کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

عوارض لیزر موهای زائد در آینده

لیزر موهای زائد جایگزینی عالی به جای تراشیدن مو، موم اندازی و کندن مو های زائد است. از این روش می ‌توان در مناطق کوچک مانند زیر بغل یا مناطق بزرگ مانند تمام کمر استفاده کرد. لیزر موهای زائد بدون توجه به رنگ پوست و رنگ مو انتخاب محبوب زنان و مردان است. اما آیا لیزر موهای زائد بی خطر است؟

از عوارض لیزر موهای زائد بیشتر بدانید!
خطرات و عوارض لیزر موهای زائد

شایع ‌ترین شکایت از لیزر مو های زائد، لکه های پوستی یا هایپرپیگمنتاسیون است. هایپرپیگمنتاسیون، تیرگی موقتی پوست است که ممکن است در بیمارانی که پوست سفید تری دارند، در معرض آفتاب بوده اند و یا پوستشان برنزه شده است، به وجود بیاید. هایپرپیگمنتاسیون در پوست های تیره تر کمتر شایع است. این مشکل سوختگی نیست و سریعاً برطرف می شود.

 یک سوال رایج که معمولا برای لیزر مو های زائد زیر بغل پرسیده می شود این است که آیا به غدد عرق یا غدد لنفاوی آسیب می‌ رساند؟ فولیکول های مو در زیر پوست و در عمق چند میلی متری سطح پوست قرار دارند. غدد لنفاوی و غدد عرقی در عمق بیشتری هستند و چون عمق  نفوذ  لیزر کوتاه است، به آنها نمی ‌رسد. چندین باور غلط و  واقعیت وجود دارد که با دانستن آن‌ ها می ‌توانید درباره لیزر مو های زائد تصمیم بگیرید.

 واقعیت: بی خطر بودن لیزر مو های زائد به نوع لیزری که استفاده می کنید بستگی دارد. FDA لیزر های خاصی را برای موهای زائد تایید کرده است. بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید، متخصص پوست، مجوز استفاده از سیستم های لیزر تعیین شده توسط FDA را داشته باشد. ممکن است برخی از کلینیک های زیبایی از سیستم‌ های لیزر ارزان ‌تر که توسط FDA تایید نشده است استفاده کنند. بنابراین استفاده کردن از سیستم بی خطر توسط متخصص پوست، به جلوگیری از این مشکلات در حین لیزر مو های زائد و پس از آن کمک می ‌کند.

 واقعیت: لیزر مو های زائد باعث رشد بیشتر مو نمی شود. اگر این مورد واقعیت داشته باشد، میلیون ها نفر که مشکل کچلی یا کم مویی دارند به لیزر مو های زائد روی می آورند. این باور غلط است و اینگونه نیست. هر فردی الگوی رشد موی خاص خودش را دارد و بدن افراد دائما در حال تغییر کردن است. برخی افراد در گذر زمان مو های خود را از دست می دهند و برخی مو های جدیدی در بدنشان می روید. لیزر فقط می تواند فولیکول های مو را تخریب کند، اما نمی تواند جادو کند و مو های جدید تولید کند، و همچنین نمی تواند از رشد فولیکول های مو در طول زمان جلوگیری کند.

تاثیر لیزر بر پوست

 واقعیت: موی هر فرد با فرد دیگری متفاوت است. بنابراین درباره نتیجه لیزر نوع مویتان، با متخصص پوست مشورت کنید. تنها روشی که می ‌تواند نتایج لیزر مو های زائد را با توجه به کلفتی مو، رنگ مو و نوع پوست مشخص کند، ارزیابی آن توسط پزشک است.

 واقعیت: لیزر مو های زائد روی موی قرمز به مراتب دشوار تر است، چون لیزر، این رنگدانه ها را نمی بیند. امروزه سیستم های لیزری پیشرفته، از بین بردن مو هایی را که قبلاً برداشتن آنها دشوار بود، را برطرف می کنند. لیزر موهای زائد، بر مو های سفید و خاکستری تاثیری ندارد چون این موها هیچ رنگدانه ای ندارند.

واقعیت: لیزر مو های زائدی که توسط FDA تایید شده باشد، اشعه‌ای ساطع نمی ‌کند. این اشعه بین مرز های نوری لیزر قرار دارد اما از آن فضا خارج نمی‌ شود، بنابراین برای بیمار مضر نیست.

 واقعیت: متاسفم. این یک باور درست است. خلاص شدن از مو های زائد در یک جلسه غیر ممکن است.  چرخه رشد موها متفاوت است و در زمان های مختلف رشد می کنند، بنابراین هنگامی که لیزر، مو های یک قسمت از بدنتان را برطرف می کند، فولیگول های دیگری در حال تشکیل مو های جدید هستند. بهترین نتایج لیزر درمانی پس از چند جلسه درمان به دست می آید که تمام فولیکول های مو در زمان‌ذهای مختلف لیزر شده باشند.

لیزر موهای پا

  این عبارت غلط است. لیزر مو های زائد باعث ایجاد سرطان نمی شود. لیزر، مقدار کمی اشعه ساطع می ‌کند، اما آنقدر زیاد نیست که باعث آسیب پوست شود. تنها آسیب ممکن، آسیب زدن به ریشه مو و فولیکول مو سر و جلوگیری از رشد آن است.

 لیزر مو های زائد باعث ناباروری نمی شود. هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که ثابت کند تکنولوژی لیزر باعث ناباروری می شود.

 لیزر فرایندی بی خطر است اما شما همیشه، قبل از لیزر درمانی، با یک متخصص حرفه ای یا متخصص پوست مشورت کنید. برخی بیماران مانند کسانی که دیابت دارند، ممکن است هنگام لیزر درمانی در معرض خطر بیشتری باشند. پوست افراد دیابتی دیرتر خوب می ‌شود و این امر احتمال عفونت کردن را افزایش می دهد. در برخی موارد تکنسین ممکن است بخواهد ابتدا قسمت کوچکی را تست کند تا واکنش پوستی شما را ببیند.

 زنان باردار و مادران شیرده نیز باید از لیزر مو های زائد اجتناب کنند. هنوز تحقیقات کافی انجام نشده است تا تاثیر لیزر را بر جنین یا کودکان شیرخوار مشخص کند. برای ایمن بودن، شدیدا احتیاط کنید و تا زمانی که به کودکتان شیر می‌ دهید لیزر درمانی نکنید.

واقعیت: این یکی از مسخره ترین باور ها درباره لیزر درمانی است. اگر کسی رژیم گیاهخواری فوق العاده غنی بتاکاروتن داشته باشد (هویج، سیب ‌زمینی شیرین، اسفناج و کدو تنبل)، رنگ پوست وی به دلیل سطح بالای بتاکاروتن، کمی مایل به زرد می شود. وقتی پوست زرد می شود، رنگیزه های اضافی، نور لیزر را جذب می کنند و نور لیزر کافی به فولیکول مو نمی رسد. اگر پوستتان ته رنگ زرد داشت و این احتمال وجود داشت که  رنگ پوست بر لیزر مو های زائد تاثیر بگذارد، با متخصص پوست مشورت کنید تا تاثیر آن را بر نتایج لیزر مشخص کند.

رژیم گیاهخواری

 واقعیت: اگر چه این مورد بسیار نادر است و اغلب به صورت موقتی است، اما اگر پوست تیره داشته باشید گاهی سوختگی رخ می ‌دهد. درباره عوارض جانبی لیزر مو های زائد با متخصص پوست صحبت کنید و از او بخواهید پوستتان را قبل از لیزر درمانی معاینه کند.

 واقعیت: برخی افراد در طی لیزر مو های زائد احساس ناراحتی دارند. برخی احساسی مانند سوزن سوزن شدن را تجربه می ‌کنند، اما درد غیر قابل تحمل نیست. افرادی که بسیار حساس به درد هستند ناراحتی بسیار شدید تری را احساس می‌ کنند. بیشتر بیماران می ‌گویند درد لیزر مو های زائد کمتر از موم گذاری است.

 واقعیت: برخی افراد کاهش رشد مو را پس از چند جلسه تجربه می کنند، اما برخی دیگر به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند. متغیر های زیادی در موفق بودن لیزر دخیل هستند: نوع مو، کلفتی، پر پشتی و رنگ، نوع لیزر، مقدار انرژی استفاده شده در لیزر، مهارت پزشک لیزر درمانگر و ژن های شما، فقط تعدادی از این عوامل هستند. ممکن است شما حتی یک جلسه لیزر موفق هم نداشته باشید یا حتی ممکن است برخی مو هایتان رشد کند. بنابراین با اینکه لیزر برطرف کردن کامل مو را برای همیشه تضمین می ‌کند اما این یک روش درمانی موثر برای کاهش رشد مو و رفع آن است. لیزر، مو ها را 40% تا 80% کم می ‌کند. پس از تکمیل مراحل اولیه، مو ها بسیار نازک تر رشد می کنند و یا اصلا در نمی آیند.

 واقعیت: البته شما می توانید در تابستان لیزر انجام دهید. اگر پوست تیره ای دارید، ممکن است لیزر، فولیکول موی شما را نبیند، اما سیستم های لیزر امروزی، برای افراد با پوست تیره نیز موثر هستند. اگر برنزه هستید، متخصص نمی ‌تواند لیزر قوی تری روی پوست شما انجام دهد. بنابراین به چندین درمان جانبی نیاز دارید. هنگامی که برنز هستید با متخصص پوست درباره انتظارتان از لیزر موهای زائد صحبت کنید، اما این حقیقت را همیشه در ذهن داشته باشید و آن را جدی بگیرید: ۷۲ ساعت  قبل و بعد از لیزر درمانی زیر نور آفتاب دراز نکشید یا برنزه نکنید. اگر مجبور شدید در این بازه زمانی  زیر نور خورشید باشید، ممکن است سوختگی اسکار و آسیب پوست را تجربه کنید. صادق باشید و اگر قصد انجام لیزر مو های زائد را دارید از خورشید دور بمانید ( و لطفاً از ضد آفتاب استفاده کنید).

 واقعیت: در هر لیزر درمانی پوست تا حدی تغییر رنگ خواهد داشت. برنزه کردن ریسک تغییرات پوست را افزایش می دهد. از متخصص پوست بخواهید پوستتان را برای ریسک تغییر رنگ، ارزیابی کند و از او بخواهید درباره درمان ها و بازسازی تغییر رنگ پوست احتمالی، توضیحاتی بدهد.


کلینیک تخصصی دکتر نیلفروش زاده