی بدست آمده از همان شخصی باشد که قرار است از آن استفاده شود. سالهاست که از این روش برای اهداف مختلف  چه در زمینه ی جوانسازی  و برطرف کردن نقص های صورت، مانند ترمیم  ناحیه اسکار و زخم(سر -صورت و دست ها)،  و همچنین تحریک رشد فولیکول های مو استفاده می شود. از نظر بسیاری، بافت چربی اتولوگ به عنوان ماده پرکننده ایده آلی برای جوان سازی صورت در نظر گرفته می شود، زیرا یکی از زیست سازگارترین فیلرهای  پوستی بدون ایمونوژنسیته  را نشان می دهد، نتیجه درمان با تزریق چربی ایجاد بافتی نرم، طبیعی و همگن با بافت طبیعی در ناحیه مداخله می باشد  و ممکن است دارای اثرات نیمه دائمی تا دائمی باشد. (بستگی به ناحیه تزریق و میزان چربی تزریقی، ناحیه دونور سایت جهت برداشت چربی  و روش فرآوری آن دارد ).

چرا چربی پوست از بین می رود؟

با افزایش سن پوست دچار تغییراتی می شود که یکی از آن ها ایجاد تغییراتی در پوست است. جاذبه زمین باعث نزول  و افتادگی بافت های نرم صورت می شود و در نتیجه آن  چین و چروک ها و خطوط  ظریف تا عمیق در پوست ظاهر می شود؛ چین های اطراف  بینی، دور چشم، خطوط ماریوت و سایر چین و چروک ها از جمله چروک هایی هستند که معمولاً با افزایش سن به وجود می آیند.

علاوه بر این، افزایش سن باعث نازک شدن پوست، آتروفی عضلانی، کاهش حجم چربی و کاهش حجم استخوانی می شود. در حالی که تغییرات مربوط به جاذبه و همچنین افتادگی پوست و عضلات به طور معمول با روش های “لیفتینگ”، چه به صورت  تهاجمی (جراحی) چه  به نحو نیمه تهاجمی مانند استفاده از  لیزرها، قابل درمان است، اما برای جبران حجم از دست رفته بافت مورد نظر در پوست از روش هایی مانند استفاده از فیلرها و در برخی مواقع پروتز ها وتزریق چربی اتولوگ می توان استفاده کرد.

با افزایش سن، لایه چربی زیر پوست به تدریج کاهش می یابد و باعث شل شدن و افتادگی پوست و ایجاد چروک ها و کاهش استحکام بافت پوست می شود. به همین دلیل کانتور صورت، یعنی برجستگی های طبیعی  و  مدل صورت  تغییر می کند.

کاربردهای تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی بدن برای صورت، پستان و حتی حجم‌دهی به باسن استفاده می شود. از جمله کاربردهای تزریق چربی بدن:

 • کم شدن بافت چربی و ایجاد چین و چروک بدلیل افزایش سن در نواحی مختلف صورت مثل خط خنده, خط اخم، پلک و اطراف چشم گونه و شقیقه ها
 • پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه وزیر چشم
 • برجسته سازی لب ها، گونه ها، چانه
 • برجسته سازی باسن
 • بزرگ کردن سینه ها و بازسازی سینه
 • جوانسازی دست و کاهش ظاهری عروق زیر پوست
 • پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها
 • لیفت صورت (کشیده تر شدن پوست) بدلیل پر کردن حجیم کردن صورت (رفع افتادگی وشلی پوست)
 • جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

به طور کلی کاربرد تزریق چربی را می توان در ریمادلینگ صورت و دیگر قسمت های بدن تعریف کرد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستند؟

جهت کاندید شدن افراد و انجام پروسه انتقال چربی الزاماتی وجود دارد و افراد ابتدا باید با بهترین متخصص پوست مشاوره کند تا مشخص شود که آیا نیاز به تزریق چربی وجود دارد یا خیر. از جمله مهمترین نکات برای  انجام کلیه ی متد های  زیبایی در افراد  این است که بیماران باید افراد سالم (از نظر روحی و روانی ) و دارای انتظارات واقع بینانه باشند که بتوانند از این روش بهره مند شوند.

همچنین بیماران کاندید جهت انجام روش تزریق چربی صورت باید چربی کافی در بافت بدنشان (سایت دهنده یا دونور) برای برداشت داشته باشند. آن چه  می تواند قبل از انجام این متد حائز اهمیت باشد این است که افراد  به ثبات وزنی مناسب که مد نظرشان است  رسیده باشند. 

تزریق چربی همچنین مناسب افراد جوانی است که دچار نقص و یا کمبود حجم  در نقاط خاصی از صورت شده اند. چین و چروک های عمیق و افتادگی در چانه در  یک سوم پایین صورت اثر پتوز یا افتادگی  را ایجاد می کند تزریق چربی در نواحی آتروفیک و معمولاً در دو سوم بالایی صورت یک روش طبیعی جهت  ترمیم  و زیبایی است.  

همچنین از این روش می توان برای بیمارانی استفاده کرد  که چربی قسمت های مختلف بدن آن ها به دلیل ضربه،سوختگی و یا بیماری هایی از قبیل  اسکلرودنا،  لیپودیستروفی،  ایدیوپاتیک و آتروفی از بین رفته است. 

نحوه انجام پیوند چربی چگونه است؟

 پیوند چربی (Fat Grafting) یا انتقال چربی به شیوه اتولوگ (Autologous Fat Transfer)  برداشت چربی  از قسمتی از بدن بیمار (سایت دونور) به قسمت دیگری است که دچار کاهش چربی شده است. بعد از برداشت چربی از ناحیه دونور، این چربی فرآوری و پامسازی می شود  و  سپس در نواحی مختلف صورت  از جمله  اطراف  لب ها،  خط خنده (چین  و چروک های های عمیق   اطراف دهان تا ناحیه بینی) ،  گودی و تیرگی زیر چشم ها ، گونه ها ، چانه ، شقیقه ها و خط فک تزریق می شود.

این متد تهاجمی نیست و اگر توسط بهترین دکتر تزریق چربی تهران انجام شود، هیچ گونه عارضه و خطری به همراه نخواهد داشت.

در تزریق چربی جهت حجم دهی و جوانسازی صورت نسبت مقدار چربی در 2/3 (دو/ سوم) بالای صورت با 1/3( یک/ سوم) پایین صورت باید متناسب باشد تا فرم و یا مدل صورت به شکل دایره ای  نشود و صورت بیمار فرم متناسب داشته باشد.

مراحل تزریق چربی

ابتدا محل برداشت چربی ضدعفونی می شود و تحت شرایط استریل، بی حسی موضعی انجام می شود. با استفاده از سرنگ های مخصوص که به سر آنها کانولاهای مناسب وصل شده است و از طریق سوراخ کوچک، چربی های زیر پوست با فشار کم بیرون کشیده می شود. سپس طی فرآیند فرآوری، چربی ها چندین بار با سرم شستشو داده می شود تا خون و سایر مواد ناخالص از آن جدا شود. بعضی از پزشکان از سانتریفیوژ جهت جداسازی کامل سرم ها از بافت چربی استفاده می کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگهای 1cc (یک سی سی) کشیده می شود و آماده تزریق می شود.

محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود، ضدعفونی و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس به سرسرنگ یک سی سی کانول های مخصوص وصل شده و تزریق چربی به محل مورد نظرانجام می شود. این عمل بصورت سرپایی درمطب انجام می شود. اکثرا با بیحسی موضعی و گاهی با بیهوشی خفیف انجام می شود. طول مدت عمل یک تا سه ساعت است و مدت زمان آن به وسعت محل عمل و مقدار تزریق بستگی دارد.

تزریق چربی یک روش نسبتاً غیر تهاجمی است و مراحل مختلفی جهت انجام آن وجود دارد. ابتدا با استفاده از تکنیک های استاندارد جهت برداشت چربی از نواحی مورد نظر بدن که می تواند شکم، باسن یا ران باشد استفاده می شود. آسپیراسیون چربی از طریق برشهای ریز انجام می شود که تقریباً هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد.

چربی حاصل از برداشت، با استفاده از حداقل تغییرات، به آرامی برای تزریق آماده می شود. با استفاده از کانول های ریز که از طریق برش های ریز در نواحی مورد نظر جهت انتقال چربی ها صورت می گیرد به راحتی در خطوط، نواحی گود و خالی و همچنین نواحی بدون حجم صورت تزریق می شوند تا  سبب جوان سازی و بازسازی حجم از دست رفته در بافت مورد نظرشود.

تزریق چربی

متخصص ممکن است مناطق مورد نظر را تا حد زیادی از چربی تزریق کند که نباید نگران کننده برای افراد باشد (به لحاظ افزایش حجم زیاد در ناحیه ی تزریق)؛ زیرا متخصص می داند که ممکن است  درصدی از  سلولهای چربی زنده نمانند و از دست بروند پس با تزریق بیشتر در نواحی سبب می شود پس ازگذشت زمان حجم واقعی و مطلوب ترزیق  در بیماران  مشاهده شود.

تزریق صورت نسبتاً ساده است وشامل یک برش ساده در منطقه مورد نظر در محل تزریق چربی است. چربی از طریق برش های کوچک با کانول تزریق می شود و پزشک متخصص,  چربی را در عمقی از پوست و ناحیه ای از صورت تزریق می کند که می داند. مکان تزریق چربی تغییر نخواهد کرد و جابجا نمی شود.

تزریق چربی خوب یا بد است؟

 

تزریق چربی که اغلب به عنوان پیوند چربی شناخته می شود یک عمل جراحی طبیعی و با حداقل تهاجم برای جابجایی و یا برداشت چربی از ناحیه ای از بدن که تراکم چربی در آن قسمت مناسب می باشد (سایت دهنده)، به نواحی مورد نیاز در صورت (سایت پذیرنده)، برای بازگرداندن حجم از دست رفته صورت یا بدن، تزریق و منتقل می شود. چربی با استفاده از تکنیک های مدرن برداشت چربی به آرامی  از بافت مورد نظر برداشته می شود و سپس برای تزریق به صورت آماده می شود.

 

این امر ظاهری بسیار طبیعی ایجاد می کند و احتمال ابتلا به عفونت یا رد پیوند چربی توسط بدن بسیار پایین است.

 

نواحی درمانی  در صورت که می تواند کاندید مناسب تزریق چربی باشد شامل نواحی نازولبیال (بین بینی و لب ها)، خطوط ماریونت(بین لب و چانه)، گونه های صاف، ناحیه ی فک و گودی زیر چشم می باشد. (در بیماران جوان تر که مایل به برجسته تر کردن چانه یا گونه ها می باشند).

مزایای تزریق چربی

تزریق چربی به صورت

اکثر مردم فکر می کنند که مهمترین علائم پیری، چین و چروک و افتادگی پوست است، در حالی که مهمترین دلایل اصلی بروز پیری در چهره  در واقع کاهش حجم صورت می باشد. از دست رفتن حجم صورت می تواند منجر به برجسته شدن نواحی استخوانی صورت وگودی اطراف چشم شود. این کاهش حجم حتی می تواند سبب شود تا برآمدگی گونه ها که نقش مهمی در زیبایی شناسی چهره دارد، صاف و  بدون حجم به نظر برسد.

کانتورینگ و برجستگی های صورت توسط ژنتیک افراد تعیین می شود، به همین دلیل برخی از افراد دارای صورت استخوانی، چانه  و گونه های برجسته هستند، در حالی که برخی دیگر دارای چهره گردتری با برجستگی های کمتر می باشند. بنابراین کاهش حجم صورت می تواند مربوط به پیری و یا ژنتیک و ساختار صورت باشد. 

به هر حال روش هایی برای افزایش حجم و جوانسازی پوست صورت  افراد وجود دارد که از آن جمله می توان به تزریق ژل، بوتاکس و نیز تزریق چربی به صورت اشاره کرد. پرکننده های صورت و یا فیلر ها نیز  یک روش بدون  جراحی  و غیر تهاجمی هستند که  برای پر کردن چین و چروک ها و برجسته کردن نواحی صورت مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج حاصل از این درمانهای تزریقی و غیر تهاجمی موقت است. برخی از فیلرها سبب تحریک تولید کلاژن در پوست می شوند

در روش تزریق چربی به صورت  از چربیهای هر  فرد فقط خاص همان فرد استفاده می شود. چربی در واقع نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد. تزریق چربی به منظور جوانسازی و زیبایی برای تمام افراد و با هر سنی قابل انجام است.

تزریق چربی به گونه

با تزریق چربی خالص به گونه ها می توان به تکامل و بهبود زیبایی صورت کمک کرد. از لیپوساکشن جهت بازیابی مواد چربی استفاده می شود، سپس این مواد، پاکسازی و آماده شده تا برای تزریق چربی در گونه استفاده شوند.

تزریق چربی به خط اخم

تزریق چربی صورت می تواند آثار پیری و چین و چروک صورت را که اغلب با بالا رفتن سن اتفاق می افتند (همچون: خطوط لبخند، اخم و خطوط ماریونت -که از گوشه پایینی دهان شروع می شوند و تا چانه ادامه پیدا می کنند- چین و چروک ها و گودی ها مانند: زیر چشم ها یا زیر گونه ها) را از بین ببرد. برای از بین بردن خطوط اخم ممکن است که بوتاکس و تزریق چربی با هم استفاده شوند.

تزریق چربی به دست و پشت دست

پزشک متخصص پوست و مو از طریق چند برش کوچک در پشت دست، به آرامی فضایی زیر پوست ایجاد میکند و سپس سلولهای چربی برداشت شده را تزریق می کند. چربی تزریق شده به آرامی ماساژ داده می شود تا یک سطح صاف ایجاد کرده و جاهای خالی، استخوان ها و رگ های برجسته ی پشت دست را پر کند.

زاویه سازی فک با چربی

اولین نشانه های تغییر شکل فک و چانه، معمولا در 30 سالگی نمایان می شوند و برخی از مردم حتی پیش از 30 سالگی این علائم را می بینند. تزریق چربی برای زاویه سازی فک و چانه یک روش بسیار خوب می باشد که توجه بسیاری را در سالهای اخیر به خود جلب کرده است. در این روش، فرایند زاویه سازی به شیوه ای اجرا می شود که صورت به شکل زاویه دار، دیده شود و استخوان های فک پایین به سمت گوش ادامه پیدا کنند. در روش تزریق چربی، می توان کانتورهای اطراف صورت را برای زاویه سازی، کشیده تر کرد تا فک شبیه عدد 7 به نظر برسد.

برای زاویه سازی فک و چانه، مقدار کمی از چربی شکمی یا بافت ران فرد، با استفاده از تزریق چربی استفاده می شود و به عنوان کانول های حفره ای تزریق می شود. زاویه سازی فک و چانه، با استفاده از روش تزریق چربی دارای دوره ی ریکاوری (نقاهت) کوتاهی به مدت تقریباً یک هفته می باشد و پس از 6 ماه، شما تمام نتایج درمان را مشاهده خواهید کرد.

 

مزایا و معایب تزریق چربی

از جمله مزایای تزریق چربی این است که:

✔ چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و صد در صد طبیعی است پس احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد.

✔  مقدار کافی از آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیازوجود دارد.

✔  تقریبا از چربی زیر پوست در هرنقطه ای از بدن میتوان بدین منظوراستفاده کرد ولی نواحی پهلو ها ،رانها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاومتری دارد.

✔  دوام آن از بسیاری از فیلرهای قابل جذب به عنوان نمونه فیلر اسید هیالورونیک که برای تزریق ژل لب استفاده می شود، بیشتر است.

✔  عوارض آن کم، هزینه آن مناسب بوده ومیتوان آن را هر چند بار که لازم است، تکرار کرد.

✔  چربی بعد از تزریق، خونرسانی می شود و با بدن مانند پیوند پوست، جوش می خورد. در واقع چربی تزریق شده، جزئی از یافت بدن می گردد؛ بنابراین امکان جابجایی و یا حرکت در زیر پوست وجود ندارد.

✔  میتوان آن را یکبار تهیه و به منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶ماه نگهداری کرد.رد.

✔  سلولهای بنیادی موجود در چربی می توانند سبب ایجاد فاکتورهای رشدی شوند که در بهبود و افزایش کیفیت بهتر بافت موثر است.

✔  مدت زمان ریکاوری کوتاهی دارد.

از جمله عوارض تزریق چربی به صورت نیز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

⛔ ورم بعد از تزریق چربی (کبودی و تورم در تزریق چربی قابل پیش بینی و طبیعی است اما  کبودی و تورم بیش از حد می تواند از عوارض جانبی ناشی از تزریق باشد).

⛔ بی حسی موقت در ناحیه ی تزریق چربی

⛔ زخمهای کوچک (در نواحی تزریق و برداشت چربی ) که بعد از مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند و اثر آن ها محو می شوند، اما ممکن است کاملا  از بین نروند.

⛔ از بین رفتن مقدار حجم چربی در ناحیه تزریق شده در طی چند ماه اول

⛔ دوره نقاهت آن معمولا ۲ هفته می باشد که در این ۱ تا ۲ هفته تورم در ناحیه تزریق شده وجود دارد.

نمونه کار تزریق چربی دکتر نیلفروش زاده
تزريق چربی، نانو فت و (svf) جهت ليفت، جوانسازی و رفع غير قرينگی صورت به روش نوين در كلينيک جردن

بهترین دکتر تزریق چربی

 نتایج تزریق چربی کاملا وابسته به تکنیک انجام آن دارد و مهارت بهترین دکتر تزریق چربی دارد. اگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد، نتایج ماندگاری نخواهید داشت و پس از یکی دو بار، اثر تزریق چربی کاملا از بین خواهد رفت.  انتخاب متخصص پوست و زیبایی در شهرهای بزرگی مانند تهران شاید کار دشواری بود زیرا تعداد زیادی از پزشکان در این حوزه فعالیت دارند. اما با در نظر گرفتن ویژگی های زیر می توانید بهترین دکتر تزریق چربیرا انتخاب کنید تا حجم چربی های از دست رفته را جبران کنید:

 • تخصص و مهارت پزشک در پزشکی زیبایی را مدنظر قرار دهید؛
 • بهترین کلینیک پوست کلینیکی است که محیطی آرام و تمیز داشته باشد؛
 • پزشک باید تجربه و نمونه کارهای موفق بسیاری در زمینه تزریق های زیبایی داشته باشد؛
 • متخصص پوست خوب با در نظر گرفتن علم زیبایی شناسی، زیبایی طبیعی را برای فرد ایجاد می کند؛
 • بهترین متخصص پوست تهران برای معاینه مراجعه کننده زمان می گذارد و کار تزریق چربی و یا فیلر را با دقت انجام می دهد.

در کلینیک پوست و مو دکتر نیلفروش زاده شما می توانید به منظور مشاوره با متخصصان ما، ویزیت تزریق چربی داشته باشید تا پرسش های شما در این زمینه پاسخ داده شود.

nilforoshzade2

هزینه تزریق چربی

هزینه تزریق چربی بستگی به محل تزریق از 6 میلیون تا 12 میلون تومان است. هزینه تزریق چربی صورت نیز بستگی به فرد و کاری که قرار است انجام شود، متغیر می باشد. اما به صورت حدودی:

 • هزینه تزریق چربی به دست ۶۹۰۰ به بالا،
 • تزریق چربی صورت ۹۸۰۰ (بهتر است که تزریق چربی برای تمام صورت انجام شود تا حالتی یکنواخت و طبیعی داشته باشد.) 
 • هزینه گونه گذاری با تزریق چربی ۹۸۰۰

مراقبت های بعد از تزریق چربی

🟢 تورم و درد در محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده عادی میباشد.

🟢 کبودی معمولا در زیر چشم ها می باشد و بتدریج در طی چند روز تا ۲ هفته برطرف می شود.

🟢 جهت جلوگیری از جا به جایی چربی تزریق شده بهتر است تا چندین روز به محل دست نزنیم.

🟢 اگر تزریق به ناحیه صورت انجام شده باید تا چند روزموقع استراحت سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهیم تا محل ورم نکند.

🟢 موقع کار سر خود را خم نکنید.

🟢 معمولا باید یک هفته ورزش سنگین را متوقف کرد. جهت جلوگیری از عفونت، چند روز آنتی بیوتیک مصرف می شود.

بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم؟

شما نیاز به مصرف کالری بالایی دارید تا سلوهای چربی جدید را با تولید کافی خون، تأمین کنید. خوراکی هایی با ارزش غذایی بالا بخورید از جمله غذاهایی که دارای چربی سالم هستند مانند، سالمون، آواکادو، گردو و روغن زیتون بسیار در این زمینه مناسب هستند.

nilforoshzade3

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

انتقال چربی اتولوگ در افراد کاندید شده ی این متد، نتایج طولانی مدت و قطعی را نشان داده است و به طور متوسط ، در 32٪ افراد حجم تزریق شده در 16 ماه باقی می ماند. با این حال در برخی از افراد، تغییرات در درصد حجم باقی مانده  از چربی تزریقی ممکن است بعد از گذشت مدتی  نیاز به تکرار داشته  باشد.

ماندگاری چربی را در محل تزریق را دقیقا نمی توان مشخص کرد. در هر بار تزریق درصدی از سلول های چربی زنده می مانند و ماندگار خواهند بود. ماندگاری چربی در نواحی ای از بدن که کمتر حرکت میکند مانند گونه ها ،زیرچشم ،پشت دست و سینه بیشتر است و در نواحی ای از بدن که دائما در حرکت می باشند مانند لب و اطراف دهان کمتر است.

معمولا چربی به آهستگی توسط بدن جذب می شود، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد. در بسیاری از بیماران ممکن است حدود ۵۰% از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود.

از آنجائی که همه سلولهای چربی تزریق شده زنده نمی ماند این تمایل وجود دارد که تصحیح بیش از حد مورد نیاز انجام شود تا بعد از گذشت چند هفته نتایج نهائی مطلوب تر بدست آید. چربی را با پلاکت غلیظ شده PRP ترکیب و به بافت تزریق میکنند تا عمر آن طولانی شود. در ضمن تزریق پیش از اندازه در یک ناحیه باعث می شود که خونگیری در آن ناحیه مختل شود وچربی تزریق شده نکروز شده و از بین برود بنابراین به پزشک خود اصرار نکنید که بیش از آنچه که خود صلاح می داند در یک جلسه به شما چربی تزریق نماید.

nilforoshzade5

اکثر بیمارانی که تزریق چربی انجام می دهند از نتایج عمل راضی می باشند ودر بسیاری از بیماران تزریق چربی می تواند به مقدار قابل توجهی چین وچروک وافتادگی صورت را کاهش دهد .تقریبا در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به طور دائم باقی می ماند هر چند این مقدار از بیماری به بیماری دیگر متفاوت بوده وممکن است برای بر طرف کردن کامل چین وچروک وافتادگی پوست تزریق دوم ودر بعضی موارد تزریق سوم لازم باشد .

در سالهای اخیر سلول درمانی در جوانسازی پوست از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است .سلولهای بنیادی جدا شده از بخشهای مختلف بدن همواره مورد توجه پژوهشگران بوده است. سلولهای بنیادی مشتق از بافت چربی (ADSC) که نوعی سلول بنیادی مزانشیمی است که در مقایسه با مغز استخوان به وفور در انسان یافت میشود. ADSC با ترشح فاکتورهای رشد اثر بخشی روی تکثیر فیبروبلاست و کراتینوسیت دارد و در برخی تحقیقات نشان داده شده که ADSC  میتواند به سلولهای اپی تلیال تمایز یافته و در بهبود آسیب پوستی و پیری مناسب است.

در مطالعه نیلفروش زاده و همکاران ۱۶ بیمار جهت جداسازی و پیوند SVF  بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ در سنین ۳۸-۵۶ سال انتخاب شدند. در ناحیه خط خنده و خطوط اطراف دهان تزریق انجام شد. در این روش از تکنیک جدید جداسازی یکنواخت بافت چربی و سپس شکستن سلول چربی در تهیه SVF  و در نهایت ADSC  در زمان کوتاه و با قیمت پایین تر استفاده شده است. تزریق SVF  در نواحی فرورفته پوست صورت یک درمان موثر محسوب میشود.

nilforoshzade1

سوالات متداول تزریق چربی


◼ مدت زمان بهبودی(Recovery Time) پس از تزریق چربی اتولوگ در صورت چقدر است؟

مدت زمان ریکاوری پس از تزریق چربی از بیمار تا بیمار متفاوت است و بستگی به شرایط بدنی , سن افراد و حجم  چربی تزریقی و ناحیه ی تزریق دارد، اما بیشتر افراد حداقل 7-10 روز نیاز به استراحت دارند و بهتر است چند روز پس از انجام درمان از  کار و سایر فعالیت های اجتماعی دور باشند.

بهبودی اولیه ممکن است تا چند هفته نیاز به زمان داشته باشد، پس از آن تورم به تدریج کاهش  می یابد  پس از این مرحله  نتایج نهایی از انجام درمان مشخص می شود. اگرچه دوره نقاهت در تزریق چربی نسبتاً کوتاه می باشد، اما بیماران باید زمان کافی برای بهبودی مناسب را داشته باشند. بیماران بعد از گذشت حدود شش ماه نتایج نهایی را مشاهده میکنند. همچنین برای چند هفته باید  ورزش و فعالیت بدنی را محدود کرد  بدین معنی که از انجام ورزش هایی که فشار زیادی به ناحیه ی صورت وارد می کنند مانند وزنه زدن – شیرجه زدن تا بهبودی کامل خودداری کرد.

نتایج فوراً پس از مدت کوتاهی پس  از انجام تزریق قابل مشاهده نمی باشد  زیرا تورم و یا ورم در ناحیه ی تزریق در  مشاهده ی نتایج نهایی این متد درمانی مداخله می کند. تورم باید به تدریج فروکش کند و تا حدود شش ماه پس از انجام این متد درمانی نتایج نهایی قابل مشاهده می باشد.


◼ چگونه تزریق چربی صورت در جای خود باقی می ماند و جابجا نمی شود؟

معمولاً بیماران از دکتر تزریق چربی خود درخواست می کنند که چربی از شکم، پهلوها و ران ها برداشته شود، اما هر منطقه  که بافت چربی مناسب داشته باشد می تواند به عنوان سایت اهدا کننده باشد. پس از شستشو و پردازش چربی حاصل از آسپیراسیون و تهیه ی چربی با ساختاری مناسب به نواحی مورد نظر که نیاز به افزایش حجم و تقویت بافتی دارند در ناحیه ای متفاوت از ناحیه ی برداشت تزریق می شود. پزشک متخصص می داند که در کدام ناحیه و عمق پوست، چربی حاصله را تزریق نماید که پس از انتقال چربی، سلولهای چربی به طور دائم در موقعیت جدید خود باقی بمانند.


◼ آیا تزریق چربی برای کاهش وزن مفید است؟

در حالی که روش تزریق چربی شامل کانتورینگ در برخی نواحی بدن است، اما هدف و تمرکز در این فرایند، کاهش سایز و کانتورینگ بدن نمی باشد؛ بلکه هدف تهیه ی چربی با حجمی مناسب از بافتی از بدن می باشد که سلول های چربی در آن بافت به میزان مناسب وجود داشته باشند. تزریق چربی برای کاهش وزن مناسب نیست؛ زیرا چربی کافی  جهت کاهش وزن در این روش حذف و برداشت نمی شود تا به اندازه کافی بیمار از نظر سایزی تغییر کند.


◼ عوارض تزریق چربی اتولوگ چیست؟

عوارض و خطرات ناشی از تزریق چربی صورت معمولاً نادر است ، زیرا این روش غیر تهاجمی و بی خطر است. با این حال، مانند هر عمل جراحی، خطرات کمی وجود دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • عوارض استفاده از مواد بیحسی
 • کلسیفیکاسیون چربی
 • حجم چربی تزریقی بیش از حد زیاد  یا کم در ناحیه ی مورد نظر

حتما در طول مشاوره تزریق چربی، خطرات و عوارض جانبی این روش را طی جلسه مشاوره تزریق چربی از دکتر خود بپرسید تا بتوانید از هرگونه عارضه احتمالی پیشگیری کنید.


◼ در صورت افزایش یا کاهش وزن پس ازتزریق  چربی چه اتفاقی می افتد؟

سلولهای چربی همچنان در منطقه ای که منتقل و تزریق شده اند به حیات خود ادامه می دهند و مانند سایر بافت های چربی موجود در بدن رفتار می کنند. این بدان معنی است که اگر مقدار قابل توجهی تغییر در  وزن  بدن ایجاد شود (چه وزن اضافه و یا کم شود)، این سلولها می توانند افزایش یا کاهش  پیدا کرده  و بر نتایج کلی این روش تأثیر بگذارند. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود که قبل از انجام این متد درمانی، از نظر وزنی ثابت  باشند و این وزن را بعد از عمل حفظ کنند، تا بتوانند نتایج حاصله را مدت زمان طولانی تری حفظ نمایند.

در سالهای اخیر سلول درمانی در جوانسازی پوست از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است. سلولهای بنیادی جدا شده از بخشهای مختلف بدن همواره مورد توجه پژوهشگران بوده است. سلولهای بنیادی مشتق از بافت چربی( ADSC ) که نوعی سلول بنیادی مزانشیمی است که در مقایسه با مغز استخوان به وفور در بافت چربی انسان یافت میشود. این سلول ها  با ترشح فاکتورهای رشد سبب اثر بخشی در روند  تکثیر فیبروبلاست و کراتینوسیت می شوند  و در برخی تحقیقات نشان داده شده که (ADSC)  میتواند به سلولهای اپی تلیال تمایز یافته و که می تواند سبب  بهبود در آسیب های پوستی و  روند پیری پوست شود.

قبل و بعد از تزریق چربی

در این بخش گالری ویدیو قبل و بعد از تزریق چربی صورت توسط دکتر نیلفروش زاده نشان داده شده است.

00:25
truncate dir-rtl

تزریق چربی جهت جوانسازی

00:56
truncate dir-rtl

فیلم تزریق چربی به صورت