کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

در پروسه تغییر جنسیت اولین ایستگاه کلینیک پوست و زیبایی است !

ما در این مقاله کلیه پروسیجرهای زیبای و درمانی پوستی را برای افرادی که با پروسه تغییر جنسیت رو به رو هستند بررسی میکنیم و به اینکه چرا و چه اقدامات زیبایی و پوستی برای افراد ترنسجندر یا تراجسیتی لازم است میپردازیم.
تغییر جنسیت

تقریباً 0.6 درصد از جمعیت ایالات متحده خود را ترنسجندر معرفی می کنند و خواستار تغییر جنسیت می باشند. ترنسکشوالیسم، اصطلاحی است که برای اولین بار در سال 1953 توسط هری بنجامین، متخصص غدد درون ریز آمریکایی و قهرمان تراجنسیتی ها ابداع شد، ناهماهنگی بین جنسیت تعیین شده در بدو تولد و هویت جنسیتی را نشان می دهد.
17 سال بعد در سال 1980، ترنسکشوالیسم در DSM-III به عنوان یک اختلال هویت جنسی طبقه بندی شد. تا اینکه در سال 2013 واژه اختلال هویت جنسی با نارسایی جنسی در DSM-V.18 جایگزین شد.


تراجنسیتی چیست؟

تراجنسیتی کسی است که جنسیت بیولوژیکی خود را نمی شناسد. افراد تراجنسیتی ممکن است با استفاده از یک تیم پزشکی چند رشته ای از علوم پزشکی، از جمله متخصصان پوست، روانشناسان اجتماعی، متخصصین غدد و جراحان پلاستیک به جنسیت شناسایی شده خود تغییر کنند. در این بررسی، نیازهای پوستی پزشکی و زیبایی مربوط به انتقال بیماران ترنسجندر را مورد بحث قرار می‌دهیم و توصیه‌های درمانی و رویه‌ای را ارائه می‌کنیم. علاوه بر شرایط معمول پوستی، متخصصان پوست ممکن است به درمان عوارض مرتبط با هورمون درمانی نیز کمک کنند. تیزبینی درماتولوژی دستگاه تناسلی و آشنایی با جراحی تغییر جنسیت برای متخصص پوستی که از یک بیمار تراجنسیتی مراقبت می کند مهم است.

ترنسجندر

بیشتر بخوانید

از منظر ساختاری، زیبایی تراجنسیتی یک وظیفه زیباشناختی منحصر به فرد را مطرح می کند. ما تفاوت های کلیدی را در ساختار صورت و فیزیک بدن مردان در مقابل زنان تشخیص می دهیم. متخصصان پوست ممکن است تأثیر شگرفی بر زندگی افراد تراجنسیتی داشته باشند که به دنبال شناخت هویت جنسی خود هستند.

بر اساس پوستری که در نشست مجازی آکادمی پوست آمریکا ارائه شده است، بیماران تراجنسیتی که با مداخلات پوستی تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار می‌گیرند، کیفیت زندگی آنها افزایش یافته است. شصت بیمار تراجنسیتی مرد به زن از نظر روندهای پوستی، روانی، هورمونی و زیبایی شناختی قبل و بعد از جراحی تغییر جنسیت مورد بررسی قرار گرفتند.

 امتیاز شاخص کیفیت زندگی درماتولوژی برای بیماران پس از جراحی 39 درصد بهبود یافته است.

لیزر موهای زائد ریش و سبیل مانند تکنیک های زیبایی برای بزرگ کردن سینه و لایه برداری شیمیایی بهبود قابل توجهی را نشان داد.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: «تراجنسیتی ها هویت جنسیتی متفاوت از جنسیت تعیین شده دارند. “متخصصین پوست تاثیر زیادی بر زندگی بیماران ترنس قبل و بعد از انتقال آنها دارند.”

پزشک متخصص پوست و زیبایی، برای افراد ترنس وظیفه زیبایی شناختی منحصر به فردی را تجربه میکند، زیرا زنان ترنسجندر ممکن است به دنبال زنانه شدن باشند، اما هدف زیبایی شناختی ممکن است دستیابی به زنانگی یا مردانگی نباشد، بلکه بیشتر به دست آوردن زنانگی باشد. یا ویژگی‌های مردانه که به بهترین وجه با تأیید خود بیمار همخوانی دارد.

روش‌های (MIP) در انتقال ترنسجندرها

در طول فرآیند انتقال ترنسجندر، روش‌های کم تهاجمی (MIP) ابزار همه‌کاره‌ای را در آرمنتاریوم درمانی پزشک ارائه می‌دهند، زیرا تغییرات می‌تواند برای بیمار تأثیرگذار باشد، اما برگشت‌پذیر، به‌ویژه برای بیماری که مطمئن نیست که جراحی قطعی انجام دهد. زنان تراجنسیتی برای اینکه خود را زن بشناسند، یک فرآیند گذار را طی می‌کنند که شامل درمان هورمونی، حمایت روان‌شناختی، و تغییرات فیزیکی است که می‌تواند با جراحی یا با حداقل تهاجم انجام شود. بر اساس دیتاهای موجود، زنان تراجنسیتی اغلب ترجیح می دهند قبل از تغییرات بدن، صورت خود را اصلاح کنند.

روش‌های کم تهاجمی (MIP) به دلایل زیادی نقش مهمی در فرآیند انتقال بازی می‌کنند.

 MIP یا روش‌های کم تهاجمی:  نتایج سریع، برگشت‌پذیر و تاثیرگذار را با خطرات و زمان‌های پایین‌تر ارائه می‌دهد، در حالی که برای مثال، نتایج با درمان هورمونی ممکن است ۲ سال طول بکشد تا به طور کامل ایجاد نشود.

یکی از فواید روشهای کم تهاجی برگشت پذیر بودن این روش ها و ایجاد فرصت ارزیابی روانشناختی، قبل از دارو، هورمون تراپی  را فراهم میکند که معمولاً قبل از عمل جراحی لازم است و این شرایط را به لحاظ روحی برای پذیرش خود جدید برای  یک جراحی قطعی صورت علاوه بر این، برای بیمارانی که برای جراحی مناسب نیستند، روش‌های کم تهاجمی و زیبایی پوست  ممکن است تنها گزینه باشد.

جنبه های منحصر به فرد سلامت پوست در افراد تراجنسیتی باید در چارچوب مراقبت های چند رشته ای تایید کننده جنسیت در نظر گرفته شود.

تقاضای فزاینده ای در میان افراد تراجنسیتی برای روش های زیبایی شناختی کم تهاجمی، مانند فیلرهای تزریقی صورت و سموم عصبی (بوتاکس)، برای بازسازی و دگرگونی صورت وجود دارد.
این روش‌ها ممکن است رضایت افراد تراجنسیتی را از ظاهرشان افزایش دهد و به آن‌ها اجازه دهد تا ظاهر فیزیکی خود را به طور مؤثرتری با درک خود از خود هماهنگ کنند. در حال حاضر کمبود اطلاعات در متون پزشکی در مورد دستورالعمل های استفاده از این محصولات در بیماران ترنس وجود دارد.

پزشکان نقش مهمی در فرآیند انتقال برای بیماران ترنس ایفا می کنند و تغییر شکل چهره یکی از عناصر کلیدی این فرآیند است. هنگامی که رویه های صورت با حساسیت و توجه به اهداف فردی بیمار در مراحل مختلف انتقال انجام می شود، می تواند در افزایش درک خود و کیفیت زندگی بیماران مفید باشد.اهداف زیبایی شناسی صورت برای ترنسجندر ها

رویکردهای درمانی سفارشی و توصیه‌هایی برای بازسازی صورت با استفاده از روش‌های تزریقی کم تهاجمی در بیماران تراجنسیتی باید اصول و شیوه‌های زیر را در نظر بگیرند. مهم است که بدانیم اهداف متفاوتی در رابطه با آنچه که چهره “زنانه” و “مرد” را تشکیل می دهد وجود دارد.

به طور کلی، ویژگی های زنانه با صورت بیضی شکل مشخص می شود. پیشانی صاف و محدب؛ ابروهای جانبی در بالای لبه مداری فوقانی. چشمان گشاد و باز. بینی باریک و مقعر؛ گونه‌های برجسته‌تر قرار گرفته‌اند. معابد صاف یا کمی محدب؛ فک با زاویه منفرد؛ چانه نوک تیز کوچکتر؛ و لب های پرتر

 در مقابل، ویژگی‌های صورت مردانه عموماً با صورت مربعی شکل، ابروهای صاف، بینی متناسب قوی، گونه‌هایی که چندان گرد یا برجسته نیستند (با نوک گونه در پایین‌تر و میانی‌تر قرار گرفته است)، مشخص می‌شود. فک مشخص و برجسته و نسبت های بالا و پایین صورت به همان اندازه متعادل است.

روش های کم تهاجمی پیشنهادی برای افراد در حال گذر از مرد به زن : (دراین حالت کم کردن ظاهر درشت و استخوانی صورت در دستور کار خواهد بود)

  • معمولا یکی از اولین اقدامات کاشت مو در قسمت پیشانی برای کوتاه کردن و اصلاح فرم پیشانی و ایجاد ظرافت بیشتر در سطح فوقانی صورت است.
  • بوتاکس برای کشیدگی و لیفت ابرو
  • استفاده از نخ ها برای ایجاد ظرافت بیشتر و لیفت گونه و شقیقه
  • پرکننده های تزریقی مثل فیلر ها و چربی برای ریمادلینگ صورت و ایجاد گونه ها و لب های برجسته
  • لایه برداری پوست و محصولات مراقبت از پوست موضعی برای ایجاد شفافیت پوست
  • لیزر موهای زائد ریش و سبیل
تغییر-جنسیت-از-مرد-به-زن

روش های کم تهاجمی پیشنهادی برای افراد در حال گذر از زن به مرد: (دراین حالت افزایش ظاهر سرسخت و استخوانی صورت در دستور کار خواهد بود)

  • کاشت ریش برای ایجاد صورتی  با فرم مردانه برای افراد در حال گذر از زن به مرد
  • پرکننده های تزریقی مثل فیلر ها و چربی برای ایجاد زاویه برای حاشیه ی صورت فک تحتانی و چانه درشت تر

ملاحظاتی برای استفاده از روش های زیبایی شناختی کم تهاجمی برای بازسازی صورت در افراد ترنسجندر

تغییر-جنسیت-مرد-به-زن

هنگامی که فرد در حال گذار از مرد به زن (یعنی ترنس زن) است و تصمیم به عمل تغییر جنسیت دارد، ممکن است دوزهای بیشتری از مواد پرکننده و بوتاکس مورد نیاز باشد زیرا پوست صورت و توده عضلانی در مردان سیسجنس ضخیم تر از زنان است. بر اساس این تفاوت‌های ژنتیکی ذاتی، تزریق‌های نگهدارنده مکرر بوتاکس نیز ممکن است برای بیمارانی که تحت انتقال مرد به زن قرار می‌گیرند لازم باشد تا ظاهری که جوانی و زنانگی را نشان می‌دهد حفظ شود. علاوه بر این، نوع محصول و دوزهای درمان های پزشکی زیبایی بسته به مرحله انتقال بیماران و اثرات وابسته به زمان درمان های هورمونی، همانطور که در بالا توضیح داده شد، نیاز به تنظیم دارد.

درک اینکه چه چیزی یک چهره ایده آل مرد یا زن را تشکیل می دهد نیز تحت تأثیر نژاد و قومیت است.
تفاوت‌های منحصربه‌فرد در فیزیولوژی پوست، مکانیسم‌های پیری و آناتومی کرانیوفشیال به‌طور گسترده توضیح داده شده است. پزشکان باید در هنگام انجام بازسازی صورت در بیماران ترنس‌جندر نسبت به ویژگی‌های منحصربه‌فرد نژادی و قومی حساس باشند.

به طور کلی، اهداف درمان زیبایی شناختی فرهنگ و قومیت خاص باید رعایت شود. همچنین به همکاران متخصص پوست اکیدا توصیه میشود به لحاظ اخلاقی دقت داشته باشند نسبت به سوگیری های پنهان خود در رابطه با نژاد، جنسیت و گرایش جنسی آگاه باشند، که می تواند بر مراقبت از بیمار تأثیر بگذارد.


تفاوت بین صورت مردانه و زنانه بر اساس هورمون ها

سطوح بالای استروژن منجر به استخوان‌های گونه‌های بالا، بینی متناسب، لب‌های پر و همچنین چانه نسبتاً کوچک و باریک می‌شود، در حالی که سطح بالای تستوسترون منجر به برجستگی‌های برجسته فوقانی، ابروهای خطی، وسط صورت صاف، بینی برجسته تر، لب های نازک، و خط فک مربعی با چانه درشت و ظاهر مستحکم تر.

 برخی از بیماران در حال گذار تحت درمان هورمونی و جراحی تایید جنسیت قرار می گیرند که چشمگیرترین تغییرات در آناتومی صورت از طریق جراحی حاصل می شود. با این حال، استفاده از روش‌های زیبایی شناسی صورت با حداقل تهاجم نیز ممکن است رضایت افراد تراجنسیتی را از ظاهرشان افزایش دهد و پیشرفت‌های زیبایی‌شناختی را به همراه داشته باشد که اهداف زنانه یا مردانه‌سازی مورد نظر را در زمانی که بیماران شروع یا تکمیل می‌کنند، برآورده می‌کند.

افراد تراجنسیتی، به ویژه آنهایی که هورمون های تایید کننده جنسیت و یا درمان های جراحی دریافت می کنند، ممکن است با نگرانی های پوستی خاصی مواجه شوند.

هورمون‌درمانی‌ها و روش‌های تأیید و تغییر جنسیت می‌توانند روی پوست تأثیر بگذارند و شیوع و تظاهر بیماری‌های معمول پوست را تغییر دهند. بیماران تراجنسیتی مبتلا به بیماری پوستی ممکن است با نارضایتی از تصویر بدن روبرو شوند که ارتباط نزدیکی با سطوح ناهنجاری جنسیتی، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات سلامت ثانویه دارد.
بنابراین، برای پزشکانی که از افراد تراجنسیتی مراقبت می کنند، مهم است که شرایط پوستی رایج مربوط به درمان های تایید کننده جنسیت را بشناسند و به آنها رسیدگی کنند. ما تظاهرات بالینی، تشخیص و درمان بیماری‌های پوستی رایج در بیماران ترنس‌جندر را بررسی می‌کنیم، به‌ویژه برای بیماران ترنس‌مردانه و ترنس‌زنانه که تحت درمان‌های غدد درون‌ریز یا جراحی تأییدکننده جنسیت هستند، و همچنین نشانه‌هایی برای ارجاع به متخصص پوست.

هورمون درمانی


 هورمون درمانی تأیید کننده جنسیت برای افراد ترانس مردانه شامل تستوسترون برای ایجاد ویژگی های جنسی ثانویه مردانه است. در پوست، تستوسترون تولید سبوم را افزایش می دهد، رشد موهای صورت و بدن را افزایش می دهد، موهای سر را کاهش می دهد و چربی بدن را دوباره توزیع می کند (جدول 1).
هورمون درمانی تایید کننده برای افراد ترانس زنانه شامل استروژن ویا آنتی آندروژن ها مانند اسپیرونولاکتون در ایالات متحده آمریکا و سیپروترون در بیشتر اروپا و آگونیست های GnRH در بریتانیا می باشد. ضخامت اپیدرم را افزایش می‌دهد، ملانوسیت‌ها را تحریک می‌کند و الگوی عرق و بو را تغییر می‌دهد.
اثرات مردانه و زنانه‌سازی در پوست ممکن است در عرض یک ماه از شروع هورمون درمانی مشاهده شود، اما ممکن است تا چند سال بعد به حداکثر اثر برسد.

استروژن
• ↓ تولید سبوم غدد سباسه
• ↓ رشد موهای صورت و بدن
• ↑ ضخامت اپیدرم
• ↑ تحریک ملانوسیت
• تغییر الگوی عرق و بو
آندروژن ها
• ↑ تولید سبوم غدد سباسه
• ↑ رشد موهای صورت و بدن
• ↓ موی سر
• توزیع مجدد چربی های بدن

افراد تراجنسیتی با بار منحصر به فردی از تغییرات پوستی مرتبط با اثرات هورمون درمانی و روش های تایید کننده جنسیت روبرو هستند.

بیماری‌های پوستی در بیماران تراجنسیتی اغلب با وجود اختلالات قابل توجه در کیفیت زندگی و سلامت روان ناشی از بیماری‌های پوستی کمتر تشخیص داده می‌شوند و کمتر شناخته شده‌اند.

 پاتوفیزیولوژی اساسی، تشخیص و درمان بیماری های پوستی رایج در جمعیت های ترنس به طور کلی به صورت زیر دسته بندی میشود.

  • برای بیماران ترانس مردانه، شرایط رایج شامل آکنه ولگاریس و ریزش مو با الگوی مردانه است.
  • برای بیماران ترانس زنانه، شرایط رایج شامل هیرسوتیسم، پسودوفولیکولیت باربا و ملاسما است.

کلوئیدهای بعد از عمل تغییر جنسیت و سایر عوارض پوستی نیز باید بیشتر مورد بحث قراربگیرند.