کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

رژیم کانادایی ، اتکینز و يا رژيم هاي پروتئين

رژیم کانادایی ، اتکینز و يا رژيم هاي پروتئين ، واژه هايي است كه اين روزها از بسياري از مراجعين كه خودسرانه اقدام به گرفتن اينگونه رژيم ها برای کاهش وزن كرده اند به گوش ميخورد. صحيح ؟ يا غلط؟!رژیم کانادایی یا اتکینز رژیم های پر پروتئین و کم کربوهیدرات هستند. از آنجا كه اينگونه رژيم ها باعث كاهش سريع وزن ميشوند ، طرفداران خاص خود را به دنبال دارد اما بايد توجه داشت كه اينگونه از دست دهي سريع وزن چه مشكلاتي را بهمراه دارد كه ممكن است عواقب آن بسيار بدتر از اضافه وزن باشد كه به بعضي از آنها در زير اشاره مي كنيم.

علت كاهش وزن سريع چيست؟

در این رژیم ها افراد، به طرز عجيبي تمام كربوهيدرات دريافتي خود مثل نان و سايرغلات را بطور كامل قطع كرده و آن را با مصرف بيشتر منابع پروتئين مانند گوشت ، مرغ ، تخم مرغ (بخصوص مصرف سفيده تخم مرغ كه در ميان مربيان تربيت بدني رايج است) جايگزين مي كنند.
رژیم کانادایی ، اتکینز و يا رژيم هاي پروتئين

در نتیجه پیروی از این رژیم، فرد مقدار زیادی نیتروژن دفعی حاصل از تجزیه پروتئین ها را با مقدار بسیار زیادی آب موجود در بدن از راه ادرار دفع میکند. همین دفع آب بدن (نه توده ي چربي) باعث کاهش وزن بسیار شدید و افتادگی صورت و عضلات در اين گونه رژيم ها میشود.

در پیروی از اين رژيم ،همچنان به علت بالا رفتن اسیدیته مایعات بدن، فلزات دو ظرفیتی بدن مانند کلسیم، آهن، روی، فسفر، منیزیم و منگنز با مایعات دفعی، دفع شده و کاهش میابند و فرد هنگامي كه با عوارض ناشي از اين ريزمغذي ها مواجه ميشود، معمولا مراجعه مي كند.
ازسوي ديگر، با بالا رفتن کتون های خون در اثر رژیم های پر پروتئین و کم کربوهیدرات، کلسترول خون افزایش یافته و باعث پیدایش سنگ کیسه صفرا و مشکلات بعدی آن خواهد شد. رژيم گرفتن صحيح و بدون عوارض، نياز به يك تنظيم برنامه غذايي دقيق، سنجيده مدون و منظم توسط متخصصين و كارشناسان تغذيه و رژيم درماني را دارد.