کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

ترمیم کاشت مو

ترمیم کاشت مو معمولا جهت اصلاح عمل جراحی ناموفق قبلی که نتایج زیبایی شناختی خوبی نداشته است انجام می شود. اما ممکن است در برخی موارد نتیجه خوب باشد اما نیاز به ایجاد تراکم بیشتر باشد که در جلسه قبلی کاشت مو به دلیل وجود محدودیت های مختلف قابل انجام نباشد.
ترمیم کاشت مو

Warning: getimagesize(https://static.cdn.asset.aparat.com/avt/18238033-7970-b__6798.jpg): failed to open stream: No route to host in /home/nilclinique/public_html/wp-content/plugins/mavara-elements/widgets/aparat/video-single-generator.php on line 35

ترمیم کاشت مو چه زمانی انجام می شود؟

در برخی موارد نادر ممکن است جراحی نتیجه موفقی داشته باشد اما بیمار با توجه به عدم مشاوره صحیح قبل از عمل و داشتن انتظارات غیر واقع بینانه از نتیجه ناراضی باشد و توقعات نادرست از نتیجه جراحی پیوند داشته باشد.

در ابتدا انجام ویزیت و مشاوره درست قبل از تعیین وقت عمل بسیار حائز اهمیت است تا بیمار از نظر وجود بیماری های زمینه ای و خودایمنی که منجر به رد پیوند می شود بررسی شوند و همچنین با توجه به بانک مو بیمار تعیین شود که آیا کاندید مناسبی برای پیوند مو می باشد و چه انتظاراتی از نتیجه عمل می تواند داشته باشد.

بررسی سلامت عمومی کامل و سلامت روحی و روانی نیز حائز اهمیت است.  گاهی مشاوره روانشناسی نیز قبل از عمل برای برخی از کیس ها نیاز می باشد تا از نظر وسواس های فکری و غیره نیز مورد ارزیابی قرار بگیرند. انجام مشاوره درست و اصولی قبل از عمل منجر به کاهش نارضایتی ها بعد از عمل می شود.

در اینجا به برخی از موارد نارضایتی بیمار که نیاز به ترمیم پیوند مو است اشاره میکنیم:

خط مو غیر طبیعی و عدم تقارن خط مو

یکی از موارد شایعی که بیشتر افرادی که جراحی پیوند مو انجام می دهند از آن شکایت دارند یک خط مو نامتقارن، غیر طبیعی و غیر استاندارد است. خط مو نامتناسب با چهره فرد از نظر زیبایی شناسی امتیاز منفی زیادی در صورت دارد. برخی از این خط موهای غیر حرفه ای به خط موهای عروسکی معروف هستند که به دلیل عدم رعایت زاویه بندی مناسب و کاشت موهای ضخیم  غیرطبیعی و غیرحرفه ای به نظر می رسند. اگر خط مو پایین تر از خط مو استاندارد طبق آناتومی صورت فرد طراحی شود دیگر قابل اصلاح نیست و شاید با لیزر درمانی موهای زائد تا حدودی قابل اصلاح باشد اما اسکارهای به جا مانده از عمل بسیار مشهود و نازیبا خواهد بود. استفاده از تیغ های کاشت بسیار ظریف جهت کاشت موهای ظریف تر بخصوص در خط رویش مو و عدم ایجاد اسکار در این ناحیه در معرض دید، یکی از نکات مهم و قابل توجه در یک پیوند مو موفق و حرفه ای است.

در مواردی که خط مو نامتقارن است یا بالاتر از حد استاندارد طراحی شده و یا حتی تراکم نامناسبی دارد در صورتی که به بانک مو آسیب نرسیده باشد و امکان برداشت مجدد وجود داشته باشد، قابل ترمیم است.

در کلینیک فوق تخصصی جردن کاشت مو طبق نیلفروش متد که به طراحی یک خط مو کاملا استاندارد و طبیعی توسط پروفسور نیلفروش زاده معروف است، انجام می شود. از آن جهت که ناحیه دونرمو یا به اصطلاح بانک مو در هر فرد محدود است و قابل ترمیم نیست انجام کاشت مو توسط پزشک متخصص پوست و مو با یک تیم حرفه ای در یک کلینیک معتبر، جهت جلوگیری از آسیب به بانک مو و عدم نیاز به ترمیم مجدد، مهمترین تصمیم در رابطه با انجام جراحی پیوند مو است.

طراحی-خط-رویش-مو

کاشت مو ناموفق و محدودیت ناحیه بانک مو ؛

همانطور که در بالا ذکر شد ناحیه دونر محدود است و قابل ترمیم نیست. ناحیه دونر یا دهنده گرافت یا به اصطلاح بانک مو به ناحیه پشت سر گفته می شود که موها تحت ریزش مو آندروژنیک با الگوی ریزش مردانه نیستند. لذا انتخاب مناسبی جهت برداشت گرافت مو جهت انجام پیوند به مناطق طاس هستند. موها در این ناحیه محدود هستند و در افراد مختلف از نظر تعداد و کیفیت فولیکول موها متفاوت هستند. برداشت گرافت ها از این ناحیه با پانچ سوزن های غیر حرفه ای و سایز درشت می تواند آسیب های جبران ناپذیری به دونر وارد کند و فرد را از داشتن این گنجینه زیبایی موها برای همیشه محروم کند. همچنین یک برداشت غیر حرفه ای و حتی آسیب به گرافت در حین پروسه انتقال و پیوند به ناحیه گیرنده طاسی یا کاشت می تواند باعث رد پیوند فولیکول های کاشت شده شود و با ایجاد اسکار روی منطقه کاشت و تراکم بسیار پایین موها و یا حتی عدم رشد موها همراه باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن محدودیت بانک مو خود در انتخاب پزشک متخصص پوست و مو ومجرب دقت کنید زیرا یک کاشت مو ناموفق که بانک مو از بین رفته قابل ترمیم نیست.

کاشت مو با تراکم بالا و خط رویش طبیعی

پایین بودن تراکم موهای کاشته شده

بانک مو با تراکم بالا و وجود گرافتهایی با کیفیت فولیکولی بالا این امکان را به پزشک متخصص و تیم کاشت می دهد که طی چندین جلسه بتواند با برداشت گرافت اقدام به عمل پیوند مو مجدد نماید.

بر اساس ارزیابی بانک مو و تعیین الگوی کاشت بر اساس وسعت طاسی ممکن است پزشک برای شما یک یا دو جلسه متوالی جراحی پیوند مو تجویز کند. برای جلوگیری از آسیب رساندن به بانک مو افراد در برخی موارد به دلیل محدودیت در گرافت در بانک مو، یا در افراد سیگاری که برداشت و کاشت به دلیل ایجاد زخم و عدم خونرسانی مناسب احتمال نکروز شدن زیاد است، برای ایجاد تراکم بیشتر لازم باشد که یک فاصله 6 تا 12 ماهه بین جلسات پیوند تعیین شود تا گرافت ها و پوست سر در ناحیه دونر و کاشت ترمیم شده و دوباره امکان عمل مجدد جهت ایجاد تراکم بیشتر باشد.

اگر بعد از مدت زمان تعیین شده تمایل به ایجاد تراکم بیشتر باشد بعد از معاینه بانک مو تعیین می شود آیا امکان پذیر است یا خیر.

00:30
truncate dir-rtl

کاشت مو قدم به قدم

ایجاد نکروز و اسکار

ایجاد آسیب حین زدن تیغ های اسلیت که جهت فیکس گرافت های پیوندی ایجاد می شود توسط افراد غیرحرفه ای ممکن است رخ دهد به خصوص در افراد سیگاری، زیرا در افرادی که مصرف دخانیات دارند خونرسانی به پوست کم است و حین مداخلات جراحی و ایجاد زخم ها مدت ترمیم طولانی تر خواهد بود. همچنین در عمل پیوند مو به دلیل پرفیوژن پایین و عدم تغذیه مناسب گرافت های تازه پیوند شده می تواند باعث عدم موفقیت پیوند شود و حتی در برخی موارد خونرسانی به یک ناحیه کاملا مختل شود و پوست در آن ناحیه کبود و به اصطلاح نکروز رخ دهد که موجب تشکیل اسکار و عدم رشد مو در ناحیه می شود. در مواردی ممکن است به دلیل خونرسانی بالای پوست سر این ظایعه با دارو قابل درمان باشد و ترمیم شود اما متاسفانه در بیشتر موارد با ایجاد اسکار و عدم رشد موها همراه است که بعد از طی دوره ترمیم پوست می تواند در آن ناحیه دوباره کاشت ترمیمی صورت گیرد.