کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

سن مناسب کاشت ریش

کاشت ریش به طور کلی به دو روش انجام پذیر است:
  1. استخراج واحد فولیکولی  (FUE)
این روش با برداشت واحدهای فولیکولی کامل یک به یک از ناحیه اهداکننده انجام می شود. روش FUE کمتر دردناک است و در کاشت مو رایج تر است.
  • پیوند واحد فولیکولی (FUT)
برای این روش، جراح نوار کوچکی از بافت پشت سر را بریده و فولیکول‌های مو را از آن بافت خارج می‌کند. در هر دو روش حدود 1000 پیوند فولیکول مو یا بیشتر با توجه به نیاز فرد در ناحیه پیوند باید از پشت سر برداشت شود. برداشت معمولاً در سطح گوش یا کمی پایین تر، انجام می شود و آن ها را روی صورت کاشت می کنند. هر واحد گرافت، یک فولیکول مو است که پیوند زده می شود.
سن کاشت ریش

قبل از انجام هر مداخله ای در ناحیه برداشت یا کاشت تزریق بی حسی موضعی صورت میگیرد تا بیمار هیچ دردی را حین انجام عمل متوجه نشود.

موهای جدید پیوند شده ممکن است بعد از 2 یا 3 هفته شروع به ریزش کنند. این یک روند طبیعی است و موهای جدید باید بعد از حدود  3ماه رشد کنند.

در روش FUT خواب موها مشخص است تا در جهت درست کاشت شوند و میزان اسکار بجا مانده از کاشت کمتر خواهد بود. لذا در کاشت ریش و سبیل یا  ابروها روش FUT روش بهتر و کارآمدتری نسبت به FUE می باشد. شکست در عمل پیوند ریش نادر است و معمولاً نتیجه برداشت نامناسب از ناحیه اهداکننده است. به همین دلیل است که انتخاب یک جراح باتجربه ترمیم مو مهم و بسیار حائز اهمیت است.

در مورد مزایا و معایب دو روش جراحی موجود، در این مقاله (لینک به مقاله بهترین روش کاشت ریش) به طور مفصل شرح داده شده است.

چه کسی کاندید مناسبی برای این روش است؟

ابتدا باید علت ریزش توسط پزشک مشخص شود تا راه درمانی درست اتخاذ گردد. اگر کاندید پیوند باشید، از آنجایی که فولیکول های مو از پشت سر شما برداشت می شود، مهم است که فولیکول های موی سالم در این ناحیه داشته باشید. این مکان یکی از آخرین مناطقی است که دچار طاسی می شود، بنابراین حتی اگر موی بالای سرتان شروع به ریزش کرده باشد، احتمالاً هنوز رشد سالمی در پشت سر خود دارید. جراح، پوست سر شما را بررسی می کند و تعیین می کند که آیا واحدهای فولیکولی کافی برای پیوند وجود دارد یا خیر. اگر به نظر رسد که فولیکول های مو برای برداشت کافی نیست، پزشک ممکن است درمان های جایگزین را توصیه کند.

جراحی پیوند ریش نتایجی طبیعی و دائمی به همراه دارد. برش هایی که با استفاده از تکنیک FUE برای برداشت گرافت مو ایجاد می شود، بسیار ریز هستند و آسیبی ایجاد نکرده و جای زخم های قابل توجهی باقی نمی گذارند. این جراحی شامل حداقل زمان استراحت با عوارض جانبی محدود است.

سن مناسب کاشت ریش چه زمانی است؟

پاسخ این است که واقعاً به شما بستگی دارد. تصمیم گیری باید پایان دوره بلوغ انجام شود تا رشد ریش کامل شود. با کاشت ریش در سنین پایین به هیچ چیز آسیب نخواهد رسید. اما اگر کمی صبورتر باشید، احتمالاً با نزدیک شدن به 30 سالگی موهای صورتتان خود به خود ضخیم می شوند و افرادی که فقط از تراکم پایین و ظریف بودن تار موها ناراضی هستند می توانند از درمان های جایگزین طبق نظر متخصص پوست و مو بهره ببرند.

موارد موثر در رشد ریش

اگر در سن مناسب کاشت ریش قرار ندارید یا کاشت ریش برای شما تهاجمی و گران به نظر می رسد گزینه های دیگری وجود دارد که می توان در نظر گرفت:

سن مناسب کاشت ریش
  • محلول ماینوکسیدیل یا فوم (Rogaine) یک درمان رایج برای ریزش مو در پوست سر است، اما در تحریک رشد مو در صورت نیز موثر است. ماینوکسیدیل موضعی در انواع مایع و فوم در درصدهای مختلف به فروش می رسد.

 یکی از اشکالات این است که وقتی استفاده از آن را متوقف می کنید، رشد موهای جدید شما به طور معمول کند می شود و یا به طور کلی متوقف می شود. ماینوکسیدیل در ابتدا به عنوان دارویی برای کاهش فشار خون تولید شد. یکی از عوارض جانبی شناخته شده می تواند افت فشار خون باشد، بنابراین در صورت داشتن بیماری قلبی یا مصرف سایر داروهای فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

  • استفاده از مکمل ها: مکمل هایی که ممکن است رشد موهای ریش را تقویت کنند شامل مکمل های حاوی ویتامین B از جمله بیوتین است که به رشد موی سالم کمک می کند. مکمل دیگری به نام L-carnitine-L-tartrate   نیز ممکن است رشد مو را در پوست سر و صورت شما تقویت کند.
  • سبک زندگی: حتی اگر رشد مو تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین شود، برخی از رفتارهای سبک زندگی ممکن است به شما در تسریع رشد موهای ریش کمک کند:
  • ورزش برای بهبود گردش خون: ورزش به نوبه خود از سلامت فولیکول مو حمایت می کند.
  • یک رژیم غذایی سالم: سرشار از پروتئین های بدون چربی، روی، آهن، غلات کامل و میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین های A، B، C، D و E داشته باشید.
  • داشتن خواب کافی: هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.