کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

ارتباط روش هورمون تراپی یا (HRT) با پوست و مو

HRT یک روش درمانی برای تسکین علائم یائسگی است. هورمون درمانی دارویی است که حاوی هورمون های زنانه است.  شما دارو را برای جایگزین کردن استروژنی که بدن شما در طول یائسگی تولید نمی کند مصرف میکنید.  با نزدیک شدن به یائسگی، جایگزین هورمون هایی می شود که در سطح پایین تری قرار دارند.

ارتباط HRT با پوست و مو

بیشتر زنان در روش HRT  ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون را مصرف می کنند، اگرچه زنانی که رحم ندارند می توانند استروژن را به تنهایی مصرف کنند. روش های مصرف HRT از جمله قرص ها، چسب های پوستی، ژل ها و کرم های واژینال هستند.

برنامه های درمانی داروی HRT ممکن است بدون توقف مصرف شود، یا در دوره هایی استفاده شود که در آن استروژن را بدون قطع مصرف می کنید، اما فقط هر چند هفته یک بار پروژسترون مصرف می کنید.

یک پزشک متخصص می تواند به شما کمک کند تا بهترین نوع درمان را انتخاب کنید.  ممکن است لازم باشد بیش از 1 نوع را امتحان کنید تا بتوانید بهترین نوعی را پیدا کنید که بهترین عملکرد را برای شما دارد.


مزیت اصلی HRT

مزیت این روش این است که می تواند به تسکین بیشتر علائم یائسگی کمک کند، مانند:

 •  گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • نوسانات خلقی
 • خشکی واژن
 •  کاهش میل جنسی

 بسیاری از این علائم پس از چند سال از بین می روند، اما می توانند ناخوشایند باشند و استفاده از HRT می تواند برای بسیاری از زنان تسکین دهنده باشد. همچنین می تواند به جلوگیری از ضعیف شدن استخوان ها (پوکی استخوان) که بعد از یائسگی شایع تر است، کمک کند.

علائم استروژن پایین چیست؟

علائم استروژن پایین عبارتند از:

 •  پوست خشک
 • سینه های حساس
 • استخوان های ضعیف یا شکننده.
 • مشکل در تمرکز  بدخلقی و تحریک پذیری
 • خشکی یا آتروفی واژن.
 •  گرگرفتگی و تعریق شبانه.
 •  پریودهای نامنظم
 • یا بدون قاعدگی (آمنوره)

از چه سنی باید HRT را شروع کرد؟

 معمولاً به محض شروع علائم یائسگی می توانید HRT را شروع کنید و معمولاً نیازی به انجام هیچ آزمایشی ندارید.  با این حال، اگر شما در سن 40 تا 45 سالگی هستید، ممکن است آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون شما انجام شود.


ارتباط HRT با پوست و مو

کدام هورمون باعث رشد مو در زنان می شود؟

هورمون جنسی زنانه استروژن باعث نرمی و لطافت موها می شود.  آندروژن ها هورمون های جنسی مردانه از جمله تستوسترون هستند که مسئول ویژگی های مردانه مانند موهای صورت و موهای زبر بدن هستند.  تخمدان ها و غدد فوق کلیوی زنان به طور طبیعی مقدار کمی آندروژن تولید می کنند.

کدام هورمون مسئول ریزش مو در زنان است؟

در هر دو جنس زن و مرد، هورمون خاصی که مسئول ریزش مو است: دی هیدروتستوسترون (معروف به “DHT”)، هورمونی که بدن شما به عنوان محصول جانبی تستوسترون تولید می کند.

آیا استروژن به رشد مو کمک می کند؟

 استروژن احتمالاً فاز رشد مو را طولانی می کند.  گیرنده های استروژن روی فولیکول های موی ما وجود دارد.  با یائسگی، سطح ترشح استروژن از تخمدان ها کاهش می یابد و تستوسترون غالب میشود.  تستوسترون فاز رشد مو را کوتاه تر و کندتر و موها را نازک‌تر می‌کند.

چگونه می توانم ریزش موی هورمونی خود را برطرف کنم؟

 با توجه به انتشارات سلامت هاروارد، ماینوکسیدیل موضعی رایج ترین درمان برای آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی هورمونی است در مقابل کورتیکواستروئیدها برای درمان ریزش مو غیر هورمونی. کورتیکواستروئیدها التهاب را کاهش می دهند و پاسخ ایمنی را در آلوپسی آره آتا کاهش می دهند.

آیا مو با HRT دوباره رشد می کند؟

در برخی موارد، بله.  با مصرف بیشتر هورمون های استروژن، برخی از زنان یائسه ممکن است بتوانند ریزش موی هورمونی را متوقف و حتی معکوس کنند.  رشد مجدد موی HRT برای زنان ترنس مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک (که به عنوان طاسی با الگوی مردانه یا زنانه شناخته می شود) نیز امکان پذیر است.

پست مرتبط - بارداری و ریزش مو

آیا HRT موهای شما را پرپشت تر می کند؟

هورمون تراپی در دوران یائسگی ممکن است به ضخیم شدن موها کمک کند، اگر به تغییرات هورمونی مربوط باشد. 

اگرچه به طور کلی تنها به عنوان آخرین راه حل برای علائم یائسگی تجویز می شود، هورمون تراپی یک درمان رایج و بسیار موثر برای ریزش مو برای برخی از زنان است . تا زمانی که آنها در دوران یائسگی هستند و در معرض خطر عوارض جانبی HRT نیستند.

در طول هورمون تراپی HRT افزایش سطح استروژن ممکن است به موهای شما کمک کند تا مدت بیشتری در فاز رشد باقی بمانند نسبت به زمانی که  تزریق هورمون وجود ندارد. همچنین می تواند به بدن شما کمک کند تا سطح تستوسترون را در تعادل نگه دارد تا به کاهش تستوسترون بر فولیکول های مو کمک کند.

اما به طور کلی روش ترمیم مو نمی باشد که به اشتباه در برخی تبلیغات به عنوان روش ترمیم مو اشاره شده است.

کدام HRT برای ریزش مو بهترین است؟

 برخی از محصولات HRT می توانند به درمان ریزش موی زنانه کمک کنند.  محصولات دوستدار مو عبارتند از Premique و Indivina (هر دوی این محصولات حاوی آنتی آندروژن مدروکسی پروژسترون استات) و Angeliq (حاوی دروسپیرنون) هستند.

آیا HRT باعث رشد موهای ناخواسته می شود؟

خیر، باعث رشد موهای ناخواسته شما نمی شود و همچنین نمی‌تواند موهای صورت را از بین ببرد اما برخی احساس می‌کنند که اصلاح در مراحل اولیه درمان مهم است (و باعث ضخیم‌تر شدن مو نمی‌شود).  لیزر برای از بین بردن موهایی که به طور فعال در حال رشد هستند مؤثر است.

آیا HRT شما را جوان تر نشان می دهد؟


یکی از مزایای هورمون تراپی این است که می تواند شما را جوان تر نشان دهد.  هورمون درمانی با استروژن می تواند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک روی پوست کمک کند.  همچنین می تواند رشد مو را تقویت کند که می تواند به ظاهری جوان تر کمک کند.

خطرات HRT

برخی از انواع HRT می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.

به طور کلی اعتقاد بر این است که مزایای HRT بیشتر از خطرات آن است.  اما اگر در مورد مصرف HRT نگرانی دارید با پزشک متخصص صحبت کنید.