کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

متد نوین سلول درمانی در جوانسازی پوست صورت، درمان تیرگی دور چشم و درمان ریزش مو

متد نوین سلول درمانی بر پایه ی فاکتورهای رشدی مترشحه از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن در جوانسازی پوست صورت – درمان تیرگی دور چشم و درمان ریزش مو :  
متد نوین سلول درمانی در جوانسازی پوست صورت، درمان تیرگی دور چشم و درمان ریزش مو

متد نوین سلول درمانی در درمان تیرگی و در درمان تیرگی دور چشم 

سیاهی زیر چشم یکی از مهمترین دغدغه های زیبایی در سراسر جهان می باشد . دایره های تیره به عنوان ماکول های دو طرفه و یکنواخت هایپرکرومیک و لکه هایی که عمدتاً قسمت پایینی پلک ها را درگیر می کنند، تعریف می شوند. ، اما گاهی اوقات به سمت پلک‌های بالایی، ابروها، نواحی مالار، نواحی تمپورال و کناره های جانبی بینی امتداد می‌یابد.. همچنین به‌عنوان «ملانوز دور چشمی»، «تغییر رنگ پوست زیر چشمی»، «تیره شدن زیر چشمی» نیز نام برده می‌شود.

عوامل ایجاد کننده هیپرکرومی پوستی

عوامل ایجاد کننده هیپرکرومی پوستی ناحیه دور چشمی عبارت اند از:
• ژنتیک
• رسوب ملانین پوستی/اپیدرمی
• رنگدانه بیش از حد
• عروق بیش از حد
• ادم اطراف چشم
• هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب ثانویه به درماتیت تماسی، و……

تیرگی دور چشم


فرورفتگی و یا گودی ناحیه ی اشک به دلیل کم بودن استحکام پوست با افزایش سن همراه است.
در انسان، ملانین عامل اصلی و موثر در رنگ پوست است. سنتز ملانین در ملانوزوم، یک اندامک حاوی آنزیم‌های تولیدکننده رنگدانه اتفاق می‌افتد و مشخص است که توسط عوامل متعددی مانند سیتوکین‌ها، فاکتورهای رشد، هورمون‌ها، فاکتورهای تمایزی و ترکیباتی از منشاء طبیعی تنظیم می‌شود. ترشحات فاکتورهای رشدی از سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC-CM) حاوی چندین فاکتور رشد و سیتوکین – آنزیم‌ها، کموکاین‌ها، مولکول‌های کوچک و پروتئین‌های ماتریکس خارج سلولی که نقش مهمی در جوان‌سازی پوست دارند می باشد .

احتمالاً با کاهش سنتز ملانین این عوامل ترشح می شوند توسط سلول های بنیادی مزانشیمی به دلیل طیف گسترده ای از عملکردهای بیولوژیکی آنها به عنوان مواد تشکیل دهنده در تهیه بسیاری از داروها و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود که می تواند تا حد زیادی ظاهر حلقه های تیره دور چشم را کاهش دهد.

ترشحات فاکتورهای رشدی از سلول های بنیادی مزانشیمی ( MSC-CM ) که با نام کاندیشن مدیوم شناخته می شوند برای بهبودی و ترمیم بافت پوست، رشد ورویش مو و همچنین بهبود زخم شناخته شده است. فرمولاسیون برای جوانسازی پوست با مخلوط کردن محصول آلوژن کاندیشن مدیوم به دست آمده از سلول های استرومایی مزانشیمی مشتق از مغز استخوان انسان بالغ (BM-MSCs) و یا بافت چربی آلوژن پس از پاس کردن تست های ویروسی و باکتریایی به عنوان محصول مورد تایید همراه با درمان های کمکی ( که می تواند پی ار پی – مزو – چربی باشد ) مناسب ایجاد می شود.

یکی از متدهای مورد استفاده در درمان تیرگی زیر چشم و جوانسازی دور چشم استفاده از محصول آلوژن سلولی ترشحات سلول های بنیادی مزانشیمی می باشد (آلوژن محصولی است که از سلول های خود فرد نمی باشد ) این محصول را می توان هم به صورت تنها در نواحی دور چشم تزریق نمود و یا به صورت تاپیکال پس از میکرونیدل استفاده نمود و یا به صورت درمانهای ترکیبی به همراه تزریق پی آر پی و یا تزریق چربی مورد استفاده قرار داد .

همانطور که شواهد و مقالات در درمان تیرگی دور چشم نشان داده اند تزریق پی ار پی به تنهایی چه به صورت تزریقی و چه به صورت تاپیکال پس از میکرونیدلینگ تاثیر بسزایی در درمان تیرگی دور چشم و جوانسازی نواحی دور چشم دارد هنگامی که پی آر پی که اتولوگ می باشد و ازخون خود فرد بدست می اید با محصول سلولی آلوژن کاندیشن مدیوم ترکیب می شود اثر آن در برطرف کردن تیرگی دور چشم و جوانسازی نواحی اطراف چشم بسیار موثر تر و کارا تر خواهد بود زیرا اثر درمانی این دو متد در کنار هم به صورت هم افزایی می باشد . تعداد جلسات این متد درمانی می تواند با توجه به صلاحدید پزشک متخصص پوست – نوع پوست فرد مراجعه کننده – سن فرد و درجه تیرگی پوست اطراف چشم و میزان استحکام پوست فرد تعیین می گردد .

متد نوین سلول درمانی درجوانسازی و بهبود استحکام پوست صورت

متد نوین سلول درمانی بر پایه ی فاکتورهای رشدی مترشحه از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن درجوانسازی و بهبود استحکام پوست صورت:

لایه‌های مختلف پوست ساختارها و عملکردهای مشخصی دارند که با هم کار می‌کنند. لایه‌های مختلف پوست ساختارها و عملکردهای مشخصی دارند که برای محافظت از اندام‌های داخلی و انجام عملکردهای بیولوژیکی متنوع کار می‌کنند. پوست از برای محافظت از اندام های داخلی و انجام عملکردهای بیولوژیکی متنوع گرد هم می آیند. پوست از سه لایه اصلی تشکیل شده است:

اپیدرم

درم

هیپودرمافزایش سن و سالخوردگی پوست به شدت با کاهش زیبایی همراه است زیرا پوست استحکام خود را به دلیل کاهش میزان تولید کلاژن تا حد زیادی از دست داده است . که به دلیل از دست دادن عملکرد ساختاری پوست رخ می دهد که می تواند منجر به عوارض جدی تری شود، از جمله حساسیت بیشتر به بیماری هایی مانند اگزما، درماتییت -اختلالات خود ایمنی و ملانوم. با افزایش سن، پوست به طور طبیعی محتوای کلاژن خود را از دست می دهد و الیاف الاستیک دچار اختلال می شوند علاوه بر این، با افزایش سن میزان تولید و فعالیت اکسیدانی و تولید متالوپروتئازهای ماتریکس (MMP) که معمولاً در تخریب ماتریکس نقش دارند افزایش می یاید . علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث افزایش پیری زودرس پوست، یعنی پیری نوری می‌شود بنابراین، درمان‌های جوان‌سازی، که بر پیشگیری و معکوس کردن پیری پوست تمرکز دارند، در جامعه ما بسیار مورد تقاضا هستند، که به طور فزاینده‌ای با هدف حفظ ظاهری جوان و بهبود سلامت بافت پوستی انجام می‌شود.

محصول سلولی ( فاکتورهای رشدی مترشحه از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن از منابع مختلف از جمله خون بند ناف – بافت چربی – مغز استخوان از افراد دیگر می باشد که به عنوان دهنده این سلولها بوده اند و این سلول های در شرایط آسپتیک پس از پاس کردن تست های ویروسی و باکتریایی و داشتن مجوز تاییدیه بهداشت قابل استفاده برای بیماران می باشد (این سوسپانسیون بدون سلول بوده شامل فاکتورهای رشد مغذی و سیتوکین های ترشح شده توسط ADSC ها است که طبق پروتکل خاصی در شرایط کاملا استریل تولید می گردد لذا در بدن فرد گیرنده کوچکترین فعالیت ایمنی یا ایمونوژنیسیته را فعال نمی نماید .

در آنالیز این سوسپانسیون گزارش شده است که ADSCs-CM غنی از فاکتورهای رشد و سیتوکین ها از جمله فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، فاکتور رشد فیبروبلاست پایه (bFGF)، فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)، فاکتور رشد کبدی (HGF)، فاکتور رشد کراتینوسیت (KGF) و فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-I) می باشد . این فاکتورهای رشد و سیتوکین ها به طور بالقوه محیط میزبان را تعدیل می کنند و در نتیجه نقش مهمی در رشد مو دارند. مطالعات بالینی از مراجعه کنند ه های مختلف نشان داده است که باز سازی و ترمیم پوست و جوانسازی پس از استفاده از ADSCs-CM به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

لایه های پوست

درمان با سلول های بنیادی مزانشیمی AD-MSC باعث افزایش الیاف الاستین در لایه سطحی درم میشود و شبکه های کلاژن و فیبر مشبک را ترمیم می کند . متعاقباً، AD-MSCها برای القای بازسازی کامل الاستوز در پوست مشاهده شدند. پیوند AD-MSCها منجر به بازسازی کامل اجزای ماتریکس الاستیسیته پوستی، از جمله شبکه های فیبریلی اکسیتالان، الاونین و الاستین می شود. در پوست با افزایش سن ، ماتریکس طبیعی الاستین معمولاً از بین می رود و درمان بوسیله AD-MSC با مهار مولکول های پیش ساز درگیر در نئوالاستینوژنز انجام می گردد. جهت جوانسازی پوست صورت می توان از محصول سلولی مترشحه از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن به تنهایی و یا به صورت ترکیبی با متدهای دیگر از جمله پی آر پی و تزریق چربی استفاده کرد .

در واقع درمان سلولی کاندیشن مدیوم سبب افزایش استحکام بافت پوست از طریق افزایش میزان تحریک تولید کلاژن بوسیله ترشحات حاصل از سلول های بنیادی می گردد . هنگامی که این متد به همراه پی ار پی که به صورت اتولوگ تهیه می گردد استفاده می شود سبب می شود در بستری از فاکتورهای رشدی آزاد شده از پلاکت ها قرار گیرد و اثر بخشی آن به صورت هم افزایی , با پی آر پی سیر صعودی داشته باشد . هنگامی که با بافت چربی اتولوگ ترکیب می شود سبب می شود در بستری از بافت چربی که نقش اسکفلد و یا داربست سلولی دارد و خود غنی از سلول های بنیادی مزانشیمی می باشد قرار گیرد و اثر بخشی آن به مراتب بالاتر رود . اثر درمانی تزریق این متد سلولی به تنهایی و بدون سایر درمانهای دیگر نیز بسیار موثر و اثر بخش در جوانسازی پوست صورت بوده است .

متد نوین سلول درمانی در درمان ریزش، رشد و رویش مو :

متد نوین سلول درمانی بر پایه ی فاکتورهای رشدی مترشحه از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن در درمان ریزش – رشد و رویش مو :

ریزش مو یکی از شایع ترین شکایاتی است که به متخصصان پوست ارائه می شود و معمولاً با تأثیرات روانی عمده بر بیمار مبتلا همراه است. آلوپسی آندروژنیک یکی از دلایل اصلی ریزش مو است، به طوری که تخمین زده می شود 70 درصد از مردان و 40 درصد از زنان در مقطعی از زندگی خود به آلوپسی آندروژنیک و ریزش مو مبتلا می شوند . درمان های محافظه کارانه برای آلوپسی شامل استفاده از داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل و کاشت مو به روش جراحی است. با این حال، این درمان ها با واکنش های نامطلوب خاص خود همراه بوده و در برخی از بیماران بی اثر هستند.

ریزش مو آلوپسی


بنابراین رویکردهای درمانی ایمن و موثر جایگزین مورد نیاز است. استفاده از سلول های بنیادی خود بیمار برای بازسازی رشد مو یک استراتژی درمانی جایگزین امیدوارکننده است. سلول‌های بنیادی مشتق از چربی (ADSCs)- سلول‌های بنیادی مزانشیمی عروقی استرومایی (SVF) بافت چربی زیر جلدی هستند که تحقیقات گسترده‌ای روی آن‌ها انجام شده و در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی استفاده شده‌اند. علاوه بر این، زمینه پزشکی بازساختی مبتنی بر ADSC اکنون به درمان ریزش مو گسترش یافته است. سلول درمانی با ADSCهای SVF اتولوگ انسانی اخیراً برای آلوپسی آره آتا گزارش شده است که نتایج دلگرم کننده ای از جمله افزایش تراکم و ضخامت مو و کاهش نتایج تست کشش مو دارد . با این حال، درمان با سلول های بنیادی نسبتاً جدید است و تحت نظارت قرار دارد، و گزارش های مربوط به استفاده از آن برای درمان آلوپسی نادر است. سلول های بنیادی مشتق از چربی عملکردهای بیولوژیکی خود را از طریق اعمال پاراکرین فاکتورهای رشد مختلف و سیتوکین ها انجام می دهند. رویکردهای نوآورانه برای بازسازی – ترمیم رشد و رویش مو شامل تولید محصول سلولی ( فاکتورهای رشدی مترشحه از سلول های بنیادی مزانشیمی آلوژن از منابع مختلف از جمله خون بند ناف – بافت چربی – مغز استخوان از افراد دیگر می باشد که به عنوان دهنده این سلولها بوده اند و این سلول های در شرایط آسپتیک پس از پاس کردن تست های ویروسی و باکتریایی و داشتن مجوز تاییدیه بهداشت قابل استفاده برای بیماران می باشد این سوسپانسیون بدون سلول بوده شامل فاکتورهای رشد مغذی و سیتوکین های ترشح شده توسط ADSC ها است که طبق پروتکل خاصی در شرایط کاملا استریل تولید می گردد لذا در بدن فرد گیرنده کوچکترین فعالیت ایمنی یا ایمونوژنیسیته را فعال نمی نماید . در آنالیز این سوسپانسیون گزارش شده است که ADSCs-CM غنی از فاکتورهای رشد و سیتوکین ها از جمله فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، فاکتور رشد فیبروبلاست پایه (bFGF)، فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)، فاکتور رشد کبدی (HGF)، فاکتور رشد کراتینوسیت (KGF) و فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-I) می باشد . این فاکتورهای رشد و سیتوکین ها به طور بالقوه محیط میزبان را تعدیل می کنند و در نتیجه نقش مهمی در رشد مو دارند. مطالعات بالینی از مراجعه کنند ه های مختلف نشان داده است که رشد مجدد و تراکم مو پس از استفاده از ADSCs-CM به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

این متد درمانی سلولی هم می تواند به صورت سینگل (به تنهایی ) در ناحیه ی ریزش مو با توجه به صلاحدید پزشک متخصص پوست و همچنین با توجه به سابقه بیماری و ریزش موی مراجعه کننده استفاده شود و هم می تواند به صورت درمان های ترکیبی به همراه سایر گزینه های درمانی از جمله در ترکیب با پی ارپی یا مزو استفاده گردد . تعداد جلسات درمان- فواصل بین جلسات و همچنین متد درمانی به صورت مجزا و یا ترکیبی با توجه به گستردگی ناحیه ی ریزش – میزان ریزش – نوع عامل ریزش مو (علت بیماری )و سن افراد با نظر پزشک متخصص پوست تعیین می گردد .


در کلینیک استاد نیلفروش زاده از متدهای نوین سلولی چه آلوژنیک و چه اتولوگ در جوانسازی پوست – رفع و بهبود تیرگی دور چشم – رشد و رویش مجدد مو و همچنین در عمل کاشت مو استفاده می گردد . که نتایج اثر بخش این متد های درمانی یا به چاپ در ژورنال های بین المللی معتبر رسیده اند و یا در حال چاپ می باشند .