کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

آشنایی با انواع نخ های لیفت صورت به همراه تصویر

لیفت صورت با نخ، شامل قرار دادن زیر جلدی نخ های مخصوصی است که جهت کشیدگی و بالا بردن نواحی مورد نظر از پوست استفاده می شوند. این روش علاوه بر اصلاح افتادگی بلافاصله بعد از انجام پروسیجر، همراه با بازسازی مجدد بافت و تحریک و تولید کلاژن برای استحکام پوست صورت، گردن و بدن می باشد. انواع مختلفی از نخ های لیفت صورت وجود دارند که در این مقاله به آن می پردازیم.
نخ های لیفت صورت

4 نوع یا دسته از نخ ها ی لیفت و جوانسازی صورت در درماتولوژی کاربرد دارند که به لحاظ کلی با عملکرد به صورت زیر دسته بندی میشوند :

 • نخ بخیه های معلق : شامل سیلوئت ها  با عملکرد  لیفت، افزایش قوام و سفت شدن پوست و پر کنندگی در دراز مدت
 • نخ های خاردار یا نخ کاگ ب عملکرد  لیفت کردن و سفت کردن
 • نخ های مونوفیلامنت با عملکرد  تقویت و بهبود وضعیت عمومی پوست
 • نخ های تخصصی : نخ های مربوط به ناحیه ویژه و عملکرد

‌ بعد از جذب شدن این نخ ها در زیر پوست،همچنان پروسه ساخت کلاژن و تکثیر فیبروبلاست ها که سبب ایجاد قوام و حجم مناسب در ناحیه مورد نظر می‌شوند، ادامه خواهد داشت.‌

لیفت با نخ به صورت مجزا میتواند در رفع موارد زیر موثر باشد:

 • رفع افتادگی و کشیدگی و شادابی
 • فرم ابرو و شقیقه
 • بهبود فرم گونه ها
 • رفع افتادگی نیمه تحتانی صورت
 • رفع غبغب
 • رفع افتادگی گردن

مزایای استفاده از نخ های لیفت

 • بلافاصله بعد از انجام پروسیجر نتایج اولیه مشاهده می‌شود.
 • پروسه انجام لیفتینگ صورت با نخ، کوتاه می باشد.
 • با گذشت زمان از انجام پروسیجر نتایج لیفت با تحریک کلاژن سازی، افزایش می یابد و همچنان بعد از جذب نخ ها ادامه دارد.
 • زمان ریکاوری این روش سریع است.
 • یک روش حداقل تهاجمی می باشد.
مزایای-استفاده-از-نخ-های-لیفت

 از نکات بسیار مهم در انجام لیفت صورت با نخ مهارت و دقت پزشک متخصص پوست در انجام قرینه این پروسیجر در طرفین صورت خواهد بود.


مهم ترین  نخ های کاربردی در لیفت پوست و جوانسازی صورت

1)نخ بخیه های معلق یا نخ سیلوئت

اصلی ترین نخ های این گروه شامل نخ سیلوئت می باشد.

از چه چیزی ساخته شده اند؟

از جنس  پلی-L-لاکتیک / اسید گلیکولیک  PLLA ,PLGA))؛

این نخ، نخ بخیه ای دارای مخروط هایی است که کاملا جذب می شود و برای تصحیح موقعیت بافت و اجزاء صورت و گردن استفاده می شود

همانطور که در پوست بعد از مدتی تجزیه می شوند (پس از مدتی توسط بدن هیدرولیز شده و کاملا جذب می گردد )، مخروط های رو این نخ ها همانطور که در تصویر مشاهده میکنید دارای یک اثر محرک زیستی بر روی پوست هستند، تولید طولانی مدت کلاژن طبیعی را تحریک میکند از و مزایای اصلی آن علاوه بر لیفت این است که سفت شدن تدریجی پوست را ایجاد می کنند

تصویر-نخ-سیلوئت

دوام و ماندگاری نخ های معلق مانند سیلوئت چقدر است؟

تقریباً 12 تا 18 ماه (یعنی نخ ها تجزیه میشوند و زیست تخریب پذیر هستند و بدون ایجاد هیچ عارضه ای در زیر پوست حل میشوند)، اما اثرات آنها حداقل 6-12 ماه پس از تجزیه شدن نخ ها باقی می ماند.

چه کار می کنند؟ این نخ ها برای لیفتینگ، سفت کردن و پر کردن پوست استفاده می شود.

آن را به عنوان یک “لیفت صورت” بسیار ظریف در نظر بگیرید، اما بدون قرار گرفتن در زیر تیغ (یعنی بدون بیهوشی عمومی، بدون برش، بدون بخیه، بدون برداشتن پوست ارزشمند بافت)

2)نخ های خاردار یا نخ کاگ و نخ لنگری

از چه چیزی ساخته شده اند؟

PDO Polydioxanone & PCL Polycaprolactone

این نوع نخ دارای جنس و کیفیت همانند سایر نخ ها می باشد اما دارای خارهایی بر روی بدونه خود است ، این نوع نخ دارای چسبنگی بهتری بوده و باعث کلاژن سازی و الاستین پوست می شود، این نوع نخ پس از مدتی توسط بدن هیدرولیز شده و کاملا جذب می گردد.

اما نخ کاگ یا نخ خاردار نسبت به سایر نخ ها کمی گران تر می باشد. از نخ خاردار برای از بین بردن خط اندوه و لبخند ، لیفت باسن و شکم استفاده می شود.

تصویر-نخ-خاردار-یا-نخ-کاگ

ماندگاری نخ های خاردار یا نخ کاگ و نخ لنگری چقدر است ؟

تقریباً 3 تا 6 ماه (یعنی نخ ها تجزیه می شوند)، اما اثرات آنها حداقل تا 3 ماه پس از تجزیه شدن نخ ها باقی می ماند. سه تا چهار بار تکرار هر 4 ماه برای رسیدن به حداکثر نتیجه ضروری است.

موارد کاربرد نخ خاردار یا نخ کاگ یا نخ لنگری

این نخ ها برای لیفتینگ و سفت کردن پوست استفاده می شود. این رشته ها برای هدف قرار دادن مناطق خاصی هستند که در آن افتادگی شروع شده است (مثلاً غبغب و ناحیه اطراف فک پایین که شروع به نشان دادن علائم افتادگی کرده اند.) برای زاویه سازی فک، لیفت غبغب، لیفت ابرو و بینی نیز از این جنس نخ بسیار بهره می برند. بافتی که پس از استفاده از آن در سطح پوست ایجاد می شود بسیار نرم و لطیف است.

نخ های لنگری بسیار ضخیم تر و محکم تر از نخ های خاردار هستند. نخ‌های انکر یا لنگری نسبت به نخ‌های خاردار بیشترمیچسند و لیفت میکنندو بنابراین نخ‌های خاردار معمولاً برای افتادگی کمتر، سبک‌تر و ملایم‌تر انتخاب می‌شوند، در حالی که انکرها و یا نخ های لنگری برای افتادگی شدیدتر انتخاب می‌شوند.

3) مونوفیلامنت ها یا نخ های تک رشته ای

از چه چیزی ساخته شده اند؟

PDO  پلی دیوکسانون

تقریباً این نخ ها بعد از 3 تا 6 ماه تجزیه می شوند اما اثرات آنها حداقل تا 3 ماه پس از تجزیه شدن نخ ها باقی می ماند. سه تا چهار بار تکرار هر 4 ماه برای رسیدن به حداکثر نتیجه ضروری است.

از این نخ ها برای تقویت پوست استفاده می شود (یعنی سبب لیفت و یا سفت  شدن پوست نمی شوند)

نخ‌های مونو صاف و بدون خار هستند. از این نخ‌ها جهت سفت شدن پوست استفاده می کنند. ابن نخ ها تاثیر زیادی در لیفت صورت ندارند و با قرار دادن تعداد زیادی از این نخ‌ کلاژن سازی آغاز و جوانسازی صورت انجام می‌گیرد.

این نخ ها برای هدف قرار دادن مناطق خاصی هستند که در آن پوست نازک و ضعیف می شود.

آنها همچنین می توانند برای تحریک گردش خون و تولید کلاژن در مناطقی که پوست شروع به نشان دادن علائم پیری کرده است استفاده شود.

نخ-مونوفیلامنت

آنها همچنین می توانند انباشتگی های  چربی خفیف را کاهش دهند، به عنوان مثال در قسمت غبغب خفیف و پس از 3 تا 4 جلسه درمان.در اصل، آنها به طور چشمگیری وضعیت پوست را بهبود می بخشند، اما برای افتادگی شدید یا مناطقی که نیاز به لیفت و سفت کردن زیاد دارند، توصیه نمی شوند.

4)  نخ های  تخصصی

این نخ های تخصصی PDO عبارتند از: نخ های جاریی و و نخ  Peako که معمولاً برای “کارهای غیر جراحی  بینی ” استفاده می شود. (نخ های فنری، رزوه های پیچی و نخ های مارپیچی ) معمولاً در مناطقی که پوست نیاز به تقویت دارد، وارد می شود، اما این ناحیه از نظر حرکت کاملاً فعال است، بنابراین یک تک رشته مستقیم ممکن است بهترین انتخاب برای چنین ناحیه ای نباشد.


انواع-نخ-های-لیفت-صورت

هنگام انتخاب نخ ها یا درمان های Threadlift چه چیزهایی را باید در نظر داشت؟

 • همه نخ ها با هم برابر نیستند.
 • انتخاب نوع صحیح نخ برای شرایط/نگرانی که سعی در درمان آن دارید بسیار مهم است.

 به عنوان مثال، شما نمی توانید از نخ مونوفیلامنت استفاده کنید و انتظار داشته باشید که پوست لیفت شود، اگر می خواهید لیفت کنید، به نخ های بخیه معلق یا احتمالاً لنگر یا نخ های خاردار نیاز دارید.

 • هرچه پوست با درمان‌هایی که تولید کلاژن و الاستین را تشویق می‌کنند مواجه گردد، نتیجه لیفت با نخ بهتر خواهد بود.
 • همه بیماری ها را نمی توان با نخ درمان کرد، اگر افتادگی بیش از حد شدید باشد و حجم زیادی از بافت پوست را از دست داده باشد  (تحلیل بافت در اثر پیری)، نخ ها راه حل مناسبی نخواهند بود و به احتمال زیاددرمان های کامبینیشن و ترکیبی از درمان ها، فیلر ها و نخ ها نیاز خواهید داشت.
 • درمان هایی برای آماده سازی پوست و تشویق افزایش گردش خون به جهت تغذیه سلولی، افزایش تحریک سلول های فیبروبلاست  پوست و در نتیجه افزایش تولید کلاژن و الاستین و افزایش التیام
 • تزریق فیلر برای بازگرداندن حجم از دست رفته
 • و  نخ هایی برای لیفت، سفت و تقویت کننده پوست و بافت استفاده می شوند

همچنین به خاطر داشته باشید که لازم نیست تمام نخ های مورد نیاز خود را در یک جلسه درمانی انجام دهید. مزیت داشتن نخ ها این است که می توانید به مرور زمان رشته های بیشتری را در صورت نیاز اضافه کنید. در صورتی که بخواهید این کار را انجام دهید، کاملاً ممکن است چندین نخ را در 3-4 جلسه درمانی در زیر پوست دهید.