کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

شایع ترین مشکل پوستی در کودکان

رییس انجمن متخصصین پوست ایران شایع ترین مشکل اگزما در کودکان را اگزمای سرشتی (آتوپیک) دانست که اغلب از بین ۲ تا ۳ ماهگی یا تا ۵ ماهگی با شروع تغذیه کمکی دیده می شود. دکتر محمدعلی نیلفروش زاده در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت اظهار داشت: برخی غذاها به خصوص محصولات لبنی و تخم مرغ و تحریک کننده های پوستی مثل موی حیوانات خانگی، پشم یا پودرهای شستشو از جمله مواد شایع ایجاد کننده اگزما هستند. وی افزود: با توجه به این که در فصل بهار بیماری آسم به‌خصوص در کودکان شیوع بیشتری پیدا می‌کند، بیماری‌های آتوپیک درماتیت یا التهاب پوستی ناشی از آلرژی نیز افزایش می‌یابد. متخصص پوست، مو و زیبایی تصریح کرد: در چنین شرایطی، ممکن است پوست بدن هنگام تماس فرد با مواد آلرژن به‌خصوص گرده گل‌ها و… به شدت دچار خارش شود. علت اصلی این خارش‌ها استنشاق گرده گل‌ها و سپس وارد شدن آنها به خون و اثرگذاری آنها روی پوست است. در این صورت پوست دچار خشکی، خارش و حتی کهیر و آنژیوادم می‌شود.
شایع ترین مشکل پوستی در کودکان

وی توصیه کرد: در این موارد پوشش کامل بدن بسیار کمک کننده است. اگر افراد در برابر گرده گل‌ها و گیاهان حساس هستند استفاده از ماسک ضروری است و تا حد امکان نباید در باغ‌ها یا اماکنی که گرده گل‌ها زیاد است،قرار گرفت. در صورتی که فردی به دلیل شغلش ناچار است در طبیعت و در تماس با گرده گل‌ها و گیاهان باشد و دچار عوارض متعدد پوستی می‌شود، می‌تواند با نظر پزشک قبل از حضور در محل کار از داروهای آنتی‌هیستامین استفاده کند تا مانع بروز عوارض پوستی شود یا شدت آنها را کمتر کند.
رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی گفت: فصل بهار فصل تخم‌گذاری و ازدیاد حشرات است. به همین دلیل یکی از دلایل مراجعه افراد به درمانگاه‌های پوست ناشی از نیش حشرات است. مهم‌ترین مشخصه نیش حشرات، تورم، قرمزی و یک نقطه سیاه در مرکز تورم است که نشان‌دهنده نیش حشره است. از مهم‌ترین حشره ‏گزیدگی‌ها، می‌توان به گزش نیش زنبور، گزش ساس به‌خصوص در زندان‌ها، اردوگاه‌ها و… اشاره کرد.
وی همچنین بیان داشت: اگر افراد در اثر تماس یا گزش حشره دچار کهیر شدند، سریع به پزشک مراجعه کنند چرا که شاید لازم باشد از داروهای تزریقی استفاده شود.