کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

پیشنهاد خوراکی به آنهایی که زیاد جوش می زنند

۱۲ پیشنهاد خوراکی به آنهایی که زیاد جوش میزنند جوشهای پوستی فقط مختص نوجوانان نیستند، بلکه حدود 20 درصد از خانمها در دهههای دوم و سوم زندگی با این جوشها مواجه میشوند. جوشهای پوستی میتوانند به علتهای متفاوتی ایجاد شوند؛ از استرس گرفته تا نوسانات هورمونی. با اینحال، همه این افراد علاوه بر جدی گرفتن روشهای درمانی موضعی و دارویی، میتوانند از مواد غذایی خاص برای مقابله با جوشها و شفافسازی پوست خودشان استفاده کنند. اضافه کردن مواد غذایی زیر به رژیم غذایی، کیفیت پوست را به مرور زمان افزایش میدهد. گَزَنه گزنه، یکی از گیاهانی است که خاصیت ضدالتهابی ویژهای دارد و دو فایده مهم نیز به پوست میرساند؛ کمک به تسکین التهابات پوستی و بهبود بیماریهای پوستی مانند اگزما و آکنه. شما میتوانید از گزنه برای تهیه سوپ یا چای استفاده کنید. ویژگی دیگر گزنه، قدرت سمزدایی آن است که از آنتیاکسیدانهای سرشارش نشات میگیرد. این ترکیبات مهم از بدن در مقابل تولید بیش از حد رادیکالهای آزاد جلوگیری میکنند و مانع از آسیبدیدگی DNA در بدن میشوند.  
پیشنهاد خوراکی به آنهایی که زیاد جوش می زنند

رازیانه
اگر تاکنون از رازیانه استفاده نکردهاید، وقتش رسیده با این گیاه مفید آشنا شوید. رازیانه علاوه بر اینکه برای هضم غذا مفید است، تورم را هم در بدن کاهش میدهد و به بیرون راندن مایعات اضافی و سموم از بدن کمک میکند. همه این ویژگیها برای سلامت پوست و مو مهم هستند و در درازمدت خودشان را نشان میدهند. شما میتوانید از رازیانه برای تهیه چای استفاده کنید.

نعناع

مردم جهان بیشتر از هر چیزی، نعناع را بهواسطه خواص درمانگر و تسکیندهندهاش میشناسند. این گیاه مهم، نهتنها به هضم بهتر غذا کمک میکند، بلکه استرس را هم کاهش میدهد که یکی از عوامل تشدیدکننده جوشهاست. نعناع برای مقابله با سردرد هم مفید است. سینوسها را پاکسازی میکند و فواید مختلفی به پوست میرساند.

انواع توت های تیره
ویژگی مهمی که انواع توتهای تیره را متمایز میکند، میزان زیاد آنتیاکسیدانهایی است که در این میوهها وجود دارد. این آنتیاکسیدانها از دو منظر برای پوست مهم هستند؛ قابلیت پاکسازی و قابلیت شفافسازی. بهعلاوه، اهمیت فیبر موجود در توتهای تیره را هم نباید نادیده گرفت چون مانع از گرسنگی کاذب میشوند و ترشح انسولین را تنظیم میکنند.

مغزهای خام
کمبود املاح مهمی مانند زینک و سلنیوم، با افزایش آکنهها در بعضی از افراد مرتبط است. به همین دلیل هم مغزهای خام، خصوصا دانههای کدو و بادام برزیلی، برای مقابله با آکنهها و جوشها مفید هستند. ویژگی سلنیوم این است که تعداد سلولهای سفید خون را در بدن افزایش میدهد، درنتیجه قدرت دفاعی بدن را تقویت میکند. بعضی ترکیبات مانند ویتامین E، مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم، کلسیم و آهن نیز برای سلامت پوست و حفظ عملکردهای آن ضروری هستند بنابراین، مغزهای حاوی این عناصر هم باید به رژیم غذایی اضافه شوند.

سیر
سیر، سرشار از نوعی ماده شیمیایی طبیعی بهنام آلیسین است که بعد از هضم شدن، فعل و انفعالات خاصی با خون انجام میدهد. این فرایند به شکلگیری مادهای در بدن منجر میشود که توانایی بالایی برای نابود کردن بسیاری از باکتریها و ویروسهای مضر دارد. در این حالت، بسیاری از ترکیبات مضری که باعث شکلگیری جوشها و بیماریهای پوستی میشوند، از بین میروند. اگر میزان استفاده از گیاهان و میوههای سرشار از آنتیاکسیدان را همراه با مصرف سیر افزایش بدهید، ترکیب دارویی بینظیری به بدن میرسانید. البته برای اینکه از بیشترین فواید سیر برخوردار شوید، باید آن را خام بخورید.

گوجه فرنگی
گوجهفرنگی، یکی از بهترین منابع حاوی ویتامین C است و با توجه به اینکه تولید کلاژن را افزایش میدهد، استحکام و کیفیت پوست را در وضعیت مطلوبی نگه میدارد. علاوه بر این، لیکوپن موجود در گوجهفرنگی هم فقط رنگ قرمز را در این سبزی ایجاد نمیکند، بلکه گردش خون را در پوست بهبود میبخشد.

انگور قرمز
به گفته محققان، انگور قرمز و دانههای آن، حاوی ترکیبات شیمیایی طبیعی و آنتیاکسیدانهای قدرتمندی هستند که بیماریهای پوستی التهابی مانند پسوریازیس و اگزما را درمان میکنند. آنتیهیستامینهای طبیعی موجود در انگور قرمز هم میتوانند به کنترل عوارض جانبی ناشی از واکنشهای حساسیتزا کمک کنند بنابراین، سعی کنید روزانه از انگور قرمز تازه و کامل بهعنوان بخشی از سالاد یا بهعنوان میانوعده استفاده کنید.

کلم بروکلی
کلم بروکلی، یکی از سبزیهای بینظیر برای مقابله با جوشها و افزایش شفافیت پوست است. آنتیاکسیدانهای مهمی مانند ویتامینهای A، B، C، E و K در کلم بروکلی وجود دارند که همگی درخشش و شفافیت پوست را تقویت میکنند و نقش مهمی در احیای بافتهای آسیبدیده برعهده میگیرند. در ضمن، اسیدهای چرب امگا3، کلسیم و فولات موجود در کلم بروکلی هم فرایند بهبود مشکلات پوستی را بهتر میکنند و برای عملکرد هرچه بهتر سلولهای پوستی مفید هستند. شما میتوانید کلم بروکلی را بهصورت خام به سالاد اضافه کنید یا آن را بهصورت بخارپز بخورید.

سیب زمینی شیرین
یافتههای علمی نشان میدهند بالا بودن سطح هورمون کورتیزول در بدن میتواند باعث بروز جوشهای پوستی شود. کورتیزول، یکی از هورمونهایی است که در واکنش به استرس ترشح میشود. این درحالی است که تنظیم نوسانات در سطح قندخون میتواند خلقوخوی ما را در وضعیت بهتری قرار بدهد و از این طریق به مقابله با استرس کمک کند بنابراین، اضافه کردن مواد غذایی حاوی کربوهیدراتهای پیچیده و ویتامینهای مهم به رژیم غذایی مانند سیبزمینی شیرین، به تنظیم نوسانات قندخون کمک میکند. این سبزی ریشهدار، بتاکاروتن هم دارد که بعد از هضم شدن به ویتامین A تبدیل میشود و میتواند به بهبود جریان اکسیژن در پوست کمک کند.

انواع حبوبات
هر فرایند بهبود و التیامی به پروتئین و انرژی نیاز دارد و انواع حبوبات مانند نخود فرنگی، لوبیا و عدس، مقدار زیادی پروتئین و انرژی برای بدن فراهم میکنند. این حبوبات حاوی مجموعهای از ویتامینها و املاح مهم نیز هستند و میزان زیادی فیبر غذایی دارند. این عناصر مفید کنار یکدیگر، هم به فرایند هضم طبیعی کمک میکنند و هم نقش مهمی در تقویت سمزدایی برعهده میگیرند. خوشبختانه همه این ویژگیها به شفافسازی پوست کمک میکنند.

برخی از انواع پنیر
یکی از خوراکیهایی که باید به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید، پنیر کوتاژ است که چند ویژگی مهم دارد؛ سرشار از پروتئین و سلنیوم و تقویتکننده شفافیت پوست. شما میتوانید پنیر کوتاژ را با سیبزمینی شیرین، کلم بروکلی و اسفناج مخلوط و یک وعده غذایی کاملا مغذی برای پوست خودتان تهیه کنید.