کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

چرا رابطه جنسی بعد از کاشت مو ممنوع است؟

چگونگی گذراندن اولین دوره پس از کاشت مو، رابطه‌ای مستقیم با موفقیت جراحی انجام‌شده دارد. به همین دلیل باید در مدت زمان، گذراندن دوره اول پس از کاشت مو، به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. یکی از توصیه ‌ها راجع به برقراری رابطه جنسی است. اگر چه بسیاری از مردم از پرسیدن دلیل این موضوع شرم دارند، اما دلایل مختلفی برای نداشتن رابطه جنسی بعد از کاشت مو، وجود دارد. با خواندن این مطلب می‌توانید بفهمید که چرا نباید پس از کاشت مو رابطه جنسی برقرار کرد.

پس از شنیدن توصیه‌ های پزشک خود (پس از کاشت مو)، می‌ توانید نکات مرتبط با برقراری رابطه جنسی را بشنوید. اگر راجع به این موضوع نکته‌ای به شما گفته نشد؛ حتما و بدون هیچ خجالتی، از پزشک خود راجع به این موضوع سوال کنید. اگر از این موضوع خجالت بکشید و چیزی نپرسید؛ امکان دارد کاشت مو موفقیت ‌آمیز نباشد.

رابطه جنسی بعد از کاشت مو

دلایل منع برقراری رابطه جنسی پس از کاشت مو

در درجه اول، باید بدانید که پس از کاشت مو، نباید رابطه جنسی برقرار کنید. پیروی از توصیه‌ های پزشک ضروری است؛ در غیر این‌ صورت، موهای کاشته ‌شده را از دست خواهید داد. اگر چه هیچ مطالعه جامعی در مورد این موضوع صورت نگرفته است، اما کافی است مواردی را که در حین رابطه اتفاق می ‌افتد را در نظر بگیریم. اما چرا نباید پس از کاشت مو، رابطه جنسی برقرار کرد؟ بیایید جواب‌ ها را با یکدیگر بررسی کنیم.

کاشت مو نوعی عمل جراحی است.

اگر چه این روش جراحی با روش ‌های جراحی دیگر، تفاوت ‌هایی دارد، اما نباید فراموش کنید که پیوند مو نیز نوعی عمل جراحی است. به همین دلیل باید مراقبت‌ های پس از کاشت مو، به اندازه مراقبت ‌های پس از هر جراحی دیگری، جدی گرفته شود. بیماران باید پس از انجام هر عمل جراحی، از انجام کارهای خسته‌کننده دوری کنند. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. مهم‌ ترین دلیل انجام ندادن کارهای خسته‌کننده پس از عمل جراحی، این است که در این دوره با انجام چنین کار هایی، عملکرد قلب بیشتر تحت ‌تاثیر قرار می‌ گیرد. درنتیجه با برقراری رابطه جنسی پس از کاشت مو، نه تنها بر مو های کاشته‌ شده تاثیر خواهید گذاشت، بلکه وضعیت سلامت عمومیتان نیز تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت.

تغییر فشار خون

هنگام برقراری رابطه جنسی، سطح هورمون های منتشر شده در بدن، تغییر می ‌کند. در نتیجه میزان جریان،  و فشار خون جاری در رگ ‌ها نیز، تغییر می ‌کند. برقراری رابطه جنسی پرشور، منجر به افزایش فشار خون می ‌شود. در نتیجه تک تک مو های کاشته‌ شده، بر آمده می ‌شوند. بنابراین افزایش فشار خون منجر به از بین رفتن موهای کاشته ‌شده می‌ شود.

تغذیه موهای کاشته‌شده

سرعت جریان خون جاری در پوست سر، در مدت زمان دوره اول پس از کاشت مو، نباید تغییر کند. در نتیجه در صورت پیشامد هر گونه تغییر، مو های کاشته‌ شده به درستی تغذیه نخواهند شد. مشخص است که هنگام برقراری رابطه جنسی، سرعت جریان خون افزایش می ‌یابد. افزایش سرعت جریان خون به دلیل فراهم نمودن انرژی لازم برای ماهیچه‌ های درگیر در رابطه جنسی، اتفاق می ‌افتد.

انواع ریزش مو سکه ای

پیشامد حوادث جزیی

مو های کاشته ‌شده، از ناحیه گردن برداشته شده و به نواحی بی‌ موی سر، منتقل می ‌شوند. پس هم در ناحیه اهداکننده و هم در ناحیه ‌هایی که مو در آن ‌ها کاشته شده، زخم ‌هایی وجود دارد. ممکن است در حین برقراری رابطه جنسی، قسمتی از بدن فرد یا شریک جنسی ‌اش، به سر شخص برخورد کند. در صورت پیشامد چنین حادثه ‌ای احتمال خونریزی در نواحی اهدا کننده یا کاشته‌ شده وجود دارد. اگر نواحی که مو در آن ‌ها کاشته شده، دچارخونریزی شود؛ احتمال از بین رفتن مو های پیوند شده وجود دارد. پس از کاشت مو، اعمال فشاری جزیی روی مو ها ممنوع است درنتیجه، برخورد دست با مو ها و سر وحشتناک است.

تعریق

همان‌ طور که همه می ‌دانند برقراری رابطه جنسی، فعالیتی خسته‌ کننده است. در حین برقراری چنین رابطه ‌ای، کنش و واکنش ‌های فیزیکی بین دو شریک جنسی اجتناب ‌ناپذیر است. در نتیجه میزان دمای بدن و تعریق هر دو شخص افزایش می‌ یابد. در پی افزایش دمای بدن؛ احتمال تعریق پوست سر در مدت زمان برقراری رابطه جنسی، وجود دارد. تعریق یکی از مهم ‌ترین دشمنان مو های کاشته ‌شده جدید است. اگر پوست سر عرق کند؛ نباید تعجب کنید که مو های کاشته‌ شده آسیب ببینند.

تا چند روز پس از کاشت مو می‌توان رابطه جنسی برقرار کرد؟

دلایل منع برقراری رابطه جنسی پس از کاشت مو، ذکر شد. عوامل مختلفی در این مبحث نقش دارند. با در نظر گرفتن این عوامل، می ‌توان فهمید که چرا برقراری رابطه جنسی مضر است. در این صورت سوال دیگری پیش می ‌آید. تا چند روز پس از کاشت مو، نمی ‌توان رابطه جنسی برقرار کرد. این سوال را باید از پزشک خود بپرسید. روش کاشت موی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. به‌ هر حال جواب کلی این سوال، این است که به طور کلی پس از گذشت 10 تا 12 روز، می‌توان رابطه جنسی برقرار کرد.


کلینیک دکتر نیلفروش زاده

آیا می‌توان کاشت مو را از فردی به فرد دیگر پیوند زد؟