کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

راهکارهای درمانی شپش سر در یک جلسه

درمان شپش سر برای افراد مبتلا به عفونت فعال توصیه می شود. همه اعضای خانواده و سایر افرادی که تماس‌های نزدیک با فرد مبتلا داشته اند باید بررسی شوند. افرادی که شواهدی از آلودگی فعال دارند، باید تحت درمان قرار گیرند. برخی از کارشناسان معتقدند که درمان پیشگیرانه برای افرادی که با افراد آلوده یک تخت مشترک دارند، انجام شود. همه افراد آلوده (اعضای خانواده و افراد نزدیک) و بستگان آنها باید همزمان درمان شوند.
درمان شپش سر

درمان شپش سر

برخی از داروهایی که شپش را می کشند در واقع  تخم ها را می کشد. درمان مجدد فقط در صورتی توصیه می‌شود که شپش‌های زنده (خزنده) چندین روز پس از درمان همچنان وجود داشته باشند و باید بعد از خروج همه تخم‌ها و قبل از تولید تخم‌های جدید انجام شود.

هنگام درمان شپش، اقدامات تکمیلی را می توان با داروهای توصیه شده ترکیب کرد. به عنوان مثال، کلاه، روسری، روبالشی، ملافه، لباس و حوله که توسط فرد مبتلا در دوره 2 روزه درست قبل از شروع درمان استفاده شده یا استفاده می شود، می توانند با ماشین لباسشویی و با چرخه آب گرم و هوای گرم خشک شوند زیرا  در آن ها شپش وجود دارد. و تخم ها با قرار گرفتن در معرض 5 دقیقه در دمای بالاتر از 53.5 درجه سانتیگراد (128.3 درجه فارنهایت) کشته می شوند. اقلامی که قابل شستشو نیستند را می توان به مدت دو هفته به صورت خشک شویی یا در کیسه پلاستیکی بسته بندی کرد. اقلامی مانند کلاه، وسایل کمکی نظافت و حوله هایی که با موهای فرد آلوده در تماس هستند نباید به اشتراک گذاشته شوند.

بیشتر بخوانید »» کاشت مو به روش نوین

داروهای بدون نسخه

بسیاری از داروهای شپش سر بدون نسخه در داروخانه ها در دسترس هستند. هنگام مصرف این داروها همیشه دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. اگر شپش خزنده پس از یک دوره کامل درمان همچنان مشاهده شد، از پزشک متخصص مشورت بگیرید.

 Pyrethrins در ترکیب با piperonyl butoxide

 محصولاتی با نام های تجاری مختلف که عصاره های پیرتروئیدی طبیعی از گل داوودی هستند. زمانی که طبق دستور مصرف شوند ایمن و موثر هستند و فقط می‌توانند شپش‌های زنده را بکشند، نه تخم‌های آن را و درمان دوم 9 تا 10روز پس از اولین درمان توصیه می شود تا شپش هایی که تازه از تخم خارج شده اند قبل از اینکه بتوانند تخم های جدید تولید کنند، از بین بروند. به طور کلی نباید توسط افرادی که به گل های داوودی یا ابروسیا حساسیت دارند استفاده شود. Pyrethrin برای استفاده در کودکان 2 سال و بالاتر تایید شده است.

لوسیون permethrin 1٪؛

یک پیرتروئید مصنوعی شبیه نوع طبیعی آن است و برای استفاده در کودکان 2 ماهه و بزرگتر تایید شده است. مقاومت به پرمترین  1% گزارش شده است، اما شیوع آن ناشناخته است.

عکس شپش

داروهای تجویزی

لوسیون بنزیل الکل، 5٪؛

بنزیل الکل یک الکل معطر است. شپش را می کشد اما تخم کش نیست. درمان دوم 7 روز پس از اولین درمان برای از بین بردن شپش هایی که تازه از تخم خارج شده اند قبل از تولید تخم های جدید مورد نیاز است. لوسیون بنزیل الکل برای استفاده در افراد 6 ماهه و بالاتر در نظر گرفته شده است و ایمنی آن در افراد بالای 60 سال ثابت نشده است.این لوسیون می تواند برای پوست تحریک کننده باشد.

لوسیون ایورمکتین 0.5%؛

برای درمان شپش سر در افراد 6 ماهه به بالا تایید شده است. تخم‌کش نیست، اما به نظر می‌رسد از زنده ماندن پوره‌ها (شپش‌هایی که به تازگی از تخم خارج شده‌اند) جلوگیری می‌کند. در اکثر بیماران زمانی که به صورت یکبار روی موهای خشک و بدون شانه کردن استفاده شود، موثر است. ایورمکتین خوراکی که به عنوان یک قرص در تجویز انبوه دارو تجویز می شود، نباید برای درمان مجدد بدون مشورت با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی استفاده شود، بیش از دو دهه است که در بسیاری از کشورها برای درمان عفونت کرم فیلاریال به طور گسترده و ایمن استفاده می شود. اگرچه توسط FDA برای درمان شپش تایید نشده است، اما قرص های ایورمکتین که در یک دوز خوراکی 200 میکروگرم بر کیلوگرم یا 400 میکروگرم بر کیلوگرم تکرار شده در 9 تا 10 روز تجویز می شوند، در برابر شپش موثر نشان داده شده است. در کودکان با وزن کمتر از 15 کیلوگرم یا در زنان باردار نباید استفاده شود.

لوسیون مالاتیون 0.5%؛

مالاتیون یک ارگانوفسفره است (شپش های زنده را می کشد) و تا حدی تخم های شپش را می کشد.  اگر 7 تا 9 روز پس از درمان هنوز شپش زنده وجود داشته باشد، درمان دوم توصیه می شود. مالاتیون برای استفاده در افراد 6 سال و بالاتر در نظر گرفته شده است. مالاتیون می تواند برای پوست تحریک کننده باشد. لوسیون مالاتیون قابل اشتعال است. هنگام استفاده از لوسیون مالاتیون و در حالی که مو خیس است، سیگار نکشید و از منابع حرارتی الکتریکی، از جمله سشوار، بیگودی، و اتوهای فر کننده یا صاف استفاده نکنید.

نمونه شپش

اسپینوساد 0.9% سوسپانسیون موضعی.

اسپینوساد از باکتری های خاک به دست می آید. از آنجایی که شپش زنده و همچنین تخم های شپش را از بین می برد، معمولاً نیازی به درمان مجدد نیست. شانه کردن لازم نیست. سوسپانسیون موضعی اسپینوساد برای درمان کودکان 6 ماهه به بالا تایید شده است. زمانی که طبق دستورالعمل استفاده شود ایمن و موثر است. تنها در صورتی که شپش زنده 7 روز پس از اولین درمان دیده شود، درمان تکراری باید انجام شود.

شامپو لیندان 1%؛

لیندان یک کلرید است. اگرچه شامپو لیندان 1% توسط FDA برای درمان شپش سر تایید شده است، اما به عنوان درمان خط اول توصیه نمی شود. استفاده بیش از حد، استفاده نادرست، یا بلع تصادفی لیندان می تواند برای مغز و سایر قسمت های سیستم عصبی سمی باشد. استفاده از آن باید به بیمارانی محدود شود که درمان های قبلی برای آنها شکست خورده است یا نمی توانند سایر داروهایی که خطر کمتری دارند را تحمل کنند. لیندان نباید برای درمان نوزادان نارس، افراد مبتلا به اچ آی وی، اختلالات تشنجی، زنان باردار یا شیرده، افرادی که پوست بسیار تحریک شده دارند یا زخم هایی در محل استفاده از لیندان دارند، نوزادان، کودکان، افراد مسن و … استفاده شود. افرادی که وزن کمی دارند باید از استفاده آن خودداری کنند و از درمان مجدد باید اجتناب شود.

توصیه ها

قبل از استفاده از داروی شپش از شامپو/ نرم کننده ترکیبی یا نرم کننده استفاده نکنید.

 به مدت 1 تا 2 روز پس از برداشتن داروی شپش، موها را دوباره نشویید.

از فرد آلوده بخواهید پس از درمان لباس تمیز بپوشد.

اگر 8 تا 12 ساعت پس از درمان هنوز تعداد کمی شپش زنده یافت می شود، اما کندتر از قبل حرکت می کنند،  ممکن است استفاده از دارو برای از بین بردن تمام شپش ها بیشتر طول بکشد. شپش‌های مرده و زنده باقی‌مانده را با استفاده از شانه‌های ریز دندانه‌دار از موها شانه کنید.

شپش در ذره بین

اگر بعد از 8 تا 12 ساعت درمان، هیچ شپش مرده ای یافت نشد و شپش مانند قبل فعال به نظر می رسید، ممکن است دارو کارایی نداشته باشد و نیاز به داروی دیگری باشد.

دستورالعمل های درمانی موجود در جعبه یا چاپ شده روی برچسب را به دقت دنبال کنید.

بعد از هر درمان، به مدت 2 تا 3 هفته به بررسی ادامه دهید تا مطمئن شوید که تمام شپش ها از بین رفته باشند.

درمان مجدد به این معنی است که هر شپش بازمانده از تخم را قبل از تولید تخم جدید از بین ببرد. برای برخی از داروها، درمان مجدد به طور معمول حدود یک هفته پس از اولین درمان (7 تا 9 روز، بسته به دارو) توصیه می شود و برای برخی دیگر فقط در صورتی که شپش خزنده در این دوره دیده شود، توصیه می شود.