کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

کاشت ریش و پر پشت کردن آن

برای بسیاری از مردان، گذاشتن ریش به سادگی دوری از تیغ زدن و اجازه دادن به طبیعت در مسیر خود نیست. ریشها همیشه به طور یکنواخت روی صورت رشد نمی کند و در نتیجه به جای ریش شیک، موهای صورت تکه تکه می شود و یا ممکن است ژن‌هایی به ارث برده باشید که هر نوع رشد ریش را عملا غیرممکن می‌کند. اما همانطور که می توانید موهای خود را به بالای سر خود پیوند بزنید تا خط موی عقب رفته را برطرف کنید، اگر فولیکول های موی صورت شما با هم همکاری نمی کنند، می توانید کاشت ریش را نیز امتحان کنید.
کاشت ریش و سیبیل

در ابتدا باید بدانید که کاشت ریش و سبیل با کاشت مو یا کاشت ابرو فرق دارد.یک پزشک متخصص پوست ابتدا باید پوست و موهای شما را ارزیابی کند تا مطمئن شود کاندیدای خوبی برای این روش هستید یا خیر. در نهایت شما باید تصمیم بگیرید که آیا این روش ارزش انجام را دارد یا خیر.

مانند هر روش پزشکی، در این روش نیز تضمینی 100 درصدی وجود ندارد که از نتایج راضی باشید.  اسکارهای پیوند ریش همیشه یک خطر هستند.اما اگر می‌توانید یک ارائه‌دهنده واجد شرایط پیدا کنید، شاید ارزش این را داشته باشد که حداقل بررسی کنید که آیا چند ساعت حضور در مطب پزشک می‌تواند ریش را برای مادام‌العمر ایجاد کند یا خیر.

کاشت ریش چیست؟

کاشت ریش دقیقاً به این صورت است که مو از یک قسمت بدن برداشته می شود و به خط فک شما و هر جایی که می خواهید ریش شما رشد کند پیوند داده می شود.شاید این روش ساده به نظر می رسد، اما یک فرآیند نسبتاً پیچیده است.  دو رویکرد اصلی وجود دارد که یک جراح می تواند اتخاذ کند:

 • استخراج واحد فولیکولی (FUE).  این روش با برداشت واحدهای فولیکولی کامل یک به یک از ناحیه اهداکننده انجام می شود.  FUE کمتر دردناک است، که ممکن است توضیح دهد که چرا این روش رایج تر است
 • پیوند واحد فولیکولی (FUT).  برای این روش، جراح نوار کوچکی از بافت پشت سر را بریده و فولیکول‌های مو را از آن بافت خارج می‌کند.

کاشت-ریش-در-تهران

یک واحد فولیکولی گروه کوچکی از چندین فولیکول مو است که ممکن است از طریق پوست از طریق یک نقطه خروجی خارج شود. در هر دو روش بین 2000 تا 5000 پیوند فولیکول مو یا بیشتر از پشت سر، معمولاً در سطح گوش یا کمی پایین تر، برداشته شده و آنها را روی صورت کاشت می کنند.


پیوند گرافت یک فولیکول مو است که پیوند زده می شود.

کاشت ریش یا سبیل چگونه انجام میشود؟

مرحله برداشت

خواه روش FUE یا FUT را انتخاب کرده باشید، اولین قدم جراح شما تراشیدن ناحیه در حال برداشت روی سر شما خواهد بود.که به آنها دید واضح تری از فولیکول های مو می دهد.  قبل از شروع برداشت، یک بی حس کننده موضعی به شما داده می شود، بنابراین برداشت یا کاشت را احساس نخواهید کرد.

مرحله کاشت

هنگامی که فولیکول ها از سر شما برداشت شدند، جراح یک بی حس کننده موضعی را به ناحیه صورت شما که در آن ایمپلنت ها قرار می گیرد تزریق می کند.  سپس، جراح هر فولیکول را در پوست صورت شما کاشت می کند و ریش جدید شما را همان طور که شما و دکتر قبل از جراحی توافق کرده بودید، شکل می دهد.

 روند بهبودی

برای بهبودی پس از جراحی کاشت ریش به یک روز زمان نیاز دارید.  پوسته های ریزی ممکن است در اطراف هر فولیکول موی تازه کاشته شده ایجاد شود، اما این پوسته ها باید ظرف چند روز پوسته پوسته شوند.

پس از حدود یک هفته تا 10 روز، باید بتوانید به طور معمول اصلاح کنید و ریش جدید خود را کوتاه کنید.

اما یک هشدار: موهای جدید ریش شما ممکن است بعد از 2 یا 3 هفته ریزش کنند.  این طبیعی است و موهای جدید باید رشد کنند تا جای خود را بگیرند.

چه کسانی کاندید خوبی برای کاشت ریش و سیبیل هستند ؟

از آنجایی که فولیکول های مو از پشت سر شما برداشت می شود، مهم است که فولیکول های موی سالم در این ناحیه داشته باشید. این مکان یکی از آخرین مناطقی است که دچار طاسی می شود، بنابراین حتی اگر شروع به ریزش موی بالای سرتان کرده باشید، احتمالاً هنوز رشد سالمی در پشت سر خود دارید. جراح و متخصص پوست پیوند شما پوست سر شما را بررسی می کند و تعیین می کند که آیا واحدهای فولیکولی کافی برای پیوند وجود دارد یا خیر. اگر به نظر می رسد که فولیکول های مو برای برداشت کافی نیست، پزشک ممکن است درمان های جایگزین را توصیه کند.

چگونه می توان فهمید که کاشت ریش موفقیت آمیز است؟

صرف نظر از نوع عمل انجام شده، طی 3 یا 4 ماه، فولیکول های مو پیوند شده باید در جای خود مستقر شده و رشد کنند.

اگر در 8 یا 9 ماه بعد از عمل، ریش کامل و سالمی داشته باشید، می‌دانید که کاشت ریش موفقیت‌آمیز بوده است و می‌توانید آن را طوری رفتار کنید که انگار در تمام طول این مدت وجود داشته است.

در حالی که هم FUE و هم FUT می توانند ریش هایی با ظاهر طبیعی تولید کنند، ریش های FUT معمولا پرتر هستند.

این به این دلیل است که معمولاً وقتی یک نوار از پوست برداشته می شود، فولیکول های بیشتری برداشت می شود.  بنابراین اگر هدف شما داشتن ریش پرپشت تر است، FUT را در نظر بگیرید. همچنین در FUT خواب موها مشخص است تا در جهت درست کاشت شوند و میزان اسکار بجامانده از کاشت کمتر خواهد بود لذا در کاشت ریش سبیل یا ابروها روش FUT روش بهتر و کارآمدتری نسبت به FUE میباشد.

شکست در عمل پیوند ریش نادر است و معمولاً نتیجه برداشت نامناسب از ناحیه اهداکننده است.  به همین دلیل است که برای انتخاب یک جراح با تجربه ترمیم مو مهم و ارزش بسیار حائز اهمیت است.

آیا اقدامات احتیاطی یا عوارض جانبی برای کاشت ریش وجود دارد؟

پس از جراحی، ناحیه برداشت شده روی سر و ناحیه کاشته شده روی صورت شما نیاز به مراقبت ویژه دارند.  هر دو سایت باید تمیز نگه داشته شوند.

پزشک دستورالعمل های مراقبت در منزل را به شما می دهد.  اینها ممکن است شامل استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای پوست سر و صورت شما باشد. برخی از فعالیت هایی که حداقل در چند روز اول باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

 •  شنا کردن
 • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 • سیگار کشیدن
 • استفاده از سونا یا جکوزی
 • فعالیت بدنی شدید، به خصوص هر چیزی که باعث تعریق شود.
 •  لمس، مالش، یا خاراندن نواحی برداشت شده یا کاشت

 ممکن است به شما توصیه شود تا چند روز صورت خود را نشویید یا حداقل از شستشوی پوست خودداری کنید.  پوست شما حساس و خارش دار خواهد بود، اما برای جلوگیری از تحریک و عفونت، سعی کنید آن را به حال خود رها کنید. عوارض جانبی بالقوه عبارتند از :

صورت و پوست سر شما نیز ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کند:

 •  ورم
 • سرخی و خارش
 • احساس کشش در پوست
 • بی حسی
 • دلمه موقت یا پوسته پوسته شدن

 جای اسکار در ناحیه اهداکننده شایع است، اما اغلب رشد طبیعی موهای شما آن را می پوشاند.  FUE بسیاری از اسکارهای کوچک و اغلب غیرقابل توجه بر جای می گذارد. با این حال، FUT یک اسکار طولانی منفرد در پشت سر باقی می گذارد.

نواحی ایمپلنت روی صورت شما نباید زخمی را تجربه کنند، اما پوسته های موقتی وجود خواهد داشت.  اگر پوسته پوسته شدن، قرمزی، تورم یا سوزش بعد از چند هفته ادامه یافت، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

جایگزین های کاشت ریش چیست؟

 اگر کاشت ریش خیلی تهاجمی، گران یا هر دو به نظر می رسد، گزینه هایی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 •  ماینوکسیدیل (روگین)

 ماینوکسیدیل (Rogaine) یک درمان رایج برای ریزش مو در پوست سر است، اما ممکن است در تحریک رشد مو در صورت نیز موثر باشد.  ماینوکسیدیل موضعی در انواع مایع و فوم به فروش می رسد. یکی از اشکالات این است که وقتی استفاده از آن را متوقف می کنید، رشد موهای جدید شما به طور معمول کند می شود و به طور کلی متوقف می شود.

 ماینوکسیدیل در ابتدا به عنوان دارویی برای کاهش فشار ایجاد شد.  یکی از عوارض جانبی شناخته شده می تواند افت فشار خون باشد، بنابراین در صورت داشتن بیماری قلبی یا مصرف سایر داروهای فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

 •  مکمل ها

 سایر محصولاتی که ممکن است رشد موهای ریش را تقویت کنند شامل مکمل های حاوی ویتامین B بیوتین است که به رشد موی سالم کمک می کند.  مکمل دیگری به نام L-carnitine-L-tartrate Trusted Source نیز ممکن است رشد مو را در پوست سر و صورت شما تقویت کند.

 •  رفتارها و سبک زندگی

حتی اگر رشد مو تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می شود، برخی از رفتارهای سبک زندگی ممکن است به شما در تسریع رشد موهای ریش کمک کند:

 1.  ورزش برای بهبود گردش خون، که به نوبه خود از سلامت فولیکول مو حمایت می کند.
 2. یک رژیم غذایی سالم سرشار از پروتئین های بدون چربی، روی، آهن، غلات کامل و میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین های A، B، C، D و E داشته باشید.
 3. داشتن خواب کافی، هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.

کلام آخر

 جراحی کاشت ریش و سیبیل یکی از راه‌های پر کردن شکاف‌های ریش یا کمک به شما برای ایجاد ریشی در جایی است که قبلا هیچ‌کدام از آنها رشد نمی‌کرد.  این یک روش تهاجمی و پرهزینه است، اما اثرات آن طولانی مدت است.

 بسته به نوع جراحی ایمپلنت، ممکن است یک اسکار طولانی در پشت سر خود داشته باشید که می تواند توسط رشد مو پوشانده شود یا بسیاری از اسکارهای ریز که اغلب خیلی کوچک هستند برای دیدن.

 اگر نمی‌خواهید مسیر کاشت را انتخاب کنید، همیشه می‌توانید از محصولات موضعی مانند ماینوکسیدیل برای تقویت رشد موهای ریش استفاده کنید یا می‌توانید از مکمل‌ها استفاده کنید.

 هر جهتی که انتخاب می کنید، ابتدا با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای جراحی، داروهای موضعی و مکمل ها صحبت کنید.

 ژن‌های شما ممکن است در رشد کم یا عدم رشد ریش مقصر باشند، اما اگر در آینده موهای صورتتان را بخواهید، گزینه‌هایی دارید.

References

 • Beard transplant. (2020).
  wimpoleclinic.com/beard-transplant/
 • Considering a beard transplant? Read this first. (2020).
  realmenrealstyle.com/beard-transplant/
 • Foitzik K, et al. (2007). L-carnitine-L-tartrate promotes human hair growth in vitro.
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17927577
 • Hrovatin D. (2018). Beard transplant: Should you do it?
  baldingbeards.com/beard-transplant/
 • Mayo Clinic Staff. (2020). Minoxidil (topical route).
  mayoclinic.org/drugs-supplements/minoxidil-topical-route/description/drg-20068750
 • Six things to know if you’re considering a beard transplant. (2020).
  hairreplacementsurgeon.com/2019/01/11/six-things-to-know-if-youre-considering-a-beard-transplant/
 • True R. (2017). Beard transplant recovery: What patients should know about healing.
  hairlossdoctors.com/blog/2017/10/30/beard-transplant-recovery-what-patients-187123