کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

سن مناسب بلفاروپلاستی

پوست اطراف چشم بسیار نازک و لطیف است و هرگونه تغییری بر حسی که از طریق نگاه منتقل می شود تأثیر می گذارد. با افزایش سن، عضلات حمایت کننده پلک ها ضعیف شده و باعث افتادگی پلک ها می شوند که در نتیجه، پوست و چربی اضافی می تواند در بالا و زیر پلک جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های فوقانی و کیسه های زیر چشم شود.
سن بلفاروپلاستی

افزایش سن و افتادگی پلک

پلک معمولاً به دلیل افزایش سن شروع به افتادگی می کند. کلاژن وظیفه حفظ حالت ارتجاعی و استحکام پوست را بر عهده دارد. با افزایش سن، پروتئین های رشته ای کلاژن شروع به شکسته شدن می کنند و کمتر از سلول‌های پوستی ساخته و ترشح می شوند که درنتیجه پوست شروع به افتادگی می کند. چین و چروک ها و خطوط ریز به این دلیل ایجاد می شوند که پوست حالت الاستیسیته خود را از دست میدهد و دیگر به جای خود باز نمی گردد. این زمانی اتفاق میفتد که پوست نازک‌تر می‌شود، زیرا رسوبات چربی می‌توانند تجزیه شوند یا به مناطق دیگر منتقل شوند. ممکن است متوجه شوید که گونه‌هایتان ضعیف‌تر به نظر می‌رسند و چشم‌هایتان بیشتر گود افتاده است. از بین رفتن چربی نیز باعث افتادگی بیشتر می شود.

این اثرات به ویژه در اطراف پلک قابل توجه است. پلک‌های شما ممکن است افتادگی داشته باشند و پوست اطراف چشم‌تان افتاده و چروکیده‌تر به نظر برسد. اگر می‌خواهید چین‌های آویزان را بردارید تا جوان‌تر به نظر برسید، احتمالاً کاندیدای خوبی برای بلفاروپلاستی هستید.

روند بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که پوست و چربی اضافی پلک ها را جدا میکند. در صورتی نیاز به انجام جراحی دارید که پلک بالایی، افتادگی یا گشادشدگی داشته باشد یا پوست اضافی پلک های بالایی که تا حدی دید محیطی به ویژه قسمت های فوقانی و بیرونی میدان بینایی را مسدود می کند و پوست اضافی و کیست های زیر چشمی در پلک پایین ایجاد شده باشد. همچنین برای نتایج بهتر، بلفاروپلاستی را می توان همزمان با عمل دیگری مانند لیفت ابرو، لیفت صورت به صورت جراحی یا با استفاده از اندولیفت یا همراه با لایه برداری پوست انجام داد.

بلفاروپلاستی علاوه بر اینکه مشکلات بینایی را کاهش می دهد، می تواند به چشم ها به عنوان مرکز توجه صورت زیبایی دوباره ببخشد و چشم ها را جوان تر و هوشیارتر نشان دهد.

دوره نقاهت پس از عمل نیز بسیار کوتاه است، برای شروع لذت بردن از یک نتیجه بسیار طبیعی که هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی گذارد تنها یک هفته زمان لازم است.

بلفاروپلاستی بدون جراحی نیز قابل انجام است.

سن مناسب بلفاروپلاستی

هیچ پاسخ واحدی وجود ندارد که برای همه بیماران صدق کند، بنابراین زمانی که توصیه می شود توضیح خواهیم داد.

بلفاروپلاستی برای اصلاح تغییرات ناشی از افزایش سن، ناهنجاری یا تغییر زیبایی انجام می شود.

شایع ترین سن بیمار برای جراحی زیبایی پلک معمولا بالای 35 سال است. امروزه، هم مردان و هم زنانی که می خواهند با اولین علائم پیری مبارزه کنند، تحت عمل جراحی قرار می گیرند. اما در زنان بالای ۳۵ سال اگر فاصله زیادی تا یائسگی دارند میتوان بلفارو‌پلاستی انجام داد تا به صورت طولانی مدت از نتیجه درمان بهره ببرند اما زنانی که نزدیک سن یائسگی هستند بهتر است بعد از یائسگی اقدام به جراحی کنند زیرا بعد از این دوران به علت تغییرات هورمونی افتادگی پوست شدیدتر و ناگهانی است و عمل جراحی قبل از این دوران بی اثر و بیهوده است.

باید در نظر داشت که استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست در هر فردی متفاوت است. افرادی که در سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی نیز دچار افتادگی پلک بالایی یا کیسه های پلک پایین شده اند، معمولا افرادی هستند که به خوبی از پوست خود مراقبت نکرده اند یا تحت تاثیر ژنتیک دچار این عوارض می شوند. این افراد نیز ممکن است کاندیدهای خوبی برای بلفاروپلاستی باشند و می توان پلک آنها را با استفاده از روش های جراحی و یا در سنین پایین با روش های غیر تهاجمی مختلف مثل لیفت با نخ یا اندولیفت یا حتی استفاده از برخی لیزرها اصلاح کرد تا از ظاهر خسته یا غمگین و به طور کلی چهره سالخورده جلوگیری شود.

به طور کلی حدود 91 درصد از بیمارانی که جراحی پلک انجام می دهند بالای 40 سال سن دارند که بیش از نیمی از این افراد بالای 55 سال سن دارند. برخی از افراد با پلک های طبیعی نیز تصمیم به جراحی بلفاروپلاستی می گیرند. شما می توانید در هر زمانی بلفاروپلاستی انجام دهید. اما اگر به دلیل افزایش سن به دنبال آن هستید، معمولاً بعد از 40 سالگی بهترین نتایج را خواهید گرفت. افرادی که در سنین بالاتر هستند به دلیل خطرات ناشی از عوارض جانبی و ترمیم زخم ها و ایجاد اسکار جراحی باید توسط پزشک متخصص بررسی شوند.

سوالات متداول سن بلفاروپلاستی