کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

تغییرات پوست و مو در سنین بلوغ

اين بيماري در خانم ها ديده ميشود و علت آن رويش هورمون هاي مردانه است. اختلالات هورموني به خصوص كيست هاي تخمدان يكي از دلايل مهم بروز اين مشكل است. اما گاهي ژنتيك نيز زمينه ساز ميشود. به اين معنا كه موهاي كرمي در دختران و خانم ها به دليل زمينه ارثي نسبت به همان مقدار كم هورمون هاي مردانه حساس هستند و بعد از بلوغ ضخيم ميشوند. در اين حالت به رغم ميزان طبيعي هورمون هاي آندروژن باز هم موهاي زائد ديده ميشود كه در واقع موهاي كركي ضخيم شده است.
تغعییرات پوست و مو در سنین بلوغ

گاهي نيز هر دو عامل موجب بروز اين مشكل ميشود و روند درمان مبتني بر مصرف داروهاي تنظيم هورمون ها كنار ليزر موهاي زائد است.
مراقبت هاي پوست براي همه افراد به خصوص نوجوانان اهميت زيادي دارد زيرا تغييرات فيزيولوژيك، پوست را مستعد چربي و آكنه ميكند.
در اين سنين بايد روش هاي سنتي مانند استفاده از صابون و … را كه به پوست آسيب ميرساند و زمينه ساز خشكي و تشديد جوش هاي پوستي ميشود، فراموش كرد.
توصيه ميشود نوجوانان هر روز صبح، صورت را با دقت و البته بسيار به آرامي با صابون متناسب نوع پوست بشويد، با آب ولرم آبكشي كند و هرگز براي خشك كردن صورت، حوله را روي پوست نكشد.
پس از شستشو نيز استفاده از كرم مرطوب كننده فاقد چربي براي حفظ شادابي پوست يك اصل زيبايي هميشگي خواهد بود.
بيش از خواب نيز حتماً بايد آلودگي هاي محيطي و مواد آرايشي به كمك پنبه و لوسيون مخصوص از روي صورت و اطراف چشم ها پاك شود.
به خاطر داشته باشيد براي پاك كردن مواد آرايشي نبايد تنها به شستشوي معمولي اكتفا كرد.