کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

طراحی و اصطلاح خط رویش مو با کاشت

عمل‌ها و جراحی‌های زیبایی با رویای این که تمام نقص ها رفع گردد به طوری که ظاهری طبیعی ایجاد گردد که برای دیگران غیرقابل تشخیص باشد، انجام می‌شوند. به همین ترتیب جراحی زیبایی کاشت مو با تمایل به پوشش حداکثری ناحیه طاس همراه با طراحی بسیار طبیعی خط مو انتخاب می شود. موفقیت عمل زیبایی کاشت مو نه تنها در پوشش حداکثری بلکه در نتیجه طبیعی نیز نهفته است.
طراحی خط رویش در کاشت مو

دهه های پیش، روش کاشت مو در مراحل ابتدایی خود بود و در ارائه نتیجه طبیعی که منجر به رویش  موها می شد، ناکارآمد بود. در زمان حاضر، پیشرفت ها و تکنولوژی نوین پیوند سبب شده است که کاشت و خط رویش موظاهری کامل تر و طبیعی تر داشته باشد.
در حال حاضر انتظارات از عمل و تقاضای بیماران از کاشت مو با تراکم بالا با ظاهری طبیعی مانند موهای طبیعی افزایش یافته است. با ظهور آخرین فناوری، جراحان کاشت مو در ارائه طرح های طبیعی خط مو کارآمدتر شده اند. جراحان کاشت مو که متخصصین پوست می باشند، پیوندهای فولیکولی را با احتیاط انتخاب کرده و با در نظر گرفتن زیبایی و پوشش مناسب، پیوند می کنند.
پیوندهایی که شامل گرافتهایی با یک فولیکول یا نهایتا ۶ فولیکول می باشد در ناحیه طاسی باتوجه به این که در کدام پوزیشن باشند، کاشته می شوند تا حداکثر تراکم حاصل شود. مانند یک نقاش که از قلموی ریزتر برای کشیدن خطوط دقیق در یک نقاشی استفاده می کند و از قلموهای درشت تر برای نواحی که می خواهد به نقاشی رنگ بیشتری دهد استفاده می نماید. هر چقدر هم که قلمو ظریف باشد، نقاش حرفه ای تری را می طلبد. به همین ترتیب گرافت تک  واحد فولیکولی به عنوان یک قلموی ظریف برای متخصص کاشت مو عمل می کند و هر چه تراکم و واحدهای فولیکولی بیشتر باشدمیتوان درآن ناحیه تراکم ایجاد کرد.
درک بهتر طراحی خط موی طبیعی و شناخت ویژگی های بصری می تواند خط موی هنری – طبیعی و زیبایی را  ایجاد کند.

در اینجا مثالی ارائه می شود که در آن فولیکول ها در یک خط مستقیم و با جهت نامناسب قرار گرفته اند که باعث می شود خط مو تقلبی به نظر برسد. بنابراین برای حفظ طبیعی بودن، مهم است که واحدهای فولیکولی در زاویه و جهت مناسب قرار گیرند.

طراحی-خط-رویش-مو

اصول و ویژگی های خط موی طبیعی چیست؟

استاد نیلفروش زاده که در طراحی خط رویش مو می توان گفت که ایشان شهرت جهانی دارد و در مراکز معتبر اروپایی – ترکیه و  کشورهای عربی منطقه مانند عمان و دبی عمل کاشت مو انجام میدهند.
مهمترین قسمت پیوند مو را طراحی خط رویش مو می دانند و ایشان در طراحی هنری خط رویش مو که باعث می شود نتایج طبیعی به نظر برسد متخصص است. ایشان به خاطر حس هنری و علمی که در زمینه کاشت مو و طراحی خط رویش مو ارایه داده اند  سبب شده است.
مراجعه کنندگان داخلی و بین المللی زیادی جهت کاشت و پیوند مو به کلینیک  ایشان بیایند. در اینجا ما تکنیک و رویکرد گام به گام را مورد بحث قرار می دهیم تا راه های دستیابی به طراحی خط موی طبیعی را به تصویر بکشیم و نتایج را از نظر حداکثرتراکم و زیبایی شناسی مرور نماییم .  

مفهوم منطقه خط  رویش مو چیست؟

ناحیه خط  رویش موی کشیده (extended hair line )  ناحیه ای است که در قسمت جلویی پوست سر قرار دارد که عمق آن تقریباً 1 تا 3 سانتی متر است که پیشانی طاس را به ناحیه متراکم مرکزی متصل می کند. اکثر جراحان کاشت مو برای طراحی خط مو تنها بر روی خط جلو یا مرز قدامی تمرکز می کنند که به آن منطقه انتقال می گویند. در حالت ایده‌آل، جهت طراحی هنری خط  رویش مو، باید منطقه کامل خط موی کشیده در نظر گرفته شود. در شکل زیر ناحیه گسترش یافته  خط  رویش مو و پوشش آن بر روی پوست سر نشان داده شده است.

طراحی-کاشت-مو

پهن شدن خط مو برای ظاهر کلی خط مو مهم است. مساحت تحت پوشش این منطقه تقریباً 30 سانتی متر مربع است. این ناحیه به محدوده 600-900 واحد فولیکولی برای ایجاد تراکم اولیه 20-30 واحد فولیکولی در سانتی متر مربع نیاز دارد. اما باز بستگی به گستردگی این ناحیه در سر افراد دارد.
منطقه خط مو شامل منطقه انتقالی (TZ)، منطقه تعریف شده (DZ) و تافت پیشانی (فوکل ) (FT) است.
آرایش واحدهای فولیکولی در این نواحی به شرح زیر است: منطقه انتقال باید دارای الگوی نرم و نامنظم باشد. منطقه تعریف شده باید مشخص تر و متراکم تر باشد. تافت (فوکل ) جلویی باید بیشترین تعریف و تراکم را داشته باشد. هر سه جزء خط رویش  مو سهم خاص خود را در بهبود ظاهر کلی دارند.


ناحیه خط مو چیست ؟

ناحیه خط مو را می توان به 3 ناحیه تقسیم کرد که عبارتند از

منطقه انتقال (TZ): این ناحیه شامل 0.5 تا 1 سانتی متر خط مو است که از پیشانی شروع می شود. طراحی در منطقه انتقال نامنظم به نظر می رسد در ناحیه جلویی و به دنبال آن با رسیدن به مجاورت منطقه تعریف شده، الگوی مشخص تری دارد. در مورد عناصر مختلفی که باید برای پیوند واحدهای فولیکولی در نظر گرفته شوند، به گونه‌ای که نتایج طبیعی ارائه شود، باید به دقت رعایت شوند. این منطقه از رویش مو  قصد دارد جلوه ای طبیعی  به کاشت ارائه دهد.

منطقه تعریف شده(DZ): منطقه تعریف شده شامل یک منطقه عرضی 2-3 سانتی متر است که در پشت منطقه انتقال قرار دارد. در این ناحیه سعی می شود تا فولیکول های مو به شکلی مشخص تر و با تراکم بالاترکاشت  شوند. پیوند گرافت هایی با فولیکولهای دو و سه   در این ناحیه برای ایجاد تراکم  ترجیح داده می شوند. این ناحیه خط موی کامل‌تری را انشان می دهد. در این ناحیه، موها به طور نزدیک مرتب شده اند تا حداکثر پوشش را ارائه دهند.

ناحیه تافت پیشانی(FT): این ناحیه از نظر زیبایی شناختی مهمی است که به صورت یک ناحیه بیضی شکل در قسمت میانی پیشانی روی قسمت مرکزی ناحیه تعریف شده در پشت  ناحیه انتقال قرار دارد. این ناحیه در خط موی طبیعی تراکم بیشتری نسبت به بقیه ناحیه تعریف شده دارد. این مهم ترین ناحیه از نظر اهمیت زیبایی شناختی است، همانطور که در دید بصری  وقتی از جلو نگاه می شود ابتدا  متوجه می شویم . دانستن این زمینه ها برای ایجاد  و طراحی خط موی طبیعی الزامی است توسط  متخصص پوست  امکان پذیر است.

درمنطقه تعریف شده و تافت جلویی بهتر است  از گرافت هایی با  واحدهای فولیکولی ضخیم استفاده شود  تا تراکم و وضوح بالایی داشته باشند.  طراحی خط رویش مو با توجه به چهره فرد – فاصله ابرو تا پیشانی – پیشانی تا بینی و بینی تا چانه تعیین میگردد . برای ایجاد یک طراحی مناسب باید به گستردگی طاسی –  میزان  و تعداد گرافت های مناسب بدست آمده از ناحیه ی بانک مو توجه لازم را مبذول داشت .