کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

DHEA چه ارتباطی با پیری پوست دارد؟

دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) هورمونی است که بدن شما به طور طبیعی در غده فوق کلیه تولید می کند.  DHEA به تولید هورمون های دیگر از جمله تستوسترون و استروژن کمک می کند.  سطح طبیعی DHEA در اوایل بزرگسالی به اوج خود می رسد و سپس با افزایش سن به آرامی کاهش می یابد. همچنین DHEA بصورت مکمل های خوراکی جهت حفظ سطح نرمال این هورمون که با افزایش سن کاهش میابد، استفاده میشود که میتواند روند پیری را کند کند و احتمالا عملکردهای شناخته شده در روند پیری را در بدن بهبود ببخشد، اما تحقیقات به طور قطع صحت این موضوع را ثابت نکرده است.
DHEA چه ارتباطی با پیری پوست دارد؟

هورمون ضد پیری چیست؟

 چهار هورمون ضد پیری محبوب و قابل دستیابی شامل: ملاتونین، هورمون رشد، تستوسترون و دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) بسیاری از مزایای استفاده از این هورمون ها بر اساس مطالعات حیوانی و ضعیف ثابت شده است.

 آیا DHEA می تواند شما را جوان تر نشان دهد؟

پیری-پوست

 سطح DHEA با استرس و همچنین با افزایش سن کاهش می یابد.  DHEA همچنین تولید کلاژن را افزایش می دهد و باعث می شود پوست صاف تر و جوان تر به نظر برسد.

بیماران می توانند به صورت موضعی یا خوراکی آن را بدون نسخه بخرند، در مطالعات نشان داده است که پوست را ضخیم و سفت می کند و در گزارش موردی در مجله آکادمی پوست آمریکا به جلوگیری از پارگی در پوست آتوپیک کمک می کند.

 آیا DHEA می تواند شما را جوان تر نشان دهد؟

سطح DHEA با استرس و همچنین با افزایش سن کاهش می یابد.  DHEA همچنین تولید کلاژن را افزایش می دهد و باعث می شود پوست صاف تر و جوان تر به نظر برسد.

بیماران می توانند به صورت موضعی یا خوراکی آن را بدون نسخه بخرند، در مطالعات نشان داده است که پوست را ضخیم و سفت می کند و در گزارش موردی در مجله آکادمی پوست آمریکا به جلوگیری از پارگی در پوست آتوپیک کمک می کند.

چه مدت طول می کشد تا DHEA عمل کند؟

 البته، همه ما می خواهیم یک راه حل سریع داشته باشیم، اما مکمل DHEA را حدود 3 ماه یا سه دوره کامل قاعدگی میتوان استفاده کرد تا تغییراتی را مشاهده شود.

چندین مطالعه نشان می دهد که مصرف DHEA ممکن است به بهبود خلق و خو، خستگی و تندرستی کمک کند.  در یک مطالعه، زنان مبتلا به این عارضه که مکمل‌های DHEA مصرف می‌کردند، بهبود تمایلات جنسی و حس خوب، از جمله احساس افسردگی و اضطراب کمتر را گزارش کردند.استفاده در نارسایی آدرنال مستلزم مراقبت پزشک است.

دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) و سولفات آن DHEAS فراوان‌ترین هورمون‌های استروئیدی جنسی در سیکل زنانه هستند که مخزن بزرگی برای تولید داخل سلولی آندروژن‌ها و استروژن‌ها در بافت‌های غیر تولید مثلی فراهم می‌کنند.  سطح DHEA و DHEAS با افزایش سن کاهش می یابد.

خطرات مصرف DHEA چیست؟

 • ایجاد پوست چرب و آکنه
 • ضخیم شدن پوست.
 • ریزش مو.
 • ناراحتی معده.
 • فشار خون بالا.
 • تغییرات در چرخه قاعدگی.
 • ایجاد موهای زائد صورت در خانم ها
 • تعمیق صدا در زنان
 • خستگی.

علائم سطوح پایین DHEAS

کاهش این هورمون ممکن است شامل علائم زیر از اختلال غده فوق کلیوی باشد:

 • کاهش وزن غیرقابل توضیح.
 • تهوع و استفراغ.
 • سرگیجه

سایر علائم DHEAS پایین مربوط به سن های  بالا است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  کاهش میل جنسی.
 •  اختلال نعوظ در مردان.
 •  نازک شدن بافت واژن در زنان

آیا DHEA باعث افزایش تستوسترون می شود؟

 بدن شما می تواند DHEA را به تستوسترون تبدیل کند.  مصرف DHEA ممکن است سطح تستوسترون شما را افزایش دهد.  یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که مصرف 50 میلی گرم (میلی گرم) DHEA در روز باعث افزایش سطح تستوسترون آزاد در بزرگسالان میانسالی می شود که تحت تمرینات تناوبی با شدت بالا هستند.

آیا DHEA استروژن را افزایش می دهد؟

 در یک مطالعه نشان داده شد که DHEA افزایش قابل توجهی در سطح آندروژن ایجاد میکند، علاوه بر این باعث افزایش قابل توجهی در سطوح استروژن و بتا اندورفین و کاهش در سطوح کورتیزول میشود.  همچنین افزایش قابل توجهی در سطح آلوپرگنانولون ایجاد میکند.

آیا DHEA پایین می تواند باعث ریزش مو شود؟

افرادی که سطح DHEA پایینی دارند نیز ممکن است خشکی چشم و پوست، خشکی مو و ریزش مو را تجربه کنند.  این مرکز هشدار می دهد که بسیاری از اختلالات سلامتی دیگر می توانند این علائم را ایجاد کنند.

آیا DHEA بالا باعث ریزش مو می شود؟

 پاسخ: هورمون ها و ریزش مو

سطوح بالای DHEA به دلیل تأثیر بر افزایش سطح DHT در فولیکول های مو می تواند باعث ریزش مو شود.  DHT اضافی می تواند دلیل اصلی ریزش مو باشد زیرا این هورمون باعث ضعیف شدن مو و پوست سر می شود.

آیا می توانید DHEA را طولانی مدت مصرف کنید؟

 DHE احتمالاً در صورت استفاده در دوزهای بالا یا طولانی مدت ناایمن است.  از DHEA در دوزهای بالاتر از 50-100 میلی گرم در روز یا برای مدت طولانی استفاده نکنید.  استفاده از دوزهای بالاتر یا استفاده طولانی مدت از آن می تواند خطر عوارض جانبی جدی از جمله سرطان را افزایش دهد.

یک زن یائسه چه مقدار DHEA باید مصرف کند؟

 این نتایج نشان می دهد که به نظر می رسد 10 میلی گرم DHEA دوز مناسب برای جایگزینی کمبود آندروژن در افراد با کاهش سطح آندروژن دلتا-5 پلاسما باشد.  با این حال، روند پیری و تعداد سال های پس از یائسگی ممکن است اثرات هورمون درمانی را بر محیط هورمونی تعدیل کند.