کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

کدام روش جوانسازی بهتر است؟【هایفو، اندولیفت، ترماژ یا لیفت با نخ؟】

لیفت صورت بدون جراحی یکی از روش های پرطرفدار در جوانسازی پوست صورت است که امروزه محبوبیت زیادی دارد. اما از بین روش های مختلف جوانسازی صورت، کدام یک بهتر است؟ دکتر نیلفروش زاده، پروفسور متخصص پوست و مو در تهران پیشنهاد می کنند که از روش های ترکیبی برای لیفت صورت بدون جراحی استفاده شود. در این مقاله از سایت کلینیک جردن، اصلی ترین روش های جوانسازی پوست صورت را مورد بررسی قرار داده ایم و گفته ایم که کدام روش جوانسازی بهتر است.
جوانسازی پوست صورت

شما با خواندن این مقاله خواهید توانست همه ویژگی های روش های جوانسازی پوست یعنی اندولیفت، هایفو، ترماژ، آر اف، لیفت با نخ، تزریقات زیبایی و ترمیا را بدانید و از میان آن ها انتخاب کنید. اما قبل از توضیح روش های لیفت صورت بدون جراحی، بررسی کرده ایم که علت پیری پوست چیست و چرا دچار چین و چروک صورت می شویم. اگر برای جوانسازی صورت خود به یک متخصص پوست و موی خوب و با تجربه مراجعه کنید، ابتدا نوع افتادگی پوست و دلیل آن مشخص می شود و بعد بهترین روش برای رفع آن انتخاب خواهد شد.

انواع مختلف پیری پوست صورت

با افزایش سن، پوست شما دچار چین و چروک و افتادگی می شود. به طور کلی سه نوع پیری برای پوست وجود دارد که به نام های سینکر، ساگر و رینکل شناخته می شوند. برای درمان هر یک از این موارد می توان از روش های مختلفی کمک گرفت؛ ما در کلینیک دکتر نیلفروش زاده (جردن) از روش های ترکیبی جوانسازی صورت برای رفع هر یک از آثار افزایش سن و پیری پوست بهره می گیریم. در ادامه انواع اصلی پیری پوست را با جزئیات مورد بررسی قرار داده ایم.

1- سینکر (Sinker)

سینکر به معنای گود شدن است. مشکل اصلی ای که برای پوست صورت در پی بروز عارضه سینکر پیش می آید، از دست رفتن و کاهش حجم پوست است. این کاهش حجم خود را به شکل شل شدن پوست و ایجاد تو رفتگی هایی در اطراف گونه و قسمت میانی صورت نشان می دهد. در چنین شرایطی برای لیفت پوست صورت و تحریک سفتی مجدد آن، روش های زیر پیشنهاد می شوند:

◼ هایفوتراپی (HIFU): هایفو یکی از بهترین روش های لیفتینگ پوست است که با تحریک کلاژن ها در عمق های مختلف تا 4 و نیم میلی متر، باعث استحکام و سفتی آن ها می شود. هایفوتراپی یک روش بدون تهاجم، بدون خطر و خونریزی است که برای افزایش حجم بخش هایی از صورت که تحت تاثیر افزایش سن یا هر عامل دیگری حجم مناسب خود را از دست داده اند، به کار گرفته می شود.

◼ تزریق ژل یا فیلر: فیلرها می توانند کاهش حجم پوست صورت را به کمک اسید هیالورونیک جبران کنند. به طور کلی فیلر به ماده ای گفته می شود که می تواند بعد از تزریق به پوست، حجم از دست رفته در ناحیه مورد نظر را جبران کند. تزریق ژل امروزه به دلیل نداشتن عوارض، نتیجه دهی سریع و ماندگاری متوسط از محبوبیت بالایی برخوردار است.

◼ تزریق چربی: تزریق چربی به صورت یکی از روش هایی است که این روزها به بهترین و حرفه ای ترین شکل خود در کلینیک دکتر نیلفروش زاده انجام می شود. دلیل اصلی پر طرفدار بودن تزریق چربی نسبت به تزریق ژل آن است که در این روش از چربی بدن خود فرد برای افزایش حجم در نقاط مورد نظر صورت استفاده می شود و این مسئله می تواند احتمال بروز عوارض و حساسیت را به صفر برساند.

پیری پوست

2- ساگر (Sagger)

ساگر در واقع اشاره به آویزان شدن و افتادگی پوست صورت دارد. مسئله ی اصلی در حالت ساگر، شل شدن پوست است که به علت کاهش کلاژن صورت و حالت کشسانی آن رخ می دهد. برای درمان این نوع از پیری پوست و لیفت صورت بدون جراحی، بهره گیری از مزایای روش های زیر پیشنهاد می شود:

◼ اندولیفت: اندولیفت جدیدترین روش لیفت و جوانسازی صورت بدون جراحی است. در این تکنیک بدون هیچ گونه برش، خونریزی و هر گونه عوارض جانبی در کم ترین زمان ممکن بهترین نتیجه حاصل می شود. تکنیک ابداعی پروفسور نیلفروش زاده در استفاده از اندولیفت به صورت ترکیبی با سایر روش های لیفتینگ صورت به عنوان موثرترین روش رفع افتادگی پوست بدون جراحی شناخته می شود.

◼ هایفوتراپی (HIFU): هایفو از انرژی اولتراسوند جهت تولید کلاژن وهمچنین منقبض کردن فاسیای عضلات صورت کمک می گیرد. این نوع انقباض، به لیفت سریع پوست کمک می کند. بهره گیری از هایفوتراپی برای لیفت صورت انتخابی به صرفه و ایمن است؛ چرا که در کم ترین تعداد جلسات و با کمترین میزان عوارض، شاهد بهترین نتایج خواهید بود.

◼ترماژ (RF): ترماژ یکی از روش های لیفت و جوانسازی صورت است که در آن، فرکانس رادیویی خارجی می تواند باعث تحریک کلاژن های پوست تا عمق 3 میلی متر شود. ترماژ روشی است که در آن از امواج آر اف برای افزایش کیفیت پوست صورت و در نتیجه لیفت آن گردد.

◼ آر اف فرکشنال سوزنی: لیزر آر اف فرکشنال نوعی دستگاه کم تهاجمی در زمینه ی جوانسازی پوست است که با ارسال امواج رادیویی تا عمق 3 و نیم میلی متری پوست، سبب تحریک کلاژن ها و بهبود افتادگی پوست می شود. تفاوت ترماژ با ار اف فرکشنال در عمق نفوذ امواج دستگاه است.

◼ لیفت با نخ: کشیدن پوست صورت با نخ یکی از روش های رایج بالاکشیدن و جلوگیری از افتادگی پوست صورت است. نخ های لیفت بدون ایجاد اسکار بر روی پوست، سبب کشیدگی و استحکام پوست در کمترین زمان ممکن می شوند.

درمان پیری زودرس

3- رینکل (Wrinkle)

رینکل به صورت چین و چروک پوستی خود را نشان می دهد. این نوع پیری زودرس پوست خود را بیشتر در اطراف چشم ها، ابرو و لب نمایان خواهد کرد. چین و چروک های پوستی در همه مناطق می توانند خود را نشان دهند. از جمله مهم ترین انواع رینکل، چین و چروک های دور چشم، خطوط خنده و خطوط اخم هستند. رایج ترین روش های درمان چین و چروک پوست، استفاده از تکنیک های جوانسازی زیر است:

◼ تزریق بوتاکس: بوتاکس صورت با فلج کردن عضلات زیر پوست، سبب صاف شدن چین و چروک ها مخصوصا در اطراف چشم، دهان و خطوط خنده و اخم می شود. تزریق بوتاکس اگر به صوت اصولی و حرفه ای انجام شود، می تواند بهترین نتایج را بدون هیچ گونه عوارضی به همراه داشته باشد.

◼ تزریق ژل یا فیلر: تزریق فیلرها یا ژل های بر پایه‌ ی هیالورونیک اسید برای کاهش ظاهر خطوط، چین و چروک و ایجاد ساختار و حجم مناسب در بخش های مختلف صورت (گونه، تزریق ژل لب و گودی زیر چشم) استفاده می شود. تزریق فیلر به چین و چروک های صورت می تواند با پر کردن فضاهای خالی شده از حجم، به از بین رفتن آن ها به طور سریع و تنها در یک جلسه کمک کند.

◼ اندولیفت، هایفوتراپی و آر اف نیز ار روش هایی هستند که در رفع چین و چروک های پوست صورت مفید واقع می شوند. در ادامه به بررسی ویژگی های هر یک از این روش ها پرداخته ایم.

جوانسازی با هایفو

رایج ترین الگوی پیری صورت، ترکیبی است. در واقع، بیشتر افراد ترکیبی از همه الگوهای پیری صورت را تجربه می کنند. با این حال رایج ترین ترکیب پیری پوست صورت، سینکر+ساگر می باشد که در آن، پوست صورت علاوه بر این که حجم خود را از دست می دهد، دچار چین و چروک هم می شود.

دلیل اصلی بروز هر سه الگوی پیری صورت یک چیز است: از بین رفتن کلاژن

بهترین روش جوانسازی پوست صورت کدام است؟

انتخاب از بین روش های مختلف جوانسازی پوست صورت کاملا بر عهده متخصص پوست است. اگر شما به یک پزشک خوب برای رفع مشکل پیری پوست خود مراجعه کرده باشید، این شخص به شما پیشنهاد می دهد که با توجه به نوع پوست و عوارضی که در پی افزایش سن برای آن ایجاد شده است، بهترین روش درمان را در پیش بگیرید. هدف از انجام این روش ها، سفت کردن پوست صورت و جلوگیری از افتادگی آن، رفع چین و چروک های پوست، ترمیم اسکار و آسیب های پوستی و در مواردی کاهش بیش از حد ترشح چربی است.

چه تفاوتی بین ترماژ و هایفو وجود دارد؟

ترماژ یکی از اولین تکنولوژی های حرارتی برای لیفت و سفت کردن پوست است که از سال 2002 مورد تأیید قرار گرفته است. Thermage از فرکانس رادیویی تک قطبی برای انتقال گرما به عمق لایه ی درم پوست (3.0 میلی متر) استفاده می کند تا خطوط ریز را صاف کرده و تولید کلاژن جدید را تحریک کند.

ترماژ پوست

هایفو از جدیدترین نسل از تکنولوژی های درمان های تقویت کننده پوست و تحریک کلاژن است که توسط چندین برند مانند Ulthera و Ultraformer 3 ساخته می شود. فناوری اولتراسوند اولین بار توسط FDA برای لیفت و سفت کردن پوست با Ulthera در سال 2012 تأیید شد. هایفو با هدف سفتی و استحکام پوست می‌تواند در بخش‌های مختلف و برای لیفت پیشانی، گردن و سایر قسمت های صورت انجام ‌شود.

لیفت صورت با هایفو

◼ مقایسه روش درمانی هایفو و ترماژ

بیشتر افراد از نتایج روش های درمانی هایفو و ترماژ بسیار راضی بوده اند. در مقایسه با ترماژ که دارای فرکانس رادیویی است، هایفو می تواند به نواحی عمیق تری از لایه های پوستی نفوذ کند.در جدول زیر همه ویژگی های مختلف ترماژ و هایفوتراپی را مورد بررسی قرار داده ایم:

 HIFUThermage
به طور خلاصهسونوگرافیفرکانس رادیویی تک قطبی
برندهاUltherapy, Ultraformer 3Thermage
برای چه افرادی ایده آل استساگر, ورینکلرسینکر, ورینکلر
مزایاپوست فرو رفته، چربی اضافیچین و چروک ها
بیشترین عمق4.5 میلی متر3.0 میلی متر
عامل درد3/10 (های جدیدتر HIFU)5-6/10
نفوذ به لایه SMASبلهخیر

آر اف بهتر است یا لیفت با نخ؟

آر اف فرکشنال یا همان آر اف سوزنی نسبت به دستگاه آر اف معمولی قادر است تا با افزایش عمق نفوذ امواج آر اف به لایه های پایین پوست توسط سوزن های سر دستگاه سبب سفت شدن پوست، رفع شلی آن، کاهش ترشح چربی، درمان اسکارهای آکنه و … شود.

نسل جدید RF مانند INFINI، از سال 2013 برای سفت کردن پوست توسط FDA  تایید شده است. INFINI انرژی بیشتری را با دقت و عمیق تر (3.5 میلی متر در مقابل 3.0 میلی متر) با استفاده از سوزن های ریز عایق شده با طلا به لایه های پوست منتقل می کند. عایق شدن سوزن های آر اف سبب می شود تا فقط نوک آن ها باعث انتقال گرما شود و این نوع انرژی با تمرکز بالاتری برای بهبود بافت ناهموار صورت و حتی جای زخم آکنه مورد استفاده قرار گیرد.

لیفت صورت با نخ یکی از موثرترین روش ها برای کشیدگی پوست صورت و جلوگیری از افتادگی آن است. لیفت صورت با تولید کلاژن سبب استحکام، سفت شدن و جوانسازی پوست صورت می شود. در این روش به کمک نخ های لیفت و سوزن خیلی باریک بعد از انجام بی حسی موضعی، لایه های پوست توسط نخ ها به سمت بالا کشیده می شوند تا افتادگی و چروک های آن برطرف شود.

◼ مقایسه روش درمانی هایفو و لیفت با نخ

روش هایفو در مقایسه با لیفت با نخ کاملا غیر تهاجمی است. در بیمارانی که پوست فرو رفته ای دارند، از HIFU می توان ابتدا قبل از لیفت برای محکم و سفت کردن پوستشان استفاده کرد.

 HIFUThread-Lift
به طور خلاصهسونوگرافی با تمرکز میکرونخ های قابل جذب زیستی
تهاجمتزریق نداردتزریق دارد
فوایدسفت شدن کامل پوست صورتسفت شدن مناطق هدفمند
شروع اثر2-3 ماهفوری
مدت اثرحدود 1 سالحدود 1 سال
عوارض جانبیسوزن سوزن شدن، کبودیدرد / تورم ملایم
عامل درد2/10 (کمتر برای HIFU های جدیدتر)6/10
برای چه افرادی مناسب استپوست فرورفته در تمامی نواحیتمایل به لیفت فوری
برای چه افرادی مناسب نیستپوست شدیدا فرورفته(نیاز به درمان ترکیبی)ترس از تزریق دارند

اگر همچنان در انتخاب بهترین روش جوانسازی پوست خود و یا رفع چین و چروک های صورت سردرگم هستید، حتما با متخصص پوست و مو مشاوره داشته باشید تا بنا بر خواسته ی شما و تجربیات او، بهترین روش برای جوانسازی صورت شما انتخاب شود.

پست مرتبط - بهترین متخصص پوست

اندولیفت بهتر است یا هایفو؟

اندولیفت بهتر است یا هایفو؟ این سوالی است که همه می پرسند! اندولیفت نسبت به هایفوتراپی روشی جدیدتر محسوب می شود. همچنین ماندگاری بیشتری دارد. اما در برخی موارد، لازم نیست که از بین این دو روش انتخاب انجام شود، بلکه متخصص پوست از هر دو تکنیک هایفوتراپی و اندولیفت به صورت ترکیبی (کامبینیشن تراپی) برای جوانسازی پوست صورت بهره می گیرد.

کلینیک تخصصی پوست و مو دکتر نیلفروش زاده