کـلـیـنـیـک تخصـصـی
پوسـت، پیوند مو و لیزر

جستجو
Close this search box.

آیا ریزش مو را با شامپو میتوان متوقف کرد؟

دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد – ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، بیماری های قارچی پوست سر، استرس، بیماری های خودایمنی و کمبودهای تغذیه ای – اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای رشد طبیعی موهای خود انجام دهید. آیا به دنبال شامپویی هستید که به شما در جلوگیری از ریزش مو کمک کند و حتی باعث رشد دوباره مو شود؟ آیا شامپوها می توانند چنین اثری ایجاد کنند؟
مو شامپو

ریزش مو توسط DHT (دی هیدروتستوسترون) ایجاد می شود، هورمونی که می تواند باعث از بین رفتن فولیکول های مو شود. بنابراین اگر می خواهید ریزش مو را متوقف کنید، باید DHT را مسدود کنید. اگر شامپوی ریزش مو می گوید که می تواند DHT را مسدود کند، چرا نمی تواند به ریزش مو (آندروژنیک) با الگو مردانه کمک کند؟

جواب ساده است و این بستگی به نوع پیشگیری از ریزش مو دارد که می‌خواهید درمان کنید زیرا شامپو مدت زمان تماس بسیار کوتاهی با پوست سر و فولیکول مو دارد بنابراین، زمان کافی برای تحریک رشد مو یا جلوگیری از ریزش مو را ندارد.شامپوی ریزش مو تنها در صورتی مؤثر است که «درماتیت سبورئیک (معمولاً به عنوان شوره سر شناخته می‌شود) یا پسوریازیس که می‌تواند باعث ریزش مو شود، «درماتیت پوست سر دارید». شاپیرو می‌گوید با این دو حالت، “شما ممکن است به دلیل التهاب ریزش مو داشته باشید و شامپو به کاهش آن کمک می‌کند.” با این حال، این یک درمان موثر ریزش مو برای طاسی با الگوی مردانه نیست.

ریزش مو زنان

شامپوی ریزش مو را اگر برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده کنید و هیچ بیماری زمینه‌ای دیگری نداشته باشید، کار نمی‌کند. علاوه بر این، هیچ شامپویی وجود ندارد که از نظر بالینی ثابت شده باشد که از رشد مجدد مو پشتیبانی کند.

اما شامپوی ریزش مو، معروف به کتوکونازول، می‌تواند ریزش موی ناشی از شوره سر را درمان کند، به این دلیل که شوره سر ناشی از مخمری است که روی پوست سر زندگی می‌کند. با این حال، این یک درمان موثر ریزش مو برای طاسی با الگوی مردانه نیست.همچنین برای ریزش موی ناشی از پسوریازیس شامپویی تجویز می شود که یک استروئید موضعی در آن وجود دارد. در این موارد، شامپو به عنوان یک درمان پوست سر عمل می کند – شوره سر یا پسوریازیس را درمان می کند، تورم کاهش می یابد و ریزش موقت مو متوقف می شود (مگر اینکه طاسی با الگوی مردانه نیز داشته باشید).

البته شامپوهایی وجود دارند که می‌توانند ظاهر موها را پرپشت‌تر و ضخیم‌تر نشان دهند و مراقبت خوب از موهایی که دارید باعث می شود سالم تر به نظر برسند.

نگاهی گذرا به درمان های طبیعی مراقبتی رشد مو

برخی از اعمال، مانند ماساژ پوست سر جهت خونرسانی بهتر، همراه محصولات موضعی، از جمله روغن رزماری،  روغن نارگیل و آلوئه ورا ممکن است برای سلامت و رشد مو مفید باشد.

همچنین استفاده از شامپوهایی با فرمولاسیون گیاهی که از عصاره گیاهان دارویی که به طور سنتی برای پاکسازی مو استفاده می شود نسبت به عوامل حالت دهنده شیمیایی می تواند تا حدودی ریزش مو را کاهش دهد.

استفاده از شامپوهای فری سولفات در صورتی که اسکالپ چرب نداشته باشید باعث آسیب کمتر در شست و شو موها و در نتیجه ریزش کمتر میشود.

ریزش-مو

استفاده از شامپوهای ملایم که به رطوبت پوست سر آسیب نزند و شستن موها به روش صحیح که ساختار شکننده موها آسیب نبیند و همچنین استفاده از کاندیشنر مناسب بعد از هربار شامپو کردن و روغن های مو بعد از حمام که  با ایجاد لایه محافظتی روی تار موها موجب جلوگیری از شکستن و موخوره می شود.

درمان های صافی و احیا موها که با حرارت دادن طولانی به ساقه موهاست مانند کراتین و بوتاکس مو رطوبت طبیعی مو را از بین می برد و به موهای ظریف آسیب می زند.

کاهش استفاده مداوم از رنگ ها و مواد شیمیایی و اتو کشی و… جهت حفظ سلامت موها ضروری است.

پرهیز از بستن موها تحت کشش زیاد به صورت طولانی مدت به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

تغذیه مناسب و دریافت ویتامین ها، مواد معدنی مورد نیاز بدن و عدم استفاده از دخانیات نیز بسیار حائز اهمیت است.

سخن آخر:

هرچند انجام روش های پیشگیرانه و مراقبتی از موها تا حدودی با ریزش موها در ارتباط است اما در صورت ریزش موی غیرطبیعی اولین قدم معاینه توسط درماتولوژیست مجرب جهت یافتن علت آن است تا درمان مناسب اتخاذ شود.