کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

لوسیون چیست و چه تأثیری بر پوست دارد؟

لوسیون یا تونیک، مایعی است که برای تکمیل پاکسازی پوست بکار می‌رود و آخرین آثار آرایش یا آرایش پاکن‌ها را از روی پوست برمی‌دارد. بعد از پاکسازی صورت، با مصرف لوسیون، پي اِچ اپیدرم حفظ و تثبیت می‌شود. لوسیون را بعد از پاکسازی آرایش و درحالیکه پوست کاملاً خشک است باید استفاده کنید. این ماده را به کمک پنبه روی پوست بمالید. می‌توانید صبح بعد از بیدارشدن از خواب، صورتتان را با لوسیون تمیز کنید تا به این شکل مازاد سبوم تولید شده در طول شب را از روی پوست بردارید.
لوسیون پوست

لوسیون‌ها در 3 دسته در بازار موجودند:

١) اسپری:

این لوسیون‌ها به شکل جامد یا مایع در گاز هستند و به همین دلیل بصورت اسپری عرضه می‌شوند. برای مصرف، کافی است چشمانتان را ببندید و لوسیون را مستقیماً روی صورتتان اسپری کنید. بهتر است بعد از اسپری اجازه دهید تا ذرات اسپری شده، کاملاً بر روی صورت خشک شوند. اما اگر وقت کافی ندارید، صورتتان را با یک دستمال تمیز، خشک کنید.

٢) مایع:

این لوسیون‌ها رایج‌ترند و معمولاً به کمک یک تکه پنبه، بر روی صورت، گردن و بالای سینه مالیده می‌شوند. نیازی به شستن این نوع لوسیون نیست چون مستقیم جذب پوست می‌شود.

٣) ژله‌ای:

لوسیون‌های ژله‌ای بافت غلیظتری دارد و به کمک انگشتان روی صورت مالیده می‌شود. مانند لوسیون مایع، نیازی نیست که این لوسیون را از سطح پوست پاک کنید چون در عرض چند ثانیه جذب پوست می‌شود.

نکته: آب معدنی گرم را هرگز جایگزین لوسیون نکنید چون لوسیون علاوه بر اینکه مرطوب کننده و خنک کننده پوست است، ماده دارویی نیز محسوب می‌شود و اغلب اوقات به درمان نارحتی‌های پوستی کمک می‌کند.
خاک رس سبز و برگ نعنای خشک را خط قرمز بکشید!

آیا می توان از لوسیون دست برای صورت هم استفاده کرد؟

تفاوت این دو در چیست؟

اصلا مگر اهمیتی هم دارد؟

پوست بدن ما یکی از بزرگترین اندام های بدن ما است.

در حقیقت، پوست بزرگترین اندام بدن است و از قضا آن بخشی از بدن است که توجه کمتری به آن می شود.

افزایش سن باعث کاهش بهینه ی عملکرد پوست می شود و مراقبت از سایر اعضای بدن در حالی اولویت دارد که بزرگترین اندام ما از بی احتیاطی ما رنج می برد. بدن روغن طبیعی یا مرطوب کننده ای تولید می کند که به عنوان یک مانع محافظ برای جلوگیری از کمبود آب پوست، عمل می کند. اولین خط دفاعی ما در برابر منابع خارجی، پوست بدن ما است. به وجود آمدن هر گونه نقصی در این سد باعث می شود پوستی ناسالم داشته باشیم و داشتن یک پوست ناسالم می تواند منجر به بوجود آمدن بسیاری از عوارض دیگر در سلامتی ما شود.

انتخاب یک ماده مرطوب کننده مناسب برای مقابله با صدمات جبران ناپذیر بسیار حائز اهمیت است.

کرم مرطوب کننده

برخی از مزایای استفاده از مرطوب کننده چیست؟

 • جلوگیری از بروز آکنه و جوش های سرسیاه که از تجمع پوست های مرده ایجاد می شوند
 • جلوگیری از بروز قرمزی ناشی از تحریک و خشکی پوست
 • نرم و مرطوب نگه داشتن پوست و در نتیجه داشتن پوستی سالم
 • جلوگیری از بروز خارش پوست ناشی از کمبود رطوبت

سردرگمی در مورد استفاده از یک لوسیون خوب زمانی به وجود می آید که لوسیون ها و کرم ها در انواع مختلفی در بازار موجود است و حاوی موادی هستند که درک آنها دشوار است.

تفاوت بین کرم و لوسیون چیست؟

پاسخ این سوال در قوام و غلظت آنها است. تفاوت این دو را می توان با روغنی که در اتومبیل خود میریزید مقایسه کرد. شما می توانید یک کرم و لوسیون را بر اساس ویسکوزیته یا غلظت مایع از هم تفکیک کنید. مهمترین عواملی که قوام را تعیین می کنند انواع روغن ها و کره های استفاده شده در مواد تشکیل دهنده ی آنها است و این اولین تفاوت بین لوسیون و کرم است.

هم لوسیون و هم کرم باعث مرطوب شدن پوست می شوند، اما از نظر محتوای روغن متفاوت هستند.

کرم ها دارای ویسکوزیته بالایی هستند.

 1. آنها حاوی درصد بیشتری از محتوای روغن هستند و آب کمتری دارند.
 2. کرم ها بسیار غلیظ تر از لوسیون ها هستند.
 3. کرم ها به دلیل غلظتی که دارند، معمولا در شیشه ها نگهداری می شوند.
 4. کرم ها خیلی غلیظ تر از آن هستند که بتوان آنها را از بطری ها یا پمپ ها خارج کرد.
 5. به دلیل خاصیت محافظتی بیشتری که دارند می توانند برای پوست های خشک مناسب باشند.
 6. قوام و غلظت بیشتر کرم ها باعث می شود که آنها به عنوان عوامل مرطوب کننده، به ویژه در زمستان یا در مناطق خشک (در مواقعی که رطوبت کمتری در هوا وجود دارد) بیشتر موثر باشند.

لوسیون ها دارای ویسکوزیته پایین تری هستند

 • آنها حاوی درصد بیشتری از آب تصفیه شده و خالص هستند، به این معنی که لوسیون ها رقیق تر هستند.
 • پخش کردن لوسیون در یک منطقه بزرگ راحت تر است و معمولا در بطری ای که می توانید آن را فشار دهید یا پمپ کنید، نگهداری می شوند.
 • لوسیون ها از کرم ها سبک تر هستند و چربی کمتری دارند. به همین دلیل، افرادی که پوست معمولی دارند احتمالا برای مرطوب نگه داشتن پوست خود فقط باید از لوسیون استفاده کنند.
 • همچنین هنگامی که سطح بالاتری از رطوبت در هوا وجود داشته باشد و یا در فصول گرم تر مانند بهار و یا تابستان، این محصولات می توانند کارآیی بیشتری داشته باشند.
 • استفاده از لوسیون راحت است و برای مناطقی از بدن که دارای مو هستند و یا هر منطقه ای که پوست کمی خشک است، مناسب است. این باعث می شود لوسیون در مقایسه با کرم انتخاب بهتری برای آقایان باشد.
 • تا زمانی که صورت یا بدن شما دچار خشکی زیادی نشده باشد، احتمالا نیازی به استفاده از کرم نیست و لوسیون می تواند انتخاب کاملا مناسبی باشد.

در زیر تفاوت بین لوسیون های صورت، دست و بدن ذکر شده است.

لوسیون صورت

لوسیون صورت مردان

لوسیون صورت سبک تر از لوسیون دست و بدن است. پوست صورت نسبت به پوست ضخیم دست، حساس تر است. بنابراین استفاده کردن از لوسیون صورت بر روی پوست دست نتیجه و اثری ندارد. استفاده از مرطوب کننده ی صورت برای آقایان باید بخشی از برنامه مراقبت از پوست شما باشد. استفاده از لوسیون صورت بسیار اسان است و به راحتی به وسیله ی پوست شما جذب می شود.

صورت یک مرد هر روزه در معرض اصلاح شدن است، از این رو باید با استفاده از یک محصول مناسب پوستی از آن مراقبت کرد. در هنگام خرید، به دنبال یک لوسیون صورت بدون چربی باشید تا تحریکاتی که تیغ ایجاد کرده است را تسکین دهد؛ همچنین دقت داشته باشید که نوعی محافظت از SPF را هم ارائه دهد و به شما در غلبه بر علائم پیری پوست کمک کند.

یک لوسیون خوب برای صورت باید شامل نعناع، اکالیپتوس یا منتول باشد، موادی که حالت کشسانی طبیعی پوست را بدون خشک کردن پوست حفظ می کنند.

مردان مسن بهتر است به دنبال لوسیون حاوی ویتامین A برای کاهش خطوط و چین و چروک های ظریف باشند. اگر صورت شما از قوام روغنی خوبی برخوردار است (چرب است)، محصولی را انتخاب کنید که دارای فرمول غیر انسدادی باشد (یعنی چربی آن در حدی باشد که منافذ پوست صورت شما را مسدود نکند).

در محصولات مراقبت از پوست طبیعی ویتامین (VITAMINE) برای آقایان، از مواد خالص و ارگانیک استفاده شده است. این محصولات فاقد مواد شیمیایی مضری هستند که می توانند پوست شما را تحریک کرده و خشک کنند، و در نتیجه باعث ترک خوردن پوست و منجر به عفونت شوند.

لوسیون دست

دست ها از اولین جاهایی هستند که علائم پیری را نشان می دهند. ما ممکن است چندین بار در روز دست های خود را بشویم و با این کار رطوبت پوست این ناحیه را از بین می بریم. استفاده از لوسیون دست بهترین راه برای جوان نگه داشتن پوست دست و داشتن حس لطافت است. گرچه ممکن است شما دستان نرم تری نسبت به همسر خود نخواهید، اما رسیدگی نکردن به پوست باعث آسیب رسیدن به پوست دستان شما و خشک شدن و ترک خوردن پوست دست های شما می شود.

از آنجا که پوست کف دست و انگشتان ما برای لطیف ماندن و جلوگیری از زخم شدن بر اثر خشکی و ترک خوردن به روغن نیاز دارد، استفاده از یک لوسیون دست که مقدار زیادی چربی به پوست دست برساند گزینه ای منطقی است. و این مقدار چربی، خیلی بیشتر از مقداری است که شما بر روی پوست صورت و بدن خود به آن احتیاج دارید.

ویتامین های A و E پوست را نرم نگه می دارند، در حالی که روغن دانه های روغنی، الکل های ملایم و لبنیات همه مواد خوبی برای لوسیون های دست هستند. فرمول لوسیون دست به گونه ای است که نسب به لوسیون های مرطوب کننده ی صورت، قوام و غلظت بیشتری دارند.

غلظت لوسیون دست می تواند منافذ صورت را مسدود کند و منجر به بروز جوش های سرسیاه و آکنه شود. استفاده از یک لوسیون صورت به عنوان یک کرم دست نیز بی اثر خواهد بود، چرا که سبک بودن محصول به سختی بر روی لایه های ضخیم پوست دست تاثیر خواهد گذاشت.

لوسیون بدن

لوسیون بدن

لوسیون بدن غلیظ تر از لوسیون دست و صورت است ولی از کرم های دست و صورت سبک تر است. بدن شما به وسیله ی لباس پوشیده می شود و این موضوع بیشتر مردان را از استفاده از لوسیون بدن منصرف می کند. در صورتی که به طور طبیعی دارای پوست سالمی هستید، نیازی نیست که حتما از یک لوسیون بدن استفاده کنید.

با این حال، بیشتر مردان در تمام روز حس خارش بر روی پوست خود دارند، یا تعریق باعث ایجاد حس ناراحتی بر روی پوست آنها می شود. یک لوسیون طبیعی و مناسب برای بدن آقایان مانع از ایجاد هر گونه خارش و حس ناخوشایند می شود.

این ماده باید حاوی مقداری AHAS (اسیدهای هیدروکسی آلفا یا اسیدهای میوه) باشد تا به شما کمک کند پوست خشک و مرده ای که باعث خارش می شود از بین برود. روغن های طبیعی دانه های روغنی مانند جوجوبا یا شی به راحتی قابل استفاده هستند و بدون هیچ کار خاصی به راحتی جذب پوست می شوند.

از استفاده کردن از فرآورده های نفتی مانند وازلین خودداری کنید. فراورده های نفتی به خوبی جذب پوست نمی شوند و باعث چرب شدن پوست و انسداد منافذ پوست می شوند.

آیا می توان از لوسیون صورت، دست و بدن به جای یکدیگر استفاده کرد؟

کوتاه ترین جواب به این سوال ‘خیر’ است.

اما یک جواب درست واقعا می تواند به نوع پوست بستگی داشته باشد. فرمول های مورد استفاده برای لوسیون بدن، دست و صورت حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی است که به طور خاص برای نیازهای ویژه پوست بدن، دست ها یا صورت مخلوط می شوند. یک لوسیون صورت حاوی خواصی است که باعث می شود صورت صاف و تمیز بماند در حالی که یک لوسیون دست حاوی مواد مغذی است که به تغذیه پوست خشن و خشک دست کمک می کند.

خاصیت سفت کننده پوست یک لوسیون صورت که قرار است به پوست جوانی ببخشد، نمی تواند کارایی مناسبی بر روی پوست دست داشته باشد و حتی ممکن است باعث پوسته پوسته شدن و یا ترک خوردن پوست در انگشتان و یا کف دست شود.

همچنین استفاده کردن از یک لوسیون دست بر روی پوست صورت ممکن است باعث شود که پوست صورت شما براق به نظر برسد و چربی این لوسیون می تواند منافذ پوست صورت شما را مسدود کند. در حالی که بیشتر لوسیون های صورت حاوی نوعی SPF (فاکتور محافظت در برابر آفتاب) هستند، لوسیون های دست و بدن فاقد چنین محتویات محافظتی هستند.

بنابراین، اکنون می دانید که نمی توانید از لوسیون دست و لوسیون صورت به جای یکدیگر استفاده کنید، اما در مورد لوسیون دست و لوسیون بدن چطور؟

از آنجا که پوست بدن به مرطوب کننده ضخیم تری احتیاج دارد، آیا یک لوسیون دست به همان خوبی کار نمی کند؟

لوسیون های دست معمولا غلیظ تر از لوسیون های بدن هستند، چرا که ممکن است شما چندین بار در روز دست های خود را بشویید. همچنین پخش کردن آنها بر روی پوست بدن دشوارتر است، اما استفاده از لوسیون دست بر روی بدن شما اثرات منفی ندارد و یا بالعکس


کلینیک تخصصی دکتر نیلفروش زاده