کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

مراقبت‌های پس از کاشت مو

اگر پیوند مو اصولی، علمی و با تکنیک درست انجام شود، به مراقبت خاصی نیاز ندارد و مراقبت های بعد از کاشت مو بعد از هر عمل جراحی سبک مثل مصرف منظم داروها، رعایت بهداشت، پرهیز از استعمال دخانیات، فعالیت ورزشی سنگین و… کفایت می کند. بعد از عمل کاشت مو، برای اینکه منطقه کاشت مو پوشیده شود، روی سر را با بانداژ میبندند. این بانداژ باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت روی سر بماند. بعد از گذشت این زمان، بیمار مجدد به پزشک مراجعه میکند تا پانسمان تعویض شود. پس از برداشتن پانسمان، پزشک نحوه درست استحمام را در این مدت به فرد آموزش میدهد تا حین شستشو آسیبی به گرافت ها وارد نشود.

مراقبت های پس از کاشت مو

اما در این مقاله ما به شایع ترین سوالات شما پیرامون مراقبت های بعد از کاشت مو پاسخ خواهیم داد. پس در ادامه همراه ما باشید و در صورتی که پاسخ خود را پیدا نکردید از طریق پرسش از دکتر خدمات مشاوره رایگان ما در زمینه کاشت مو را دریافت کنید.

شستشوی سر بعد از کاشت مو

معمولا پس از گذشت ۳ روز از کاشت مو، محدودیتی برای استحمام وجود ندارد، فقط حین استحمام به هیچ وجه نباید از دوش با فشار آب زیاد استفاده شود. برای شستشو کافی است به آرامی با نوک انگشتان، شامپو روی سطح سر زده شود. بهعلاوه باید مراقب بود ناخنها به گرافتها گیر نکند و باعث کنده شدن آنها نشود. سپس با آبی که با فشار ملایم روی سر میریزد، آبکشی شود. برای خشک کردن سر هم به هیچ وجه استفاده از حوله یا سشوار مجاز نیست و مو باید در معرض هوا خشک شود.

آیا باید از شامپوی خاصی برای شستشوی سر بعد از کاشت مو استفاده کرد؟

شستن سر با شامپو بچه

طی یکی دو هفته اول سر فقط باید با شامپوی بچه شسته شود. بعد از آن نیازی به استفاده از شامپوی خاص برای شستشو نیست. فقط باید شامپو متناسب با موی سر باشد. در صورتی که فردی از ناحیه سر زیاد عرق میکند، به طور مرتب و روزانه باید سر خود را بشوید چون بی توجهی به این مساله میتواند با بروز عفونت همراه باشد.

طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو

بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل پیوند مو به پهلو یا به پشت است. البته زمانی که فرد به پشت میخوابد نحوه خوابیدن باید به گونهای باشد که حتما سر بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد و نباید روی شکم خوابید. دلیل این توصیه هم این است که تورم بیشتری در ناحیه صورت ایجاد نشود.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

برخی افراد بعد از کاشت مو برای اینکه در معرض نور خورشید نباشند یا به دلیل ظاهر سر و تورمی که روی آن وجود دارد، تمایل به استفاده از کلاه برای پوشاندن آن دارند. تورم بعد از کاشت مو به تعداد برشهای زده شده و عمق برش ها که برای محل کاشت استفاده میشود، بستگی دارد. استفاده از کلاه فقط در صورتی که گشاد و بافت آن توری باشد و باعث ایجاد فضای بسته و حالت کیپ روی سر نشود، منعی ندارد.

مصرف مکمل، مسکن و آنتی بیوتیک بعد از کاشت مو

موی پیوندزده معمولا بعد از ۲ هفته، وارد فاز استراحت میشود و شروع به ریزش میکند که طبیعی است و جای نگرانی نیست. ۳ تا ۴ ماه پس از عمل کاشت، موها شروع به رشد میکنند و درست مانند موی سایر نواحی سر رویش خود را ادامه میدهند. برای رویش موی پیوند زده شده، به مصرف هیچ دارویی نیاز نیست. برخلاف تصور برخی افراد باید گفت استفاده از شامپوی خاص برای شستشو یا مکملهای تقویتی برای رویش موی کاشته ضروری نیست، مگر اینکه فردی دچار کمبود ویتامینها و املاح باشد.

در این صورت تحت نظر پزشک برای دوره کوتاه مصرف برخی مکملها پیشنهاد میشود. به طور کلی، اگر پیوند مو با تکنیک درست و توسط پزشک متخصص انجام شود، به اقدام خاصی برای رشد و تقویت موهای پیوند زده نیاز ندارد. چه بسا در مواردی فقط توصیه های غیرضروری و پرهزینه به بیمار داده میشود. فقط برای دوره کوتاهی، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی و داروهایی برای سرعت بخشیدن به رویش موهای کاشته شده الزامی است.

داروهای تجویزی بعد از کاشت مو شامل مسکن، آنتی بیوتیکهای موضعی و داروهایی برای کاهش تورم بعد از جراحی است. البته مسکن مصرفی برای کاهش درد بهتر است استامینوفن کدئین باشد، نه از خانواده مسکنهای بروفن و ژلوفن چرا که این مسکنها خطر بروز خونریزی را افزایش میدهند.

ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

از هفته دوم و سوم بعد از کاشت مو، ریزش مو شروع میشود. برخلاف تصور عموم، همه افراد متقاضی کاشت مو طاس نیستند و در بیشتر موارد، این افراد در قسمتهایی از سر دارای مو هستند. از این رو، بعد از پیوند مو حفظ موهای قبلی خود فرد بسیار اهمیت دارد و باید با اقدام درمانی موثر، احتمال آسیب رسیدن به موهای قبلی فرد را کاهش داد و از ریزش آنها جلوگیری کرد.

برای این منظور، استفاده از برخی داروها مثل فیناستراید و ماینوکسیدیل از هفته دوم بعد از عمل کاشت مو تجویز میشود. اگرچه حدود ۳ هفته قبل از شروع پیوند مو، به بیمار توصیه میشود مصرف ماینوکسیدیل را قطع کند، از هفته سوم و چهارم بعد از کاشت مو، میتوان مجدد از این محلول استفاده کرد. به کمک محلول ماینوکسیدیل، هم سرعت رشد موهای کاشته شده افزایش می یابد و هم موهای قبلی فرد حفظ میشود.
مصرف داروی فیناستراید نیز برای حفظ موهای طبیعی و قبلی خود فرد به دلیل اینکه حساس شده و مستعد ریزش هستند، حتمی و ضروری است.

محلول موضعی ماینوکسیدیل

تجویز آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از بروز عفونت است. محلول ماینوکسیدیل نیز برای تسریع در رویش موهای کاشته شده و جلوگیری از ریزش موهای غیرپیوندی تجویز میشود. در واقع با این داروها میتوان سرعت ترمیم و بهبود را افزایش داد. گاهی اوقات حین رشد موها ممکن است مو زیر پوست باقی بماند و منجر به ایجاد فولیکولیت یا بروز عفونت در آن ناحیه شود. غیر از مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت، هم خود فرد و هم پزشک میتواند موی گیرافتاده در زیر پوست را خارج کند تا روند طبیعی خود را برای رویش ادامه بدهد.

اغلب یکی از سوالهای بیماران این است که تا چه زمان باید فیناستراید را مصرف کرد؟!
به گفته محققان بهترین کلینیک کاشت موی ایران شاید لازم باشد تا چند سال بعد از کاشت موی پیوندی، مصرف آن را ادامه بدهند. البته محلول ماینوکسیدیل را هم میتوان برای مدت طولانی استفاده کرد ولی قبل از آن از بیمار پرسیده میشود آیا مشکلی در استفاده مرتب و به موقع آن برای دوره بلندمدت دارد یا نه؟
استفاده از مکملهای تقویتی هم برای همه کسانی که کاشت مو انجام دادهاند، ضروری نیست، بلکه مصرف آن با توجه به شرایط فرد، توصیه میشود. در صورتی که فرد رژیم غذایی نامناسبی داشته و دچار کمبود املاح و ویتامینها باشد، حتما مصرف مولتی ویتامین و مکملهای تقویتی حاوی بیوتین، روی و…، برای دوره ۱ تا ۳ ماهه تجویز میشود بنابراین اینکه بیوتین هزار میکروگرم مصرف شود یا ۵ هزار میکروگرم، برحسب رژیم تغذیهای فرد متفاوت خواهد بود.

ورزش کردن بعد از کاشت مو

 از دیگر مراقبت های خاص این دوران، اجتناب از فعالیتهای سنگین و ورزش تا ۲ هفته بعد از جراحی است. ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل هم فقط فعالیت ورزشی سبک توصیه می شود؛ اما ۱ ماه بعد، فرد میتواند فعالیت طبیعی خود را داشته باشد. ضمن اینکه رفتن به سونای خشک و بخار هم به هیچ وجه توصیه نمیشود.

آیا سیگار کشیدن بعد از کاشت مو در نتیجه پیوند مو تاثیر دارد؟

بله، از دیگر توصیه های مهم بعد از پیوند مو، استفاده نکردن از قلیان، سیگار و مشروبات الکلی است. سیگار کشیدن بر خونرسانی به پوست سر تاثیر منفی دارد. سیگار میتواند جریان خون را در سر کاهش دهد و نتیجه کاشت مو را ضعیف کند. ضمن اینکه افراد سیگاری در معرض تورم بعد از کاشت مو هستند بنابراین توصیه اکید میشود مواد دخانیات را کنار بگذارند یا اینکه برای چند ماه قبل و بعد از کاشت مو به هیچ وجه از آن استفاده نکنند.

چرا رابطه جنسی بعد از کاشت مو ممنوع است؟