کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

عوارض جانبی استفاده از ویتامین D چیست؟

مصرف ویتامین D در دوزهای مناسب به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود.با این حال، مصرف بیش از حد ویتامین D به شکل مکمل ها می تواند مضر باشد. کودکان 9 سال و بزرگتر، بزرگسالان و زنان باردار و شیردهی که بیش از 4000 واحد بین المللی ویتامین D در روز مصرف می کنند ممکن است این موارد را تجربه کنند:
عوارض جانبی استفاده از ویتامین D

  • تهوع و استفراغ
  • کم اشتهایی و کاهش وزن
  • یبوست
  • ضعف
  • گیجی
  • مشکلات ریتم قلب
  • سنگ کلیه و آسیب کلیه
عوارض جانبی استفاده از ویتامین D

تداخلات احتمالی استفاده از ویتامین D

آلومینیوم: مصرف ویتامین D و بایندرهای فسفات حاوی آلومینیوم، که ممکن است برای درمان سطوح بالای فسفات سرم در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی استفاده شود، ممکن است در درازمدت باعث ایجاد سطوح مضر آلومینیوم در افراد مبتلا به نارسایی کلیه شود.

داروهای ضد تشنج :داروهای ضد تشنج فنوباربیتال و فنی توئین Dilantin، Phenytek باعث افزایش تجزیه ویتامین D و کاهش جذب کلسیم می شوند.

آتورواستاتین (لیپیتور): مصرف ویتامین D ممکن است بر نحوه پردازش این داروی کلسترول توسط بدن تأثیر بگذارد.

کلسیپوترین (دوونکس، سوریلوکس): ویتامین D  با این داروی پسوریازیس مصرف نشود. این ترکیب ممکن است خطر کلسیم بیش از حد در خون (هیپرکلسمی) را افزایش دهد.

کلستیرامین (پروالیت): مصرف ویتامین D با این داروی کاهش دهنده کلسترول می تواند جذب ویتامین D شما را کاهش دهد.

بسترهای سیتوکروم P-450 3A4 (CYP3A4) : اگر داروهایی را مصرف می کنید که توسط این آنزیم ها پردازش می شوند، با احتیاط از ویتامین D استفاده کنید.

دیگوکسین (لانوکسین):

 از مصرف دوزهای بالای ویتامین D با این داروی قلبی خودداری کنید. دوزهای بالای ویتامین D می تواند باعث هیپرکلسمی شود که خطر مشکلات قلبی کشنده با دیگوکسین را افزایش می دهد.

دیلتیازم (کاردیزم، تیازاک): از مصرف دوزهای بالای ویتامین D با این داروی فشار خون خودداری کنید. دوزهای بالای ویتامین D می تواند باعث هیپرکلسمی شود که ممکن است اثربخشی دارو را کاهش دهد.

Orlistat (Xenical Alli) : مصرف این داروی کاهش وزن می تواند جذب ویتامین D شما را کاهش دهد.

دیورتیک های تیازیدی :مصرف این داروهای فشار خون همراه با ویتامین D خطر هیپرکلسمی را افزایش می دهد.

استروئیدها:مصرف واسطه های استروئیدی مانند پردنیزون می تواند جذب کلسیم را کاهش داده و پردازش ویتامین D بدن شما را مختل کند.

ملین های محرک: استفاده طولانی مدت از دوزهای بالای ملین های محرک می تواند جذب ویتامین D و کلسیم را کاهش دهد.

وراپامیل (Verelan، Calan SR): مصرف دوزهای بالای ویتامین D با این داروی فشار خون می تواند باعث هیپرکلسمی شود و همچنین ممکن است اثربخشی وراپامیل را کاهش دهد.