کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

متد نوین درمان اسکار آکنه با استفاده از سلول های چربی بدست آمده از بافت چربی (اتولوگ ) خود فرد

آکنه یکی از شایع ترین اختلالات پوستی در جهان است که سالانه میلیون ها نفر در هر سن و نژادی را درگیر می کند. این عارضه یک بیماری التهابی مزمن است که با وجود ضایعات پوستی چند شکل مانند پاپول، پوسچول، ندول یا کیست مشخص می شود. آکنه علاوه بر مشکلات زیبایی با پیامدهای روانی همراه است و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. اسکار آکنه نتیجه یک فرآیند التهابی شدید است که با درگیری پوستی همراه است، اما گاهی اوقات نتیجه دستکاری ضایعات شدید آکنه توسط خود بیماران است. درمان های مختلفی برای اسکار در نظر گرفته شده است.
متد نوین درمان اسکار آکنه

رتینوئیدهای موضعی در درمان ضایعات التهابی و غیر التهابی با جلوگیری از ایجاد کومدون، کاهش کومدون های موجود و هدف قرار دادن التهاب موثر هستند. آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی به عنوان تک درمانی موثر هستند، اما در ترکیب با رتینوئیدهای موضعی موثرتر هستند.

افزودن بنزوئیل پراکسید به درمان آنتی بیوتیکی خطر مقاومت باکتریایی را کاهش می دهد. استفاده و اثر بخشی  ایزوترتینوئین خوراکی برای درمان آکنه شدید تایید شده است. با وجود درمان‌های موضعی و سیستمیک متعدد برای آکنه، هنوز مشکلات زیادی در درمان این ضایعات، به‌ویژه در ترمیم اسکارهای ناشی از  آکنه وجود دارد.

استراتژی‌های درمانی اسکار آکنه

به طور کلی، استراتژی‌های درمانی اسکار آکنه مبتنی بر رویکردهای فیزیکی (شامل لیزر، پالس نوری و کرایوتراپی)، رویکردهایی مانند (درم ابریژن، اکسیژن پانک)، یا استفاده از  انواع داروهای موضعی است. با این حال، تقریبا اکثر این روش‌های درمانی  برای خیلی افراد بدون نتیجه با صرف هزینه و در نهایت بدون رضایتمندی از درمان بوده است .  

در واقع  به جز درمانهایی مانند اندولیفت سابسیژن – رادیوفرکوئنسی سابسیژن- سابسیژن با کانول و سابسیژن  نیدل هیچ درمان استاندارد طلایی دیگری برای این ضایعات ارائه نشده است. این در حالی است که پیوند چربی اتولوگ به عنوان یک روش جامع برای ترمیم بافت در دهه اخیر مورد استفاده قرار گرفته است  این متد که هم در پزشکی کازمتیک زیبایی شناسی جهت ریمادلینگ – افزایش حجم در نقاط مختلف صورت  و جوانسازی  به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد   ,  حتی در جهت رفع و بهبود اسکار ناشی از آکنه نیز نتایج اثر بخش و موثری داشته است .

درمان اسکار آکنه

بافت چربی از دو جزء اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: سلول های چربی بالغ و بخش عروقی استرومایی که با نام  SVF)) معروف می باشد . SVF   از جمعیت های سلولی ناهمگن شامل سلول های مشتق از خون ، سلول های استرومایی چسبنده مشتق از چربی) تشکیل شده است. مهمترین ویژگی این سلول های SVF ترمیم پذیری بالای آنها به دلیل وجود سلول های بنیادی در آنها، تعامل و تداخل با عوامل رشد و یا به عبارتی فاکتورهای رشدی می باشد که نقش مهم و موثری در بازآرایی و ترمیم سلول های پوستی  دارد . مطالعات مختلف نشان می دهد که این روش در بهبود اسکار در تعداد زیادی از بیماران موثر بوده است.

یافته های قبلی نشان داده اند  که استفاده از سلول های  SVF می تواند بهبود بافت و حفظ حجم پیوند چربی را بهبود بخشد. در واقع، با روش‌های اولیه پیوند بافت چربی، بخش‌های قابل‌توجهی از بافت پیوندی اغلب دوباره جذب می‌شد. بنابراین، برای کاهش نرخ شکست پیوند، استراتژی‌های مختلفی در سال‌های گذشته برای به دست آوردن پیوندهای چربی تا حد امکان غنی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازسازی آن‌ها ایجاد شده است.

استفاده از این روش در درمان چین و چروک پوست و هایپرپیگمانتاسیون به خوبی درک شده است.  و نتایج اثر بخش این متد درمانی در جوانسازی اثبات شده است با این حال، درمان اسکار یکی از چالش‌های پیشرو برای متخصصان پوست است و مطالعات کمی در مورد اثرات درمانی این روش در درمان اسکار آکنه انجام شده است. مطالعه حاضر با هدف بررسی اثربخشی و ایمنی استفاده از بافت چربی اتولوگ به دست آمده از خود فرد و تهیه سلول های مفید در اسکار آکنه تحت درمان با نانو چربی انجام شده است .   نتایج حاصل از درمان اسکار ناشی از آکنه توسط این متد اثر بخش  با هدایت استاد نیلفروشزاده – پزشکان متخصص پوست و محققین در حوزه سلول  درمانی   به تازگی  در ژورنال معتبر بین المللی( ۲۰۲۲ )به چاپ رسیده است  ودر پایگاه های علمی معتبر نمایه شده است .

مقاله اصلی متد نوین درمان اسکار آکنه با استفاده از سلول های چربی بدست آمده از بافت چربی (اتولوگ ) خود فرد :