کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

جوش‌ (آکنه)

جوش‌ (آکنه) چیست؟

  جوش‌ (آکنه) يا به دليل افزايش توليد چربي توسط غدد چربي پوست است يا به علت كاهش تخليه غدد چربي و در نتيجه تجمع چربي و فوليكول‌هاست. شایعترین بیماری پوستی جوانان را میتوان آکنه یا جوش جوانان دانست که با ترشح هورمون های جنسی شروع می شود و وابسته به هورمون آندروژن یا هورمون مردانه است. پس از بلوغ این هورمون فعالیت غدد چربی بیش از اندازه می انجامد. ابتدا با چربی بیشتر پوست همراه است و سپس این چربی محیط را برای رشد میکروبی به نام (کورینه باکتریوم آکنه) مساعد میکند که در محیط چرب زندگی می کند. این باکتری پیش از بلوغ نیز روی سطح پوست وجود دارد اما به شکل ساپروفیت یا بی آزار است و مشکلی ایجاد نمی کند. رشد و فعالیت این باکتری در سطح پوست چرب منجر به التهاب می شود.
جوش‌ (آکنه)

جوش‌ (آکنه) جوانان ابتدا با چرب شدن پوست سپس با قرمز شدن و التهاب همراه است و به شکل جوش‌ های قرمزی در می آید.

در نهایت سیستم ایمنی بدن به این باکتری حمله می کند که لاشه ناشی از این مبارزه بین سلول های ایمنی و باکتری به شکل چرکی در می آید.

گاهي غدد چربي از نظر اندازه بزرگ ميشوند و فعاليت بيشتري دارند كه البته تعداد تغيير نميكند و تغيير اندازه و فعاليت نيز بر حسب ژنتيك افراد متغير است.

در بعضي موارد اندازه اين غدد خيلي بزرگ ميشود و از طرفي عمق پيدا ميكنند كه به شكل كيستيك و نودولو كيستيك تبديل ميشوند.

معمولاً اين حالت در شرايط دارا بودن زمينه ژنتيك ديده ميشود و درمان مشكل تري را ميطلبد كه حتي اگر جوان اين كيست هاي پوستي را دستكاري نكند با جوش‌ گاهاي زشت و عميقي همراه است.

در صورت ابتلا به اختلالات هورموني در خانم ها به خصوص كيست تخمدان، سطح هورمونهاي آندروژن بالا مي رود و كنار تغيير در دوره عادت ماهانه و ظاهر شدن موهاي زائد مانند مردان، جوش‌ هاي شديد پوستي ظاهر ميشود.

جوش‌ هاي جواني از نوع خفيف تا شديد با توجه به زمينه ژنتيك روي بخش هايي از پوست كه غدد چربي فراواني وجود دارد، مانند سينه ، پشت، كتف و بازوها بروز ميكند.

البته عوامل ثانويه مانند استرس، شيوه زندگي ناسالم، بي تحركي، مصرف فست فودها و غذاهاي چرب و شيرين، بيداري شبانه و خواب روزانه اين شرايط را تشديد ميكند.

علائم جوش‌ (آکنه)

جوش‌ (آکنه) در تنه، بازوها و پاها ظاهر می شوند. در برخی بیماران قبل از ظهور جوش ها، علائمی مانند بثورات پوستی، تب، بی قراری و خستگی، زودرنجی، سردرد، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، بی اشتهایی، دل درد و دردهای عضلانی در بدن بوجود می آید.

علل

این بثورات غالبا به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی، واکنش به سم تولید شده توسط بدن و یا آسیب پوست در اثر بیماری های خودایمنی ایجاد می شوند.

داروها به خصوص آنتی بیوتیک ها و دارو های ضدالتهاب غیر استروئیدی نیز بوجود آورنده بثورات پوستی هستند.

آبله مرغان، ویروس های سرماخوردگی (رینوویروس)، جوش های یک طرفه دوران کودکی، بیماری کاوازاکی، بیماری حصبه، هپاتیت ویروسی و مننژیت نیز از علل ایجاد بثورات پوستی هستند.

عوامل خطرساز

ویروس‌ها و باکتری ها و پوست چرب

عوارض

علاوه بر احساس خارش، جوش‌ (آکنه)، کل بدن را می پوشانند و ظاهر زشتی را ایجاد می‌کنند.

درمان جوش‌ (آکنه)

درمان بثورات ویروسی یا باکتریایی، به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از بیماران مبتلا و افرادی که دارای علائم خفیفی هستند، از آنجایی که مدت بیماری محدود است، پس نیازی به درمان ندارند.

اگر جوش‌ (آکنه) بر اثر وجود باکتری و یا دیگر عفونت ها بوجود آمده باشد، پزشک آنتی بیوتیک را تجویز می کند. اگر لازم باشد، پزشک برای کاهش تب و درد و تسکین خارش دارو تجویز می کند.

برای کاهش خارش و آرام کردن پوست، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

پیشگیری

استفاده از کرم های مرطوب کننده، استراحت کافی داشته باشید. مایعات زیادی بنوشید. پوست را تمیز نگه دارید.