کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

تاثیر استرس شدید بر ریزش مو

استرس طولانی مدت یا مزمن افراد را در معرض خطر انواع مشکلات سلامتی شامل افسردگی و اضطراب و همچنین مشکلات گوارشی و خواب قرار می دهد. استرس مزمن با ریزش مو نیز مرتبط است اما مکانیزم آن به خوبی شناخته نشده است. اما مشاهدات نشان می دهد بسیاری از موقعیت های استرس زا می تواند باعث ریزش مو شود، از جمله بارداری، بیماری های مزمن، آسیب های روحی و روانی، نگرانی های مالی، تغذیه نامناسب، جراحی، داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی و حتی جت لگ.
مو ریزش استرس

سه نوع ریزش مو می تواند با سطح استرس بالا مرتبط باشد

تلوژن افلوویوم: در تلوژن افلوویوم استرس قابل توجه تعداد زیادی از فولیکول های مو را وارد فاز استراحت می کند. در عرض چند ماه، موهای آسیب دیده ممکن است هنگام شانه زدن یا شستن به طور ناگهانی ریزش کنند.

تریکوتیلومانیا Trichotillomania :یک تمایل غیرقابل مقاومت برای کندن مو از پوست سر، ابروها یا سایر نواحی بدن است. کشیدن مو می تواند راهی برای مقابله با احساسات منفی یا ناراحت کننده مانند استرس، تنش، تنهایی، کسالت یا ناامیدی باشد.

آلوپسی آره آتا: تصور می شود که عوامل مختلفی باعث ایجاد آلوپسی آره آتا می شوند که احتمالاً از جمله استرس شدید می باشد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو می شود.

اگر هنگام شانه کردن یا شستن موهای خود متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه تکه یا بیشتر از حد معمول ریزش شدید، با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد. در صورت نیاز، پزشک ممکن است گزینه های درمانی برای ریزش مو را نیز پیشنهاد کند.

استرس و ریزش مو می تواند دائمی نباشد. و اگر استرس خود را کنترل کنید، ممکن است موهایتان دوباره رشد کنند.

برای مقابله با استرس و محافظت از موهای خود، این نکات را امتحان کنید:

  • تکنیک های تمدد اعصاب (مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا یوگا) را به طور منظم یاد بگیرید و تمرین کنید
  • ورزش منظم داشته باشید، که به مدیریت استرس و اثرات آن کمک می کند
  • وقت خود را با افراد مثبت سپری کنید – منزوی کردن خود می تواند استرس را بدتر کند
  • از یک درمانگر کمک حرفه ای بخواهید
  • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و در صورت توصیه پزشک از مولتی ویتامین استفاده کنید
  • هنگام شستن، خشک کردن و حالت دادن به موهای خود با احتیاط رفتار کنید

چرخه رشد مو شامل سه مرحله است: آناژن که فاز رشد مو است، کاتاژن که فاز توقف رشد مو است که با تحلیل فولیکول مو همراه است. و تلوژن که فاز استراحت فولیکول مو است تا دوباره وارد فاز رشدی آناژن شود. چرخه رشد مو توسط سلول های بنیادی که در فولیکول مو قرار دارند هدایت می شود. در طول رشد، سلول های بنیادی تقسیم می شوند و به سلول های جدیدی تبدیل می شوند که مو را بازسازی می کنند. در دوره استراحت، سلول های بنیادی غیر فعال هستند. تا به حال، محققان دقیقاً تعیین نکرده بودند که استرس مزمن چگونه سلول های بنیادی فولیکول مو را مختل می کند.

ریزش مو ناگهانی

محققان با بررسی مکانیسم‌های زمینه‌ای که استرس و ریزش مو را به هم مرتبط می‌کنند، با آزمایش نقش غدد فوق کلیوی که هورمون های استرس کلیدی – کورتیکوسترون در جوندگان و کورتیزول در انسان – را تولید می کنند، شروع کردند. نتایج نشان داد برداشتن غدد فوق کلیوی از موش منجر به چرخه های سریع رشد مجدد مو می شود. با افزایش سن این موش ها، بازسازی فولیکول مو کند نشد، مانند موش های کنترل. در عوض، سلول‌های بنیادی فولیکول مو وارد فاز رشد و بازسازی فولیکول‌های مو در طول عمر حیوانات شدند.

تغذیه موش ها با کورتیکوسترون می تواند چرخه طبیعی مو را بازیابی کند. قرار دادن موش ها در معرض استرس خفیف در طول چندین هفته باعث افزایش سطح کورتیکوسترون و کاهش رشد مو شد. فولیکول های مو در مرحله استراحت طولانی باقی ماندند. این یافته ها با هم از نقش کورتیکوسترون در مهار رشد مجدد مو پشتیبانی می کند. سپس دانشمندان چگونگی تأثیر کورتیکوسترون بر سلول های بنیادی فولیکول مو را بررسی کردند. آنها دریافتند که هورمون استرس مستقیماً سلول های بنیادی را تنظیم نمی کند.

آنها با حذف گیرنده کورتیکوسترون از سلول‌های مختلف، مشخص کردند که این هورمون روی دسته‌ای از سلول‌های زیرین فولیکول مو به نام پاپیلای پوستی عمل می‌کند. نتایج تحقیقات باعث یافتن مسیر کلیدی سیگنالینگی که با استرس مزمن فعال میشد شد که به درک بهتر ارتباط استرس مزمن با سفید شدن موها شد و درک اینکه چگونه استرس بر بازسازی بافت در سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارد. با این حال، برای درک اینکه آیا مکانیسم مشابهی در افراد کار می کند یا خیر، به مطالعه بیشتری نیاز است.