کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

پاکسازی پوست در نوجوانی

مراقبت های پوست برای همه افراد بهخصوص نوجوانان اهمیت زیادی دارد زیرا تغییرات فیزیولوژیک ، پوست را مستعد چربی و آکنه میکند. در این سنین باید روشهای سنتی مانند استفاده از صابون و… را که به پوست آسیب میرساند و زمینه ساز خشکی و تشدید جوش های پوستی می شود ، فراموش کرد. توصیه می شود نوجوان هر روز صبح ، صورت را با دقت و البته بسیار به آرامی با صابون متناسب نوع پوست بشوید ، با آب ولرم آبکشی کند و هرگز برای خشک کردن صورت، حوله را روی پوست نکشد. پس از شستشو نیز استفاده از کرم مرطوب کننده برای حفظ شادابی پوست یک اصل زیبایی همیشگی خواهد بود. پیش از خواب نیز حتما باید آلودگی های محیطی و مواد آرایشی به کمک پنبه و لوسیون مخصوص از روی صورت و اطراف چشمها پاک شود. حتی اگر لوسیون در دسترس نباشد نیز می توان از پنبه آغشته به روغن زیتون و فندق کمک گرفت. به خاطر داشته باشید برای پاک کردن مواد آرایشی نباید تنها به شستشوی معمولی اکتفا کرد.
پاکسازی پوست در نوجوانی

 مراقبت پوست در دوران نوجوانی تا جوانی

برای مراقبت بیشتر از پوست خود هرگز زود نیست. هر چه زودتر شروع کنید بهتر است. اگر پوست شما آسیب دیده باشد و شروع به نشان دادن علائم ظاهری پیری کند، بازگرداندن جوانی و شادابی  می تواند چالش برانگیز باشد. فیشیال بخش ضروری هر روتین مراقبت از پوست است. در حالی که مراقبت از پوست در خانه مفید است، اما فیشیال صورت دسترسی به محصولات حرفه ای و همچنین راهنمایی های تخصصی مراقبت از پوست را فراهم می کند که  ممکن است متناسب با نوع پوست و نیازهای خاص مراقبت از پوست شما باشد. درمان پوست صورت  براساس سن می تواند متفاوت باشد. بزرگسالان درگیر نگرانی‌های مربوط به پیری پوست – خشکی، چین و چروک و افتادگی پوست و نوجوانان با علائم پوستی مشکل‌ساز مانند چربی اضافی، جوش‌های سرسیاه و آکنه  مواجه می‌شوند. 80 درصد از نوجوانان از آکنه رنج می برند. اما درمان هایی نیز وجود دارد که برای مشکلات پوستی نوجوانان طراحی شده است و به آن پاکسازی و فیشیال  نوجوانان می گویند در مورد پاکسازی  صورت نوجوان مطالب و محصولاتی وجود دارد که با آگاهی داشتن از آن می توان پوستی زیبا از سنین پایین داشت  .

پاکسازی و فیشیال پوست چیست؟

فیشیال در اصل یک روش مراقبت از پوست است که باعث بهبود پوست صورت می شود. فیشیال شامل تمیز کردن منافذ پوست، لایه برداری سلول های مرده پوست و استفاده از ماسک های مناسب برای درمان نقاط چالش برانگیز پوست از جمله چین و چروک، خشکی، چرب بودن پوست و آکنه های پوستی است.

اما آیا همه فیشال ها یکسان هستند؟

به طور خلاصه، پاسخ منفی است. فیشال پروسیجری چند مرحله‌ای می باشد که ممکن است متناسب با نیازهای خاص پوست هر فرد  باشد. در حالی که یک فرد  بزرگسال ممکن است برای حذف نشانه‌های آشکار استرس، خستگی و چین و چروک از چهره‌اش نیاز داشته باشد تا چهره‌اش جوان‌تر و شاداب تر  به نظر برسد،  در حالی که انتظار  نوجوانان از پاکسازی، فیشیال و مراقبت پوستی درخشندگی و متعادل کردن تغییرات هورمونی می باشد.

تفاوت فیشیال  نوجوانان و بزرگسالان در چیست ؟

  پوست صورت نوجوانان تفاوت چندانی با صورت بزرگسالان ندارد. وجه تمایز اصلی این است که درمان هر گروه باید متناسب با مشکلات پوستی و سن  افراد  باشد . فیشیال، پاکسازی ومراقبت پوست  با بحث در مورد رژیم غذایی، برنامه  مراقبت از پوست و هرگونه درمان فعلی  که برای پوست انجام می دهند آغاز می شود. همچنین ممکن است تکنسین لاین پاکسازی وفیشیال  در مورد مشکلات پوستی نوجوان پرس و جو کند.  در این زمینه برای ارزیابی وآنالیز پوستی درست می توان اول با پزشک متخصص پوست ویزیت انجام داد و سپس با نظر پزشک متخصص پوست فرد جلسات فیشیال وپاکسازی را شروع نماید (کلینیک فوق تخصصی جردن جز معدود کلینیک های فوق تخصصی پوست می باشد که در کنار بخش های پوست و زیبایی زیر نظر پزشکان متخصص پوست با تجربه و متبحر لاین تخصصی و حرفه ای فیشیال وپاکسازی نیز دارد ). پس از آنالیز پوست، تکنسین فیشیال پوست را با محلول های شوینده خاص شسته وتونر استفاده می نماید  و از لایه‌برداری سبک برای کمک به آزادسازی سلول‌های مرده روی سطح پوست استفاده می‌کند. مانند بسیاری از فیشال های صورت بزرگسالان، بخار ممکن است برای باز کردن منافذ و نرم کردن پوست در آماده سازی برای خروج مواد اضافی در پوست و باز کردن منافذ  استفاده شود. پاکسازی و بازکردن منافذ برای  پوست صورت هر نوجوانی ضروری است، زیرا به احتمال زیاد باعث بهبود فوری و قابل توجه  در پوست می شود. ماسک مرطوب کننده را می توان برای پوست های خشک استفاده کرد، در حالی که ماسک خاک رس را می توان برای صورت های چرب استفاده کرد. بسته به وضعیت پوست، صورت نوجوانان ممکن است شامل ماسک ها، سرم ها و درمان های ضد لک و آکنه  متعدد باشد. مانند بسیاری از فیشال‌ها، درمان با مرطوب‌سازی و استفاده از ضد آفتاب  با  SPF مناسب  به پایان می‌رسد.

مراحل فیشیال برای نوجوانان شامل

  • تمیز کردن پوست و باز کردن منافذ (با استفاده از شوینده مناسب برای پوست و استفاده از بخار جهت باز کردن منافذ )
  • پاکسازی و تخلیه جوش های سر سیاه در صورت وجود
  • لایه برداری خفیف جهت رفع جوش های زیر پوستی
  • استفاده از ماسک متناسب با  بافت پوست جهت فرش کردن پوست
  • ودر آخر استفاده از یک مرطوب کننده سبک و ضد آفتاب
پاکسازی پوست

چه چیزی پوست نوجوانان را از بزرگسالان متفاوت می کند؟

 برای درک واقعی مزایای مراقبت عالی از صورت نوجوانان، ابتدا لازم است که تمایزات اساسی بین پوست صورت نوجوانان و بزرگسالان را درک کرد. هنگامی که کودک به بلوغ می رسد، بدن او دچار تغییرات متعددی می شود. کودکی به بلوغ چشمگیرترین تغییرات پوستی است که می تواند در طول این انتقال رخ دهد. با تغییر ساختار پوست، نوجوانان با مجموعه جدیدی از مسائل مراقبت از پوست مواجه می شوند. این تغییرات را می توان به افزایش هورمون ها نسبت داد. پوست یک نوجوان شروع به تولید چربی و عرق بسیار بیشتری نسبت به قبل می کند. تجمع بیش از حد چربی  و تعریق می تواند مواد آرایشی را در سلول های پوست به دام اندازد.  که این  امر سبب مسدود شدن منافذ و شیوع آکنه های شدید می شود. در حالی که تغییرات هورمونی علت اصلی آکنه نوجوانان است، بزرگسالان نیز از شیوع این بیماری مصون نیستند. بزرگسالان، به‌ویژه زنان بالغ، دچار تغییرات هورمونی می‌شوند که بر پوست آن‌ها تأثیر می‌گذارد، اما سلول‌های پوست مسن‌تر و بالغ در افراد بزرگسال سرعت بازیابی و ترمیم پایینی دارد و با سرعتی که  پوست نوجوانان ترمیم میشود قابل مقایسه نمی باشد  .

پاکسازی پوست نوجوانان

پاکسازی حرفه ای با معاینه و ارزیابی  پوست شروع می شود تا نوع و بافت پوست  تعیین گردیده و هرگونه مشکل فعلی که پوست با آن درگیر می باشد ارزیابی شود. معمولاً یک آنالیز پوست حرفه‌ای در پاکسازی وفیشیال برای  یک نوجوان برای مشخص کردن نگرانی‌های پوستی فرد انجام می‌شود. پس از آن، پوست لایه برداری می شود تا برای تمیز کردن کامل و عمیق منافذ آماده شود. ماسک مناسب بر اساس نیاز پوست فرد  اعمال می شود. بسیار مهم است که مطمئن شوید محصولاتی که روی پوست حساس نوجوان قرار می گیرد، مضر نیستند. در نهایت، یک لوسیون بدون چربی و یک ضد آفتاب استفاده می شود. پوست نوجوان به خودی خود رطوبت کافی تولید می کند، بنابراین استفاده از مرطوب کننده های قوی برای پوست های نوجوانان، کارایی ندارد .

مزایای پاکسازی پوست صورت نوجوانان

 در اینجا برخی از مزایای فیشال  پوست صورت برای نوجوانان آورده شده است:

 فردی که انجام پاکسازی پوست و فیشیال به طرز حرفه ای انجام می دهد می تواند به نوجوانان در تعیین نوع پوستشان و آموزش آنها در مورد نیازهای خاص پوستشان کمک کند. تکنسین های فعال و آموزش دیده در حوزه پاکسازی وفیشیال  به محصولات سطح حرفه‌ای دسترسی دارند که می‌توانند به درمان آکنه سرسخت و سایر اختلالات مزمن پوستی کمک کنند. پاکسازی منظم صورت در اسپا و یا کلینیک های پوست که لاین پاکسازی ومراقبت از پوست حرفه ای دارند (مانند کلینیک فوق تخصصی جردن ) می‌تواند به جوانان و نوجوانان  کمک کند تا از پوست خود  در برابر ایجاد جوش‌ها محافظت  کنند و خطر اسکار آکنه را کاهش دهند. فیشال پوست صورت  نوجوانان می تواند با بهبود سلامت و ظاهر پوست آنها، به ویژه در افرادی که با آکنه سروکار دارند، به افزایش اعتماد بنفس ورضایت از چهره فرد  کمک کند. بسیاری از نوجوانان به دلیل جهش رشد و تغییر هورمون‌ها دائماً در حال تغییرات بالینی هستند و تا حدود متوسط تا زیاد احساس نارضایتی از چهره و اندام خود دارند . مراقبت منظم از پوست – ترکیبی از فیشیال و پاکسازی  حرفه‌ای و روتین‌های خانگی منجر به پوست سالم تر، شاداب تر و درخشنده تر می شود و به نوجوانان و جوانان  احساس بهتری میدهد و سبب می شود  که آن ها رضایتمندی بالاتری از چهره و ظاهر خود داشته باشند .

پاکسازی مرتب هفتگی را فراموش نکنید

پاکسازی مرحله مهم زیبایی و سلامت پوست است زیرا باعث حذف شدن سبوم اضافی جمعشده روی پوست میشود و از تکثیر باکتریها جلوگیری میکند.بهترین توصیه ژلهای آنتی باکتریال است که البته افرادی که آکنه شدید دارند باید از لوسیونهای پاک کننده مناسب پوست استفاده کنند. این لوسیونها سبوم را از منافذ پوست خارج میکند و مانع تشکیل جوشهای جدید میشود.البته این گروه از نوجوانان باید از شستشوی صورت با آب داغ نیز پرهیز کنند زیرا غدد چربی تحریک میشوند و سبوم بیشتری ترشح میکنند.

با این حال باید توجه داشت پاکسازی پوست با چنین روشی بیش از 1 تا 2 بار در هفته توصیه نمیشود. از جمله محصولات طبیعی که میتواند کنار روشهای اصولی بهداشت و مراقبت پوست برای نوجوانان مفید باشد میتوان به روغن های گیاهی مانند فندق، زیتون، نارگیل و ژل آلوئهورا اشاره کرد.

رهایی از جوشهای پوستی

هیچ گاه نباید جوشهای پوستی را دستکاری کنید زیرا پوست تحریک میشود و باکتریهای روی سطح آن باقی میمانند که خود عاملی برای تشدید مشکل خواهند بود، اما اگر به هر حال سعی در ترکاندن آنها دارید، اصلا با انگشتان اطراف جوش را فشار ندهید . با دو تکه دستمال کاغذی تمیز به آرامی جوش را بترکانید. سپس روی آن را محلول ضدعفونی کننده بزنید تا احتمال انتقال آلودگی کمتر شود. یک روش بهتر برای رهایی از جوشهای پوستی، مراجعه به کلینیک های پوست است تا با تجویز محصولات مناسب، ظاهر شدن جوش های نا زیبا را کاهش دهند.+

توصیه های ویژه برای حفظ سلامت پوست در دوران نوجوانی

انجام تمرینات منظم ورزشی موجب تسریع و بهبود جریان خون میشود که تاثیر مثبتی بر شادابی و طراوت پوست خواهد داشت. به علاوه، ورزش استرس و بروز آکنه ناشی از آن را کاهش میدهد. در واقع کورتیزول یا هورمون استرس بر غدد فوقکلیه تاثیر میگذارد و تولید هورمونهای آندروژن را تحریک میکند. این هورمونهای مردانه نیز ترشح سبوم را افزایش میدهد که بروز جوشهای پوستی را در پی دارد. به همین دلیل ورزش تاثیر پیشگیرانه مثبتی بخصوص در این سنین دارد.

از نظر تغذیه نیز مصرف فست فودها و شکلات به دلیل تغییرات ناشی از بلوغ و تاثیر آن بر پوست توصیه نمی شود. همچنین برای پیشگیری از عوارض خوراکیهای با شاخص گلیسمی بالا مانند آرد تصفیه شده، انواع خمیرهای آماده، برنج سفید و… بهتر است غلات سبوس دار و برنج قهوهای در برنامه غذایی جا بگیرد. میوهها و سبزیجات، خوراکیهای بدون شکر زیاد و ماهیهای چرب برای زیبایی پوست نوجوانان بسیار مفید هستند.

پاکسازی پوست ، ژست زنانه نیست !

دیگر روزگاری که آقایان تنها با یک صابون معمولی صورتشان را بشویند، گذشته است. امروزه بررسیهای مختلف تایید می کند مراقبت های پوست و استفاده از محصولات مناسب تنها یک توصیه برای خانمها نیست و آقایان نیز باید توجه جدی به این مقوله داشته باشند. در این باره پاکسازی یکی از مهمترین توصیه هاست زیرا پوست آقایان با آلودگیهای محیطی ، گرد و غبار و مواد شیمیایی ناشی از فعالیت های مختلف در تماس است. البته این اصول کاملا مشابه خانمها نیست زیرا ساختار پوست آقایان ویژگیهایی دارد که نخست باید آنها را شناخت.