کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

آیا بعد از پیوند مو می توان از ژل مو استفاده کرد؟

وقتی به تازگی کاشت مو انجام داده اید باید مطمئن شوید که چگونه به بهترین نحو از موهای کاشته شده مراقبت کنید تا کمترین آسیب به گرافتهای تازه پیوند شده که بسیار حساس و آسیب پذیر هستند وارد شود تا بهترین نتیجه را از جراحی پیوند مو خود بگیرید.
ژل مو بعد پیوند

معمولا زمانی که پیوند مو در یک کلینیک معتبر زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو انجام می شود مراقبت های بعد از عمل و باید ها و نبایدها برای شما کاملا شرح داده می شود و معمولا پرستاری آموزش دیده و مجرب جهت آموزش های لازم، مسئول فالو آپ شما بعد از عمل خواهد بود. در کلینیک فوق تخصصی جردن دستورالعمل‌های دقیقی برای مراقبت در منزل قبل از ترک کلینیک به بیماران داده می شود.

پیوند مو و محصولات حالت دهنده

اما سوال پر تکرار بیماران پیوند مو در مورد استفاده از محصولات حالت دهنده و حجم  دهنده مو بعد از عمل است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم.

گرافت هایی که تازه پیوند شده اند در روزهای نخست بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و با نهایت ملایمت باید با آنها رفتار شود و مراقبت ها از نحوه خوابیدن تا نحوه شستشو سر باید با دقت بالایی انجام شود. در هفته اول معمولا زخم ها قابلیت نفوذ دارند و گرافتها به راحتی با فشار ممکن است خارج شوند حتب اگر به ظاهر پوست سر ترمیم شده و زخم ها بسته شده باشند.

پس در شستشو و خشک کردن آن با حوله باید احتیاط کرد. پس در استفاده از شامپوها و لوسین هایی که برای التیام خارش ناشی از ترمیم پوست سر باید حتما از دستورات پزشک پیروی کرد. به علت اهمیت تمیز و مرطوب نگه داشتن موضع کاشت از استفاده هرگونه مواد حالت دهنده مو جدا خودداری کنید چون علاوه بر ریسک نفوذ مواد شیمیایی به زخم ها باعث جذب بیشتر آلودگی به ناحیه عمل و ایجاد عفونت می شود.

تاثیر ژل بعد کاشت مو

علاوه براین باعث ایجاد یک لایه ضخیم و چسبناک روی پوست و مو می شود که باعث تعریق و و همچنین عدم اکسیژن رسانی به پوست و مو می شود که به دنبال آن آسیب و و رد پیوند گرافت ها می شود.

انتظار داشته باشید که حدود 2 تا 4 هفته پس از انجام عمل، مقداری مو از نواحی پیوند شده بریزد. این کاملا طبیعی است و بخشی از چرخه رشد طبیعی مو است. این بدان معنا نیست که فولیکول ها آسیب دیده اند. موهای شما در عرض حدود سه ماه دوباره شروع به رشد خواهند کرد.

همنین با شستشوی مداوم و مناسب سعی کنید از ایجاد دلمه روی پوست سرتان جلوگیری کنید. ایجاد دلمه یک نتیجه بسیار طبیعی بعد از جراحی روی پوست سر شماست و بخشی از روند طبیعی بهبودی است. باید اجازه دهید دلمه های روی سرتان آزادانه شکل بگیرند تا زمانی که خودشان از بین بروند. پس استفاده از مواد حالت دهنده مانند ژل ها و اسپری های مو باعث ایجاد تداخل در این روند طبیعی نیز خواهند شد.

به طور کلی مواد شیمیایی خشن می توانند موفقیت فولیکول های پیوندی را در شرایط ضعیف اولیه بلافاصله پس از پیوند به خطر بیندازند. پس حتما جهت استفاده از هرگونه مواد حالت دهنده موها مانند ژل و اسپری و موس ها و یا مواد حجم دهنده موها حتما در مورد زمان مناسب استفاده و نحوه استفاده از آنها از پزشک خو مشورت بگیرید.

اما معمولا هنگامی که موهای شما بعد کاشت مو شروع به رشد کردند، که معمولا بعد از 3ماه از انجام پیوند شروع می شود می توانید مانند موهای معمولی با آنها رفتار کنید. موهای کاشته شده همان موهای طبیعی است. شما می توانید آن را هر طور که می خواهید استایل کنید.

هنگام استفاده از ژل ها، اسپری ها و موس های مو سعی کنید از محصولات حاوی مواد طبیعی و ملایم استفاده کنید و تا حد امکان استفاده از آنها را محدود کنید.همچنین اطمینان حاصل کنید که همیشه بعد از استفاده از این محصولات موها را به خوبی شستشو دهیید تا مواد از روی موها پاک شود تا به موهای کاشته شده خود آسیب نرسانید.