کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

بوتاکس برای اولین بار

اگر تا به حال بوتاکس نکرده‌اید و برای اولین بار است که می‌خواهید این کار را انجام دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم دست نگه دارید.

بوتاکس برای اولین بار

یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در روزهای نزدیک به سال نو انجام آن با ریسک همراه است، انجام بوتاکس است. بوتاکس روشی غیر جراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است. با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین می‌رود و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک ناشی از انقباض عضلات صاف می‌شود.
بوتاکس جوانسازی پوست

اثرات بوتاکس در عرض یک تا دو روز قابل مشاهده است و در عرض چند هفته کامل می‌شود و سه تا چهار ماه باقی می‌ماند و ممکن است ۶ ماه یا بیشتر هم باقی بماند.

بوتاکس اقدام مناسبی برای زیبایی محسوب می‌شود.

اما فراموش نکنید کسی که برای اولین بار بوتاکس می‌کند، علاوه بر عوارض احتمالی، به علت عادت نداشتن به این تغییر در چهره خود، ممکن است در روزهای اول حس خوبی به این کار نداشته باشد.

واکنش‌های آلرژیک، کبودی موضعی گذرا، خشکی چشم، دو بینی و افتادگی صورت و لبخند نامتقارن از عوارض نادر و گذرای بوتاکس است.

در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس شامل استفاده از مواد ارزان و غیرمجاز و تزریق توسط افراد غیرمجاز، غیرمتخصص و آموزش ندیده در آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی است.

 در تزریق بوتاکس برای اولین بار به چه نکاتی باید توجه نمود؟

اگر برای اولین با می خواهید تزریق بوتاکس را تجربه نمایید نکاتی وجود دارد که دانستن آن ها سبب می شود دید درستی از این ماده که امروزه جایگاه خاصی در صنعت زیبایی – کازمتیک  و درمانی پیدا کرده است داشته باشید .

 بوتاکس نام تجاری مشتقات شیمیایی سم بوتولینوم است. بوتاکس برای اولین بار توسط شرکت Allergan جهت مصارف زیبایی و کازمتیک تولید و به فروش رسیده است .  برخلاف سم معمولی بوتولینوم، بوتاکس برای سلامتی افراد  مضر نیست و باعث بیماری های مرتبط با سم بوتولینوم مانند بوتولیسم نمی شود.   البته بوتاکس در مصارف زیبایی ودرمانی می تواند کاملا موثر و بی ضرر باشد اگر توسط پزشک متخصص ومتبحر و با توجه به نیاز فرد دوز مناسبی تزریق گردد. از بوتاکس در حوزه زیبایی و کازمتیک  در نواحی مانند بهبود و درمان  لبخند لثه ای  ، چروک های ظریف  پنجه کلاغی، چین و چروک هایی که در اطراف گوشه های بیرونی چشم وجود دارد و سایر اشکال چین و چروک مانند خط اخم – چروک های نواحی پیشانی البته اگر چروک ها عمیق نباشند و چروک های ظریف گردن استفاده می گردد .  این درمان منجر به کاهش چین و چروک  تا حدودی لیفت و بهبود ظاهر پوستی جوان تر می شود. بوتاکس  اعصاب صورت را به طور کامل فلج نمی کند و ظاهری غیرطبیعی به همراه نمی آورد  البته که این تزریق باید  توسط یک متخصص واجد شرایط انجام شود.

تزریق بوتاکس در اولین دوره برای چه افرادی لازم می باشد؟

تزریق بوتاکس برای افرادی مفید و لازم می باشد که چروک های ظریف را  بر روی پوست صورت و گردن خود مشاهده می نمایند . هنگامی که چروک ها ظریف هستند و عمیق نشده اند تزریق بوتاکس می تواند به عنوان یک درمان پیشگیرانه از عمیق شدن آن ها نیز جلوگیری نماید و همچنین تزریق بوتاکس در مراحل اولیه ایجاد چروک های ظریف می تواند کاملا ان ها را باز کرده و سبب صاف شدن  کامل پوست گردد . اگر چروک ها عمیق باشند تزریق بوتاکس تا حد متوسطی سبب باز شدن چروک و صاف شدن پوست می گردد اما به طور کلی در این مواقع تزریق بوتاکس  از ایجاد حرکت در آن عضله جلوگیری کرده که همین امر سبب می گردد که چروک ها  در نواحی تزریق  در هنگام خندیدن و اخم کردن در اطراف چشم – پیشانی و به طور کلی صورت ایجاد نشوند ( البته تا مدت زمان اثر بوتاکس ) .

تزریق بوتاکس برای اولین بار چه احساسی در فرد ایجاد می نماید ؟

اگر بوتاکس  برای اولین بار توسط پزشک متبحر انجام شود بسیار اثر بخش بوده و احساس رضایتمندی فرد از چهره اش را  بهبود و ارتقا بخشیده و در نهایت در افزایش اعتماد به نفس فرد گامی مثبت و موثر است .

چرا تاکید به این نکته  می باشد که حتما تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص انجام شود ؟ درست است که شاید تزریق بوتاکس عملکردی ساده به نظر بیاید اما باید به این نکته مهم توجه داشت که پزشک جهت تزریق به موارد حائز اهمیتی از جمله  نواحی وجود  اعصاب در ناحیه ی تزریق – میزان دوز تزریقی (با توجه به نوع چروک ,سن فرد ,میزان افتادگی پوست و ایجاد لیفت ) برای اولین بار و به طور کلی در هر باز تزریق توجه می نماید . هنگامی که پزشک تزریق می نماید می داند که در کجای عضله و نواحی عبور  اعصاب صورت   تزریق نماید که اتروفی و پتوز برای فرد ایجاد نشود . که تمامی این نکات برای فردی که بار اول تصمیم به تزریق میگیرد بسیار مهم می باشد زیرا اگر تزریق خوب و درست باشد می تواند اعتماد به نفس فرد  و رضایتمندی شخص از چهره اش را ارتقا بخشد و اگر تزریق غیر اصولی و نادرست باشد می تواند چهره را خشن و ماسکه کرده و حتی ممکن است با ایجاد عوارض جانبی ناخواسته مانند افتادگی پلک اعتماد به نفس و رضایتمندی فرد را بسیار پایین آورده و فرد تا مدت ها جهت انجام بوتاکس ویا سایر متد های زیبایی اقدامی ننماید .

بیشتر بخوانید : عوارض بوتاکس

عوارض جانبی تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس چون درمانی موقت می باشد و با استفاده از تزریق ماده موثره می باشد پس عوارض جانبی حتی اگر شامل بدترین حالت ممکن باشد مانند افتادگی پلک  یا تزریق  اور دوز با کاهش اثر عملکرد بوتاکس و مدت زمان مورد نظر برطرف می گردد. ( بین ۳ تا نهایتا ۶ ماه ) البته این مدت زمان از فرد به فرد و با توجه به نوع عارضه جانبی متفاوت بوده و می تواند کمتر از دوماه نیز باشد .

عوارض جانبی شامل :


عوارض جانبی فوری بوتاکس گاهی اوقات می تواند ناشی از ضربه سوزنی که وارد پوست شده است  باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی و/یا خونریزی در محل تزریق
 • التهاب
 • درد موضعی
 • تورم
 • سر درد

عوارض جانبی نادر و موقت  از عملکرد تزریق  ماده موثره بوتاکس شامل :

مشکل در بلع آب دهان و مشکل در تنفس

افتادگی پلک

عدم تقارن

دوبینی

حالت تهوع

خارش

کهیر

سردرد موقت (۲ تا ۳ روز )

تورم در لب ها و  پلک ها،

گرگرفتگی (گرمی، قرمزی، تورم یا تغییر رنگ پوست در ناحیه تزریق )؛

خشکی چشم

این عوارض ممکن است بعد از یک هفته تا نهایتا یک ماه برطرف گردد اما افتادگی پلک ممکن است  تا دو ماه نهایتا طول بکشد که باز هم از فرد به فرد با توجه به میزان دوز تزریقی و برند بوتاکس مصرفی متفاوت می باشد .

اگر فواصل بین  تزریق بوتاکس درست تعیین نگردد یعنی به طور مثال همین که فرد کاهش در عملکرد بوتاکس در عضله تزریق شده  را ببیند و اقدام به تزریق مجدد نماید مستعد ایجاد عوارض جانبی می شود که شاید مانند سایر عوارض جانبی موقت  و زود گذر نباشد و منجر به ایجاد عوارض تا حدی دایمی شود  مانند :

 • آتروفی عضلانی به دلیل  استفاده طولانی مدت و رعایت نکردن فواصل  تزریق مناسب 
 • نازک شدن پوست
 • تغییر رنگ پوست
 • ظاهر قابل مشاهده موجی در پوست روی عضلات تحت درمان


بوتاکس سیگنال های اعصاب به ماهیچه ها را مسدود می کند. عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود. که باعث شل شدن و باز شدن چین و چروک می شود. بوتاکس بیشتر در خطوط پیشانی، پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم) و خطوط اخم استفاده می شود. بوتاکس به چین و چروک های ناشی از آسیب خورشید یا جاذبه  (افتادگی ناشی از افزایش سن در عضلات بزرگتر صورت )کمک نمی کند.   هنگامی که بوتاکس در اطراف چشم و ابرو تزریق می گردد سبب لیفت انتهای ابرو می گردد که به دلیل تاثیر بوتاکس بر روی عضله می باشد .

برای اولین بار در چه سنی می توان تزریق بوتاکس را انجام داد؟

 • بوتاکس به عبارتی سن ندارد اما اگر درمان با بوتاکس صرفا زیبایی باشد بهتر است از زمانی که چروک های ظریف در اطراف چشم یا ناحیه پیشانی ایجاد گردید اقدام به تزریق بوتاکس نمود و افراد  قبل از ایجاد چروک ها و در سن پایین اقدام به تزریق بوتاکس ننمایند . درست است که تزریق بوتاکس اقدامی در اصطلاح بی خطر می باشد اما اگر از سن پایین اقدام به فلج کردن عضله کرد به مرور فرد ممکن است کاندید بروز  عوارض جانبی ناشی از تزریق طولانی مدت بوتاکس شود  که در بالا به آن ها اشاره گردید .   
 • گاهی اوقات تزریق بوتاکس جهت درمان سر درد و یا کاهش انقباض در عضله پلک تجویز می گردد این نوع تزریق بوتاکس صرفا درمانی بوده و  باید توجه داشت که نواحی تزریق و میزان دوز تزریق در این موارد با نوع  تزریق زیبایی متفاوت می باشد . حتی در برخی موارد پزشک نوع برند بوتاکس را نیز مشخص می نماید .
 • امروزه از تزریق بوتاکس جهت جلوگیری از تعریق در افرادی که تعریق زیاد در نواحی زیربغل – کف دست و کف پا دارند استفاده می گردد که دوز تزریقی نیز در این موارد با تزریق زیبایی متفاوت می باشد همچنین افراد ممکن است حالتی از ضعف عضلانی را در دست و پا بعد از تزریق بوتاکس در این نواحی داشته باشند که موقت می باشد و بعد از چند روز رفع می گردد .

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس در سایت کلینیک دکتر نیلفروشزاده  در قسمت خدمات کلینیک در قسمت بوتاکس آورده شده است .