کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

  آیا لیزر موهای زاید درد ناک بوده و یا می توان آن را تحمل کرد؟ لیزر موهای زائد می تواند به شما کمک کند تا به بهترین شکل ظاهر شوید، به همین دلیل است که بسیاری از افراد آن را به اصلاح و اپیلاسیون ترجیح می دهند. با این حال، افراد شاید بخواهند بدانند:
درد لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

این روش کمی دردناک است، اما راه هایی برای کاهش ناراحتی، سوزش و درد وجود دارد. نکاتی برای مدیریت درد در حین لیزر موهای زائد وجود دارد به همین دلیل می باشد که بعضی از افراد درد کمتری را نسبت به گروه دیگر تجربه می نمایند . در واقع، احساس درد وسوزش می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.


لیزر موهای زائد چه حسی دارد؟

اکثراً درد ناشی از لیزر را شبیه به سوزش پس از آفتاب سوختگی خفیف توصیف می کنند. افراد هیچ نوع گرمایش را بر روی پوست خود در هنگام انجام لیزر موهای زاید احساس نمی نمایند . اما ممکن است پوست شما قرمز و حساس باشد.

چه راهکارهایی وجود دارد تا کمترین میزان ناراحتی ( درد و سوزش ) را تجربه کرد ؟

قبل از انجام لیزر موهای زاید ،می توان با انجام راهکارهای زیر درد را تا حد زیادی کنترل و مدیریت نمود .
۱- در طول قاعدگی در زنان ، گیرنده‌های درد فعال‌تر هستند، به این معنی که آنچه قبلاً شما را آزار نمی‌داد ممکن است در این دوران برای خانم ها دردناک باشد. برای کنترل کمترین میزان ناراحتی، بلافاصله بعد از قاعدگی جلسات لیزر را می توان تنظیم کرد .

۲- هیدراته کردن بدن در کاهش درد نقش بسزایی دارد . هیدراتاسیون همیشه مهم است، زیرا تضمین می کند که سلول های شما آب کافی برای عملکرد سلولی و عصبی را دارند. نوشیدن مقدار زیادی آب که هم بدن را هیدراته می نماید و همچنین کمک می نماید اگر در بدن فاکتورهایی وجود دارد که می تواند در افزایش سطح درد به گیرنده های عصبی کمک نماید را توسط سیستم دفعی طبیعی از بدن پاکسازی نماید . به عنوان مثال کافئین در افزایش سطح درد در بدن ثابت شده است ، بنابراین قبل از قرار جلسه لیزر ازنوشیدن قهوه و نوشیدنی های انرژی زا که حاوی مقادیر بالای کافئین می باشد خودداری نمایید .

۳- استفاده از برخی مسکن ها با تجویز پزشک در کاهش درد نقش بسزایی دارد بویژه در افرادی که گیرنده های عصبی سطحی پوستی دارند (دارای پوست نازک ) می باشند . ایبوپروفن یکی دیگر از گزینه های عالی است زیرا می تواند التهاب را کاهش دهد، اما می تواند تا 30 دقیقه طول بکشد تا عمل کند.( البته بعد از عمل لیزر )

۴-استفاده از پماد بی حسی موضعی , در بسیاری از مراکز به مراجعه کنندگان گفته می شود ۴۰ دقیقه قبل از انجام لیزر از کرم های بی حسی موضعی استفاده نمایند و زمانی که محل مداخله کاملا بی حس شد اپراتور , لیزر را انجام دهد . اما نکته ای که در این بین حائز اهمیت می باشد این نکته می باشد که حتما باید ناحیه مورد استفاده از کرم بی حسی حتما با آب و شامپو ملایم مانند شامپو بچه شسته شود زیرا رفرانس هایی وجود دارد که بیان می نماید اگر اثرات ماده بی حسی بر روی پوست مانده باشد و خوب شسته و پاک نگردیده باشد با انجام لیزر ممکن است فرد در آن ناحیه دچار هایپر پیگمنتاسیون و یا تیرگی پوست به صورت یکنواخت یا لکه ای گردد .

امروزه دستگاه لیزر نوین در حذف موهای زاید در کلینیک فوق تخصصی جردن دارای سیستم سرمایشی (کولینگ) بوده که در هنگام القا پرتو لیزر در ناحیه ی موهای زاید همزمان باد خنک و سیستم سرمایشی سبب بی حسی موقت و لحظه ای در آن ناحیه شده و تا حد زیادی از ایجاد درد در آن ناحیه جلوگیری می نماید . طبق تحقیقاتی که از بیماران کلینیک انجام شده است بسیاری از بیماران تحت لیزر با این دستگاه سوزش جزیی و قابل تحملی را با این دستگاه تجربه کرده اند و در بسیاری از افراد دیگر کاملا قابل تحمل بوده است .

در بعد از انجام لیزر اگر برای صورت و دست ها که در معرض پرتو آفتاب ممکن است قرار گیرید حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرده با SPF مناسب, تا ناحیه ی لیزر دچار عوارض ناشی از پرتو آفتاب نشود .

افرادی که دچار زخم – اسکار های تازه ی ناشی از زخم یا سوختگی به هر روشی در ناحیه ی مورد نظر با لیزر موهای زاید می باشند حتما باید با پزشک متخصص پوست جهت انجام لیزر مشورت نمایند . ممکن است پزشک توصیه نماید که بعد از بهبودی کامل ناحیه ی آسیب لیزر انجام دهند .

سوالات متداول درد ناشی از لیزر