کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی)

روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی)

روزاسه (acne rosacea) (آکنه دوران بزرگسالی) عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت (معمولاً گونه ها، بینی و پیشانی).

در واقع این بیماری اصلاً آکنه نیست!

روزاسه بیماری هر دو جنس (به خصوص افراد با رنگ روشن پوست)را درگیر می‌کند ولی در زنان سه برابر شایعتر است. سن بروز معمولاً ۳۰ تا ۶۰ سال است.

گاه ضایعات در گردن، کتف، گوش و سینه نیز مشاهده می‌شوند. ممکن است قرمزی و تورم پوست همزمان با سایر ضایعات پوستی مانند تلانژکتازی (برجسته شدن عروق)، پوسچول و پاپول باشد. درگیر شدن گسترده بینی، که بیشتر در آقایان دیده می‌شود، به رینوفیما (rhinophyma) معروف است.

در مراحل ابتدایی بیماری خودبخود عود و بهبودی نشان میدهد ولی اغلب پیشرفت کرده و سالها ادامه می‌یابد.

روزاسه پیشگیری علائم علل درمان

علائم روزاسه

روزاسه،قرمز یا صورتی در پوست صورت، خصوصا قرمزی دائمی یا موقتی در پیشانی، چانه، بینی و لب‌ها؛ عروق خونی ریز قابل مشاهده، برآمدگی‌های کوچک قرمز رنگ، کیست‌های قرمز رنگ و چشمان صورتی است.

علل

علت پیدایش روزاسه، هنوز مشخص نیست، اما آنچه که مشهود است، اتساع رگ‌های خونی کوچک در صورت است.
دلایل دیگر روزاسه عبارت است از: عوامل ژنتیکی به علاوه قرار گرفتن در معرض آفتاب، کرم‌هایی که در فولیکول های مو (Demodex folliculorum) دیده شده اند، استرس، آب گرم، باد، کار سنگین، الکل، رطوبت، هوای سرد، برخی غذاها، هلیکوباکتر پیلوری (این باکتری موجب زخم معده می‌گردد)، بیماری‌های دستگاه گوارش و داروهایی که موجب گشاد کردن رگ‌های خونی می‌گردند.

عوارض

بینی یکی از مناطق اولیه درگیر با روزاسه می‌باشد. بینی قرمز و دارای برآمدگی می‌شود و رگ‌های کوچک خونی برجسته می شوند. اگر این عارضه بدون درمان رها شود، می‌تواند منجر به بدشکلی بینی شود. این مشکل بیشتر در مردان دیده شده است و با جراحی می‌توان آن را از بین برد.


نصف بیماران مبتلا به روزاسه، احساس خشکی، سوزش و وجود شن در چشم‌شان دارند. این افراد ممکن است قرمزی پلک داشته باشند و به نور حساس باشند. اگر روزاسه درمان نشود، موجب تخریب قرنیه چشم می‌گردد.

چشم پزشک ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره ای، برای درمان چشم تجویز کند. اگر درمان انجام نشود، بینایی این افراد از بین می‌رود.

 درمان روزاسه

روزاسه با افزایش سن، بدتر می‌شود. روزاسه به طور کامل درمان نمی‌شود، اما می‌توان با استفاده از روش‌های مناسب، این بیماری را کنترل کرد.
تحت نظر پزشک می‌توان از صابون ضد باکتری، کرم‌های موضعی، قرص‌های آنتی بیوتیکی (تتراسایکلین، آموکسی کلین)، لیزر درمانی، نور درمانی و ایزوترتینوئین (آکواتان) برای درمان استفاده کرد.

 پیشگیری از روزاسه

محافظت از پوست در مقابل آفتاب، آب گرم، باد، هوای سرد و رطوبت زیاد.