کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

کراتینه مو ؛ مفید یا مضر؟!

کراتینه مو، یک روش شیمیایی است که معمولاً در سالن های آرایشی انجام می شود و می تواند تا 6 ماه موها را صاف تر و درخشان تر نشان دهد.  کل این فرآیند می‌تواند چندین ساعت طول بکشد و هزینه های بالایی داشته باشد. اگر به فکر کراتینه کردن موهای خود هستید با خواندن این مقاله مزایا و معایب آن را بسنجید.
کراتینه مو

مزایای موقتی کراتینه موها

 بدن به طور طبیعی پروتئین کراتین که مو و ناخن از آن تشکیل شده است را می‌سازد. شامپوها و نرم‌کننده‌های خاصی حاوی کراتین هستند، اما ممکن است فواید چشمگیر مورد انتظار را نداشته باشند، مانند ظاهر صاف و براق و مرتب موها، نتایج طولانی مدت، کاهش زمان در خشک کردن موها و کاهش در معرض حرارت قرار گرفتن موها بعد از هر استحمام و مهمتر از همه درمان وزی و خشکی موها، همچنین ممکن است موهای شما سالم‌تر و قوی‌تر به نظر برسند و از استحکام خوبی برخوردار شوند. اما باید این را هم مد نظر داشته باشید که این مزایا می تواند موقتی باشد و با اتمام دوره درمان موها دچار آسیب به مراتب بیشتری نسبت به قبل خواهند بود. با توجه به اینکه استفاده از این درمان ها به یک یا دوبار در سال محدود می شود.

فرمالدئید خطر بالقوه درمان کراتینه

بسیاری از مواد مورد استفاده کراتینه حاوی فرمالدئید هستند که در صورت استنشاق می‌تواند خطرناک و سرطان زا باشند به خصوص برای افرادی که بطور مداوم با این مواد کار میکنند. طبق تحقیقات، برخی از شرکت های عرضه کننده این محصولات سعی می کنند این واقعیت را پنهان کنند که محصول کراتینه آنها حاوی این ماده شیمیایی است. اما با توجه به اینکه فرمالدئید ماده ای است که موها را لخت و صاف می کند، وجود این ماده در فرمولاسیون این مواد غیرقابل انکار است و ادعای بدون فرمالدهید بودن برخی از این محصولات صرفا جنبه تبلیغاتی خواهد داشت.

در برخی موارد، سازنده ممکن است فرمالدئید را با نام دیگری فهرست کند، مانند: آلدهید، آلدهید پیوند خورده، فرمالین، آلدهید فرمیک، متاندیول، متانال، متیل آلدهید، متیلن گلیکول، متیلن اکسید، اسید مربیکید.

و در برخی دیگر، این محصول ممکن است حاوی مواد نگهدارنده ای باشد که فرمالدئید تولید می کنند، مانند: بنزیل همی فرمال، دیازولیدینیل اوره، ایمیدازولیدینیل اوره، کواترنیوم-15.

همچنین بخشی از مشکل فرمالدئید در درمان‌های کراتینه این است که محصولات ممکن است حاوی فرمالدئید بسیار بیشتری نسبت به آنچه که تبلیغ می‌شود داشته باشند.

موارد مورد مطالعه کراتینه مو

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2014 بر روی مارک های کراتین عرضه شده در آفریقای جنوبی نشان داد که 6 محصول از 7 محصول حاوی 0.96 تا 1.4 درصد فرمالدئید هستند که پنج برابر بیشتر از سطح ایمن توصیه شده 0.2 درصد است.

مطالعه دیگر در سال 2011 به طور مشابه سطوح بالاتر فرمالدئید را در 4 مارک مختلف محصولات کراتینه نشان داد.

آژانس ثبت مواد سمی و بیماری ها خاطرنشان می کند که قرار گرفتن در معرض سطح فرمالدئید 0.1 تا 0.5 قسمت در میلیون (ppm) می تواند باعث تحریک بینی و چشم، اثرات عصبی و افزایش خطر آسم و آلرژی شود.  در سطوح 0.6 تا 1.9 ppm، افراد ممکن است اگزما یا تغییراتی در عملکرد ریه خود تجربه کنند.

اگر فقط یکبار این درمان را انجام دهید، ممکن است اثرات زیادی را احساس نکنید.  اما اگر یک آرایشگر هستید که به طور مرتب در سالن کار می کنید، این نوع قرار گرفتن در معرض فرمالدهید می تواند تأثیر بیشتری بر سلامتی داشته باشد.

انجمن سرطان و سازمان غذا و دارو آمریکا هشدار می دهد که فرمالدئید یک ماده سرطان زا شناخته شده است، که ممکن است باعث سرطان شود یا به رشد سرطان کمک کند.  فرمالدئید همچنین ممکن است عوارض جانبی دیگری برای سلامتی ایجاد کند. فرمالدئید و ترکیبات مرتبط در مواد کراتینه ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشند:

سوزش چشم، سردرد، سرگیجه، گلو درد، سرفه کردن، خس خس سینه، حالت تهوع، درد قفسه سینه، استفراغ و کهیر. این عوارض جانبی هم توسط کسانی که درمان‌های کراتینه را دریافت کرده‌اند و هم توسط افرادی که آنها را ارائه کرده‌اند گزارش شده است.

بیشتر بخوانید ===>>> عوارض انجام کراتینه مو

این اثرات در طول یا مدت کوتاهی پس از درمان کراتینه با استفاده از محصولات حاوی فرمالدئید رخ می دهد.  هنوز مشخص نیست که آیا درمان‌های کراتینه حاوی فرمالدئید جه اثرات طولانی‌مدتی بر سلامتی ممکن است داشته باشند.

جایگزین های فرمالدئید یا گزینه های صاف کننده دائمی مانند لخت کننده های مو (گاهی اوقات با نام صافی یا لختی ژاپنی شناخته می شود) در واقع با استفاده از ترکیبات آمونیوم تیوگلیکولات و هیدروکسید سدیم، نتایج دائمی را می تواند به همراه داشته باشد، اما همچنین می‌تواند باعث شکستن پیوندهای ساختاری ساقه مو شوند و رشد نامناسب موها را در اثر آسیب به ریشه مو بهمراه داشته باشد.

براقی وسوسه انگیز موها بعد از کراتینه

شاید دیدن موهای ابریشمی و براق در تبلیغات کراتین وسوسه انگیز باشد. یا برای فرار از حالت وزی و خشکی موها بخصوص در فصل تابستان و یا حتی برای حفظ قد موها و فرار از کوتاه کردن موخره موهای آسیب دیده، با این منطق که بعد از انجام کراتین به به دنبال ضخیم و محکم تر شدن ساقه موها و عدم نیاز به استفاده مکرر از حرارت سشوار طولانی مدت یا اتوهای حرارتی از آسیب بیشتر به موها جلوگیری میکنید و علاوه بر زیبایی به کراتین به عنوان گزینه درمانی فکر کرده باشید. اما در واقعیت باید علاوه بر خطرات بالقوه ای که در مورد فرمالدهید ذکر شد، خطر آسیب های جدی به پوست سر و ریشه و ساقه موها را نیز مد نظر قرار دهید. نیاز به حرارت سشوار و اتوکشی موها در حرارت های بالا و چند ساعته، بخصوص با حضور مواد شیمیایی روی ساقه موها در طول پروسه انجام کراتینه مو، آسیب هایی به مراتب جدی تر از حرارت دهی موها در شرایط عادی خواهد بود. بعلاوه در صورت برخورد مواد به ریشه موها و پوست سر همچنین در معرض حرارت بودن زیاد ریشه موها در طی فرآیند انجام کراتین، به دنبال آسیب جدی به فولیکول های مو، ریزش شدید موها، واکنش های آلرژیک پوستی و چرب شدن اسکالپ که خود عامل ریزش مو است، محتمل است.

بیشتر بخوانید ===>>> کاشت مو

علاوه بر صرف وقت و هزینه های زیاد، نگهداری از موهای کراتین شده بسیار دشوار می باشد. مثل اجتناب از شنا کردن در آب کلر دار استخر یا آب نمکی مانند دریا، الزام به کمتر شستن موها یا شستن با شامپوهای مخصوص بدون سولفات و فاقد سدیم کلراید جهت حفظ ماندگاری بیشتر کراتین که مخصوصا در اسکالپ های چرب، با مشکل چرب بودن همیشگی موها همراه است.

سوالات متداول کراتینه مو