کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

روش جدید جایگزین کاشت مو

اگر شما فردی هستید که نازک شدن موها یا ریزش مو را تجربه می‌کنید، اما هنوز تصمیم به انجام جراحی کاشت مو نگرفتید، درمان‌ها و جایگزین‌های دیگری برای ترمیم مو وجود دارد. مردان و زنان بسیاری هستند  که کاندیدای مناسبی جهت عمل پیوند مو نیستند و یا به دلایل شخصی نمی خواهند تحت عمل جراحی کاشت مو قرار گیرند. راه حل جایگزین یک روش ترمیمی مو بصورت غیر جراحی و بدون درد است. که در ابتدا بسیاری از این روش های جایگزین غیر تهاجمی ولی بسیار پر هزینه هستند و نیاز مداوم به ترمیم دارند چون دائمی نیستند.
تکنیک THR جایگزینی برای کاشت مو

برای بسیاری از افراد که از دست دادن موی طبیعی خود را به دلایل مختلف تجربه میکنند، می تواند باعث ایجاد حس اضطراب و حتی افسردگی شود. از آنحایی که موها نقش مهمی در زیبایی و اعتماد به نفس فرد دارند بنابراین به شدت توصیه می شود که قبل از شروع هر اقدامی برای موها با یک متخصص پوست و مو که تخصص جراحی پیوند مو دارد مشورت کنید تا مطمئن شوید که بهترین نتایج ممکن را نسبت به نیازها و اهدافتان به دست می آورید. انواعی از یک سیستم جایگزینی برای ترمیم موها وجود دارد مانند اکستنشن ها، یونیت مو، کلاه گیس یا استفاده از مواد پوشش دهنده مثل تاپیک مو. می توان موهای مصنوعی را در ابعاد مختلف و به شکل دلخواه برش داد و یا برای ساخت مو های مناسب تان سفارش دهید که به طور خاص برای اندازه و شکل سر تان طراحی شود. یکی ار این روش ها تکنیک THR جایگزینی برای کاشت مو می باشد.


ستاره‌های سینما و افراد مشهور از این سیستم مو جایگزین موقت برای فیلم‌ها و تلویزیون استفاده می‌کنند.

در روش دیگری که ماندگاری طولانی تری دارد و به اکثرا با کاشت مو اشتباه گرفته میشود روش HRT است که در ادامه به توضیح این روش خواهیم پرداخت.


تکنیک THR یا transdermal hair restoration چیست؟

در این روش با اضافه کردن موهای موقتی از طریق پوست مصنوعی به ترمیم مو ترانس درمال یا درماگرافت می پردازد. برخلاف پیوند مو این روش یک روش درمانی و ترمیم دائمی نیست بلکه یک روش موقت است که مناسب افرادی است که بانک مو مناسب جهت عمل پیوند مو ندارند و سایر روش های درمانی یا دارویی اثربخشی مناسب نداشته یا فقط در قسمتی از سر موها ریزش داشته یا بسیار کم پشت می باشد همچنین خانم ها و یا افرادی که به هر دلیل شخصی مایل به انجام جراحی و کاشت مو نیستند، می توانند از این روش استفاده کنند.

در این تکنیک از موهای واقعی انسان یا موهای مصنوعی و یک غشای پلی یورتان تراوا استفاده می شود که با یک چسب پزشکی به پوست سر متصل می شود.

روش-جایگزین-کاشت-مو

روش THR چگونه انجام می شود؟

در ابتدا سر توسط اسکن های دیجیتالی مخصوصی اسکن شده تا اطلاعاتی از پارامترهای مختلف ساقه مو، نوع موج مو و ضخامت تار مو، تراکم و رنگ مو طبیعی فرد بدست آورده شود، تا بتوان با استفاده از الیاف مصنوعی از جنس نانو پلیمری که به ترانس درمال گرافت معروف هستند شبیه سازی، و به موی خود فرد جهت طبیعی تر بودن اضافه شود.

قسمت بعدی یک غشای فوق‌العاده نازک THR است که دقیقاً مطابق با اندازه‌های ناحیه موهای کم پشت و نازک شده و یا ناحیه طاسی شما ایجاد میشود و وظیفه نگه داری موهارا مانند پوست طبیعی سر دارد. موهایی که با رنگ، موج، بافت و تراکم موهای شما مطابقت داشته باشد و همچنین برای مطابقت با الگوی رشد موی سر شما طراحی شده است. قبل از استفاده از این غشاء، پوست سر شما تمیز، لایه برداری شده و با مواد قابض درمان می شود.

بیشتر بدانید

چیزی که این گزینه را به این گزینه جالب تبدیل می کند این است که نه تنها غشاء آنقدر نازک است که تشخیص آن حتی با لمس تقریبا غیرممکن است، بلکه به مدت چهار تا شش هفته روی پوست سر شما باقی می ماند. از آنجایی که نفوذپذیر است، می‌توانید در هر فعالیتی، دوش گرفتن، شنا یا تمرین شرکت کنید، اما پوست سرتان سالم می‌ماند.

اغلب این پایه یا غشای واحد از مواد مصنوعی ساخته شده است.  هر چیزی از مش های مصنوعی گرفته تا لاتکس یا مواد توری.  بسته به مواد پایه پوست می تواند تنفس کند.  سپس مو های ساخته شده یا طبیعی به این غشا یا پوست مصنوعی بافته شده یا به این غشا تزریق می شود.  تراکم موها و از نظر کیفیت ساخت می تواند متفاوت باشد.  از کیفیت موهای طبیعی تا موهای مصنوعی ساخته شده با مواد شیمیایی نانو پلیمری. از رنگ موهای شیمیایی برای تطبیق رنگ مو با نمونه شخصی استفاده می شود.  این سیستم را می توان با نوار یا گیره یا یک چسب پیوند دائمی تر وصل کرد.  این سیستم ها بسته به مواد پایه ومیزان فرسودگی می توانند از چند هفته تا ماه ها و سال ها دوام بیاورند.


مزایا روش THR

از مزایای این روش میتوان به غیر تهاجمی بودن آن که بدون درد جراحی و عوارض آن مثل خونریزی و تورم و دوره نقاهت است اشاره کرد.

همچنین در صورت عدم وجود بانک مو مناسب در تراکم های دلخواه قابل اجرا میباشد بخصوص در خانم هایی که بیشتر نیاز به تراکم موها دارند و انتقال موها از ناحیه دونر به ناحیه گیرنده عملا تاثیری در افزایش تراکم کلی موها ندارد و فقط بصورات ناحیه ای قابل اجراست.

معایب روش THR

معایب این روش که به غلط و اشتباه به عنوان روش ترمیم مو شناخته شده از مزایای آن بیشتر است.

از معایب آن میتوان به دائمی نبودن آن و احتیاج به ترمیم مکرر و درنتیجه هزینه های بیشتر از جراحی در طول زمان و همچنین طبیعی نبودن شبیه کلاه گیس و ریزش و عدم رشد موها اشاره کرد.

احتمال بروز عوارض پوستی مانند حساسیت های پوستی و درگیر شدن با بیماری های عفونی و قارچی ایجاد خارش در پوست سر و بدلیل تجمع چربی و تعریق پوست به مرور باعث ریزش موها میشود.

گیف اینستاگرام دکتر نیلفروش زاده

نتیجه گیری

تکنیک THR جایگزینی برای کاشت مو به هیچ عنوان نمیتواند جایگزین مناسبی برای انواع روش ها و تکنیک های درمانی و ترمیمی رشد مو باشد و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد. و فرد را درگیر با عوارض و مشکلات پوستی متعددی که میکند که در نهایت منجر به ریزش مو های طبیعی خود فرد میشود.