کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

اثر گرمای خورشید بر بوتاکس چیست؟

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث پیری پوست می شود اما با درمان بوتاکس تداخل ندارد. قرارگیری طولانی مدت در معرض اشعه فرابنفش (UV) خورشید، منجر به شکست فیبرهای الاستین پوست می گردد. وقتی این اتفاق بیوفتد، پوست دچار افتادگی و کشیدگی می شود. پوست هچنین بیش از همیشه مستعد کبودی شده و نیاز به زمان اضافی برای بهبود یافتن دارد. بنابراین برای کاهش ریسک چین و چروک، لکه های پوستی ناشی از نور خورشید (Sunspot) و سایر علایم قابل مشاهده ی پیری صورت، بیش از حد در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

اثر گرما بر بوتاکس

تزریق بوتاکس خطوط کم عمق، چروک و خطوط عمیق را به طور موقت صاف می کند. برای افرادی که تزریق بوتاکس دارند، راه های سریع و زیادی برای  جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید وجود دارد. از جمله:

1- تا حد امکان از قرارگرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید تا روند ترمیم پوست به خوبی صورت گیرد.

2- از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید. اشعه های UVA و UVB آفتاب باعث آسیب پوستی و آفتاب سوختگی می شوند. به همین خاطر باید از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی نور خورشید (SPF) حداقل 30 استفاده نمایید.

ضد آفتاب پوست در فصل تابستان
ضد آفتاب پوست در فصل تابستان

3- برای مبارزه با رادیکال های آزادی که سبب ایجاد چروک، خطوط و کاهش حجم صورت می شوند، از یک آنتی اکسیدان موضعی استفاده نمایید.

4- مصرف برخی دارو ها را حداقل 7 روز قبل از پروسه درمان با بوتاکس قطع کنید تا از ایجاد کبودی جلوگیری شود. این داروها شامل موارد زیر می باشد:

  • آسپیرین
  • ایبوبروفن (ادویل، Aleve، Motrin و…)
  • گل راعی
  • ویتامین E
  • اسیدهای چرب اومگا 3
  • زنجبیل
  • ژینکو بیلوبا (Ginko biloba نام نوعی گیاه)
  • جینسینگ

بعضی موارد، افرادی که بوتاکس تزریق می کنند، عوارض جانبی را تجربه می کنند، که تا بیش از یک هفته پس از درمان باقی می ماند.

عوارض بوتاکس چیست؟

سوزش پوست بعد از بوتاکس

⛔ سوزش: بیماران در برخی موارد در محل تزریق بوتاکس حس سوزش را تجربه می کنند. این حس عموما 10-15 دقیقه پس از درمان با بوتاکس باقی می ماند.

⛔ تورم و حساسیت به لمس: بیماران ممکن است متوجه تورم و حساسیت به لمس در محل تزریق گردند. این عوارض جانبی معمولا خود به خود پس از چند روز از درمان خوب می شوند.

⛔ قرمزی: پوست بیمار ممکن است پس از درمان بوتاکس قرمز شود اما می توان بلافاصله پس از درمان از مواد آرایشی استفاده نمود.

پس از درمان با بوتاکس استفاده مداوم از ضد آفتاب توصیه می شود. افراد باید از ضدآفتاب هایی با  قدرت حفاظت بالا استفاده نمایند (UVA و UVB) که SPF 30 یا بیشتر داشته باشد. باید 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن، ضدآفتاب بزنید و یک بار دیگر دقیقا پیش از بیرون رفتن آنرا تمدید نمایید. سپس هر دو ساعت یکبار، مجددا ضد آفتاب خود را تکرار کنید. اگر فرد در معرض نور مستقیم خورشید قرار میگیرد، باید از کلاه یا لباس برای پوشاندن محل تحت درمان استفاده نماید. تا زمانی که تورم و قرمزی از بین برود، از قرارگیری در معرض نور خورشید خودداری کنید.

کلینیک تخصصی دکتر نیلفروش زاده