کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

آیا لیزر موهای زائد سبب سوختگی پوست می گردد؟

کسانی که به دنبال راه حلی دائمی برای رفع موهای زائد بدن هستند اغلب به لیزر موهای زائد روی می آورند. این یک روش زیبایی است که از گرمای شدید ایجاد شده توسط پرتو لیزر برای آسیب رساندن به فولیکول های مو و جلوگیری از رشد مو استفاده می کند. لیزر موهای زائد بیشتر در موارد زیر استفاده می شود:
 • زیر بغل
 • پاها
 • دست ها
 • صورت
 • بازوها
 • ناحیه بیکینی
سوختگی لیزر موهای زائد

در حالی که عوارض جانبی پس از درمان شایع است، سوختگی به طور معمول یکی از عوارض جانبی ناشی از لیزر نمی باشد. اگر ناحیه ای از پوست بعد از لیزر دچار سوختگی شود، ممکن است به این دلیل باشد که درمان به درستی انجام نشده است. علاوه بر این، گاهی اوقات ممکن است درجه لیزر با توجه به نوع پوست فرد درست تنظیم نشده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوختگی با لیزر، از جمله پیشگیری و درمان، شما را به خواندن مطالب زیر دعوت می نماییم.

سوختگی در اثر لیزر موهای زائد

چرا سوختگی پوست ممکن است در انجام لیزر موهای زائد اتفاق بیفتد؟

 لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن رنگدانه یا ملانین در فولیکول مو عمل می کند. مالینی فاولر متخصص پوست درمرکز درماتولوژی در سن آنتونیو، تگزاس می گوید: این روش برای موهای بلوند، سفید یا خاکستری عمل نمی کند؛ زیرا ملانین در فولیکول های موی روشن بسیار کمتر از موهایی با رنگ تیره می باشد. همچنین برای موهای قرمز نیز عمل نمی نماید، زیرا حاوی نوع متفاوتی از ملانین است.

به طور کلی پس از انجام لیزر موهای زائد با رعایت کلیه موارد از جمله داشتن رنگدانه مو، پوست و درجه لیزر مناسب برای افراد با توجه به نوع پوست، قرمزی، کمی سوزش و التهاب در ناحیه ی انجام لیزر طبیعی بوده که ممکن است مدت کوتاهی پس از انجام لیزر برطرف گردد. پس از لیزر موهای زائد معمولاً پوست صورتی رنگ و کمی حساس است، اما در کل سوختگی پدیده ای نادر است. دلایلی از جمله نوع دستگاه لیزر، تکنسین انجام دهنده لیزر و نوع پوست در ایجاد سوختگی پس از انجام لیزر موهای زائد دخیل می باشند.

حین لیزر

عوامل موثر در سوختگی پوست در اثر لیزر موهای زائد

سوختگی پوست در اثر لیزر موهای زائد ممکن است تحت تاثیر عوامل زیر باشد :

 • لیزر موهای زائد با استفاده از ژل:

محققان دریافتند که استفاده از ژل در لیزر ممکن است بخشی از ایجاد سوختگی در پوست افراد باشد. ژل های خاصی برای کار همراه با لیزر در طول درمان استفاده می شوند. اگر پروب لیزر بعد از هر بار انجام لیزر به درستی پاک نگردد می تواند سبب ایجاد سوختگی در فرد باشد. البته امروزه در کلینیک های مجهز و پیشرفته در انجام لیزر موهای زائد از ژل بر روی پوست استفاده نمی گردد بلکه دستگاه های لیزر مجهز به سیستم خنک کننده می باشد.

 •  لیزر موهای زائد در افرادی با پوست تیره و یا برنزه:

افرادی که پوست تیره‌تری دارند، حمام افتاب یا سولاریوم استفاده نموده اند و یا پوستی برنزه‌ دارند، بیشتر دچار سوختگی در اثر انجام لیزر موهای زائد می‌شوند زیرا ملانین موجود در پوست، در افراد با پوست تیره تر، با ملانین موجود در فولیکول مو جهت دریافت پرتو لیزر رقابت می کند .به عنوان مثال، خطر سوختگی برای یک فرد با پوست روشن و موهای تیره بسیار کم است زیرا سطح ملانین در پوست اطراف فولیکول مو پایین است و رنگدانه پوست رقابتی با رنگدانه فولیکول مو در دریافت پرتو لیزر نمی نماید .به طور کلی، هنگامی که لیزر موهای زائد در بیماران با رنگ پوست تیره انجام می گردد، پرتو لیزر علاوه بر ملانین موجود در فولیکول مو ملانین موجود در پوست را نیز هدف قرار داده و در نتیجه ممکن است سوختگی رخ دهد.

در نواحی از بدن که پوست حساسیت بیشتری نسبت به نواحی دیگر دارد احتمال سوختگی بیشتر می باشد. این نواحی شامل بیکینی، صورت و گردن است. احتمال وقوع سوختگی در پوست با لیزر در قسمت هایی از بدن که برنزه شده است در مقایسه با نواحی دیگر پوست که تحت تاثیر آفتاب و یا سولاریوم نبوده است بیشتر می باشد.

برخی از پزشکان متخصص پوست معتقدند شایع‌ترین جایی که احتمال وقوع این نوع سوختگی‌ها را نشان می دهد پاها می باشد. اگر نوع پوست فرد مراجعه کننده درست تشخیص داده نشود و تنظیمات انرژی توسط اپراتور به درستی انجام نگردد، بیمار بیشتر مستعد سوختگی پس از انجام لیزر می باشد.

سوختگی پوست بعد از لیزر موهای زائد ممکن است شامل قرمزی، تاول و تورم باشد. دکتر میشل گرین، متخصص پوست و زیبایی، می‌گوید: «علائم اغلب در چند ساعت یا چند روز اول پس از سوختگی بدتر می‌شوند. پزشکان متخصص پوست توصیه می نمایند که برای تعیین درجه سوختگی بر اساس عمق و سطح سوختگی پوست در ناحیه آسیب دیده، حتما پزشک پوست فرد را ویزیت نماید.

علائم دیگری که ممکن است علاوه بر سوختگی ایجاد شود عبارتند از:

 • ضخیم شدن پوست
 • هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب
 •  پوسته ریزی در ناحیه آسیب
 •  تغییر در رنگ پوست، مانند سفید یا زغالی شدن پوست

سوختگی پوست ممکن است با مراقبت های ساده و معمولی با توجه به نظر پزشک متخصص پوست بهبود یابد. پزشکان متخصص پوست به بیمارانی که در اثر لیزر دچار سوختگی شده اند مراقبت هایی از جمله استفاده از لوسیون های مرطوب کننده، ضد التهاب، و در برخی موارد پماد های حاوی مواد مواد آنتی باکتریال توصیه می نمایند. از آنجایی که پوست سوخته به نور خورشید بسیار حساس خواهد بود، پزشکان به بیماران توصیه می نمایند از قرار دادن ناحیه آسیب دیده در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب نمایند. سوختگی در پاها معمولاً زمان بیشتری برای محو شدن و بهبود کامل نیاز دارد. علاوه بر این، سوختگی‌های شدیدتر، مانند سوختگی درجه دوم یا سوم، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص پوست قرار گیرند و به دارو و درمان تجویزی توسط پزشک نیاز دارد.

در هنگام لیزر موهای زائد باید به این نکته نیز توجه داشت که اگر افراد قبل از انجام لیزر موهای زائد از پماد های بی حسی موضعی در نواحی مداخله استفاده می نمایند حتما قبل از شروع درمان با لیزر ناحیه مورد نظر را کاملا با شامپو و آب تمیز و خشک نمایند. زیرا باقی مانده پماد های بی حسی بر روی پوست در هنگام انجام لیزر می تواند سبب ایجاد سوختگی و تیرگی در ناحیه مورد نظر گردد. همچنین حتما قبل از انجام لیزر ناحیه مورد نظر کاملا shave گردد تا در اثر پرتو لیزر با پوست ایجاد مشکل ننماید.

سانتر لیزر موهای زائد در کلینیک فوق تخصصی جردن مجهز به پیشرفته ترین و به روز ترین دستگاه های لیزر می باشد که با استفاده از سیستم سرمایشی در طول انجام لیزر از سوختگی و درد جلوگیری می نماید.