کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

جوان سازی پوست به روش سلول درمانی

سلول درمانی، به طور خاص در زمینه جوان سازی پوست، به استفاده از انواع سلول ها برای بهبود ظاهر، بافت و سلامت کلی پوست اشاره دارد. این رویکرد شامل استفاده از خواص بازسازی کننده  سلول ها برای بهبود  مشکلاتی در پوست  از جمله پیری، چین و چروک، اسکار،کاهش استحکام  و سایر نگرانی های دیگر در این زمینه پوست و رشد و رویش مو  مربوط است.  
جوان سازی پوست به روش سلول درمانی

این درمانها می تواند به صورت اتولوگ یعنی بدست آمده از سلول های بدن فردی که قرار است تزریق برایش انجام شود ( دهنده سلول و گیرنده سلول یک فرد می باشد ) و یا به صورت آلوژنیک باشد یعنی سلول به صورت آماده شده تحت شرایط مدیکال به فرد مورد نظر تزریق می گردد (یعنی دهنده سلول و گیرنده سلول یک فرد نیست). درمان های مبتنی بر سلول درمانی می تواند با اهداف خاصی در پوست و مو مورد استفاده قرار گیرد در ادامه به انواع روش های سلول درمانی در پوست و مو اشاره شده است.

سلول درمانی در پوست

انواع مختلفی از درمان های مبتنی بر سلول وجود دارد که برای جوان سازی پوست مورد بررسی قرار گرفته اند:

(1-1)درمان با سلول های بنیادی:

 سلول های بنیادی در واقع  سلول های تمایز نیافته ای هستند که قابلیت  تبدیل شدن به انواع سلول ها را دارند. در جوانسازی پوست، سلول های بنیادی اغلب از منابعی مانند بافت چربی، مغز استخوان یا حتی پوست خود فرد مشتق می شوند(درمانهای اتولوگ ). از این سلول ها می توان برای تحریک تولید کلاژن، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز استفاده کرد.

(2-1)درمان پلاسمای غنی از پلاکت :(PRP)

پی آر پیPRP شامل جداسازی پلاکت ها از خون بیمار و سپس تزریق پلاسمای غلیظ به نوتحی مورد نظر در پوست است. پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشد هستند که می توانند رشد و بازسازی سلولی را تحریک کنند. درمان پی آر پی معمولا برای جوانسازی پوست برای رفع مشکلاتی مانند خطوط ریز، چین و چروک و جای جوش (اسکار )، تیرگی دور چشم و به طور کلی جوانسازی پوست بدوپن ایجاد حجم وآبرسانی قوی پوست  استفاده می شود.

متد نوین سلول درمانی در جوانسازی پوست صورت، درمان تیرگی دور چشم و درمان ریزش مو

(3-1)فیبروبلاست تراپی:

فیبروبلاست ها سلول هایی در پوست هستند که مسئول تولید کلاژن و الاستین هستند که برای حفظ خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست ضروری هستند. در درمان فیبروبلاست، این سلول ها را می توان جدا کرد، کشت، و سپس دوباره به پوست تزریق کرد تا تولید کلاژن را تقویت کند و بافت کلی پوست را بهبود بخشد.

(4-1)سلول های مشتق شده از چربی:

سلول های بنیادی مشتق از چربی (ASCs) از بافت چربی به دست می آیند. این سلول ها پتانسیل ارتقای بازسازی بافت را دارند و به دلیل توانایی آنها در بهبود کیفیت و ظاهر پوست مورد بررسی قرار گرفته اند.

(5-1)سلول های بنیادی مزانشیمی :(MSCs)

سلول های بنیادی مزانشیمی سلول های بنیادی چند توان هستند که می توانند به انواع مختلفی از سلول ها تمایز یابند. پتانسیل آنها در جوانسازی پوست به دلیل توانایی آنها در ترویج ترمیم و بازسازی بافت مورد استفاده قرار گرفته است. اثربخشی و ایمنی این درمان‌ها می‌تواند متفاوت باشد و همه رویکردها به طور گسترده در عمل بالینی پذیرفته نشده‌اند. علاوه بر این، ملاحظات قانونی و اخلاقی نقش مهمی در توسعه و تایید این درمان ها ایفا می کند. قبل از در نظر گرفتن هر نوع سلول درمانی برای جوانسازی پوست، ضروری است با یک متخصص پوست مشورت کنید که می تواند راهنمایی های شخصی را بر اساس نیازها و اهداف خاص شما ارائه دهد.

سلول درمانی در رشد و رویش مجدد مو

سلول درمانی برای رشد و رویش مجدد مو یک رشته نوظهور در پزشکی بازساختی با هدف درمان ریزش مو یا آلوپسی است. هدف اصلی این درمان تحریک رشد فولیکول‌های موی جدید یا ترویج بازسازی فولیکول‌های موی موجود با استفاده از روش‌های مختلف سلولی است. انواع مختلفی از سلول درمانی برای رشد و رویش مجدد مو وجود داردکه در زیر به مهمترین آن ها اشاره شده است.

(1-1) درمان با سلول های بنیادی:

سلول های بنیادی سلول های تمایز نیافته ای هستند که پتانسیل تبدیل شدن به انواع سلول ها را دارند. در زمینه رشد مجدد مو، محققان در حال بررسی استفاده از انواع مختلف سلول های بنیادی مانند سلول های بنیادی مزانشیمی (MSCs) یا سلول های بنیادی مشتق از چربی هستند. این سلول ها را می توان از بدن خود بیمار برداشت، پردازش کرد و سپس به پوست سر تزریق کرد تا بازسازی فولیکول مو را تقویت کند.

(2-1) درمان با پلاسمای غنی از پلاکت :(PRP)

درمان با پی آر پی شامل خون گیری مقدار کمی از فرد ( با استفاده از کیت های استاندارد و تخصصی تهیه پی آر پی)، پردازش آن برای  تغلیظ پلاکت ها، فاکتورهای رشد و سایر اجزای مفید و سپس تزریق محلول PRP به پوست سر است. اعتقاد بر این است که فاکتورهای رشد موجود در پی آر پی رشد فولیکول های مو را تحریک کرده تراکم  و ضخامت مو را بهبود می بخشدو امروزه به عنوان درمانی ایمن در سرارسر دنیا مورد توجه پزشکان و مراجعه کنندگان قرار دارد.

(3-1) اگزوزوم ‌درمانی:

اگزوزوم‌ها وزیکول‌های کوچکی هستند که توسط سلول‌هایی ترشح می‌شوند که حاوی مولکول‌های سیگنال‌دهنده مختلفی از جمله فاکتورهای رشد هستند. محققان در حال بررسی استفاده از اگزوزوم های مشتق شده از سلول های بنیادی برای تقویت رشد مو با ارائه سیگنال های لازم به سلول های فولیکول موهستند(به صورت آلوژنیک  یا محصول آماده )

(4-1) کاندیشن مدیوم :

ترشحات سلول های بنیادی مزانشیمی در محیط کشت می باشند این ترشحات حاوی فاکتورهای موثر سلولی در رشد و رویش مو  می باشند که با تزریق به ناحیه مورد نظر سبب بازسازی و ترمیم می شوند که می توان از اثرات آن در جوانسازی پوست و رشد و رویش مو  با در نظر گیری شرایط استفاده و رعایت کنتراندیکاسیون ها و اندیکاسیون ها استفاده نمود . (به صورت آلوژنیک یا محصول آماده ).

توجه به این نکته مهم است که اگرچه این رویکردها نویدبخش هستند، اما زمینه سلول درمانی برای رشد مجدد مو هنوز نسبتاً جدید است و تحقیقات بیشتری برای درک کامل اثربخشی، ایمنی و نتایج بلند مدت آنها مورد نیاز است. علاوه بر این، نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد، و همه افرادی که ریزش مو را تجربه می‌کنند، کاندیدای مناسبی برای این درمان‌ها نیستند. مشاوره با یک پزشک  متخصص پوست واجد شرایط برای تعیین مناسب ترین رویکرد درمانی بر اساس نیازهای فردی و سابقه پزشکی ضروری است.

سوالات متداول :