کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

کاشت مو در بیماران دیابتی

ریزش مو بخش از روند طبیعی چرخه مو یا Hair Cycle است. در یک سیکل که از فاز آناژن که فولیکول مو در آن در حال رشد است به فاز کاتاژن که ترنزیشنال است که فولیکول مو از پیاز جدا می شود و ریزش مو اتفاق می افتد و با رسیدن مو به مرحله نهایی تلوژن وارد فاز استراحت می شود تا چرخه بعدی آغاز شود و یک موی جدید معمولاً از همان فولیکول مو رشد می کند تا جایگزین آن شود.
دیابت و ریزش مو

با این حال گاهی اوقات با ایجاد اختلال در روند چرخه طبیعی مو، ممکن است فولیکول موی جدید تشکیل نشود. عوامل زیادی از جمله استرس، هورمون ها، سطح قند خون بالا و بیماری های زمینه ای مانند دیابت می توانند بر رشد مو تأثیر بگذارند. اگر نواحی بزرگی از پوست سر وجود داشته باشد که موهای جدید در آنها ظاهر نشود، این ریزش مو می تواند قابل توجه باشد و طاسی نام گیرد.

کاشت مو افراد دیابتی بعد از ریزش

مانند بسیاری از افرادی که از ریزش مو رنج می برند، بیماران دیابتی نیز ممکن است نیاز به انجام جراحی کاشت مو داشته باشند.  ریزش مو یکی از دلایل اصلی است که می تواند بر عزت نفس افراد تأثیر جدی بگذارد.  هدف از انجام عمل های زیبایی مانند کاشت مو، بهبود ظاهر و رفع اثرات منفی طاسی بر روانشناسی فرد است.

دیابت می تواند باعث نازک شدن مو و ریزش مو در برخی افراد شود زیرا می تواند اثرات زیر را بر چرخه رشد مو داشته باشد:

 • اختلال در رشد مو افراد دیابتی
 • باعث رشد مو بیشتر از حد معمول می شود
 • جلوگیری از تشکیل موهای جدید در افراد دیابتی

موهای ریزش شده گاهی با روش های درمانی، دوباره رشد می کنند و گاهی ریزش دائمی است. ریزش مو ممکن زمانی رخ دهد که فولیکول های مو به دلیل گردش خون نامناسب ناشی از دیابت نمی توانند به اندازه کافی تغذیه شوند و چرخه رشد مو کامل نمی شود. از دیگر پیامدهای دیابت که منجر به ریزش مو می شود، اختلالات هورمونی، ضعف در سیستم ایمنی، برخی ری اکشن های خود ایمنی، کند شدن بهبودی و مکانیسم بازسازی بدن است.

دیابت

اگرچه دیابت به عنوان عامل مستقیم ریزش مو در نظر گرفته نمی شود، اما برخی از پیامدهای این بیماری به طور غیر مستقیم باعث ریزش مو می شود:

سطح قند خون بالا

دیابت کنترل نشده یا درمان نشده می تواند منجر به افزایش بیش از حد سطح قند خون فرد شود.  سطوح بالای قند خون به طور مداوم می تواند منجر به آسیب به بافت ها، اندام ها و رگ های خونی مختلف بدن شود. آسیب به رگ‌های خونی می‌تواند جریان خون را محدود کند و در نتیجه سلول‌های خاصی اکسیژن و مواد مغذی کمتری نسبت به نیاز خود دریافت کنند.  این کمبود می تواند بر چرخه رشد طبیعی فولیکول های مو تأثیر منفی بگذارد که می تواند منجر به ریزش مو شود.

هورمون ها و استرس

دیابت می تواند استرس زیادی را چه جسمی و چه عاطفی به بدن فرد وارد کند.  استرس مداوم می تواند باعث نوسانات هورمونی شود که می تواند رشد مو را تحت تاثیر قرار دهد.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول های موی سالم حمله می کند.  احتمال ابتلا به آلوپسی آره آتا در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بیشتر است. آلوپسی آره آتا باعث ریزش موی تکه‌ای در سر، بازوها و سایر نواحی بدن می‌شود که معمولاً مو در آن رشد می‌کند.

داروهای مورد استفاده در طول درمان نیز ممکن است عوارض جانبی مانند ریزش مو داشته باشند. در این موارد، بیماران دیابتی که می خواهند از اثرات مثبت اجتماعی، روانی جراحی کاشت مو بهره مند شوند، ممکن است با این سوال مواجه شوند که آیا افراد دیابتی می توانند جراحی پیوند مو یا همان کاشت مو را انجام دهند؟

زمانی که درمان دیابت به نقطه ایجاد تعادل در میزان قند خون در بدن رسید، می توان کاشت مو را برای جبران ریزش مو انتخاب کرد.

برخی از افراد می توانند ریزش موی ناشی از دیابت را کند یا متوقف کنند.  موثرترین راه برای انجام این کار، کنترل خوب سطح قند خون و مدیریت استرس است.

یک فرد می تواند قند خون خود را با موارد زیر کنترل کند:

 • نظارت منظم بر سطح قند خون آنها
 • تمام داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنند
 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم
 • ورزش منظم

استراتژی هایی که می تواند به فرد کمک کند استرس را به حداقل برساند و مدیریت کند عبارتند از:

 • حمایت دوستان و خانواده
 • داشتن مشاوره یا درمان شناختی رفتاری (CBT)
 • تمرین ذهن آگاهی
 • استفاده از تکنیک های آرامش بخش، مانند مدیتیشن، یوگا، و تمرینات تنفس عمیق

دیابت نوع 1 و 2 و کاشت مو

در کلینیک دکتر نیلفروش زاده تا کنون برای بسیاری از بیماران دیابتی پیوند مو با موفقیت انجام شده است. اما معمولا مشاوره از پزشکی که بیماری دیابت فرد را فالو میکند نیاز است. همچنین سیر بیماری، وضعیت فعلی سیستم ایمنی بیمار و سابقه ریزش مو باید با رویکردی جامع توسط متخصصین کلینیک جردن ارزیابی شود تا یک عمل ایمن همراه با روند بهبود و ترمیم متناسببا موفقیت صورت گیرد.

در بیماران دیابتی نوع 2 جراحی کاشت مو انجام می شود، برای رضایت از نتایج و گذراندن روند عملیات به بهترین شکل، باید کارهایی انجام داد و اقدامات احتیاطی انجام داد.

به عنوان مثال در طول دوره آماده سازی قبل از عمل، مقادیر انسولین و سطح قند خون بیمار کنترل می شود.  میزان گلوکز خون باید تحت کنترل باشد.  این امر برای بیمار در طول جراحی کاشت مو که حداقل 8 ساعت طول می کشد، ضروری است.

از آنجایی که بدن بیماران دیابتی نوع 1 نمی تواند هورمون انسولین را تولید کند، این بیماران نیاز روزانه خود را با تزریق انسولین تامین می کنند. و از آنجایی که جراحی کاشت مو طولانی است، می تواند باعث نوسانات میزان قند خون حتی در افراد سالم شود. بنابراین، کاشت مو برای بیماران دیابتی نوع 1 یا با ملاحظات و بررسی های خاص باید انجام شود یا در بیشتر موارد، توصیه نمی شود.

کاشت مو یک عمل زیبایی است که زمان زیادی می برد و نیاز به توجه دارد.  در مورد دیابت، سطح قند بیماران باید کنترل شود. برای اینکه جراحی پیوند مو در بیماران دیابتی بتواند به بهترین نحو و در کمترین زمان انجام شود تعداد جلسات عمل با توجه به حجم کار باید بخوبی ارزیابی شود، همچنین از تیم مجرب که بالاترین کیفیت کار را در کمترین زمان ممکن ارائه می دهند بهره گرفت.

بعد از انتخاب جراح با تجربه و انجام عمل، مهمترین مرحله کاشت مو برای بیماران دیابتی دوره بهبودی بعد از عمل است.

پس از انجام عمل کاشت مو به روش FIT، هزاران زخم ریز روی پوست سر ایجاد می شود، چه در منطقه دهنده که گرافت های مو برداشت می شوند چه در منطقه گیرنده که واحدهای فولیکولی یا همان گرافت ها کاشت می شوند. در افراد سالم  با گذشت زمان این زخم های کوچک حداکثر تا چند روز کاملا بهبود می‌یابند، اما مدت زمان بهبود زخم ها در بیماران دیابتی افزایش می‌یابد. همچنین در دیابت نوع 2 به دلیل مشکل در سیستم ایمنی، مستعد ابتلا به عفونت نیز هستند.  به همین دلیل باید در پیگیری بعد از عمل در این بیماران به شدت حساس و مراقب بود.

اگر به شدت از توصیه های پزشک خود پیروی کنید و با کلینیکی کار کنید که این روند را به بهترین شکل دنبال می کند، بیماران نیز می توانند بدون مشکل بر این دوره غلبه کنند.