کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

درمان ترک های پوستی در کوتاهترین زمان

ترک های پوستی (stretch marks)، که به آن استریا نیز گفته می شود، زمانی اتفاق می افتد که پوست به در مدت زمان کم به دلیل رشد یا افزایش وزن تحت کشش قرار میگیرد و تغییر شکل می دهد. ممکن است ظاهر زیبایی روی پوست نداشته باشند اما خطری برای سلامتی ندارند. هر کسی بدون در نظر گرفتن جنسیت ممکن است دچار ترک پوستی شود. اما برخی افراد بیشتر از دیگران به آن مبتلا می‌شوند. ژنتیک یکی از عوامل مهم در ایجاد استریاست. تحقیقات نشان داده اند تا 90درصد در افراد باردار اتفاق بی افتد. همچنین استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی، کاهش یا افزایش وزن در زمان کم، انجام جراحی های زیبایی مرتبط با کاهش یا افزایش سایزو افزایش سریع حجم عضلات در بدنسازی می تواند منجر به ایجاد ترک های پوستی شوند.
درمان ترک های پوستی

این ترک ها در ابتدا، به صورت یک خط نازک قرمز یا بنفش با بافت و رنگی متفاوت از پوست اطراف ظاهر می شود و اکثرا به مرور زمان کمرنگ یا خود به خود محو می‌شوند. ممکن است پس از محو شدن کمتر قابل رویت باشند و معمولاً از نظر رنگ روشن تر و کمی براق تر از پوست اطراف، مانند یک اسکار به نظر می رسند. تحقیقات به ما می گوید که هنوز هیچ ماده درمانی برای بهبود کامل آن وجود ندارد،  اما برخی از درمان‌ها می‌توانند به کاهش ظاهری و محو شدن سریع‌تر آن‌ها کمک کنند. همچنین ترک های جدیدتر به احتمال زیاد به درمان بهتر پاسخ می دهند.

درمان ترک های پوستی با ترفند های پزشکی

روش های متعددی توسط متخصصان پوست ارائه می شود. جدا از آنکه چه نوع درمانی دریافت میکنید بهتر است انتظارات واقع بینانه در مورد نتایج درمان داشته باشید زیرا هیچ درمانی به طور کامل نمی تواند استریا را از بین ببرد. اما مطالعات نشان داده اند با درمان های مختلف می توان ظاهر آنها را به وضوح بهبود بخشید.

میکرودرم ابریژن: روشی با کمک دستگاه که شامل لایه برداری پوست جهت برداشتن سلول های مرده پوست است که توسط متخصص پوست انجام می شود یکی از معدود روش های اثبات شده بالینی برای محو کردن ترک های پوستی است.

لیزر درمانی: لیزرها نوری متمرکز را به پوست می رساند. بسته به نوع لیزری که استفاده می شود، درمان می تواند پتانسیل افزایش تولید کلاژن و کمک به محو شدن ترک ها را داشته باشد که نیاز به چندین جلسه درمانی دارند. لیزر درمانی همچنین برای کاهش بافت پوست و قرمزی ناشی از اسکار و روزاسه استفاده می شود.  بنابراین منطقی است که لیزر درمانی به طور بالقوه می تواند ظاهر ترک ها را بهبود بخشد.

میکرونیدلینگ: روش میکرونیدلینگ از دستگاهی استفاده می کند که یک کارتریج که حاوی سوزنهای خیلی ظریف است روی سطح پوست زخم های سطحی ایجاد می کند که باعث می شود طی پروسه بازسازی، پوست کلاژن و الاستین تولید کند که می تواند به جوانسازی و حفظ استحکام پوست کمک کند. این روش قدیمی و کم تهاجمی تر است.

رادیوفرکوئنسی درمانی: درمان‌ فرکانس های رادیویی امواج انرژی را به پوست شما می‌فرستند که تولید کلاژن را تحریک و باعث استحکام پوست میشود. اخیراً رادیوفرکوئنسی با میکرونیدلینگ به عنوان درمان ترکیبی استفاده شده اند تا امواج انرژی را حتی بیشتر به عمق پوست ارسال کنند.  سوزن به پوست نفوذ می کند و فرکانس رادیویی را در کانال های ایجاد شده توسط سوزن ها آزاد می کند و لایه های عمیق تری از کلاژن را تحریک می کند. تحقیقات در سال 2019 نشان می‌دهد که درمان با فرکانس رادیویی ممکن است ظاهر ترک‌ها را بهبود بخشد، اما هنوز مطالعات بیشتری برای درک نحوه مقایسه آن با سایر درمان‌های موجود مورد نیاز است.

لایه برداری شیمیایی: پیلینگ شیمیایی شامل استفاده از اسیدهایی مانند اسید گلیکولیک به سطح پوست است.  لایه‌بردارهای شیمیایی حرفه‌ای و قوی‌تر از نمونه‌های خانگی هستند و در مطب توسط متخصصین پوست انجام می‌شوند. بر اساس بررسی منابع، لایه برداری عمیق پوست تولید کلاژن را تقویت می کند. که به محوتر شدن ترک های پوستی کمک می کند، اما شواهد موجود محدود است.

توجه! همه گزینه ها برای همه انواع پوست مناسب نیستند، بنابراین مهم است که با یک متخصص پوست مشورت کنید تا در تشخیص روش مناسب به شما کمک کند.

درمان ترک های پوستی به صورت طبیعی

ویتامین A:  ویتامین A موجود در محصولات مراقبت از پوست و کرم های آرایشی به عنوان رتینوئید شناخته می شوند.  رتینوئیدها می توانند پوست را جوان تر نشان دهند.

 تحقیقات انجام شده در سال 2015 بر روی ترتینوئین، یک فرم قوی از رتینول متمرکز شده است. در یک مطالعه قدیمی‌تر در سال 1996، محققان دریافتند که ترتینوئین به ترک های پوستی می‌کند کوچک‌تر شوند. با این حال، تعداد کمی از مطالعات اخیر و در مقیاس بزرگ، اثربخشی ترتینوئین را برای ترک‌های پوستی بررسی کرده‌اند.  تحقیقات بیشتری برای شناسایی تمام اثرات آن بر ترک های پوستی لازم است. همچنین محصولات حاوی ویتامین A می توانند پوست را تحریک کنند و در مواردی مانند حاملگی و شیردهی نباید مورد استفاده قرار گیرند.

ویتامین a
اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک: هیالورونیک اسید یک ماده قوی برای التیام پوست است. اغلب در کرم ها، لوسیون ها و سرم ها استفاده می شود. زمانی که کلاژن کافی تولید نمی شود خاصیت ارتجاعی پوست کم می شود و ترک های پوستی قابل مشاهده می شود. در یک مطالعه در سال 2014، نشان داده شد هیالورونیک اسید می تواند بر خاصیت ارتجاعی پوست تاثییرگذار باشد.

همچنین برخی از تحقیقات در سال 2017 نشان می‌دهد که اسید هیالورونیک می‌تواند ظاهر ترک‌ها را بهبود بخشد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای اطمینان لازم است.

Centella asiatica: گیاهی است که یک عنصر محبوب در محصولات زیبایی کره ای است. محصولات حاوی سنتلا که به عنوان کرم سیکا شناخته می شوند، گاهی اوقات به عنوان درمان اسکار یا کمک به آرامش و ترمیم پوست حساس استفاده می شوند. 

محبوبیت کرم‌های سیکا در ایالات متحده در حال افزایش است، اما می‌توانند گران باشند. سنتلا به کاهش التهاب و افزایش تولید کلاژن کمک می کند.  تحقیقات انجام شده در سال 2015 نشان می‌دهد که کرم‌های حاوی سنتلا ممکن است به جلوگیری از ترک‌های پوستی در دوران بارداری و بهبود ظاهر آن‌ها کمک کنند.  اما محققان هشدار دادند که هنوز به شواهد بیشتری نیاز است.

Centella asiatica
آلوئه ورا

آلوئه ورا: آلوئه ورا به عنوان یک درمان طبیعی پوست سابقه طولانی دارد.  ژله داخل برگ های گیاه آلوئه ورا را می توان مستقیماً روی پوست قرار داد تا پوست تسکین یافته و مرطوب شود. تحقیقات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد که آلوئه ورا به بهبود پوست از سوختگی ها و زخم ها کمک می کند. 

از آنجایی که ترک‌های پوستی نوعی جای زخم ناشی از پوست آسیب‌دیده هستند، خواص ترمیم‌کننده پوست آلوئه ممکن است به پیشگیری یا محو شدن ترک‌های پوستی کمک کند. در حالی که شواهد بالینی کمی برای آلوئه ورا به عنوان درمان استریا وجود دارد، آلوئه ورا خالص ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد زیرا می تواند پوست را نرم کند و التیام بخشد.

روغن نارگیل: روغن نارگیل بکر می تواند به حفظ سد محافظ پوست کمک کند. تحقیقات انجام شده در سال 2018 نشان می دهد که روغن نارگیل خشکی پوست و برخی عفونت های پوستی را بهبود می بخشد.  و در مطالعه‌ای در سال 2010 با استفاده از موش‌ها، روغن نارگیل بکر به بهبود سریع‌تر زخم‌های پوستی کمک کرد. شواهد زیادی برای ترویج استفاده از روغن نارگیل برای بهبود ترک های پوستی وجود ندارد.  تحقیقات روی سایر روغن های گیاهی (روغن زیتون، روغن بادام و کره کاکائو) هیچ بهبودی در استفاده از آنها نشان نداده است. تحقیقات سال 2015 نشان می دهد که ممکن است عمل ماساژ ملایم یک روغن روی پوست بتواند از ایجاد ترک در پوست جلوگیری کند.

روغن نارگیل

توجه! به خاطر داشته باشید که هر گونه مراقبت از پوست گاهی اوقات می تواند باعث آلرژی یا حساسیت شود.  این شامل درمان های خانگی و روش های طبیعی است.  بنابراین، اگر متوجه واکنش شدید، استفاده از ماده را متوقف کنید.