کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

جدید ترین روش درمان جای جوش در ایران

جدیدترین روش درمان جای جوش که به عنوان عارضه ای  پوستی بسیار مورد توجه پزشکان و متخصصین پوست می باشد با استفاده از  سابسیژن اندولیزر بر پایه ی لیزر دایود انجام شد. این متد درمانی  که برای اولین بار در دنیا  توسط  پزشک متخصص پوست و دانشمند ایرانی پروفسور محمد علی نیلفروش زاده انجام شد  توانست اسکار ناشی از آکنه و به طورکلی اتروفیک پوستی را  بر پایه اندولیزر درمان کند. نتایج  اثر بخش این متد درمانی در این گروه از بیماران با سابقه اسکار ناشی از آکنه برای اولین بار در دنیا توسط پروفسور نیلفروش زاده در مجله معتبر انگلیسی Journal of Cosmetic Dermatology پابلیش شده است.
درمان جای جوش با اندولیزر

همچنین ایشان در کارنامه علمی خود مبدع متد درمانی سابسیژن با کانول جهت درمان اسکار ناشی از آکنه برای اولین بار در دنیا می باشد که نتایج  حاصل از این نوآوری در درمان اسکار آکنه در ژورنال های معتبر بین المللی  به صورت مقاله به چاپ رسیده است که در سراسر دنیا پژوهشگران و اساتید به این مقالات  و متد درمانی رفرانس داده اند . تفاوت سابسیژن اندولیزر با سابسیژن بر پایه ی کانول و یا سوزن در این روش می باشد که این روش نسبت به روش های قبل کم تهاجمی تر بوده و در ناحیه ی مداخله تورم یا ادم  و درد کمتری ایجاد می نماید.
در ضمن هماتوم کمتری نیز در ناحیه ی مداخله نسبت به روش سابسیژن بر پایه ی کانول و یا سوزن دارد به طوری که بیمار پس از انجام این متد می تواند  به فعالیت های روزانه خود برگردد  البته باید خاطر نشان کرد که این متد درمانی در افرادی که اسکار های شدید ناشی از آکنه و بافت فیبروزی دارند ممکن است به جای یک جلسه درمان با توجه به صلاحدید پزشک متخصص پوست نیاز به تکرار این متد در فاصله زمانی تعیین شده داشته باشند.

همانطور که می دانیم درمانهای تاپیکال  (استفاده از لوسیون ها) نیز جهت درمان اسکار ناشی از آکنه به کار می رود اما این گونه متد های درمانی سبب شکستن رشته های فیبروتیک در عمق پوست نمی شود و همچنان پوست در نواحی مورد نظر ظاهری ناهموار دارد و بسیاری از بیماران با صرف وقت و هزینه به نتایج دلخواه در این زمینه دست نمی یابند.

هدف از  این مقاله بررسی روشهای نوین درمان اسکارهای فرورفته آکنه است که در کلینیک دکتر نیلفروش زاده بصورت روشهای ابداعی با سابقه علمی معتبر و مقالات چاپ شده در مجلات ISI و Pubmed  از این روشهای نوین گویای نوآوری در این مقوله است.

سابسیژن از روشهای موثر در درمان اسکارهای اتروفیک میباشد که با آزادسازی رشته های فیبروز که منجر به کشیده شدن پوست به داخل  میگردد میتواند منجر به لیفت پوست در ناحیه اسکار اتروفیک شود.تکنیکهای قدیمی تر این روش با سوزنهای نوکور انجام میشد که منجر به آسیب پوست شده و گاهی پروسه ترمیم را طولانی تر میکرد. همچنین احتمال بروز عفونت و خونریزی  و درد وجود داشت.


روش های نوین اسکار آکنه در کلینیک جردن

درمان اسکارآکنه با اندولیزر

اندولیزر روشی نوین به منظور تحریک بافت‌های عمقی جهت ساخت کلاژن‌های جدید به منظور کاهش افتادگی پوست و استحکام  آن می‌باشد. در این متد درمانی  که بر پایه ی لیزر دایود می باشد، فیبری بسیار نازک وارد پوست می‌شود. سپس در حد فاصل درم عمقی و بافت چربی قرار داده می‌شود و لیزر دایود از طریق فیبر دیگری به این فیبر متصل می‌گردد، با جابه جا کردن فیبر در این ناحیه انرژی لیزر دایود در طیف مادون قرمز تابانده می‌شود.
اندولیزر یک متد درمانی بر پایه ی لیزردایود در محدوده مادون قرمز  می‌باشد که با حداقل تهاجم و به صورت سرپایی بدون بیهوشی انجام می‌شود که امروزه در پزشکی کازمتیک (زیبایی شناسی) مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد بالایی دارد.

درمان-اسکار-آکنه-با-اندولیزر

سابسیژن اندولیزر

روش سابسیژن اندولیزر یک روش غیرجراحی بدون بر جای ماندن اسکار پس از درمان می باشد و روشی تقریبا بدون درد است که به تقویت و بازسازی پوست، کاهش سستی و افزایش استحکام پوست منجر می‌شود.  در این شیوه درمان فیبر مورد استفاده با وتوجه به بافت پوست بیمار عمق اسکار ناشی از آکنه وارد پوست در عمق مشخص و مناسب می شود و با تابش پرتو دایود در زیر پوست و تعیین قدرت و پالس دستگاه سبب برش در  رشته های فیبروتیک در ناحیه ی اسکار حاصل از آکنه می شود که ظاهری ناهموار و فرورفته در سطح پوست ایجاد کرده اند.

بیماران بهتر است در هنگام استفاده از این متد درمانی آکنه فعال نداشته باشند که قبل از انجام ترایال توسط پزشک متخصص ویزیت می شوند.

درمان اسکار آکنه با سابسیژن

در تکنیکهای جدید سابسیژن که ابتدا توسط دکتر نیلفروش زاده به عنوان متد ابداعی انجام شد، سابسیژن با کانولا بود که مقاله حاصل از این روش در مجله med Arh در سال 2015 چاپ شد و در Pubmed نیز نمایه شد و در این مطالعه 8 بیمار با آکنه اسکار مدل rolling  متوسط تا شدید تحت درمان با این متد قرار گرفتند و نتایج خوب و بسیار خوب در همه بیماران مشاهده شد. این روش به عنوان روشی امن و بدون عارضه در نظر گرفته میشود.

در مطالعه دیگر توسط دکتر نیلفروش زاده و همکاران که در سال 2020 در مجله skin Res Technol  چاپ شد این روش با روش معمول مقایسه شد و 100 بیمار در دو گروه که گروه اول استاندارد سابسیژن با نیدل 27 و گروه دوم سابسیژن با کانولا انجام شد. نتیجه مطالعه با برتری سابسیژن با کانولا از نظر پاسخدهی و عوارض کمتر بود.

از مزایای این روش میتوان به سهولت انجام آن ،صرفه جویی در وقت ،پاسخدهی مناسب ،عدم وجود خونریزی و کبودی قابل توجه و امکان همراهی با سایر تکنیکها از جمله پیلینگ و لیزر که منجر به افزایش میزان بهبودی خواهند شد.

درمان-اسکار-آکنه-با-سابسیژن

درمان اسکار آکنه با تزریق چربی

تزریق چربی به عنوان یکی از موثرترین و ماندگارترین تکنیکهای جوانسازی محسوب می گردد. در این روش بافت چربی از ناحیه مورد نظر بدن متقاضی برداشته شده و پس از فرآوری به بدن خود فرد (اتولوگ) منتقل میشود. از جمله کاربردهای آن برطرف کردن نواقص و اسکارهای مختلف از جمله اسکارهای آکنه هستند. از آنجای که بافت چربی سلولهای بنیادی بی شماری دارند در بهبود کیفیت پوست و ایجاد پوست مناسب و طبیعی بسیار کارآمد است.
از طرف یکی از سازگارترین فیلر های پوستی بدون ایجاد ایمونوژنیسیته محسوب میشود.

تزریق چربی با وجود غلظت بالای سلول بنیادی قادر به تقسیم و تبدیل داشته و میتواند بافت آسیب دیده را ترمیم کند. در این روش درمانی بافت چربی از ناحیه ران یا شکم برداشته شده و با تکنیکهای ویژه فرآوری می شود و بافت به دست آمده به ناحیه مورد نظر تزریق می گردد.

رفعا-اسکار-آکنه-با-تزریق-چربی

در تکنیکهای جدید از بافت چربی نانوفت به عنوان بافت ابریشمی در ترمیم اسکار استفاده میشود و با تحریک سلولهای کلاژن ساز باعث تاثیر مثبت در کلاژن سازی میشود.در این روش واکنش آلرژیک وجود نداشته و کاملا طبیعی است.دوام تزریق چربی از بسیاری فیلرهای قابل جذب بیشتر است و عوارض آن بسیار کم است.چربی پس از تزریق خونرسانی شده و با بدن پیوند میخورد.امکان جابجایی بافت چربی وجود دارد.
ماندگاری چربی در محل تزریق را نمیتوان دقیقا مشخص کرد در هر بار تزریق درصدی از سلولهای چربی زنده می ماند.

درمان اسکار آکنه با لیزر

لیزرهای لایه بردار پوست از انرژی، گرما و نور در تحریک کلاژن پوست بهره میگیرند. در حالیکه موج آراف از امواج رادیوفرکوئنسی و گرمای حاصل از آن در تحریک کلاژنسازی پوست استفاده میشود.

لیزر با ایجاد آسیبهای کنترل شده در پوست سلولهای پوست را به کلاژنسازی وادار میکند. لیزر فرکشنال به دلیل وجود سلولهای آسیب دیده در کنار سلولهای سالم روند درمان را تسریع میکند.

درمان-اسکار-اکنه-با-لیزر

در کلینیک دکتر نیلفروش زاده از روشهای ترکیبی استفاده میشود که پاسخ درمان را چندین برابر میکند.


آکنه چگونه ایجاد می شود؟

آکنه یک بیماری پوستی مزمن و التهابی بسیار شایع است که به خصوص در صورت، شانه ها، پشت، گردن، سینه و بالای بازوها دیده می‌شود. این شرایط خطرناک نیست اما در 95 درصد بیماران اسکار (جای زخم) دیده می شود که از لحاظ زیبایی شناسی در اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی افراد بسیار تاثیرگذار است. اگرچه درمان های متعدد و نوینی برای بهبود اسکار آکنه در سال های گذشته پیشرفت کرده اند، اما محققان همچنان به دنبال روشی واحد برای درمان این عارضه به دلیل تنوع در شکل و عمق آنها هستند .
این روش ها اغلب با عوارض جانبی نامطلوب مانند هایپرپیگمانتاسیون مرتبط بودند.

در نزدیکی سطح پوست منافذ کوچکی بنام غدد سبابه که به فولیکولهای مو متصل هستند یافت می شوند که هر تار مو از آن خارج می‌شود. این غدد جهت جلوگیری از خشکی پوست و مو با تولید یک ماده روغنی به نام سبوم آنها را چرب می کنند.

آکنه زمانی ایجاد می‌شود که غدد سبابه شروع به تولید بیش از حد سبوم میکنند و سبوم اضافی با سلول های مرده پوست ترکیب شده و این منافذ ریز فولیکول مو را مسدود میکنند که اگر این فولیکول مسدود شده نزدیک سطح پوست باشد به سمت بیرون برآمده می شود و یک جوش سر سفید ایجاد می کند، از طرف دیگر می تواند به روی پوست باز شود و یک جوش سر سیاه ایجاد کند. و همچنین سبوم باعث رشد بیش از حد باکتری های معمولی روی سطح پوست به نام کوتی باکتریوم (پروپیونی باکتریوم) می‌توانند فولیکول‌های مسدود شده را آلوده و عفونی کنند و باعث التهاب و آکنه شدیدتر شود.


انواع جوش

آکنه های غیر التهابی

 • جوش سر سیاه Blackhead ؛ (کمدون های باز) پیاز مو باعث رنگدانه مشکی یا مایل به زرد میشود که منفذ آن به بیرون باز است.
 • جوش سر سفید Whitehead ؛ (کمدون های بسته) از جوش سرسیاه سفت تر بوده و منفذ به بیرون پوست ندارد.

آکنه های التهابی

 • پاپول یا سفت دانه Papule ؛ قرمز رنگ و حالت حساسیت و زخم دارند.
 • پاسچول یا چرک دانه Pustule ؛ تجمع چرک به رنگ سفید در نوک برجستگی مشاهده میشود.
 • نودول یا گره Nodule ؛ تجمع توده ای سفت و بزرگ زیر پوست هستند.
 • کیست Cyct ؛ توده های چرکی بزرگ که شایع ترین نوع آکنه هستند که باعث به جا ماندن جای زخم میشوند.

عوامل ایجاد آکنه

با شروع بلوغ اغلب آکنه ایجاد شده و در برخی افراد تا سنین بالاتر حتی حدود 40 سالگی نیز مشاهده می شود. جوش یا آکنه معمولا مشکلی از لحاظ سلامتی برای فرد ایجاد نمی کند ولی عوارض به جا مانده از آکنه می تواند منجر به بروز مشکلات روحی و اجتماعی برای فرد شود.

بروز اسکار یا جوشگاه در افراد به عوامل متعددی بستگی دارد که از مهمترین علل آن میتوان به شدت آکنه اشاره کرد .در واقع هر چه شدت آکنه بیشتر باشد احتمال بروز اسکار بیشتر خواهد بود.آکنه های ندولو کیستیک از جمله انواعی از آکنه هستند که با بروز 100 درصدی اسکار همراهند.

شروع دیر هنگام درمان آکنه نیز از عوامل اصلی در بروز اسکار می باشد .افرادی که مدت زمان زیادی به آکنه مبتلا هستند و در صدد درمان نیستند و همچنین طول زمان ابتلا از عوامل مهم در بروز اسکار محسوب میشود.

ژنتیک نقش بسیار مهمی در بروز اسکار بازی میکند .در بیشتر افرادی که اسکارهای باقیمانده آکنه دارند اغلب سابقه خانوادگی بروز اسکار و ترمیم ناجور دیده میشود.

عوامل داخلی با تغییرات هورمونی

هورمون تستوسترون در زنان و مردان مثل آکنه نوجوانی با افزایش سطح هورمونی که در دوران بلوغ ایجاد می شود باعث بزرگ شدن غدد چربی شده و تولید سبوم افزایش می یابد. سطح هورمون تستوستورون در دوران یائسگی و فعالیت های شدید ورزشی و جنسی تا حدودی تغییر میکند.

زنان بیشتر از مردان به آکنه بزرگسالان مبتلا می شوند. بسیاری از موارد آکنه بزرگسالان به دلیل تغییرات در سطح هورمونی است که بسیاری از زنان در زمان های خاص مانند قبل از دوره های قاعدگی، ۳ماه اول بارداری و همچنین سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارند.

در زنانی که همراه با آکنه اختلالات قاعدگی، هیرسوتیسم، آلوپسی آندروژنیک و سبوره دارند باید در مورد وجود اختلالات اندوکراین بررسی صورت گیرد.

عوامل خارجی

محصولات آرایشی، برخی محصولات آرایشی مراقبت پوستی مثل صابون ها، پاک کننده ها، کرم های ضد آفتاب، برنزه کننده ها، مرطوب کننده ها و …  کومدوژنیک یا ترکیبات جوش زا ترکیباتی هستند که با مسدود کردن منافذ، کومدون ایجاد می‌کند که این کومدون‌ها به آکنه تبدیل می‌شود. استفاده ازاغلب صابون ها و اسکرابها باعث حذف سبوم شده و شستشوی مکرر یا تهاجمی با این مواد در واقع می تواند آکنه را بدتر کند.
 Sodium Laurel Sulfate یکی از ترکیبات به شدت کومدون‌زا  در بسیاری از شوینده‌های صورت و شامپوها است که با باقی گذاشتن یک لایه روی پوست موجب مسدود شدن منافذ میشود.

 • برخی داروها، مانند داروهای کورتیکو استروئیدی خوراکی یا موضعی، ترکیبات آندروژنی و لیتیوم (برای درمان افسردگی و اختلال دوقطبی) و برخی از داروهای ضد تشنج برای درمان صرع
 • دستکاری و تحریک جوشها یا پوشیدن مرتب وسایلی که به ناحیه آسیب دیده پوست فشار وارد می کند، مانند هدبند یا کوله پشتی
 • سیگار کشیدن و داشتن استرس روانی از عوامل و علل تاثیرگذار در ایجاد آکنه هستند.

درمان های آکنه

انتخاب درمان مناسب بر اساس سن و جنس بیمار، شدت و وسعت بیماری و میزان پاسخ به درمانهای قبلی و ایجاد اسکار بعد از درمان صورت بگیرد.

درمانهای موضعی

رتینوئید های موضعی مثل ترتینوئین، آداپالن، تازاروتن، ایزوترتینوئین می باشد که باعث باز کردن مجرای فولیکولی با کاهش کراتین سازی در کانال فولیکولی محیط رشد مساعد برای رشد پروپیونی باکتریوم آکنه را از بین می برند. استفاده از آنها در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.

 • بنزوئیل پراکسید یک داروی ضدمیکروبی قوی و با استفاده همزمان با آنتی بیوتیک ها از ایجاد مقاومت به آنتی بیوتیک جلوگیری میکند.
 • آنتی بیوتیک های موضعی مثل کلیندامایسین، تتراسایکلین و اریترومایسین
 • سالسیلیک اسید و آزلائیک اسید
درمان-آکنه-با-جدید-ترین-روش

درمان های سیستمیک

 • آنتی بیوتیک های خوراکی مانند تتراسایکلین، داکسی سایکلین و سایر آنتی بیوتیک ها
 • درمان های هورمونی مثل اسپیرولاکتون با خاصیت آنتی آندروژنی و مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند.
 • ایزوترتینوئین خوراکی این دارو یک تراتوژن قوی است قبل از شروع درمان باید CBC بیمار سطح تری گلیسیرید و کلسترول و تستهای کبدی انجام شود.

درمان های فیزیکی

تخلیه کمودون و پیلینگ (لایه برداری شیمیایی)، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی از انواع این درمانها هستند.

فیلم های زیر نمونه ی کوچکی از هزاران نمونه درمان اسکار آکنه در کلینیک دکتر نیلفروش زاده می باشد.