کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

توصیه هایی برای انجام اقدامات پوستی و زیبایی در دوران کرونا

در دوران شیوع بیماری ویروس کرونا یا (COVID-19)، بهترین متخصصان پوست باید آماده باشند تا عملکرد خود را در زمینه پوست و روش های جراحی زیبایی پوست بازسازی  و به روز رسانی بنا به پاندمیک نمایند.   بیماری پاندمیک COVID-19 چالش های مختلفی را به وجود آورده و تغییرات زیادی را ارائه خدمات پزشکی به وجود آورده مانند درماتولوژی آنلاین یا تله درماتولوژی بسیاری از پزشکان و درمان های مجازی. انجام روش ها در زمان همه گیری COVID-19 چالش هایی مانند خطر انتقال به پزشکان و کارمندان به دلیل ارتباط نزدیک تنفسی، ترشح قطرات ویروس در طی مراحل و خطر انتقال ویروس از طریق ابزارها در دوره قبل و بعد از انجام پروسیجر را به همراه دارد. این موضوع می تواند چندین پیامد پزشکی، اداری و حقوقی داشته باشد. این گزارش با هدف ترسیم بهترین روش هایی که می توان در این سناریو برای انجام جراحی ها و پروسیجرهای پوستی دنبال کرد و روش هایی برای اطمینان از جراحی ایمن تر پوست ارائه شده است. با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا بپردازیم.
کرونا و اقدامات زیبایی

توصیه های مهم  برای اقدامات پزشکی در دوران کرونا

اقدامات احتیاطی و رعایت پروتکل های استاندارد شامل فاصله اجتماعی حداقل 1 متر، بهداشت دست، استفاده مناسب از وسایل حفاظت شخصی (PPE)، روشهای تزریق ایمن، ضدعفونی دستگاههای پزشکی، تمیز كردن محیط و بهداشت تنفسی است. عموماً توصیه می شود بیماران را فقط با قرار قبلی ویزیت کنید. هر کلینیک باید از نظر ورود بیماران برای غربالگری بیماران و تهیه مواد ضد عفونی کننده و ماسک از منطقه خاصی برخوردار باشد.

پروسیجرهایی که در زمان کوتاه و در نواحی مختلف بدن به غیر از صورت انجام می شوند، کم خطر و کم ریسک محسوب می شوند و نیاز به ماسک جراحی دارند.

روشهایی که با حداقل تهاجم و خونریزی همراه است، روش هایی با زمان درمان کوتاه در قسمت صورت مانند مواد تزریقی، لایه برداری شیمیایی و روشهای تولید آئروسل در نواحی مختلف بدن به غیر صورت دارای خطر متوسط هستند.

 این روش ها به پیش بند با روکش سر، ماسک N95، محافظ صورت، دستکش های دوتایی و تخلیه کننده دود با فیلتر ذرات با کارایی بالا (HEPA) یا فیلتر هوای ذرات فوقانی (ULPA) نیاز دارند.

روش هایی که باعث ایجاد آئروسل و plume (مانند لیزرهای سایشی روی صورت)، جراحی های طولانی مدت روی سر (مانند کاشت مو)، روش های داخل دهانی و داخل بینی، پر ریسک  محسوب می شوند.

این روش ها باید با پوشش کامل بدن با روپوش جراحی، روکش سر، ماسک N95، محافظ صورت، دستکش های دوتایی و تخلیه کننده دود انجام شود. پزشکان باید از وضعیت اپیدمیولوژیک محلی آگاهی داشته باشند و از دستورالعمل هایی پیروی کنند که توسط دستگاه های دولتی مربوطه صادر می شود.

پوست به دلیل داشتن ارتباط نزدیک با معاینه بیمار با چشم، در مواردی که بسیاری از بیماری های پوستی را می توان با تجسم ضایعات پوستی تشخیص داد، منحصر به فرد است. در زمان بیماری پاندمیک COVID-19 بسیاری از پزشکان در زمینه مشاوره و درمان مجازی، دورانی جدید از درماتولوژی را آغاز کرده اند. اگرچه مشاوره ها، به میزان متفاوتی، می توانند با استفاده از معاینه از راه دور انجام شوند، اما نمی توان عملاً کلیه مراحل درمان را انجام داد. ناتوانی در انجام این روش ها می تواند به مراقبت ناقص از بیمار، ایجاد اختلال در تداوم درمان شود (بسیاری از اقدامات به چندین جلسه نیاز دارند)، از دست دادن درآمد و مشکلات مالی احتمالی پرداختی کارکنان کلینیک های درماتولوژی وغیره منجرشود.

اقدامات پوستی در دوران کرونا

در مناطق مختلف یک کشور مقررات دولتی نیز وضعیت بسیار متفاوتی دارد. این مقررات در اوایل دوره پاندمیک با ایجاد محدودیت در تمام روشهای انتخابی غیر ضروری و سختگیرانه بود. اکنون با کم شدن تدریجی این محدودیت ها، مجاز به انجام اقدامات معمول شده است. اما حتی وقتی مقررات اجازه کار معمول را می دهد، خطر انتقال ویروس به پزشک، کارمندان و سایر بیماران همچنان وجود دارد. از این رو عمل جراحی پوست همچنان تحت احتیاط ویژه است و ما باید استراتژی هایی را برای انطباق با این چالش ها طراحی کنیم.

چالش های موجود در انجام اقدامات پوستی و زیبایی در دوران کرونا

اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا با چالش هایی همراه است که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چگونه و چه زمانی پروسیجرها را انجام دهیم – جراحی پوست، زیبایی و لیزر؟
 • خطرات پوست برای کارمندان و بیماران چیست؟
 • چه اقدامات ایمنی را دنبال کنیم و اقدامات احتیاطی را انجام دهیم؟
 • چگونه تجهیزات خود را استریل کنیم؟

تنها زمانی می توانیم از ایمنی اقدامات پزشکی کاملاً مطمئن باشیم که تولید یک واکسن موثر در در دسترس باشد یا در جامعه جمعیت ایمنی گله ایجاد می شود. اما تا رسیدن چنین زمانی قطعاً حداقل ماه ها، یا شاید سال ها، فاصله داریم. لازم است تا آن زمان، هم برای بیماران و هم کارکنان، آمادگی لازم برای انجام اقدامات پوستی به روشی ایمن وجود داشته باشد. این شرایط قبلاً با عفونت های هپاتیت B و ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) ایجاد شده بود. اگرچه در اوایل سردرگمی زیادی وجود داشت، اما به محض اینکه آزمایش قابل اعتماد و دانش قطعی در مورد روش های انتقال ایجاد شد، پزشکان روش های ایمنی را برای جلوگیری از انتقال قبل و حین انجام جراحی در پیش گرفتند.

انجام هرگونه عمل جراحی در زمان شیوع کرونا چالش های بزرگی را به همراه دارد. خطر انتقال به دلیل عوامل زیر بسیار زیاد است:

 • نحوه انتقال ویروس متعدد است؛ ترشحات بزاق دهان، آئروسل، سطوحی که ممکن است ویروس را منتقل کند و احتمالاً موارد دیگر مانند انتقال مدفوع. انتقال از سطح پوست تاکنون مستند نشده است.
 • به دلیل بار ویروسی بیشتر و قرار گرفتن مکرر در معرض خطر، احتمال بیماری در متخصصین  و کادر درمان از متوسط ​​جمعیت بالاتر است.
 • بیماری شدید احتمالاً در افراد مسن وجود دارد.
 • خطر برای اعضای خانواده و جامعه متخصص بهداشت و درمان وجود دارد.

در صورت مثبت شدن نتیجه COVID-19، کلینیک می تواند بسته شود و کارکنان می توانند به قرنطینه بروند. همچنین احتمال ابتلا به کلاله تاج توسط کلینیک وجود دارد. علاوه بر این، می توان ادعا کرد که تجهیزات ضروری مانند تجهیزات محفاظت شخصی (PPE) ممکن است برای چنین پروسیجرهایی به اشتباه استفاده شود، که می تواند ایمنی را به تعویق بیندازد. با توجه به این عوامل، به تعویق انداختن پروسیجرها در طول مدت قرنطینه با احتیاط توصیه شده است.

ویژگی های خاص روش های جراحی پوست

 • بیشتر روش های جراحی پوست روش هایی با نقاهت روزانه و اغلب کمتر تهاجمی هستند؛
 • اغلب آنها به تکرار جلسات متعدد و از این رو مراجعه مکرر به کلینیک نیاز دارند؛
 • فقط  در موارد خاصی ضروری محسوب می شوند (به عنوان مثال بیوپسی، سرطان پوست، درمان بیماری های عفونی مانند زگیل های ویروسی و تناسلی و آبسه)؛
 • بسیاری از آنها به عنوان درمان های زیبایی در نظر گرفته می شوند؛
 • برخی از آنها با plume و ذرات معلق در هوا (به عنوان مثال، الکتروکوتر، فرکانس رادیویی فرعی [RF]، لیزر ابلیشن، درم ابریژن و استخراج واحد فولیکولار [FUE] کاشت مو) همراه هستند.
 • بسیاری از آنها روی صورت هستند و بنابراین در معرض بینی و گلو قرار گرفته اند.
 • بسیاری از آنها به دوره طولانی، حتی ساعت ها درمان نیاز دارند (به عنوان مثال، جراحی ویتیلیگو، کاشت مو، کاشت ابرو، لیپوساکشن و پیوند چربی اتولوگ)
 • بعضی از جراحی ها به چندین دستیار نیاز دارند (به عنوان مثال، کاشت مو)

این گزارش با هدف ترسیم بهترین شیوه هایی که می توان در سناریوی بیماری همه گیر COVID-19 دنبال کرد برای انجام مراحل درمانی پوست تهیه  شده است.

 توجه به این نکته مهم است که این توصیه ها با توجه به تجربه محدود و براساس تجربه در سایر کشورها در حال تهیه است و بنابراین باید موقت در نظر گرفته شوند و می توانند در آینده تغییر کنند. اینها فقط به عنوان یک راهنما عمل می کنند و شامل هر اندازه گیری احتمالی مورد نیاز نیستند. جراح معالج پوست مجبور است هر مورد را بر اساس ویژگی های هر فرد بررسی کند و در صورت لزوم اقدامات احتیاطی را انجام داده و اقدامات لازم را انجام دهد. این توصیه ها متخصص پوست را از انجام اقدامات احتیاطی اضافی برای بیمار در صورت تشخیص ضروری یا توصیه مقامات محلی بهداشت محدود نمی کند.

به طور خلاصه، این توصیه ها حداقل توصیه ها هستند و با توجه به شواهد موجود یا بر اساس نظر متخصص، قابل تغییر و اصلاح هستند. همچنین، این دستورالعمل ها تابع دستورالعمل های صادر شده توسط سازمان بهداشت دولتی و جهانی می باشند و گاهی مناسب با مناطق خاص درگیر با کووید نیستند. پس دستورالعمل های دولتی همیشه دراولویت هستند.

انواع حالت های انتقال ویروس

 • SARS-CoV2 از طریق قطرات تنفسی (اندازه،> 5-10 میکرون) و مسیرهای تماس فیزیکی منتقل می شود.
 • فردی در تماس نزدیک (<1 متر) با بیمار دارای علائمی مانند عطسه و / یا سرفه است در معرض خطر، با احتمال قرار گرفتن در معرض دراپلت های طرف مقابل.
 • محیطی که بیمار تازه ان را ترک کرده  نیز می توانند عفونت را منتقل کنند.
 • انتقال هوا هنوز اثبات نشده است.
 • بر اساس یک مقاله منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند (NEJM)، تولید آئروسل (ذرات و پارتیکل های ریز معلق در هوا) در مجاورت بیمار COVID-19 ماندگاری ویروس را برای 3 ساعت نشان داد.
 • انتقال از طریق پوست نیز مستند نشده است.

خطر انتقال ویروس در کلینیک های پوستی

ویروس کرونا درماتوتروپیک نیست و انتقال آن از طریق پوست ثبت نشده است. با این حال، انتقال ویروسی می تواند در طی انجام عمل جراحی پوست توسط مسیرهای فوق رخ دهد. از این رو کلینیک های پوست و بخش های سرپایی باید اقدامات پیشگیرانه مناسبی را انجام دهند. جدول زیر ماندگاری ویروس در سطوح مختلف را نشان می دهد.

ماندگاریدماویروسنوع سطوح
2-8 ساعت21 درجه سانتی گرادHCoVآلومینیوم
5 روزدمای اتاقHCoVفلز
4 روزدمای اتاقSARS-CoVچوب
4 تا 5 روزدمای اتاقSARS-CoVکاغذ
4 روزدمای اتاقSARS-CoVشیشه
کمتراز 5 روز22 تا 25 درجهSARS-CoV Strainپلاستیک
5            روز21 درجهHCoVپی وی سی
5 روز21 درجه سانتی گرادHCoVلاستیک های سیلیکونی
کمتر از 8 ساعت21 درجهHCoVدستکش جراحی (لاتکس)
2روزدمای اتاقSARS-CoVلباس های یکبار مصرف
5 روز21 درجهHCoVسرامیک
5 روز21 درجهHCoVتفلون
جدول 2: سطوحی که ممکن است ویروس را در کلینیک یا بیمارستان منتقل کند

سطوحی که امکان انتقال ویروس را در کلینیک یا بیمارستان دارند:

 • میز پذیرش، تلفن ثابت و تلفن های همراه در پذیرش
 • پول نقد، دستگاه کارتخوان
 • دسته های صندلی – مبل، مجله، روزنامه، بروشور
 • نسخه های قدیمی یا پرونده هایی که بیماران به همراه دارند
 • تخت معاینه، روتختی و غیره
 • صندلی بیمار در مناطق انتظار و اتاق مشاوره
 • ذره بین، درماتوسکوپ، چراغهای جلو
 • لپ تاپ، دسکتاپ و مانیتور چاپ نوبت های آنلاین
 • دستگاه ها و کلیدهای آنها
 • صفحه آسانسور، میله های دسته راه پله، دستگیره درب
 • صفحه سوئیچ الکتریکی
 • دستگاه های بیومتریک و آنالیز پوست
 • درب ها و مش اتاق های ماوراio بنفش (UV)
 • و بسیاری از موارد دیگر، جایی که احتمال لمس بیمار با دست وجود دارد.

رفتارهای  اداری در کلینیک، سالن های جراحی کوچک و بزرگ (OT) خطرات اضافی را هم برای کارمندان مراقبت های بهداشتی (HCW) و هم برای بیمار تحت عمل جراحی ایجاد می کند. این خطر به دلیل ذرات معلق در هوا، آزاد شدن قطرات ویروس در طی مراحل و خطر انتقال ویروس از طریق ابزارها در دوره قبل و بعد از عمل است. آئروسل ها با قطر 5 میکرون می توانند برای مدت طولانی معلق بمانند، به خصوص در محیط های بسته و غلظت ویروس بالا، و می توانند به دستگاه تنفسی وارد شوند.

بیشتر اقدامات جراحی پوست جزئی هستند و در در اتاق هایی با مراقبت روزانه انجام می شوند. برخی از روش ها نیاز به اقدامات  اساسی مانند کاشت مو دارند، که چالش دیگری به وجود می آورد و اصلاحاتی را برای محافظ صورت برای جراح ضروری می کند. این موارد را می توان با PPE مناسب و طبقه بندی ریسک انجام داد، که بعداً توضیح داده خواهد شد.

استفاده از دستگاه های تنفس / فیلتر هوا با ذرات معلق با کارایی بالا (HEPA) حداقل 99.97٪ در حذف ذرات قطر ≥0.3 میکرومتر کارآمد هستند. وقتی که قرار است جراحی های بزرگ در صورت انجام شود فاصله گیری اجتماعی و استفاده از محافظ یا حتی ماسک به سختی قابل قبول است و ممکن است عملی نباشد.

توصیه هایی برای به حداقل رساندن خطر عفونت در دوران کرونا

توصیه هایی برای جلوگیری از انتقال عفونت های مرتبط با مراقبت های بهداشتی شامل اقدامات احتیاطی استاندارد و اقدامات احتیاطی مبتنی بر انتقال است.

اقدامات احتیاطی استاندارد مجموعه ای از اقدامات است که برای مراقبت از مراجعین اعمال می شود، صرف نظر از وضعیت عفونت، خواه مشکوک یا تأیید شده باشد. این موارد شامل بهداشت دست، استفاده مناسب از PPE، روش های تزریق ایمن، استریلیزه و ضد عفونی کردن دستگاه های پزشکی، تمیز کردن محیط و بهداشت تنفسی است. اقدامات احتیاطی مبتنی بر انتقال شامل اقدامات احتیاطی اضافی برای جلوگیری از انتقال از طریق تماس، قطره و مسیرهای هوایی است.

همه پرسنل از جمله جراحان پوست، پرستاران، پذیرش، بیماران و همراهان باید اقدامات حفاظتی را انجام دهند. از آنجا که انتشار ویروسی به راحتی از طریق تماس فرد به فرد و انتقال دراپلت (بزاق و آب بینی) رخ می دهد، تریاژ بیماران برای شناسایی بیماران مشکوک به عفونت COVID-19 در اولین نقطه تماس و ورود به سیستم مراقبت های بهداشتی از اهمیت اساسی برخوردار است.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی فیزیکی در کلینیک های درمانی

فاصله اجتماعی در کلینیک
 • در زمان معاینه
 • در بدو ورود به درمانگاه
 • در محل پذیرش
 • منطقه انتظار بیمار
 • داخل اطاق معاینه
 • رسیدگی به پرونده ها
 • نسخه

موارد مهم در انتخاب روش درمان در دوران کرونا

همانطور که قبلاً گفته شد، انتخاب روش و زمان انجام مراحل باید موارد زیر را در نظر داشته باشد:

 • خطر انتقال SARS-CoV2
 • فوریت / نیاز به روش
 • خطر تولید آئروسل در طی مراحل

1.     خطر انتقال SARS-CoV2

در زیر طبقه بندی خطر کلی برای روش های مختلف پوستی و جراحی ها آورده شده است. در اینجا باید بیان شود که تمام روشهای پوستی در مقایسه با جراحی در سایر تخصصها مانند دندانپزشکی، گوش و حلق و بینی و جراحی عمومی بسیار کم خطر هستند، بنابراین دسته بندی های ذکر شده در زیر با اصطلاحات استفاده شده در سایر تخصص ها قابل مقایسه نیستند و این باید در این زمینه گرفته شود. این دسته بندی فقط برای جراحی های پوستی خاص است.

روش کم خطر

این روش ها با مدت زمان کوتاه تر، بدون خطر تولید آئروسل یا ذرات معلق در هوا، و پروسیجرهایی روی اندام ها یا پایین تنه با مدت کوتاه است.

نیاز به ماسک جراحی منظم است. بیمار نیز باید ماسک بزند

روش خطر متوسط

این روشها با کمترین تهاجم و خونریزی، روشهای تهاجمی در سر، گردن و تنه فوقانی از هر زمان و هر روش در هر قسمت از بدن برای مدت طولانی همراه است (به عنوان مثال، لیپوساکشن، بیوپسی پوست سر، درمان های کف سر برای رشد مو، میکرونیدلینگ، فیلرهای صورت و تزریق بوتاکس، برداشتن ساده خال، که می تواند به سرعت تمام شود و تزریق چربی برای نواحی غیر صورت).

این روش ها نیاز به محافظ صورت و ماسک تنفسی N95 دارند. بیمار باید از ماسک استفاده کند.

روشهای پر خطر

اینها تمام اقداماتی ست در زمان همه گیری  COVID-19 خطر بالایی دارد.

روش های پرخطر هر روشی است که نیاز به باز شدن راه هوایی بینی یا دهان بیمار داشته باشد (به عنوان مثال، روش های داخل دهانی یا داخل بینی مانند بیوپسی مخاط، درمان زگیل های داخل دهانی یا داخل بینی، جراحی های سرطان پوست، پلاستیک ها، روش های که تولید آئروسل و ذرات معلق در هوا میکنند ، لیزرهای شکم، و کاشت مو.

این روشها به PPE کامل نیاز دارد.

PPE یا personal protective equipment: (تجهیزات محفاظت فردی)

لباس ها و تجهیزات محافظی است که برای محافظت از پرسنل درمانی و بیماران در برابر تماس با عوامل عفونی و کاهش انتقال میکروارگانیسم های عفونی در مراکز بهداشتی طراحی شده است.

امکانات مورد نیاز محافظت فردی:

اجزای تشکیل دهنده تجهیزات حفاظت فردی از بالا به پایین، پوشش سر، عینک، محافظ صورت، ماسک یا ماسک تنفس، دستکش، روپوش / روپوش (با پیش بند یا بدون پیش بند) و روکش کفش یا چکمه است. همچنین شامل پرده هایی برای پوشاندن بیماران است.

روش های کم خطر روش های کم تهاجمی هستند که به حداقل زمان قرار گرفتن در معرض مجاورت نیاز دارند. پس از رفع قرنطینه می توان این موارد را ابتدا از سر گرفت.

روشهای با خطر متوسط ​​باید براساس نیاز و اهمیت انجام شود. به عنوان مثال، بیوپسی باید فقط در صورت داشتن سهم مهمی در تصمیم گیری درمانی انجام شود. برداشتن و بسته شدن ضایعات خوش خیم باید بر اساس اختیار انجام شود. انجام جراحی هایی که موجب تسکین فوری میشوند نیز قابل توجه هستند، باید انجام شود، مانند تخلیه آبسه، روش های هیدرادنیت شیاف، تخلیه پارونیشیای حاد و ناخن شدید وارد شده که باعث درد یا ناراحتی شدید، تومورهای دردناک پوست و ناخن (مانند تومورهای گلوم)، و تومورهای بدخیم پوستی.

از روشهای پرخطر باید در مناطق مهار و در مناطقی یا استان هایی که مقررات دولتی چنین روش هایی را مجاز نمی دانند، خودداری شود. این اقدامات فقط در مناطقی انجام می شود که دولت اجازه انجام کارهای جراحی معمول را داده باشد.

جراحی های زیبایی انتخابی که نیاز به مدت زمان طولانی قرار گرفتن در مجاورت فردی دیگر دارند باید به یک زمان مناسب و مکان معین موکول شوند تا زمانی که سازمان های دولتی اجازه جراحی های انتخابی را بدهند.

نکته مهم باید سن بیمار و همچنین کادر درمان پزشکی از جمله پزشک معالج باشد. COVID-19 افراد مسن و افراد با ایمنی کم را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. از این رو، بیماران مسن و کارکنان مراقبت های بهداشتی سالمندان بالای 60 سال باید با دقت مورد استفاده قرار گیرند.بهتر است  از راه دور مشاوره پوست را به بیمار بالای 60 سال ارائه شود و اقدامات را به تعویق بیفتد. اگر هرکدام از کارکنان بیش از 60 سال سن دارند، بهتر است در خانه بماند. کارکنان جوانتر مبتلا به بیماریهای دیابت و فشار خون بالا، به همین ترتیب، اگر پزشک معالج بالای 60 سال داشته باشد، بهتر است که یک همکار جوان تر این روش را انجام دهد.

2.     فوریت مراحل

جراحی برای ضایعات خوش خیم حداقل علامتی یا بدون علامت، مانند کیست، لیپوم، آکروکردن، زخم و کلوئید، باید به تعویق بیفتد تا سازمان های دولتی اعلام کنند که می توان جراحی های انتخابی را انجام داد.

سرطان های پوستی غیر تهدید کننده زندگی (به عنوان مثال، BCC، DFSP)، که به آرامی پیشرفت می کنند و به احتمال زیاد باعث اختلال در عملکرد شدید نمی شوند، ممکن است توسط جراحی یا روش های غیرتهاجمی درمان شوند یا در صورت امکان براساس شرایط فردی به تعویق بیفتند.

سرطان های پوست که نیاز به مداخله فوری دارند شامل کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم است. این موارد باید در اسرع وقت با تمام اقدامات و پروتکل های محافظتی مورد استفاده قرار گیرند.

3.     خطر تولید آئروسل یا پارتیکل های معلق درهوا  طی پروسیجرها

روش هایی که در اتاق عمل محدود باعث تولید آئروسل می شوند، باید با PPE (تجهیزات محفاظت فردی ) مناسب انجام شوند. این روشها شامل لیزرهای آر اف، میکرودرم ابریژن و برش و خارج کردن ضایعات هستند. در مواردی که آئروسل جزئی ایجاد می شود، مانند زگیل کوچک، باید از امکانات تخلیه دود و تهویه هوا استفاده شود و پزشک معالج باید از محتفظ صورت استفاده کند. تنظیم توان دستگاه RF باید تا حد ممکن کم باشد.

اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا و دسته بندی ریسک آن ها

ریسک متوسطسابسیژن، پانچ گرفتینگ، پانچ الویشن Punch elevation  جراحی های مربوط به آکنه
ریسک پایین جراحی ناخن
ریسک پایین از جراحی بر روی لب، بینی، چانه خودداری کنیدپانچ گرفتینگ انواع دیگر جراحی ویتیلیگو از جمله روش های سوسپانسیون اپیدرم که نیاز به درم ابریژن ناحیه گیرنده دارندویتیلیگو جراحی
ریسک بالا کاشت مو را به سبیل، ناحیه ریش موکول کنید کاشت مو
ریسک بالا ریسک پایینصورت نقاط دیگر بدنبرداشتن کیست ها، لیپوماها

توصیه هایی برای اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا

روش های زیبایی به طور کلی برای جوان سازی و افزایش زیبایی است، اگرچه برای درمان بیماری هایی مانند رنگدانه و زخم استفاده نیز می شود. آنها شامل روشهای تهاجمی  نیمه سرپایی با حداقل تهاجم، معمولاً با مدت زمان کوتاه بین 15 تا 40 دقیقه، مانند میکرودرمابراژن، میکرونیدلینگ یا درماپن، لایه برداری شیمیایی، پلاسمای غنی از پلاکت، جوان سازی با دستگاه های مبتنی بر لیزر یا انرژی و مواد تزریقی مانند بوتاکس و پفیلر می باشد.

این اقدامات را می توان با استفاده از روش های احتیاطی و محافظتی زیر با خیال راحت انجام داد:

 • بیمارانی که دارای علامت هستند یا COVID-19 مثبت دارند، نباید تحت هیچگونه عمل زیبایی قرار گیرند. همانطور که قبلاً گفته شد، کلیه مراحل باید به تعویق بیفتد.
 • بیمارانی که به تازگی از عفونت COVID-19 بهبود یافته اند می توانند تحت هر روشی قرار بگیرند زیرا احتمالاً آنتی بادی تولید کرده اند و انتظار می رود هیچ خطری برای بیماران دیگر یا پزشکان و کارکنان نداشته باشد. با این حال، عفونت مجدد در COVID-19 شرح داده شده است، بنابراین لازم است از PPE مناسب استفاده شود.

نکات مهم برای انجام اقدامات زیبایی در دوران کرونا

برای پروسیجرهای خاص و اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا نکات زیر باید در خاطر داشته باشید:

 • استفاده از اسید هیپوکلروس به عنوان اسپری ضد عفونی کننده قبل از فیلرهای پوستی توصیه می شود و ممکن است برای سایر روش های زیبایی نیز استفاده شود.
 • کلروکین و هیدروکسی کلروکین باعث مهار سم بوتولینوم A با مهار اتصال و اثر گذاری توکسین می شود.
 • در بیماران با مصرف ایزوترتینوئین ممکن است ترشحات مخاطی و انسدادی و عملکرد ریه را تغییر کرده باشد، بنابراین باید احتیاط شود. کادر 4 نکات خاصی را نشان می دهد که باید هنگام انتخاب بیمار برای اقدامات زیبایی در نظر گرفته شود.

در جدول زیر تمام روشهای مختلف زیبایی و طبقه بندی خطر آنها ذکر شده است.

مناطق غیر صورتمناطق صورت 
ریسک پایینریسک متوسط لایه برداری پوست ممکن است ترجیح داده شودپیلینگ شیمیایی
برای هیپرهیدروزیس زیر بغل و کف دست، جوان سازی گردن و دست – ریسک پایینناحیه میانی و تحتانی صورت  ریسک متوسط ناحیه بالای صورت ریسک پایینتزریق بوتاکس و فیلر
ریسک پایینریسک متوسطلیفت نخ
ریسک پایینریسک متوسطمیکرونیدلینگ با درمارولر
ریسک متوسطریسک متوسطپی آر پی
ریسک پایینریسک پایینمیکرودرم ابریژن
ریسک پایینریسک متوسطاسکلروتراپی

پروتکل های احتمالی برای اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا

چهار عامل اصلی وجود دارد که باید برای انجام روشهای کم تهاجمی و اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا مورد توجه قرار گیرد، که به شرح زیر است:

 • قانونی در مورد مجاورت بیمار با پزشک در حین انجام روش:با استفاده از پوشش کامل بدن توسط پزشک برای هر روش، به ویژه روشهای تولید آئروسل، این مسئله قابل حل است. پوشش کامل بدن برای دستیار در اتاق عمل نیز الزامی است.
 • تماس دستگاه با بیمار: در اینجا کلیه پروتکل های مربوط به ضد عفونی دستگاه متحرک و غیر منقول که در جدول 3 ذکر شده است، انجام می شود.
 • اتاق / صندلی یا تختخواب روش باید بین بیماران تمیز شود. همچنین داشتن اتاق های اضافی که پروسیجرهای مختلف اجام شود در اینجا یک مزیت اضافی محسوب می شود، زیرا این امر باعث می شود تا بین محل های ضدعفونی کننده زمان و فضای کافی فراهم شود.
 • بیمار در حال انجام این روش: هنگامی که مقررات مجاورت با پوشش کامل بدن، دستگاه و استریل بودن اتاق در بین روش ها حاصل شود، فاکتور بیمار بسیار مهم است و به تشخیص پزشک و بیمار با رضایت مناسب برای انجام روش ها بسیار مهم است.

اقدامات لیزر پوستی در زمان شیوع کرونا

تولید پارتیکل در هوا با لیزرهای خاصی مانند لیزرهای ablative fractional lasers, high-peak power ultrashort-pulsed lasers such as nano- and picosecond در ارتباط هستند. جدا از آلاینده های موجود در هوا، باید از لیزرهای دارای دست خنک کننده تماسی مانند لیزر دیود که در آن نوک می تواند در نزدیکی نواحی مخاطی مانند لب بالا و چانه در تماس باشد مراقبت کند. دستگاه های دیگر مانند لامپ اکسایمر و دستگاه های لیفت کننده پوست، همه دارای پروب هایی هستند که از نزدیک با پوست تماس می گیرند. تمیز کردن کامل پروب در تنظیم COVID-19 اجباری است. دستگاه های میکرونیدل (MNRF) باعث خونریزی می شوند و می توانند خطر را برای پرسنل پزشکی افزایش دهند.

بهتر است جراحی زیبایی با لیزر موکول شود تا زمانی که سازمان های دولتی اجازه انجام اقدامات غیر ضروری را بدهند.

در صورت لیزرهای تماسی مانند دیود، لامپ اکسایمر، یا RF، بهتر است از بسته بندی بسته بندی یکبار مصرف برای هندپیس استفاده کنید.  لیزر بدن را  می توان با هر یک از ضد عفونی کننده های تایید شده استریل کرد. با توجه به مقرون به صرفه بودن، محلول هیپوکلریت سدیم باید روی تجهیزات لیزر پاشیده شود. اپتیک های لیزر را می توان با الکل ایزوپروپیل یا الکل اتیل 70 درصد تمیز کرد.

تخت بیمار و اتاق لیزر باید بین و بعد از هر روش با محلول هیپوکلریت سدیم پاشیده شود.

بهتر است ناحیه مورد نظر برای جراحی با ضد عفونی مناسب مانند الکل اتیل آماده شود. بهتر است 15 دقیقه پس از آماده سازی صبر کنید و دوباره محل را با آب تمیز کنید تا از سوختگی احتمالی به دلیل ضد عفونی کننده ها یا ضد عفونی کننده های حاوی الکل جلوگیری شود. طبقه بندی خطر برای دستگاههای مبتنی بر انرژی در جداول زیر آورده شده است.

دستگاه های انرژی محور و خطر کووید 19

توضیحاتریسک در بخش های دیگرریسک در صورت، گردن و کف سر  
پالم و آئروسل تولید می شود. فاصله بین اپراتور و بیمار کمتر است. مناطق ملتهب روی بیماران ایجاد می شودریسک بالا (آئروسل)ریسک بالا (آئروسل)لیزر CO2 و لیزر کیوسوایچلیزرهای کاهشی و فرکشنالهای متداول
بدون یا با حداقل fumeهای تولید شدهریسک بالا ریسک پایینریسک بالا ریسک متوسطآر اف ایربیوم تالیوم IPL (غیر از بین برنده مو)لیزرهای غیرکاهشی و غیرکاهشی-فرکشنال
    بدون زخم و معمولاً کمترین اقدامات دردناکریسک پایینریسک متوسطکیوسوایچ ان دیگ غیر از مدل پلینگ کربن لیزر تونیگ پاک کردن تتو 
مقدار زیادی پالم لیزر تولید می شودریسک بالاریسک بالا پلینگ با کربن
مقدار زیادی پالم لیزر تولید می شودریسک بالاریسک بالا810 diode, long-pulsed Nd:YAG, alexandrite, triple wavelengthلیزرهای کاهش مو
مقدار زیادی پالم لیزر تولید می شودریسک بالاریسک بالاPulse dye laserVascular lasers
  ریسک پایین لیزرهای کم توان
بدون یا با حداقل پالم لیزر ایجاد میشود.ریسک پایینریسک متوسطMonopolar and bipolar RF, HIFU, fractional RF, shockwaves, etc.دستگاه های مبتنی بر انرژی برای لیفت پوست

نتیجه گیری

در این مطلب به طور کامل در مورد اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا صحبت کردیم و به بررسی کامل خطرات و نحوه پیشگیری از بروز خطر پرداختیم. فراموش نکنید که اگر تصمیم دارید اقدامات زیبایی پوست در دوران کرونا را انجام دهید، حتماً به بهترین کلینیک پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید تا از بروز هر گونه خطر جلوگیری شود.