کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

اولین خدمات بانکداری و فریز کردن فولیکول مو در ایران و جهان

شاید برای شما نیز سوال باشد که آیا افراد می توانند فولیکول موهای خود را به روش های استاندارد سلولی فریز نمایند تا در زمان مورد نیاز از آن استفاده نمایند ؟ این سوالات از جمله سوالاتی می باشد که ذهن افراد را به خود مشغول می نماید از آن جایی که هر فرد در بانک موی سر خود مقدار محدودی از موی اهداکننده برای استفاده در کاشت مو دارد و هر چه ریزش مو بیشتر باشد، سایت اهداکننده یا ناحیه ی بانک مو ی کمتری برای کاشت در دسترس است لذا برای افرادی که در حال حاضر به هر دلیلی شرایط کاشت مو ندارند این سوال مطرح می باشد که می توان آن را حفظ کرد و در آینده که بخواهند از آن استفاده نمایند . (به عنوان مثال مانند فریز تخمک یا اسپرم و نگه داری آن در شرایط استاندارد سلولی که افراد می توانند با داشتن شرایط بالینی مناسب آن را انجام دهند) . در واقع اولین قدم در این طرح بانکداری فولیکول مو است که از اواخر سال 2019 در دسترس است.
فریز کردن فولیکول های مو

اولین خدمات بانکداری فولیکول مو در جهان

 درست مانند سایر سلول‌های بدن ما، سلول‌های تولید کننده مو یا به عبارتی سلولهای بنیادی موساز با افزایش سن کیفیت خود را از دست می‌دهند. هم‌اکنون بانکداری فولیکول‌های مو با انجماد، روند پیری سلول را متوقف می‌کند و این بدان معناست که شما تازه ‌ترین و با کیفیت‌ترین سلول‌ها را برای درمان‌ در  آینده دارید. (مناسب برای  آقایان  زیرا بیشتر مراجعین کاشت مو در دنیا را به خود اختصاص می دهند ) و همچنین در خانم هایی که نگران ریزش موی خود هستند اگرچه بانک فولیکول مو  به خودی خود درمانی برای ریزش مو نیست، اما مواد اولیه ( فولیکول و سلول های مو) را برای درمان فراهم می کند.  در این روش متخصص پوست  حدود صد فولیکول مو را از پشت سر بیمار (سایت اهدا کننده ) تحت بی حسی موضعی خارج می کنند.

فریز-کردن-فولیکول-مو

روش فریز کردن فولیکول های مو چگونه است ؟

این فولیکول ها را می توان به عنوان بخشی از یک روش کاشت مو در نظر گرفت که در حدود یک ساعت یا کمتر طول می کشد. فولیکول های مورد نظر از بهترین قسمت بانک موی افراد که دارای گرافت های مو با کیفیت می باشد برداشته می شود و بیماران باید بتوانند بلافاصله پس از آن به فعالیت های عادی خود ادامه دهند. فولیکول ها در محلولی که برای زنده نگه داشتن سلول ها فرموله شده است قرار داده می شوند و سپس در یک  باکس یخچالی طراحی شده مخصوص به آزمایشگاه منتقل  می شوند.
در آزمایشگاه سلولی همه چیز کاملا شرایط اسپتیک و استریل دارد. نمونه های سلولی در اتاق های تمییز یا clean- room  تحت پروسه خاصی با مواد نگه دارنده ویژه ای ترکیب  می شوند  و با سرعت  کنترل شده ای دمایشان پایین آورده می شود تا زندهمانی فولیکول ها حفظ گردد .  
در مرحله بعد فولیکول‌ها با استفاده از یک فریز اختصاصی سلول ها و بافت ها منجمد می گردند و سپس در دمای  منفی 180 درجه سانتیگراد در یک بانک سلولی دارای مجوز محصولات سلولی نگهداری می‌شوند. مطالعات نشان می دهد که می توان سلول ها را برای سال های طولانی با حفظ زنده مانی و کیفیت  نگه داشت.

مزایای فریز کردن فولیکول های مو

منطق پشت بانکداری فولیکول‌های موی سالم فعلی شما شبیه به منطقی است که در پشت سر گذاشتن اسپرم‌های جوان، تخمک‌های جوان یا حتی بانک خون بند ناف نوزادان وجود دارد. بانک مو ,فولیکول های موی جوان را از پیری متوقف می کند. سلول‌های درمال  پاپیلا  از نظر تئوری فعال‌تر و «جوان‌تر» خواهند بود، وقتی فناوری تکثیر مو در آینده در دسترس باشد. هم مردان و هم زنان بالای 18 سال می‌توانند حدود 50 واحد فولیکول استخراج، انجماد و ذخیره‌سازی را برای استفاده در آینده داشته باشند (زمانی که درمان‌های تکثیر یا شبیه‌سازی مو در دسترس هستند).

بانک-مو-برای-فریز-کردن

اما این امکان در همه کشورها در دنیا وجود ندارد و فقط در چندین کشور این متد در فاز مطالعاتی قابل انجام می باشد .


زیرا این نکته را باید در نظر داشت که افراد تعداد فولیکول های محدودی را می توانند به عنوان دونور در مرحله اول اهدا نمایند که در بانک فولیکول ذخیره و حفظ شود تا در سال های آینده که امکان تکثیر انها فراهم شد بتوانند این تعداد محدود را کشت -تکثیر و افزایش دهند زیرا همان طور که می دانیم در روش کاشت مو تقریبا ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ فولیکول پیوند می شوند .

پس باید متدهای علمی به گونه ای پیشرفت نماید و قابل انجام و ثمر بخش باشد که بتوانند  ۵۰ تا ۱۰۰ عدد فولیکول اهدا شده به بانک را تا میزان مورد نیاز جهت پیوند تکثیر نمایند. البته متدهای آزمایشگاهی و کار آزمایی های بالینی روز به روز در حال پیشرفت می باشد. همانطور که در دهه های گذشته فریز تخمک  و اسپرم وهمچنین تولد نوزاد سالم غیر قابل تصور می بود اما امروزه یک متد درمانی برای افرادی می باشد که به هر دلیلی شرایط فرزند آوری ندارند و در سالهای آینده می خواهند که بچه دار شوند.
همچنین سلول های خون بند ناف که در ابتدای تولد نوزادان گرفته می شود و پس از انجام مراحل ویژه ای در بانک خون بند ناف ذخیره می شوند که اگر زمانی نیاز به سلول های بنیادی برای فرد بود بتوانند از آن استفاده نمایند. در واقع سلول های بنیادی درمال پاپیلا ی موسلول های پرتوانی می باشند و  این توانایی را دارند که بتوان از آن ها در سالهای آینده  کار آزمایی های بالینی زیادی را مشاهده نمود همانطور که اکنون نیز این پروژه در برخی از کشورها از جمله انگلستان انجام می گردد.

گیف اینستاگرام دکتر نیلفروش زاده

امروزه از سلول های پوستی بویژه فیبروبلاست استفاده می شود بدین گونه که فرد به مراکز تخصصی پوست مراجعه می نماید طبق پروتکل خاصی پانچ پوستی از فرد تهیه می شود سپس این پانچ پوستی که اندازه کوچکی دارد طبق پروتکل خاصی در شرایط کاملا استریل سلولی  کشت و تکثیر می گردد.  سپس زمانی که سلول ها به میزان مورد نظر رسید سلول ها از محیط کشت خارج می شوند فیلتراسیون و استریل می گردند و به صورت اتولوگ (از خود فرد به همان فرد ) در نواحی مورد نظر در صورت به منظور جوانسازی تزریق می گردد .

البته محصولات سلولی امروزه به صورت آلوژنیک هم تولید می گردند وتاییدیه FDA را دارند . این محصولات مراحل خاص آزمایشگاهی و سلولی  را چه از نظر ویروسی و باکتریایی پاس کرده و بدون ایجاد ایمونوژنیسیته ( ایجاد واکنش های ایمنی ) در بدن فرد گیرنده قابل استفاده می باشند .