کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

ژل تزریقی اسکالپترا Sculptra چیست؟

ژل اسکالپترا Sculptra یک ماده تزریقی جدید است که برای بهبود  چین و چروک و افتادگی پوست با تحریک تولید کلاژن پوست برای کمک به بازگرداندن حجم  پوست استفاده می شود. این متد یک نوع درمان جوانسازی جایگزین فیلر های پوستی تزریقی، کرم های جوانساز پوستی، تزریق چربی و پروتز  است.
ژل تزریقی اسکالپترا Sculptra

کلاژن یک پروتئین ساختاری مهم است که در بافت همبند یافت می شود. عملکرد این پروتیین به گونه ای  است که پوست را محکم، جوان و صاف نگه می دارد. با افزایش سن، تحریک تولید کلاژن در بدن کاهش می‌یابد و ممکن است  افراد شروع به دیدن چین و چروک، کاهش الاستیسیته یا افتادگی کنید. از دست دادن چربی زیر پوست نیز منجر به افتادگی پوست، گود شدن گونه ها، فرورفتگی و  لاغری  در صورت می شود. از آنجایی که ژل اسکالپترا Sculptra سلول های پوستی را تحریک می کند تا کلاژن طبیعی خود را در طول زمان دوباره افزایش دهد، چین و چروک های کم عمق تا عمیق صورت و چین و چروک های صورت کمک می کند و در نتیجه پوستی سفت تر و جوان تر به نظر می رسد.
مهم است که بدانید ژل اسکالپترا Sculptra صرفاً یک محرک کلاژن است. اسکالپترا خود عمل پر کردن و حجیم کردن صورت را  انجام  نمی دهد. باعث واکنشی در پوست می شود که کلاژن جدیدی را تشکیل می دهد. مواد تشکیل دهنده اسکالپترا خود جذب بافت می شود و  تا حدود 2 سال ماندگاری دارد اما لایه کلاژن جدید باقی مانده ممکن است 2 سال یا بیشتر باقی بماند.
در واقع اسکالپترا  به یک سری درمان برای رسیدن به پرکردگی کافی برای اکثر نقایص پوستی نیاز دارد.


Sculptra از چه چیزی ساخته شده است ؟

 از پلی ال-لاکتیک اسید یا PLLA ساخته شده است که با تحریک تولید کلاژن  در بدن عمل  می کند. این ماده در سال 2004 مورد تایید FDA قرار گرفت و به عنوان یک پرکننده پوستی غیر تهاجمی طبقه بندی می شود که می تواند ظاهر چین و چروک های عمیق، گونه های افتاده و خالی را تا حدی پر نماید  و خطوط صورت را کاهش دهد.

ژل-اسکالپترا-Sculptra

آیا Sculptra ایمن است ؟ آیا تزریق این ماده عوارض دارد؟

 Sculptra از پلی ال-لاکتیک اسید تشکیل شده است، مولکولی که زیست تخریب پذیر است، بنابراین به بدن آسیبی نمی رساند و به راحتی توسط سیستم طبیعی بدن  تجزیه و جذب می شود. از یک ماده بی حس کننده موضعی بسیار موثر برای بی حس کردن پوست قبل از تزریق استفاده می شود. پودر Sculptra همچنین با آب و لیدوکائین باز آرایی می شود، بنابراین با انجام تزریق ها احساس بی حسی بیشتری خواهید کرد.

پروتکل درمانی معمول برای Sculptra چیست ؟

 به طور متوسط ​​حداقل سه جلسه درمانی در یک دوره چند ماهه مورد نیاز است. تعداد جلسات تزریق و مدت زمان بین جلسات در افراد مختلف متفاوت است. بیماران مسن‌تر، بیماران لاغرتر و بیمارانی که به طور گسترده ورزش می‌کنند ممکن است به مح جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشند.

نتایج قابل مشاهده در چند جلسه اول درمان ظاهر می شود. به طور معمول، 3 تا 6 جلسه انجام می شود. با گذشت زمان، دانه ها  پلی لاکتیک اسید شکسته می شوند و ممکن است با کلاژن طبیعی جایگزین شوند. برای اکثر افرادی که در یک مطالعه بالینی شرکت کردند، نتایج درمان تا دو سال پس از اولین جلسه درمان باقی ماند. ارزیابی ها 2 هفته یا بیشتر پس از درمان انجام می شود تا مشخص شود که آیا تزریق اضافی لازم است یا خیر. اسکالپترا نباید توسط افرادی که به هر یک از اجزای تشکیل دهنده  ژل اسکالپترا Sculptra حساسیت دارند استفاده شود. در حالی که عفونت یا التهاب در ناحیه درمان وجود دارد نباید اسکالپترا تزریق شود.


اسکالپترا با چه ترکیباتی مخلوط می شود؟

 این محصول به صورت پودر می باشد می توان آن را با نسبت معینی از آب مقطر دیونیزه ( 5 میلی لیتر آب استریل  و یا 4 میلی لیتر آب استریل و 1 میلی لیتر لیدوکائین با اپی نفرین ) ترکیب و تزریق کرد . اما با ترکیب  3 میلی لیترآب مقطر دیونیزه نیز  امکان پذیر است، اما این فرمول باید برای  افرادی تزریق گردد که در حال درمان شدید ترین موارد کاهش حجم بافت پوست، افتادگی و الاستیسیته پوست هستند.

آیا ژل اسکالپترا Sculptra باعث بیماری خود ایمنی می شود؟

 با تجزیه و تحلیل گذشته نگر، افرادی که پس از تزریق اسکالپترا دچار گرانولوم شدند، به طور نامتناسبی نسبت به افرادی که گرانولوم نداشتند، به بیماری خودایمنی مبتلا شدند. در حقیقت، تعداد کمی از افراد واقعاً به گرانولوم مبتلا می شوند.

Sculptra-ژل

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) (اسید پلی ال لاکتیک تزریقی) را برای ترمیم و یا اصلاح علائم کاهش چربی صورت (لیپوآتروفی) در افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) تایید کرد. لیپوآتروفی صورت از دست دادن چربی زیر پوست است که می‌تواند منجر به فرورفتگی گونه‌ها، فرورفتگی وگودی اطراف  چشم‌ شود. لیپوآتروفی در بین بیماران HIV شایع است. یک ماده مصنوعی و زیست سازگار است که در زیر سطح پوست در ناحیه از دست دادن چربی تزریق می شود.  ژل اسکالپترا Sculptra حاوی دانه های ریز ذرات پلی-ال-لاکتیک اسید، یک پلیمر مصنوعی زیست سازگار، زیست تخریب پذیر از خانواده آلفا هیدروکسی اسید است.
البته در کلینیک جردن جوانسازی از طریق  تحریک و تولید کلاژن در پوست با برند ها و متد های دیگری جایگزین شده است و از مزو فیلرها و جوانساز هایی که علاوه بر پیش ساز های اسید آمینه و پپتید های موثر در جوانسازی با غلظت بالای هیالورانیک اسید غنی شده اند استفاده می شود (مانند پروفایلو) .
زیرا هر مولکول  هیالورانیک اسید چندین برابر حجم خود  می تواند آب جذب کند و سبب آبرسانی قوی در بافت مداخله گردد