کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

مواد مغذی فراوانی در رشد موها دخیل هستند

موها برای رشد به مواد مغذی و ویتامینهایی نیاز دارند که کمبود آنها سبب کندی رشد یا حتی توقف و ریزش مو میشود و رسیدن کافی این نوع مواد به بدن میتواند در سلامت و زیبایی موها تاثیر قابلتوجهی داشته باشد. موها از پروتئین تشکیل شده اند و برای رشد به این ماده نیاز دارند. افرادی که مبتلا به آنورکسی هستند یا رژیمهای کاهش وزن سخت میگیرند دچار کندی یا توقف رشد مو میشوند. در عوض، مصرف پروتئینهایی از جمله گوشت قرمز کم چرب یا گوشت مرغ و تخم مرغ یا حتی محصولاتی بر پایه سویا یا نخود سبز میتواند به رشد سریع موها کمک کند. این محصولات به تولید کراتین که ساختمان اصلی مو را تشکیل میدهد کمک میکند. چربیهای مفید نیز در جذب بهتر برخی ویتامینها از جمله A، D، E و K نقش دارند.
مواد مغذی فراوانی در رشد موها دخیل هستند

در عین مصرف به اندازه چربیهای مفید مثل امگا3 باید مراقب مصرف چربیهای اشباع و اسیدهای چرب ترانس و روغنهای هیدروژنه باشید. آهن وظیفه اکسیژن رسانی به سلولها را برعهده دارد و بهترین منابع آهن، گوشت قرمز است. غلات، حبوبات و محصولاتی بر پایه سویا هم حاوی آهن گیاهی هستند. زینک، ماده مغذی دیگری است که به ترمیم بافتها کمک میکند و در کارکرد بهتر غدد اطراف فولیکول مو تاثیرگذار است. تخم مرغ، جوانه گندم و کاکائو سیاه حاوی زینک هستند. کمبود ویتامین C باعث کدر و شکننده شدن موها میشود. در ضمن، ویتامین C نه تنها در جذب آهن نقش دارد، بلکه پیش نیاز تولید کلاژن در بدن است و کلاژن در رشد موها نقش دارد. بدن ما خود توانایی تولید این ویتامین را ندارد و باید با مصرف میوه و سبزیجات سالم و تازه میزان نیاز بدن را برطرف کنیم. کودکان 9 تا 13 ساله به 45 میلیگرم ویتامین C و نوجوانان 14 تا 18 ساله به 70 میلیگرم و افراد بزرگسال به 75 تا 90 میلیگرم ویتامین C نیاز دارند.

ویتامین A هم در سلامت پوست سر نقش دارد، درنتیجه میتواند فضای مناسبی برای رشد سریعتر موها فراهم کند. این ویتامین در هویج، اسفناج، انبه، طالبی و توت سیاه و سفید موجود است. یک لیوان اسموتی در طول روز سبب براقی و لطافت موها و در عین حال رشد سریعتر آنها میشود.
ویتامین D نیز در کنترل میزان ترشح سبوم نقش دارد و با این کار میتواند به سلامت و رشد سریع موها کمک کند. بنابراین از بودن در معرض نور آفتاب ترسی نداشته باشید و هر از گاهی ماهیهای چرب بخورید. همچنین ویتامینهای گروه B و بیوتین در سلامت موها و پیشگیری از ریزش و رشد متناسب آنها دخیل هستند بنابراین میتوانید از مکمل این ویتامینها که در داروخانه به فروش میرسد هم استفاده کنید.